|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: بازگشت عزت به پاسپورت ايراني چه شد؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22169
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاه 
بازگشت عزت به پاسپورت ايراني چه شد؟


نويسنده: ايرج نظافتي

مدتي است وادادگي دستگاه ديپلماسي کشورمان در برابر برخي کشورهاي اروپايي که بعضا ميزبان و پناهگاه گروهک هاي تروريستي هم هستند سبب شده تا هر دم از اين باغ بري برسد و هر روز خبري تاسفبارتر درباره ضعف و انفعال دستگاه ديپلماسي دولت تدبير و اميد منتشر شود.
     دولتي که قرار بود عزت را به پاسپورت ايراني برگرداند اما امروز نه تنها نتوانسته به اين شعار فريبنده و توخالي جامه عمل بپوشاند بلکه حتي ديپلمات هاي خود دولت در کشورهاي اروپايي نيز مصونيت جاني و ديپلماتيکي ندارند و به راحتي دستگير، بازداشت و از مصونيت ديپلماتيکي خارج مي شوند!
    پس از اخراج بي سرو صداي دو ديپلمات ايراني در هلند و انتشار خبر آن پس از يک ماه! در هفته گذشته سناريويي از سوي شيطان بزرگ با امريت رژيم صهيونيستي و بازيگرداني گروهک تروريستي منافقين طراحي و اجرا شد تا ديپلماسي کشورمان و خصوصا سفر رئيس جمهور به اروپا را تحت الشعاع قرار دهد.
     گرچه در اين ميان گروهک تروريستي منافقين روسياه تر از قبل شده و اربابان پشت پرده آنان نيز از اين بازي طرفي نبستند اما دستگيري ديپلمات ايراني در اتريش از سوي آلمان و به دستور فرانسه! قابل تامل و حائز چند نکته است.
    1- طبق کنوانسيون هاي بين المللي امکان دستگيري يا بازداشت هيچ ديپلماتي به دلايل واهي و بي اساس وجود ندارد و اگر حتي مشکلي هم به وجود آيد کشور ميزبان نهايتا مي تواند ديپلمات را با استناد به دلايل قانوني اخراج کند و حق دستگيري يا بازداشت را ندارد. اما تيم اطلاعاتي اروپا در يک اقدامي هماهنگ و به دستور دستگاه اطلاعاتي فرانسه، از پليس آلمان مي خواهند ديپلمات ايراني که شاغل در سفارت کشورمان در وين اتريش است را در جنوب آلمان دستگير کند! و الان نزديک ده روز است که ديپلمات کشورمان در بازداشت کشور آلمان است و وزارت امور خارجه کشورمان تنها کاري که در اين زمينه انجام داده احضار سفراي اتريش، آلمان و فرانسه و اعلام مراتب اعتراض به اين حرکت بوده است! و طرف مقابل نيز به راحتي اين اعتراض کشورمان را نپذيرفته و حتي تهديد کرده که ديپلمات ايراني را از مصونيت ديپلماتيک خارج مي کند!
    2- اتهام ديپلمات ايراني حاج اسدالله اسدي که يکي از يادگاران دوران دفاع مقدس است و پيش از اين خود در خنثي سازي ده ها عمليات تروريستي منافقين کوردل نقش مهمي داشته، يک اتهام واهي و بر اساس ادعاهاي دو عضو گروهک تروريستي منافقين بوده است و اين دستگيري هيچگونه مبناي مستند و مستدل ندارد اما نکته اساسي اينجاست که دستگاه ديپلماسي کشورمان چرا در اين زمينه و تا اين حد منفعلانه عمل مي کند و آيا اگر درباره اخراج دو ديپلمات کشورمان در هلند اعتراضي جدي و به موقع صورت مي گرفت، کشورهاي اروپايي الان مي توانستند يا جرات داشتند يک ايراني را که داراي مصونيت ديپلماتيک است دستگير و بيش از ده روز در بازداشت نگه دارند؟! و هنوز از سرنوشت او اطلاع دقيقي در دسترس رسانه ها، افکار عمومي و حتي خانواده او نيست!
