|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: بازار اينترنت ثابت را دريابيد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


بازار اينترنت ثابت را دريابيد
درخواست فعالان حوزه فاوا از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات

نويسنده: ماني آشتياني


    
    
    «نامه بخش خصوصي به وزير ارتباطات براي نجات بازار اينترنت ثابت» خبري بود که اواسط هفته جاري در برخي کانال هاي تلگرامي دست به دست شد. داستان هم از اين قرار بود که سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور به پيشنهاد کميسيون اينترنت سازمان، نامه بلند بالايي تهيه کرده و با بيان مشکلات شرکت هاي اينترنتي از وزير ارتباطات خواسته اند تا براي نجات جان اين بازار چاره انديشي کند. در اين نامه اصلي ترين درخواست از وزيرارتباطات، کاهش تعرفه سرويس صوتي سيار براي نجات سرويس اينترنت ثابت ذکر شده است. دليل اين فعالان براي اين درخواست نيز يارانه اي است که اپراتورهاي همراه با کمک قيمت بالاي سرويس صوت خود براي سرويس ديتا يا اينترنت همراهشان ايجاد کرده اند. در واقع اين گروه معتقدند اپراتورهاي همراه تعرفه بسيار پاييني براي سرويس ديتاي خود در نظر گرفته اند که حتي براي خودشان هم صرفه اقتصادي ندارد اما در نهايت کاهش درآمد خود از بخش ديتا را با کمک تعرفه بالاي سرويس صوتشان جبران مي کنند. در اين نامه همچنين تاکيد شده در حالي که در سه سال گذشته قيمت انواع سرويس هاي ارتباطي با کاهش تعرفه روبه رو بوده اما تعرفه در بخش سرويس صوتي سيار بدون تغيير باقي مانده است و اين شرايط رقابت ناعادلانه اي را در اين بازار بين اپراتورهاي ارتباطي فراهم کرده است. اما چرا فعالان اينترنتي کشور حالا تقريباً بعد از سه سال از تغيير پروانه هاي فعاليتشان که در زمان اهدا گمان مي رفت تحولات شگرفي در بازار اينترنت ثابت ايجاد کند همچنان نسبت به شرايط فعاليت خود در اين بازار گله مندند؟
    
