|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: نتيجه سياست هاي ارزي دولت با چند نرخي شدن ارز «تقريبا هيچ» شد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22075
يك شنبه 25 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


نتيجه سياست هاي ارزي دولت با چند نرخي شدن ارز «تقريبا هيچ» شدهنوز سه ماه از سياست جديد ارزي دولت مبني بر ارز تک نرخي نگذشته است که دولت با عقب نشيني از اين سياست و راه اندازي بازار ثانويه ارز، نرخ دومي براي ارز تعيين کرد که بر اين اساس مي توان گفت نتيجه سياست سه ماه پيش دولت «تقريبا هيچ» بوده است.
    بر همين اساس، بازار ثانويه ارز از دو روز پيش آغاز به کار کرد تا کالاهاي گروه سوم وارداتي (کالاهاي مصرفي که ارز آنها ناشي از صادرات کالاهايي است که ملزم به ارائه ارز در سامانه نيما نيستند) نيازهاي ارزي خود را از محل فروش ارز صادرکنندگان تامين کنند.
    فلسفه تشکيل بازار ثانويه ارز، تامين ارز ساير گروه هاي کالايي است که نامشان جزو فهرست دلار 4200 توماني نيست و با ممنوع کردن بازار آزاد ارز و قاچاق محسوب شدن فعاليت در اين بخش در تامين نيازهاي ارزي خود ناتوان شده بودند. به گزارش خبرگزاري تسنيم، طبق خبرهاي اعلام شده در نخستين روز بازار ثانويه ارز، صرافي رويال با دلار هفت هزار و 523 توماني معاملات خود را در بازار ثانويه ارزي آغاز کرد و بعد از اينکه معاملات در بازار ثانويه به بازار قاچاق! نزديک شد فعالان بازار اين پيام را دست به دست کردند که «با افتتاح بازار ثانويه ارز و ثبت نرخ هفت هزار و 523 تومان براي دلار آمريکا، عملاً اعتبار حکم قاچاق براي دلارهاي غيراز چهار هزار و 200 تومان، خاتمه يافت.»
    با توجه به اينکه در حال حاضر نمي توان نرخ جديد را قاچاق دانست! (چون خود دولت اجازه راه اندازي اين بازار را داده است) و در اين بازار هم نرخي بجز نرخي که دولت به عنوان تک نرخي شدن ارز انتخاب کرده بود، به دست آمده، بايد گفت تک نرخي شدن ارز عملا از بين رفته و رسما به دوران چند نرخي برگشتيم.
    چند نرخي شدن ارز در شرايطي که سه ماه پيش دولت اعلام کرده بود ارز را تک نرخي کرده بدين معناست که نتيجه سياست هاي قبلي اش «تقريبا هيچ» شده است.
    
    خريد ارز صادراتي توسط واردکنندگان در صرافي ها آزاد شد
    روز گذشته سازمان توسعه تجارت در اطلاعيه اي از مهيا شدن امکان خريد و فروش ارز به نرخ توافقي از طريق صرافي هاي داراي مجوز از بانک مرکزي در سامانه جامع تجارت خبر داد.در اطلاعيه سازمان توسعه تجارت خطاب به تمامي واردکنندگان کالاهاي اولويت سوم آمده است: از امروز (چهارشنبه، 20 تير 97) امکان خريد ارز به نرخ توافقي از صرافي هاي داراي مجوز از بانک مرکزي در سامانه جامع تجارت مهيا شده است.در اين اطلاعيه آمده است که فرايند خريد ارز در سامانه جامع تجارت همچون گذشته است؛ درخواست واردکنندگان از طريق سامانه نيما براي صرافي هاي مجاز ارسال مي شود و آنها مي توانند پيشنهادهاي خود را روي درخواست ثبت کنند، سپس واردکننده با انتخاب يکي از پيشنهادها فرايند خريد ارز را طي مي کند. تنها تفاوت در توافقي بودن نرخ ارز است.
    
