|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/21: احتمال شكايت از صدا و سيما
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3403
دو شنبه 26 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3192 21/4/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


احتمال شكايت از صدا و سيما
پخش مستند «بيراهه» صداي اعتراض همه را درآورد    
    پخش اعترافات دختران رقصنده در برنامه «بيراهه» از شبکه يک، حالا ابعاد گسترده تري به خود گرفته است. به طوري که نمايندگان مجلس و اعضاي شوراي نظارت بر صداوسيما از جلسه هفته آينده خود با مسئولان صداوسيما در اين رابطه خبر مي دهند. از طرف ديگر مقامات قضائي که به نام آنها اشاره نشده، مسئوليت پخش اين برنامه را بر عهده نمي گيرند و در اين ميان برخي نمايندگان از جمله علي مطهري و غلامرضا کاتب، کار صداوسيما در پخش اين مستند را غيرقانوني دانسته و عنوان کرده اند کساني که حقي از آنها ضايع شده، مي توانند از صداوسيما شکايت کنند. اگرچه تا زمان اظهار نظر نمايندگان برخي از جمله انجمن حمايت از حقوق کودکان از صداوسيما شکايت کرده اند.
    پخش مستند «بيراهه» اعتراف سه دختري بود که در فضاي اينستاگرام فيلم هاي رقص خود را منتشر مي کردند. پخش اين مستند با واکنش هاي گسترده کاربران فضاي مجازي و البته فعالان سياسي روبه رو شد. محور اين نقدها هم اين بود که آيا با اختلاسگران و مجرمان اقتصادي هم برخورد مشابهي انجام مي شود يا نه. حواشي پخش اين مستند که علاوه بر آن فضاي مجازي را آکنده از فيلم هايي کرده بود که در حمايت از متهم در اين مستند، حرکات موزون انجام مي دادند، اما حواشي آن به خارج از مرزهاي ايران هم کشيده شد و بسياري از رسانه هاي خارجي با آب و تاب به آن پرداخته و حتي برخي فعالان مخالف جمهوري اسلامي از ترامپ خواستند صداوسيماي ايران را تحريم کند.
    محمدحسين رنجبران مدير روابط عمومي سازمان صداوسيما در پاسخ به اين نقدها گفته بود که «يکي از مهم ترين مسئوليت هاي مشترک ما و ناجا حرکت در مسير پيشگيري است و همان طور که گفتم بسياري از خانواده ها با ما تماس مي گيرند و مطالبه جدي در زمينه برنامه هاي آگاهي بخش در حوزه فضاي مجازي دارند... و همکاران ما را قسم مي دهند که برنامه هايي بسازيد تا جلوي اين عرصه افسارگسيخته فضاي مجازي را بگيرد و به خانواده ها آگاهي دهد. براساس صحبتي که با مسئولان ناجا داشتم، براي اين افراد حکم قضائي صادر شده بود و حتي مقام قضائي درخواست کرده بود تا موضوع اين افراد حتما رسانه اي شود».
    
    بدون هماهنگي با قوه قضائيه
    جالب آنکه خبرگزاري صداوسيما خود در گفت وگو با يک مقام آگاه قضائي اعلام کرده که پخش مستند با اين قوه هماهنگ نشده بود. اين منبع آگاه قضائي که به نام او اشاره اي نشده، در مصاحبه تلفني با خبرنگار خبرگزاري صداوسيما گفته است: «قاضي پرونده از پليس فتا و معاونت اجتماعي ناجا خواسته بود پيش از پخش اين اعترافات حتما جزئيات آن به اطلاع قاضي برسد که بدون توجه به نظر قاضي اين اعترافات در اين مجموعه مستند پخش شده است». خبرنگار ايسنا هم آن طور که گزارش داده، اين موضوع را از چند حوزه قضائي پيگيري کرده و به اين پاسخ رسيده که «پخش اين مستند با هماهنگي دستگاه قضائي نبوده و دستگاه قضائي اوايل هفته آينده در اين زمينه اطلاع رساني لازم را خواهد کرد».
    
