|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: روي خط
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


روي خطوزير ارتباطات خبر داد:تبادل محتواي داخلي در شبکه ملي اطلاعات افزايش يافت
    مهر : وزير ارتباطات گفت: ميزان محتواي تبادلي در مرکز تبادل شبکه ملي اطلاعات (IXP) در يک ماه اخير افزايش يافت. محمدجواد آذري جهرمي در اينستاگرام نوشت: ميزان محتواي تبادلي در مرکز تبادل شبکه ملي اطلاعات در يک ماه اخير از ۳۰۳ گيگابيت بر ثانيه به ۴۳۱ گيگابيت رسيده است. وي توضيح داد: بيشينه مصرف محتواي اينترنت (حداکثر مصرف) در اين شبکه ۷۸/ ۴۳۱ گيگابيت برثانيه و مصرف فعلي نيز ۵۵/ ۹۳گيگابيت بر ثانيه گزارش شده است. اين درحالي است که ظرفيت مرکز تبادل شبکه ملي اطلاعات (IXP) بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۰ گيگابيت برثانيه است.
    
    
    سازمان جهاني مالکيت فکري (WIPO)اعلام کرد
    جهش ۱۰ پله اي ايران در رتبه بندي شاخص جهاني نوآوري

    دنياي اقتصاد : براساس تازه ترين گزارش سازمان جهاني مالکيت فکري (WIPO) براي رتبه بندي کشورها در شاخص جهاني نوآوري، جمهوري اسلامي ايران در سال جديد ميلادي، جهش ۱۰پله اي داشته است. رتبه بندي شاخص جهاني نوآوري در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. بر همين اساس، ايران با جهشي قابل توجه از رتبه ۷۵ در سال ۲۰۱۷ به جايگاه ۶۵ در سال ۲۰۱۸ رسيده است. اين در حالي است که رتبه ايران در اين شاخص در سال ۲۰۱۵، ۱۰۶ بوده است. شاخص جهاني نوآوري نام گزارشي است که هر ساله سازمان جهاني مالکيت فکري (WIPO) منتشر مي کند و در آن به رتبه بندي کشورها از منظر نوآوري مي پردازد که خوشبختانه با اقدامات معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اسلامي ايران در تعامل با وايپو و نيز دستگاه ها و نهادهاي مرتبط علم و فناوري کشور، زمينه ارتقاي جايگاه ايران در اين گزارش فراهم شده است.
    
    نقش زيست بوم نوآوري
    اين رشد قابل توجه مرهون رشد در ابعادي همچون خروجي هاي دانش و فناوري (از جايگاه ۹۰ در سال ۲۰۱۵ به جايگاه ۴۱ در سال ۲۰۱۸) و خروجي هاي خلاق (از جايگاه ۱۱۶ در سال ۲۰۱۵ به جايگاه ۵۹ در سال ۲۰۱۸) است که بي شک توسعه زيست بوم نوآوري و کارآفريني و همچنين توسعه استارت آپ هاي فعال در بخش هاي مختلف اقتصادي نقش بي بديلي در کسب اين جايگاه داشته است.
    
    ارائه خروجي هاي نوآورانه مطلوب
    بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان جهاني مالکيت فکري، ايران با رشدي ۱۰ پله اي يکي از بيشترين رشدها را در ميان کشورهاي همتراز خود داشته است. نکته قابل توجه اينکه جايگاه کشورمان در شاخص کارآيي نوآوري (Innovation Efficiency Ratio)، از رتبه ۵۶ در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۱ در سال ۲۰۱۸ رسيده است. اين امر بيشتر مرهون وضعيت مناسب شاخص هاي مربوط به ابعاد خروجي است و نشان از اين موضوع دارد که ايران توانسته است به رغم ضعف در برخي شاخص هاي مربوط به ورودي ها، خروجي هاي نوآورانه بسيار مطلوبي را ارائه دهد. بر اساس گزارش مذکور، ايران در ميان ۳۴کشور با درآمد متوسط به بالا (upper-middle-income countries) در رتبه ۱۶ و در ميان ۹ کشور آسياي مرکزي و جنوب غربي آسيا در رتبه دوم قرار دارد.
    