    واردات سطل آشغال با دلار جهانگيري
    به گزارش مشرق، ۲۲ فروردين ماه امسال و پس از آنکه قيمت دلار در يک روند صعودي افزايش يافت و به مرز شش هزار تومان رسيد و اسحاق جهانگيري، معاون اول روحاني از ممنوعيت خريد و فروش ارز در صرافي ها و همچنين تعيين نرخ دستوري چهار هزار و ۲۰۰ توماني براي هر دلار خبر داد.
    دولت طي تقريبا سه ماه گذشته، براي واردات کالاهايي که ثبت سفارش مي شدند، ارز چهار هزار و ۲۰۰ توماني اختصاص مي داد که نتيجه آن واردات حجم عظيمي از کالاهايي بود که نه تنها اولويت نداشتند بلکه بي ارزش نيز بودند.براي نمونه، طبق برخي خبرها، طي مدت اخير با ارز دولتي که يارانه حداقل ۱۰۰ درصدي داشت، خاک براي بستر خواب گربه و همچنين سطل آشغال وارد کشور شده است. در ليستي هم که بانک مرکزي چندي پيش از تخصيص ارز براي واردات منتشر کرد نيز واردات محصولاتي همچون تخم مرغ، انواع لوبيا، عدس، لپه، موز، نخود و... به چشم مي خورد.
    
    مسافرت مجاني از جيب مردم
    ممکن است اين روزها با آگهي ها و تبليغاتي عجيبي درخصوص هزينه هاي سفر تفريحي به کشورهاي خارجي روبرو شده باشيد و برايتان سوال پيش آمده باشد که چطور ممکن است براي يک هفته به منطقه اي تفريحي برويد و هيچ هزينه اي هم پرداخت نکنيد؟!
    اما اين مسئله به لطف تصميمات مسئولان دولتي در حال اتفاق است. با توجه به اينکه نرخ رسمي هر يورو، کمتر از پنج هزار و ۱۰۰ تومان و در عوض قيمت اين ارز در بازار آزاد نزديک به ۱۰ هزار تومان است، اگر شخصي با تور به مسافرت خارجي برود، کافيست ارز دريافتي را به شرکت برگزار کننده تور بدهد تا با فروش آن در بازار و دريافت مابه التفاوت آن سود نجومي بدست آورند.
    انتقاد ديگري که به شيوه فعلي تخصيص ارز براي واردات مطرح مي شود، اين است که بسياري از واردکنندگان که با دلار دولتي کالا به کشور آورده اند، اجناس وارداتي را به نرخ دلار آزاد به فروش رساندند.
    در اين زمينه مي توان به واردات تلفن همراه اشاره کرد که براساس گزارشات منتشر شده، يکي از شرکت هايي که توانسته بيش از 26/5 ميليون يورو ارز دولتي دريافت کند، از آشفتگي بازار سواستفاده کرده و کالاهاي خود را حداقل دو ميليون تومان گرانتر به يک شرکت ديگر واگذار کرده است.
    در واقع اين شرکت علاوه بر اينکه ارز دولتي دريافت کرده بلکه در يک معامله نيز حداقل ۳۰ ميليارد تومان سود کسب کرده است. همچنين اين روند تخصيص دلار ارزان و فروش کالاي گران را مي توان در ساير بخش ها نيز مشاهده کرد بطوريکه سودجويان دليل افزايش غيرواقعي قيمت خودرو را افزايش قيمت دلار عنوان مي کردند در حالي که خود ارز دولتي دريافت کرده بودند.
    عيب ديگر سيستم تخصيص ارز دولتي اين است که بخشي از پرداخت ها براساس روابط و رانت بوده و بر همين اساس وضعيت پول مشخص نيست.
    
    سهم هر ايراني از يارانه ارزي چقدر بود؟
    اما نکته اي که در اين ميان قابل توجه است اينکه سهم هر ايراني از اين ميزان ارزي که با يارانه دولتي توزيع شد چقدر است؟ پدرام سلطاني عضو اتاق بازرگاني ايران اخيرا در حساب توئيتر خود نوشت: «حداقل ۲۰ هزار ميليارد تومان يارانه تاکنون داده شده، يعني از جيب هر ايراني ۲۵۰ هزار تومان پول برداشته شده است.» به عبارت ديگر، در اين کمتر از سه ماهي که از شيوه جديد تخصيص ارز گذشته است، از جيب هر ايراني دو برابر مبلغي که يارانه دريافت کرده است پول خارج شده.همانطور که پيش تر گفته شد، کليدواژه «تقريبا هيچ» به نتيجه اقدامات دولت تبديل شده و در هر تصميمي چنين ماحصلي را مي توان متصور بود. بر همين اساس اگرچه طرح تخصيص ارز يارانه اي به مايحتاج اصلي مردم مي توانست اقدامي مثبت در جهت حل مشکلات اقتصادي باشد، اما با اجراي ضعيف و ناکارآمدي سيستم ها و سامانه هاي تخصيص ارز تبديل به نقطه ضعفي براي دولت شد.
    نتيجه سياست هاي ارزي دولت با چند نرخي شدن ارز «تقريبا هيچ» شد
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Multidisciplinary Cancer Investigation
شماره 3 (پياپي 203)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است