    شکايات را به شوراي نظارت بر صداوسيما بدهيد
    موضوع اما به اينجا ختم نشده، به طوري که نمايندگان عضو در شوراي نظارت بر صداوسيما همگي در گفت وگو هاي جداگانه به تقبيح رفتار صداوسيما درباره پخش اين مستند پرداخته و اعلام کرده اند کساني که شکايتي دراين باره دارند، شکايت خود را مطرح کنند. همچنين قرار است تا دوشنبه هفته آينده، اين شورا جلسه اي را براي بررسي اين موضوع تشکيل داده و در عين حال از مقامات قوه قضائيه از جمله سخنگوي اين قوه خواسته اند در اين جلسه حاضر شوند.
    علي مطهري، نايب رئيس مجلس در همين باره اعلام کرده که صداوسيما با پخش اعترافات بدون اجازه متهم مرتکب جرم شده است. نايب رئيس مجلس به «ايسنا» گفته: «پخش اين اعترافات در حالي که هنوز در دادگاه صالح حکمي دريافت نکرده است، بدون اجازه متهم از صداوسيما جرم ديگري است که اين سازمان مرتکب شده و البته صداوسيما يد طولايي در اين رويه دارد. پخش صحنه هايي از زندگي خصوصي مرحوم سيدامامي فعال محيط زيست که متهم به جاسوسي بود يا پخش دادگاه هاي معترضان انتخابات سال ۸۸ در حالي که هنوز اتهام آنها ثابت نشده بود، مشتي از خروار است». مطهري اضافه کرد: «به هر حال کساني که در اين ماجرا حقشان ضايع شده است مي توانند از طريق شوراي نظارت بر سازمان صداوسيما شکايت کنند تا بر اساس ماده واحده مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام به آنها فرصت داده شود تا دو برابر زماني که به ضرر آنها صحبت شده است، از خود دفاع کنند».
    سيداحسان قاضي زاده، ديگر عضو شوراي نظارت بر صداوسيما هم در گفت وگو با ايسنا درباره پخش اين مستند و اين ادعا که پخش آن با درخواست قوه قضائيه بوده، گفت: «بررسي هاي بنده نشان مي دهد که در اين مستند به دليل اطمينان به محتواي ارگان توليدکننده برنامه ضريب دقت به اندازه کافي وجود نداشت حال اينکه بايد اين ضريب دقت درباره هر برنامه اي از سوي صداوسيما وجود داشته باشد. اينکه صرفا چند، يک يا دو نفر در اين موارد آن برنامه را مورد بررسي قرار دهند، پذيرفتني نيست آن هم با اين توجيه که ارگاني مثل ناجا چنين برنامه اي را توليد کرده و تنها صداوسيما پخش کننده آن است».
    اين عضو ناظر مجلس در هيئت نظارت بر صداوسيما در پايان با تاکيد بر اينکه اين موضوع در هيئت مورد بررسي قرار مي گيرد، گفت: «با اين وجود چنانچه هر شخص حقيقي و حقوقي نسبت به برنامه هاي صداوسيما شکايت داشته باشد، مي تواند آن را به شوراي نظارت بر صداوسيما براي بررسي منعکس کند».
    
