|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: ملحدي كه به كليسا مي رفت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4343
دو شنبه 26 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 10 (كتاب) > متن
 
      


ادبيات جهان 
ملحدي كه به كليسا مي رفت
انتشار چهار اثر كلاسيك ادبي

نويسنده: بهار سرلك


    
    به تازگي بنگاه ترجمه و نشر كتاب پارسه مجموعه كتاب هاي جيبي كلاسيك نويس هاي قدر قرن هجدهم و نوزدهم انگلستان، امريكا و فرانسه را منتشر كرده است. اين مجموعه شامل آثار كوتاه و كمتر چاپ شده يا كمتر ديده شده نويسندگان بزرگ كلاسيك است.
    از جين آستن، نويسنده قرن هجدهم و نوزدهم انگليسي كه آثارش به رمان هاي احساساتي قرن هجدهمي طعنه مي زند، كتابي با عنوان «كاساندراي زيبا» با ترجمه ناهيد طباطبايي منتشر شده است. اين كتاب مشتمل بر چهار رمان كوتاه «جك و آليس»، «هنري و اليزا»، «كاساندراي زيبا» و «نامه سوم» است كه آستن در جواني آنها را به رشته تحرير درآورده. رمان «كاساندراي زيبا» نقيضه اي از رمان هاي ملودرام، سانتي مانتال و رندنامه هاي قرن هجدهمي است: داستان دختري كه براي پيدا كردن بختش قدم در دنياي بيرون مي گذارد. آستن اين داستان دوازده فصلي را در سه صفحه خلاصه كرده است. كاساندرا «زيبا و دوست داشتني بود و بخت آن را يافت كه عاشق يك كلاه بي لبه شود... بيرون رفت تا به دنبال بختش برود.» سه ويژگي فهرست شده و ماحصل رفتار اين شخصيت، در ادبيات دوره آستن دستمالي شده بودند و هر كدام به نوبه خود مجموعه اي از تداعي ها را به ذهن خواننده متبادر مي كنند. اما آستن روشي به كار مي برد كه در نهايت اين تداعي ها يك تاثير را در نتيجه كار داشته باشند. بدين شكل آستن خود را از چارچوب داستاني تك ژانري بيرون مي كشد و توقع خواندن داستاني افسانه اي را زنده مي كند كه در آخر با متمايز كردن سبك خود از ديگران، به خواننده رودست مي زند.
    
    شارلوت برونته ديگر نويسنده انگليسي قرن نوزدهمي است كه با كتاب «هتل استنكليف» در اين مجموعه حضور دارد. اين رمان كوتاه با ترجمه خجسته كيهان يكي از نمونه هاي مثال زدني نخستين كارهاي شارلوت است: او اين داستان را يك دهه پيش از اينكه با «جين اير» خوانندگانش را پيدا كند، براي سرگرم كردن خواهران و برادرش نوشت. خواهران برونته كه به دنبال راهي براي رهايي از آشفتگي هاي زندگي خانوادگي بودند، در دشت و صحرا روزشان را به خيالبافي مي گذراندند كه همين خيالبافي ها ايده اوليه آثار كلاسيك انگليسي به نويسندگي برونته ها شد. آنها با اين خيالات دنياي خيالي «انگريا» را ساختند. «هتل استنكليف» هم بخشي از اين افسانه بود. دنياي افسانه اي انگريا مردماني مرفه داشت اما دستخوش امواج متلاطمي شده بود. دوك پرشور و خوش سيمايي بر شهر زامورنا حكومت مي كرد كه با مري پرسي ازدواج كرده و حالا پدر مري، لرد نورتنگرلند اخيرا شورشي ناموفق را عليه داماد خود رهبري كرده است. ماجراهاي «هتل استنكليف» كه شارلوت برونته در سال ١٨٣٨ به رشته تحرير درآورد، مربوط به زماني است كه شورش سركوب شده و هنوز سايه خيانت سنگيني اش را بر اين شهر انداخته است.
    