     3- نکته جالب تر اينکه در دنباله اين سناريو و پس از دستگيري ديپلمات ايراني، رسانه هاي غربي به طور همزمان موج رسانه اي را عليه کشورمان به راه انداختند و قبل از هر بيانيه اي، سازمان تروريستي منافقين بيانيه رسمي خود مبني بر دستگيري ديپلمات ايراني به عنوان عامل طراحي حمله به نشست اين گروهک در پاريس را منتشر کردند! اما در طرف مقابل دستگاه ديپلماسي خودمان در سکوت کامل رسانه اي، هيچ خبري از سرنوشت ديپلمات دستگير شده کشورمان در اختيار رسانه ها قرار ندادند و دستگيري اين ديپلمات در سکوت رسانه اي کشورمان و در بي خبري محض انجام شد. حال سوالي که مطرح است اين است که اگر به راستي در کشورمان يک آبدارچي فلان سفارتخانه اروپايي به هر دليلي دستگير و بازداشت مي شد چه اتفاقي مي افتاد؟ و همين رسانه ها و بنگاه هاي سخن پراکني غرب چه واکنشي نشان مي دادند و چه موج رسانه اي را عليه جمهوري اسلامي در سطح بين الملل به راه مي انداختند؟ و چه فشار ديپلماتيکي بر ايران وارد مي کردند و چه کمپين هايي در حمايت از فرد دستگير شده به راه مي انداختند و چقدر افراد داخلي فريب خورده را عليه اين اقدام تحريک مي کردند و...
    4- با اين حال وظيفه دستگاه ديپلماسي و رسانه اي جمهوري اسلامي در رابطه با دستگيري اين ديپلمات کشورمان در اتريش بسي سنگين و خطير است. بدون شک صرف اعلام اينکه دو ايراني بلژيکي تبار دستگير شده عضو ارشد و همکار سازمان منافقين بوده اند يا دستگيري اين ديپلمات را محکوم کنيم و چند سفير را احضار و تذکر دهيم و طرف مقابل هم به راحتي نپذيرد، درمان کارسازي نيست و کفايت نمي کند، بلکه حداقل کاري که مي توان کرد اخراج سفير فرانسه و اعتراض جدي به کشورهاي اروپايي براي حفظ مصونيت ديپلماتيک اعضاء سفارتخانه هاي کشورمان است.
    5- و به ياد آوريم در اين عصر اطلاعات و دنياي ارتباطات، و سکوت خبري در دستگيري ديپلمات ايراني حاج اسدالله اسدي، خانواده او که از اقشار حزب اللهي و جان برکف نظام و انقلاب بوده و هستند، چه کشيدند و به چه مراکز دولتي نامه نوشته و تظلم خواهي کردند و بي پاسخ ماندند و مادر دل شکسته اين ديپلمات اينک در منطقه اي از شهر خرم آباد استان لرستان چشم انتظار بازگشت فرزندش از سفر ديپلماتيک است... ان الله مع الصابرين!
    نگاه: بازگشت عزت به پاسپورت ايراني چه شد؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بار
    آثار ديگري از "ايرج نظافتي"

  خون ما و شما در هم آميخته ايران و عراق جدا شدني نيستند / گزارش ميداني خبرنگار كيهان از نظرات مردم عراق درباره ايران
ايرج نظافتي ازكربلاي معلي، كيهان 27/6/97
مشاهده متن    
  نشان ارادت ايرانيان نهفته در غدير / نگاهي به ساخت و توسعه حرم اميرالمومنين و اعتاب مقدسه عراق
ايرج نظافتي، كيهان 7/6/97
مشاهده متن    
  گزارش خبري: حذف ويزاي عراق انتظار مردم مشتاق زيارت اهل بيت (ع)
ايرج نظافتي، كيهان 10/5/97
مشاهده متن    
  منافقين گرفتار كمينگاه وحدت ملت ايران / درس هاي پنجم مرداد سالروز عمليات مرصاد
ايرج نظافتي، كيهان 4/5/97
مشاهده متن    
  هنر معماري اسلامي - ايراني در بازسازي و توسعه كاظمين / نقش ايرانيان در طرح توسعه و بازسازي عتبات عاليات - بخش پاياني
ايرج نظافتي، كيهان 21/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله راهبرد سياسي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 7)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است