    طرح شکايت هاي مختلف از صداوسيما
    غلامرضا کاتب، ديگر عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما، هم در گفت وگو با ايسنا گفت: «اقدام صداوسيما در پخش مستند بيراهه و نمايش اعترافات، اقدامي غيرقانوني و غيراخلاقي بود که موجب به وجودآمدن فضايي بسيار منفي در جامعه شد و شکايت هاي متعددي توسط انجمن حمايت از کودکان و گروه هاي اجتماعي گوناگون از صداوسيما به شورا رسيده که در جلسه هفته آينده به اين شکايات و آثار بسيار منفي به وجودآورده در داخل و خارج از کشور رسيدگي مي کنيم».
    او اين اقدام را غيرحرفه اي و غيراخلاقي دانست و افزود: «در نشست شوراي نظارت بر صداوسيما حتما به قصور نيروي انتظامي به دليل دراختيارگذاشتن جزئيات اعترافات (م.ه) رسيدگي خواهد شد. بازجويي هاي ناجا اگر محرمانه باشد نبايد در اختيار صداوسيما قرار مي گرفت، علاوه برآن به اشتباه پليس فتا نيز رسيدگي خواهد شد».
    اين عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما از برخورد با مسببان و مقصران برنامه ساز در صداوسيما خبر داد و افزود: «در نشست هفته آينده با دعوت از مديران صداوسيما، به ويژه مدير شبکه يک و ساير شبکه هايي که احتمالا اين مستند توسط آنها پخش شده است، از آنان درباره اين اقدام غيراخلاقي و غيرحرفه اي توضيح خواهيم خواست و به نسبت قصور انجام شده با متخلفان برخورد مي کنيم».
    کاتب با رد ادعاهاي مطرح شده مبني بر درخواست قوه قضائيه براي پخش اعترافات (م.ه) گفت: «بعيد مي دانم که چنين درخواستي توسط قوه قضائيه از صداوسيما شده باشد، اما درعين حال در نشست شوراي نظارت موضوع را با حجت الاسلام اژه اي و محمدجواد لاريجاني در ميان مي گذارم».
    محمدرضا عارف، رئيس فراکسيون اميد مجلس، هم در نشست خبري خود دراين باره اعلام کرد که چيزي که از اهميت بسيار زيادي برخوردار است، اين است که آيا اعلام يک خبر و يک بازجويي و محاکمه در رسانه ملي کمکي به حل مسائل فرهنگي و ارتقاي آن مي کند يا تنها باعث ايجاد مسئله مي شود.
    بااين حال، علاوه بر آنکه مجلس وارد بررسي موضوع شده، «حسام الدين آشنا»، مشاور رئيس جمهوري، هم به ايلنا گفته که «به زودي اين مسئله (پخش مستند) در جلسه هيئت نظارت بر صداوسيما مطرح شده و مورد بررسي قرار خواهد گرفت».
    
    سناريوي به حاشيه راندن تخلفات ارزي
    در اين ميان اما محمد آذري جهرمي، وزير ارتباطات، در گفت وگو با يک برنامه راديويي، سناريوي جديدي را طرح کرد و گفت پخش اين برنامه با هدف به حاشيه راندن موضوع شفافيت در اعطاي ارز دولتي بوده است. به گزارش «تسنيم»، او که در رابطه با موضوع فيلترينگ اينستاگرام صحبت مي کرد، با بيان اينکه پيش کشيدن موضوع دخترخانمي که در اينستاگرام فعال بود و فيلتر اين شبکه اجتماعي، حاصل تصميم اتاق فکرهايي بود که منافعشان از موضوع شفاف سازي ارزي به خطر افتاده است، گفت: «البته نه اينکه بگويم صداوسيما و مسئول محترمي که در اين موارد مصاحبه کرده است، اتاق فکر هستند».
    آذري جهرمي يادآور شد: «وقتي فضاي کشور روي مطالبه شفاف گرايي قرار گرفته تا تکليف ارز هايي که گرفته شده مشخص شود، يک باره خانمي تبديل به سوژه خبري بزرگي مي شود که کل دنيا شروع به صحبت کردن درباره او مي کنند که به نظر من طبيعي نيست».
    
    چه کساني شکايت کردند
    تا به اينجا، انجمن حمايت از حقوق کودکان در بيانيه اي با اشاره به پخش سخنان اعتراف گونه دختر ۱۷ ساله از صداوسيما، آن را نماد مشخص و بارز خشونت عليه کودکان توصيف کرده و سارا باقري، وکيل اين انجمن، از پيگيري حقوقي موضوع و شکايت از صداوسيما خبر داد.
    بسياري از کارشناسان و حقوق دانان هم اين کار صداوسيما را خلاف قانون دانسته و از مجاري مختلف سعي در اثبات آن داشتند. آنها اين کار صداوسيما را خلاف اصول و موادي از آيين دادرسي کيفري مي دانند که تاکيد دارد انتشار تصوير يا گزارش از يک موضوع که در دادسرا و مراحل دادرسي مطرح است ممنوع و اين کار خلاف قانون است.
    احتمال شکايت از صدا و سيما / پخش مستند «بيراهه» صداي اعتراض همه را درآورد
    


 روزنامه شرق، شماره 3192 به تاريخ 21/4/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 78 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دانش حقوق مدني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است