    كتاب شعر و داستان «كوسه مالديو» اثر هرمان ملويل، نويسنده رمان شاهكار «موبي ديك» و شاعر عصر رنسانس امريكايي، با ترجمه مجتبي مجتهدزاده يكي از كتاب هاي اين مجموعه است. سه شعر اول اين كتاب نخستين بار در سال ١٨٨٨ در «جان مار و ديگر دريانوردان» منتشر شده اند. كتاب با شعر «كوسه مالديو» آغاز مي شود كه يادآور اشعار و داستان هايي است كه ملويل در آنها به شرح ماجراجويي هاي دريايي اش مي پردازد. اين شعر نهنگي خطرناك اما در عين حال تنبل را به تصوير مي كشد كه همنشينش «ماهيكي باريك» و «چالاك» است. رمان كوتاه «انكانتاداس يا جزاير سحرآميز» كه در ادامه كتاب جاي گرفته، نخستين بار در نشريه «Putnam’s Magazine» در سال ١٨٥٤ و دو سال بعد در مجموعه داستان هاي كوتاه «قصه هاي پيزا» منتشر شد. «انكانتاداس...» شامل ١٠ «طرح» فلسفي درباره انكانتاداس يا جزاير آتش فشاني گالاپاگوس در اقيانوس آرام است. راوي بي نام داستان اين ١٠ طرح مجزا را با اشعاري از «ملكه پريان» اثر ادموند اسپنسر همراه كرده و داستان ها سرشار از نمادهايي است كه از بي رحمي هاي زندگي در انكانتاداس حكايت دارد. در اين كتاب به يادماندني ترين جملات ملويل را مي خوانيم.
    
    «عشاي رباني ملحدان» و «سرباز وظيفه» دو داستان اونوره دو بالزاك، نويسنده فرانسوي قرن نوزدهم، در قالب يك كتاب است كه با برگردان فارسي هانيه رجبي در اين مجموعه جاي دارد. داستان كوتاه «عشاي رباني ملحدان» در سال ١٨٣٦ منتشر شد و يكي از آثار مجموعه «كمدي انساني» اين نويسنده به شمار مي رود. آثار بالزاك آينه اي از جامعه فرانسه روزگار اوست. او افراد هر طبقه اجتماعي، از اشراف فرهيخته گرفته تا دهقانان عامي را در كمدي انساني خود جاي مي دهد و جنبه هاي گوناگون شخصيتي آنان را در معرض نمايش مي گذارد.
    بهره گيري او از شگرد ايجاد پيوند ميان شخصيت ها و تكرار حضور آنها در داستان هاي مختلف موجب شده تا در گسترش روانشناسي شخصيت هاي منفرد توفيق يابد. داستان «عشاي رباني ملحدان» حول شخصيتي به نام دسپلن، جراحي حاذق و ملحد، مي چرخد. روزي دستيار سابق و دوستش دكتر هوراس بيانشون او را مي بيند كه وارد كليسا مي شود. او را دنبال مي كند و مي بيند در مراسم عشاي رباني حاضر شده است. وقتي دسپلن از كليسا بيرون مي زند، بيانشون با سوال هايي كه از كشيش مي پرسد ملتفت مي شود دسپلن چهار نوبت در سال به كليسا مي رود و...
    ادبيات جهان: ملحدي كه به كليسا مي رفت / انتشار چهار اثر كلاسيك ادبي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 10 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 58 بار
    آثار ديگري از "بهار سرلك"

  «سالومه» اشتراوس به روايت كاستلوچي
بهار سرلك، اعتماد 12/6/97
مشاهده متن    
  زندگي درون «محفظه شيشه اي» سيلويا پلات
بهار سرلك، اعتماد 16/5/97
مشاهده متن    
  يك جاي كار دنيا مي لنگد / گفت و گو با لي چانگ دونگ، فيلمساز كُره اي
بهار سرلك، اعتماد 3/5/97
مشاهده متن    
  عليرضا ياراحمدي، متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با «اعتماد»: كار فكري و رژيم مديترانه اي حافظِ حافظه است
بهار سرلك، اعتماد 5/4/97
مشاهده متن    
  همه لذت هاي حرفه نويسندگي / درگذشت آخرين زمامدار ادبيات امريكا
بهار سرلك، اعتماد 3/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقشه و اطلاعات مكاني گيلان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2)، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است