    رشد قابل اعتناي سرمايه انساني
    براساس جدولي که در آن، جايگاه کشورها در رتبه بندي کلي شاخص جهاني نوآوري ارائه شده است، رتبه کشورمان از جايگاه ۱۰۶ در سال ۲۰۱۵ به جايگاه ۶۵ در سال ۲۰۱۸ رسيده است که در مقايسه با گزارش سال ۲۰۱۷، بعد سرمايه انساني و پژوهش نيز همانند سال هاي قبل رتبه قابل اعتنايي داشته است و در رتبه ۴۵ بين کشورهاي مورد بررسي قرار دارد. بعد زيرساخت با ۱۲ رتبه بهبود از جايگاه ۹۹ به جايگاه ۸۷، پيچيدگي کسب و کار با ۷ پله بهبود از رتبه ۱۱۵ به رتبه ۱۰۸، پيچيدگي بازار با ۶ پله بهبود رتبه از جايگاه ۱۱۲ به جايگاه ۱۰۶، در آخر بعد نهادها با ۴ رتبه تنزل، از جايگاه ۱۰۶ به جايگاه ۱۱۰ در بين کشورهاي مورد بررسي رسيده است.
    
    لزوم توجه جدي تر به ورودي هاي نوآوري
    بنابر اين گزارش، يکي از ويژگي هاي گزارش شاخص جهاني نوآوري، نگاه همه جانبه و متوازن به همه ابعاد اثرگذار بر نوآوري است و مرور داده هاي جدول جديد رتبه بندي کشورها در سازمان جهاني مالکيت فکري نشان از اين دارد که رشد شاخص هاي کشور، چه در بازه هاي چهارساله (از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸) و چه در مقايسه با سال گذشته، در اغلب قريب به اتفاق ابعاد، با رشد همراه بوده است. اما نکته قابل توجه اينکه به رغم رشد رتبه کلي کشور در سال هاي اخير، برخي از ابعاد که به ورودي هاي نوآوري برمي گردد رتبه مطلوبي ندارند و اين ضعف و عدم توازن در رتبه ابعاد، نبايد با رشد قابل توجه و رتبه بسيار خوب ابعاد ديگر که منتج به بهبود در رتبه کلي شده است، ناديده گرفته شود.
    
    
     جريمه فيس بوک در انگليس
    مهر : فيس بوک به دليل نشت اطلاعات کاربران خود در رسوايي «کمبريج آناليتيکا» در انگليس ۵۰۰ هزار دلار جريمه شده است. فيس بوک به دليل نقش خود در جمع آوري اطلاعات ۸۷ميليون کاربر (در رسوايي کمبريج آناليتيکا) در انگليس ۵۰۰ هزار پوند جريمه شده است. بنابر تشخيص سازمان نظارت بر حفاظت از اطلاعات انگليس، اين شبکه اجتماعي نتوانسته از اطلاعات کاربران خود محافظت کند و اجازه داده اطلاعات شخصي آنان توسط ديگران جمع آوري شود. به اين ترتيب طبق قانون حفاظت از اطلاعات ۱۹۹۸ اين کشور، اين نشت اطلاعاتي به حساب مي آيد.
    اگر اين افشاي اطلاعات پس از ماه مي ۲۰۱۸ اتفاق مي افتاد، تحت قانون جديد فيس بوک احتمالا با جريمه بيشتري روبه رو مي شد که شامل ۴ درصد درآمد سالانه يا ۲۰ ميليون يورو است. اين نخستين جريمه براي مارک زاکربرگ است و کارشناسان معتقدند چند جريمه ديگر نيز در انتظار فيس بوک است، زيرا دفتر کميسيون اطلاعات انگليس همچنان مشغول تحقيق درباره فرآيندهاي اشتراک گذاري اطلاعات فيس بوک است.
    
    روي خط
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي پردازش
متن مطالب شماره 31 (پياپي 75)، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است