|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: ادامه واكنش ها به «بيراهه» تلويزيون
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 14 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


ادامه واكنش ها به «بيراهه» تلويزيون
قوه قضائيه مسووليت پخش مستند دختران اينستاگرامي را نپذيرفت    دنياي اقتصاد : شايد بيراه نباشد اگر بگوييم مجموعه عريض و طويل صدا و سيما در اين سال ها، بيش از برنامه اثرگذار و پربيننده، جنجال توليد کرده است. به نحوي که مي توان گفت هر هفته يک جنجال جديد از سوي اين سازمان شکل گرفته و باعث افزايش نارضايتي هاي عمومي از رويکردها، سياست گذاري ها و برنامه سازي هاي آن شده است. سازمان صدا وسيما در کمتر از يک هفته گذشته بارها آماج انتقادهاي گسترده مردم و رسانه ها بوده است. واردات محصولات دامپروري از سوي اين نهاد رسانه اي با ارز دولتي ۴۲۰۰ توماني واکنش هاي زيادي را برانگيخت.
    
    ادامه واکنش ها به «بيراهه» تلويزيون
    مهم ترين جنجال رسانه ملي در روزهاي اخير اما به پخش مستند «بيراه» و اعتراف دختران رقصنده اينستاگرامي بازمي گردد که ناگهان به بحراني جدي بدل شد و حاشيه هاي فراواني را شکل داد. اگرچه چند روز از پخش اين برنامه مي گذرد، اما همچنان اين موضوع به بحثي داغ در ميان مردم و کارشناسان بدل شده است و بسياري از چهره هاي سياسي درباره آن اظهار نظر کرده اند. سيل انتقادها به اين اقدام تلويزيون به اندازه اي بوده است که روزنامه کيهان در مطلبي که روز گذشته منتشر کرد به شدت از پخش اين مستند انتقاد کرد و نوشت: صدا و سيما با آن عريضي و طويلي به قول رهبر انقلاب که خطاب به کارکنان قوه قضائيه فرمودند بايد در حوزه رسانه «هنرمندانه» فعاليت کنند، در اين مستند، «غيرهنرمندانه» وارد شد و بدسليقگي کرد. اين روزنامه در ادامه افزود: انتخاب آن قسمت از صحبت هاي دختر نوجوان که گريه کنان ابراز پشيماني مي کند براي مستند، دل هر انساني را مي رنجاند و همين حس گاه، براي پيدا شدن سر و کله «کفتارهاي سياسي» که نه انسانيت سرشان مي شود نه حقوق زن و دختر مي فهمند، کافي است. آنها منتظر فرصتند تا در جامعه «بحران آفريني» کنند. صدا و سيما با اين بدسليقگي براي اين کفتار ها فقط خوراک تبليغاتي مهيا کرد.
    
    تکذيب قوه قضائيه
    از سوي ديگر روز گذشته در شبکه هاي مجازي اين بحث به ميان آمد که دستگيري دختران اينستاگرامي يک ماه پيش انجام شده است و دليل اينکه چرا مديران تلويزيون آن را در اين برهه حساس کشور پخش کرده اند، مورد واکاوي قرار گرفت و سيل انتقادها به سمتي پيش رفت که حتي قوه قضائيه نسبت به آن واکنش نشان داد و از مسووليت پخش اعترافات دختران اينستاگرامي سرباز زد. بعد از پخش اين برنامه و در شرايطي که انتقادها آغاز شده بود محمدحسين رنجبران مجري سابق و مدير کل کنوني روابط عمومي صداو سيما گفته بود که بر اساس صحبتي که با مسوولان ناجا داشتم براي اين افراد حکم قضايي صادر شده و حتي مقام قضايي درخواست کرد تا موضوع اين افراد حتما رسانه اي شود. اين گفته رنجبران، دامنه بسياري از کارشناسان را گسترش داد. درهمين رابطه روز گذشته «ايسنا» در خبري به نقل از يک منبع مطلع اعلام کرد که قوه قضائيه چنين درخواستي نداشته است و اين قوه هرگونه ارتباط با پخش اعترافات دختر اينستاگرامي را رد کرد. اگرچه نام اين مقام مطلع دست کم تا عصر روز گذشته رسانه اي نشد، اما اين خبر مثل بمبي در رسانه ها ترکيد.
    