    از رويا تا واقعيت
    زماني که محمود واعظي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات دولت يازدهم کليد صدارت اين وزارتخانه را در دست گرفت اوضاع در بخش هاي مختلف آنقدر بهم ريخته و نابسامان بود که او وعده هاي مختلفي براي اصلاح وضعيت در بخش هاي مختلف فاوا را داد. از جمله اين وعده ها بهبود دسترسي به اينترنت پرسرعت و باکيفيت بود. او که در ابتدا فکر نمي کرد اوضاع زيرساخت هاي ارتباطي کشور آنقدرها هم بهم ريخته باشد در يکي از نشست هاي خبري اش اعلام کرد که در فاصله زمان ۱۰۰ روزه اوضاع سرويس اينترنت کاربران بهبود پيدا خواهد کرد. اما بعد از اين زمان وقتي او در مقابل سوال خبرنگاران براي پيگيري اين وعده قرار گرفت اعلام کرد که او وارث شبکه ارتباطي وصله پينه اي است که براي احياي آن زمان زيادي لازم است. در همين راستا نيز او سياستگذاري هاي مشخصي براي جبران عقب ماندگي کشور در بخش اينترنت در نظر گرفت. در ابتدا او انحصار در بخش تکنولوژي نسل سوم و چهارم تلفن همراه کشور را که براي سال ها تنها در اختيار اپراتور سوم بود از بين برد و به دو اپراتور همراه ديگر کشور نيز اجازه ورود به اين عرصه را داد. در کنار اين تحول او براي جان بخشيدن به بدنه رنجور شرکت هاي اينترنت ثابت به کمک کميسيون سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي(رگولاتوري)، بعد از ماه ها کار مطالعاتي در تابستان سال ۹۴ پروانه هاي جديد ارتباطات ثابت يا fcp را به ۱۷ شرکت اينترنت ثابت کشور اهدا کرد. در ابتدا با توجه به بندهاي مختلف اين پروانه بسياري پيش بيني مي کردند که با اين پروانه هاي جديد عقب ماندگي 10 ساله بازار اينترنت کشور جبران خواهد شد. اولين هدف پروانه هاي FCP اين بود که دارندگان اين پروانه بتوانند بدون هيچ محدوديتي علاوه بر سرويس اينترنت پرسرعت (ADSL) دست به ارائه سرويس هاي جديد ديگري بر بستر VDSL، TDLTEو فيبر نوري نيز بزنند، تکنولوژي هايي که به کمک آنها دارندگان اين پروانه مي توانستند سرويس هاي پرسرعت تر و باکيفيت تري به کاربران نهايي خود ارائه کنند. از ديگر نکات مثبت پروانه FCP به باور فعالان اينترنتي در زمان اهداي آن، از بين بردن انحصار مخابرات در ارائه فضاي شبکه انتقال بود. حالا با گذشت تقريباً ۳ سال از اهداي اين پروانه، برخي از شرکت هاي دارنده پروانه FCP اعلام مي کنند که اين پروانه هاي جديد هم کمکي به آنها در رشد و توسعه بازارشان نکرده است.
    علي توسلي، از مديران يکي از شرکت هاي اينترنتي در گفت و گو با «ايران» اعلام مي کند که ادامه انحصارگري مخابرات در ارائه زيرساخت هاي ارتباطي، به صرفه نبودن سرمايه گذاري براي شبکه سازي در کنار شرکت مخابرات و... همه دست به دست هم داده اند تا در سه سال اخير وضعيت شرکت هاي اينترنتي بعد از دريافت پروانه هاي جديد FCP بهتر که نشود هيچ بدتر هم شود. او مي گويد: «در ابتدا قرار بود که شرکت هاي دارنده پروانهFCP در بخش فيبرنوري هم وارد شوند تا بتوانند سرعت هاي بالاتر و باکيفيت تري در اختيار کاربران خود بگذارند اما هنوز چند ماه از اهداي پروانه FCP نگذشته بود که پروانه انحصار اپراتور فيبرنوري يا همان اپراتور چهارم تمديد شد. در نهايت تاکنون نه اين اپراتور توانسته قدم بزرگي در ايجاد شبکه براساس فيبرنوري بردارد و نه شرکت هاي FCP توانسته اند در اين خصوص کاري از پيش ببرند.» او بخشي از عدم رشد سرويس اينترنت ثابت در کشور را به تعرفه پايين ديتاي موبايل ارتباط مي دهد و مي افزايد: «اپراتورهاي تلفن همراه به شکل غيراصولي تعرفه بسيار پاييني براي بسته هاي اينترنت خود در نظر گرفته اند و همين باعث شده بسياري از کاربران به سمت استفاده از اينترنت سيار بروند.» او اعلام مي کند که در هيچ کشوري از دنيا چنين تعرفه گذاري در بخش اينترنت همراه صورت نمي گيرد به طوري که در نهايت اين شيوه قيمت گذاري به ورشکستگي شرکت هاي اينترنتي منجر شود. توسلي تصريح مي کند که مصوبه آخر رگولاتوري در زمينه تبديل اينترنت حجمي به غير حجمي نيز تير خلاص را به شرکت هاي اينترنت ثابت زد تا جايي که از زمان اجراي اين طرح درآمد اين شرکت ها تا ۳۰ درصد کاهش داشته است. در همين زمينه محمدعلي يوسفي زاده، مديرعامل يکي ديگر از شرکت هاي دارنده پروانه FCP در گفت و گو با «ايران» اعلام مي کند که اگر مصوبات مختلف رگولاتوري در حوزه اينترنت به اجرا گذاشته مي شد شايد در حال حاضر شرکت هاي اينترنتي کشور در مرز ورشکستگي نبودند. او اعلام مي کند:«در ۳ سال گذشته رگولاتوري تمام تلاش خود را براي توسعه فعاليت شرکت هاي اينترنتي به کار برده و در اين زمينه مصوبات مختلفي که مهم ترين آنها ۲۴۵(مقررات ارائه و استفاده از امکانات پايه اي شرکت مخابرات) يا ۲۶۰(بيت استريم) را تصويب کرده است اما اين مصوبات بدرستي از سمت شرکت مخابرات ايران به اجرا گذاشته نمي شود.» او همچنين اعلام مي کند که براساس پروانه هاي شرکت هاي FCP آنها مي توانستند براي دور زدن عدم همکاري مخابرات در ارائه امکانات، دست به شبکه سازي بزنند اما به دليل شرايط بد اقتصادي و نبود سرمايه و از سوي ديگر عدم همکاري شهرداري در حفاري يا شبکه سازي تاکنون اين شرکت ها موفق به ايجاد زيرساخت هاي ارتباطي نشده اند.
    براي جويا شدن نظر مخابرات بارها با مديرعامل اين شرکت تماس گرفتيم اما به دليل حضور در جلسات مختلف او قادر به پاسخگويي نبود.
    
    رگولاتوري: راه نجات خلاقيت
    در سه سال اخير بسياري از مديران شرکت هاي اينترنتي نسبت به سياستگذاري هاي اشتباه در بخش اينترنت کشور گلايه و انتقادهايي مطرح کرده اند. اين گروه پيوسته دليل کاهش مشترکان خود را قوانين و مقررات اشتباه رگولاتوري و تعرفه گذاري پايين در بخش ديتاي موبايل عنوان و تاکيد کرده اند که قيمت پايين ديتاي اپراتورهاي همراه باعث شده تا حجم وسيعي از کاربران به سمت اينترنت همراه پيش بروند. در حالي که برخي فعالان اينترنتي مقصر به ثمر نشستن سرمايه گذاريشان در بخش اينترنت را به نوعي وزارت ارتباطات مي دانند اما محمدحسين فلاح جوشقاني، معاون وزير ارتباطات و رئيس رگولاتوري در گفت و گو با «ايران» اعلام مي کند که اين نهاد تمام توان خود را براي توسعه بازار اينترنت ثابت در کشور به کار گرفته و جلسات مشخص و برنامه ريزي شده اي نيز در اين زمينه با شرکت هاي FCP و مخابرات برگزار کرده است. او راه حل عبور از چالش هاي اعلام شده از سوي شرکت هاي اينترنتي را تعامل سازنده با رقيبان در بازار مي داند و مي گويد: «هميشه نمي توان مشکل را به گردن رقيب انداخت. شرکت هاي FCP بايد براي رقابت در اين بازار برنامه هاي تجاري مشخصي جهت بهبود کيفيت و سرعت سرويس خود داشته باشند. بايد در اين زمينه سرمايه گذاري مشخصي انجام شود و يکي از بهترين راه ها هم براي به دست آوردن اين سرمايه ادغام شرکت هاي اينترنتي با يکديگر است.» او خبر از طرح هاي مشارکتي بين مخابرات ايران و شرکت هاي fcp مي دهد و ابراز اميدواري مي کند که با اين طرح ها بازار اينترنت ثابت کشور توسعه قابل توجهي پيدا خواهد کرد. فلاح تصريح مي کند که تا پايان برنامه ششم توسعه بايد ۸۰ درصد خانوارهاي کشور به اينترنت ۲۰مگابيت دسترسي داشته باشند. بنابراين رگولاتوري مصرانه به دنبال حل چالش هاي شرکت هاي fcp به کمک اجراي مصوباتي است که در اين زمينه تصويب کرده است.
    
    بازار اينترنت ثابت را دريابيد / درخواست فعالان حوزه فاوا از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    آثار ديگري از "ماني آشتياني"

  معرفي برترين اپ هاي آموزشي براي شروع سال تحصيلي
ماني آشتياني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  چه مشكلاتي پيش روي فعاليت استارتاپ هاي حوزه انرژي است
ماني آشتياني، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارنامه يكساله وزير جوان؛ راه هاي رفته، كارهاي مانده
ماني آشتياني، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
  تلفن همراه بخريم يا نخريم؟ / سياست هاي ارزي جديد چه تاثيري بر بازار تلفن همراه مي گذارد
ماني آشتياني، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  برگ برنده الكامپ در دستان استارتاپ ها قرار گرفت / مروري بر نمايشگاه بين المللي الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيك
ماني آشتياني، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جغرافيا و پايداري محيط
متن مطالب شماره 28، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است