    از واکنش وزير تا کنايه نمايندگان مجلس
    در ادامه واکنش ها به اقدام صدا و سيما سيد عباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در توييتر نوشت: پخش اعترافات در تلويزيون نيازمند مقررات تقنيني است. سليقه يک قاضي يا مجري پخش نبايد معيار باشد. اتفاقات مکرر، نياز به قانون را جدي تر مي کند. بسياري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هم روز گذشته نسبت به اين اقدام صدا و سيما واکنش نشان دادند و غلامرضا کاتب، عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما در گزارشي که «ايسنا» منتشر کرده از بررسي اقدام صداوسيما در جلسه دوشنبه هفته آينده اين شورا خبر داد. او اظهار کرد که اقدام صداوسيما در پخش مستند بيراهه و نمايش اعترافات، اقدامي غيرقانوني و غيراخلاقي بود که موجب به وجود آمدن فضاي بسيار منفي در جامعه شد و شکايت هاي متعددي توسط انجمن حمايت از کودکان و گروه هاي اجتماعي گوناگون از صداوسيما به شورا رسيده که در جلسه هفته آينده به اين شکايات و آثار بسيار منفي به وجود آورده در داخل و خارج از کشور رسيدگي مي کنيم. سيداحسان قاضي زاده، عضو هيات نظارت بر صداوسيما نيز با بيان اينکه «قطعا اين هيات موضوع پخش مستند بيراهه و اعترافات چند دختر جوان را بررسي خواهد کرد»، گفت: لازم است صداوسيما اگر بنايي براي پخش کارهاي سفارشي از سوي هر ارگان و نهادي دارد، استقلال رسانه اي خود را حفظ کند و دقت نظر بيشتري داشته باشد.
    همچنين پروانه سلحشوري، رئيس فراکسيون زنان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به پخش مستند بيراهه از صداوسيما، گفت: به نظر نمي رسد دست اندرکاران اين امر دلسوز نظام باشند؛ چرا که در شرايط حساس فعلي کشور ما نيازمند اتخاذ سياست هاي سنجيده و عاقلانه هستيم. وي اظهار کرد: متاسفانه اين نحو اعتراف گيري که در مستند بيراهه شاهد بوديم و صداوسيما نقش نمايشگر آن را داشت بسيار جاي تعجب دارد و در واقع مي توان گفت دست اندرکاران اين امر دلسوز نظام نيستند، چرا که اگر باشند درک مي کنند که در شرايط فعلي مردم از مشکلات مختلف در رنج هستند و آن را ابراز مي کنند مثلا براي نبود آب سالم در برازجان و خوزستان اعتراض مي کنند؛ ولي صداوسيما چنين چيزهايي را به نمايش مي گذارد. همچنين محمد رضا عارف، رئيس فراکسيون اميد در مجلس هم در يک نشست خبري گفت که رسانه بايد جايگاه ارزشمندي داشته باشد؛ اما شاهد حمايت واقعي از رسانه نيستيم و اگر حمايتي باشد جانبدارانه است. وقتي به رسانه ملي مي رسيم اين موضوع تشديد مي شود. يک موضوع کوچک را به يک معضل جدي تبديل مي کند و به نظر مي رسد سليقه حاکم است نه راهبرد. همچنين حسام الدين آشنا، مشاور رسانه اي رئيس جمهوري هم از بررسي اين مساله در جلسه هيات نظارت بر صداوسيما خبر داد.
    
    واکنش عضو مجلس خبرگان
    شايد از ميان چهره هايي که نسبت به اين اتفاق واکنش نشان دادند، اظهار نظر حجت الاسلام والمسلمين سيدهاشم بطحايي گلپايگان عضو مجلس خبرگان قابل تامل تر به نظر برسد. به گزارش «ايسنا» اين عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: بهتر است براي ترويج فرهنگ ديني ستارالعيوب بودن خداوند را نيز در نظر بگيريم. اين عضو مجلس خبرگان رهبري يادآور شد: يک دختري عمدا يا سهوا حرکاتي را انجام داده است. اسلام آنقدر ضعيف نيست که در برابر اين گونه حرکات دچار تشويش شود. دين اسلام متعلق به خداست و پيامبر (ص) و ائمه عليهم السلام همگي براي ترويج دين آمده اند و مبلغ دين بوده اند. اصل اسلام و ترويج آن خواسته خداوند است. اينکه يک روزي سلاطيني بر سر کار بيايند که بخواهند اسلام را از بين ببرند امکان پذير نيست. دين اسلام ديني است که با اين گونه حرکت ها يا سخنان ناشايست افرادي، متزلزل نمي شود. وي ادامه داد: اين کار درستي نيست که تلويزيون بخواهد سخنان يک دختر ۱۷ ساله را اين گونه منتشر کند. بعيد مي دانم که خانواده و بستگان او هم از اين امر راضي باشند. مگر ما فراموش کرده ايم که رضاخان به دستور انگليسي ها مي خواست حجاب را از سر زنان ما بردارد؛ اما تمام مردم ايران مقابل آن ايستادند. حالا مردمي که براي اين انقلاب شهيد و خون داده اند چگونه مي خواهند به حجاب که حکم قرآن است لطمه وارد کنند؟
    
    نظر متفاوت وزير جوان
    محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات نيز روز گذشته در گفت وگويي با بيان اينکه پيش کشيدن موضوع دختر خانمي که در اينستاگرام فعال بود و فيلتر اين شبکه اجتماعي، حاصل تصميم اتاق فکرهايي بود که منافعشان از موضوع شفاف سازي ارزي به خطر افتاده است، گفت: البته نه اينکه بگويم صداوسيما و مسوول محترمي که در اين موارد مصاحبه کرده است، اتاق فکر هستند.
    
    ادامه واکنش ها به «بيراهه» تلويزيون / قوه قضائيه مسووليت پخش مستند دختران اينستاگرامي را نپذيرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 14 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رفتارهاي پر خطر و اعتياد
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است