|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: فرصت طلايي آماده شدن براي بازار كار و زندگي آينده
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22169
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


فرصت طلايي آماده شدن براي بازار كار و زندگي آينده
كميت و كيفيت فعاليت تابستانه مراكز آموزشي و مهارتي- بخش دوم     روزهاي تابستان است و ايام اوقات فراغت،اغلب نوجوانان تمايل به استراحت در اين ايام را دارند و به قول خودشان معتقدند صبحي که به خواب رواست به کار روا نيست! خانواده ها هم مقاومتي در برابر اين مسئله ندارند و همين که فرزندانشان در خانه مي مانند برايشان نعمت است؛ اما نگاهي به دورتر که بيندازيم؛ دختران و پسران جواني داريم که تابستان و ايام فراغت سال هاي قبل خود را به بيکاري سپري کرده اند و حالا نه مهارتي در دست دارند و نه اراده و پشتکاري براي تلاش و يادگيري.
    تابستان که ايام فراغت از درس و مدرسه است، بهترين فرصت براي ايجاد روحيه مهارت آموزي، تلاش و پشتکار در نوجوانان است. چه خانواده هايي که از گذراندن وقت فرزندانشان در خانه خرسند هستند و چه آنان که با پر کردن وقت کودکان و نوجوانانشان با دوره ها و کلاس هاي بي هدف و نامرتبط به علاقه و توانايي هايشان هستند. مهم ترين عمر اين آينده سازان را به تباهي مي کشانند و خوب است حتي از همين حالا با برنامه ريزي درست و آگاهانه و شناخت مراکز مناسب، فکري براي آنان کنند.
    
    برنامه ريزي درست نياز يک اوقات فراغت مفيد
    مسئولين نظام تعليم و تربيت تابستان را اوج برنامه هاي پرورشي و فرهنگي در سيستم آموزش و پرورش مي دانند. اين درحالي است که اختتاميه مسابقات فرهنگي هنري که از اول سال تحصيلي آغاز شده در همين ايام است. کارشناسان تربيتي آموزش و پرورش معتقدند معمولا براي اين موضوع مهم، دستورالعمل جامع اوقات فراغت در وزارت آموزش و پرورش تهيه و به سطح کشور ابلاغ مي شود و ادارات کل استان ها برنامه ريزي در زمينه اوقات فراغت دانش آموزان را براساس چارچوب تعيين شدن در آن دستورالعمل تدوين مي کنند.
    پاي گفت و گو با معاونت متوسطه آموزش و پرورش منطقه 8 شهر تهران مي نشينيم؛ علي مناهي پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان را متکي بر برنامه ريزي درست و علمي مي داند و در گفت و گو با گزارشگر روزنامه کيهان درباره چگونگي استفاده مفيد دانش آموزان از ايام اوقات فراغت مي گويد: «پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان در راستاي هدايت رفتار و شکوفا کردن استعدادها و ايجاد خلاقيت در آنها ارزشمند است.»
    وي همچنين در ادامه مي افزايد: «دو بخش اصلي تاثيرگذار در روند پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان، اول امکانات موجود در جامعه براي برآوردن نيازهاي دانش آموزان در اوقات فراغت و دوم برنامه ريزي درست والدين و تصميم گيري درست خانواده در پر کردن اين اوقات است.»
    اين کارشناس نظام تعليم و تربيت معتقد است اين موضوع بسيار مهم است که اوليا با شناسايي استعدادها و توانايي هاي فرزند خود و با در نظر گرفتن امکانات محيطي او را به سمت صحيح هدايت کنند، مي گويد: «البته در شناسايي اصولي و علمي استعدادها، خانواده ها مي توانند ازمشاورين خبره امور تربيتي نيز استفاده کنند.»
    مناهي در ادامه گفت و گوي خود با گزارشگر کيهان بيان مي کند: «اگر اوقات فراغت به صورت صحيح و هدفمند پر شود، مزاياي زيادي از جمله بودن با گروه همسالان، کاهش بي تحرکي و انزواي اجتماعي را در پي دارد و الزام به تحرک و فعاليت را در زندگي دانش آموزان فراهم مي کند که به نوبه خود موجب بهبود اعتماد به نفس و ارتقا سطح روابط اجتماعي در آنها مي شود.»
    وي همچنين در تکميل کلام خود مي افزايد: «اما بايد در نظر داشت شرکت در کلاس هاي متعدد نيز داراي آسيب هايي است، ولي اگر در انتخاب ها دقت شود مي توانند باعث افزايش اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعي، رشد استعداد ذهني و جهت دهي مثبت و تشخيص توانايي هاي دانش آموزان و مقدمه اي جهت افزايش توانمندي در نيازهاي جديد آنها شود.»
    در اجراي دستورالعمل تدوين شده براي ايام اوقات فراغت دانش آموزان در آموزش و پرورش هر ساله پايگاه هايي در مدارس و مراکز ورزشي و فرهنگي آموزش و پرورش داير شده است.
     علي مناهي درباره اين پايگاه هاي تابستانه مي گويد: «در اين مراکز دوره هاي آموزشي، فرهنگي و ورزشي براي دانش آموزان تشکيل مي شود. فعاليت اين پايگاه ها بر پنج محور اصلي مهارت هاي ارتباطي، معرفتي، هويتي و بصيرتي، مهارت هاي اقتصادي و اشتغالزايي و مهارت هاي ورزشي و سلامت پايه گذاري شده است.»
     معاون آموزش متوسطه منطقه8 آموزش و پرورش ادامه مي دهد: «اوليا محترم مي توانند با مراجعه به پايگاه ها در مدارس، پايگاه هاي سازمان دانش آموزي، پايگاه هاي فکري کودکان و نوجوانان، پايگاه هاي اتحاديه هاي انجمن هاي اسلامي دانش آموزي، پژوهش سراهاي دانش آموزي، کانون هاي فرهنگي و تربيتي، اردوگاه ها، مراکز دارالقرآن ها، پايگاه هاي بسيج دانش آموزي و سالن ها و مجتمع هاي ورزشي مراجعه کنند.»
    
    فراغت، فقط تن آسايي نيست
    در جوامع امروزي، انسان خسته از زنجير ماشينيزم، اوقات فراغت خود را، فرصتي براي پرداختن به زندگي شخصي خود مي داند و مي کوشد از لحظه هاي آن، بيشترين بهره را ببرد. از سويي، چون انسان موجودي انتخاب گر است، همه افراد اجتماع، در سپري کردن اين اوقات، به يک گونه فکر و عمل نمي کنند.
    بسياري از نوجوانان و جوانان بر اين باورند که اوقات فراغت، فرصتي براي خوشگذراني، تن آسايي و لذت جويي است. آگاه نبودن والدين يا بي توجهي آنان به اين مسئله، از عواملي است که به اين باور و برداشت غلط دامن مي زند. همچنين بر اثر نبود يا کمبود امکانات تفريحي مناسب با برخي از نوجوانان و جوانان نيازهاي تفريحي و عاطفي خود را از راه هاي خلاف و غيرمجاز تامين مي کنند. در نتيجه با رواج تفريحات ناسالم، دريچه اي براي ورود جوانان به بزهکاري و انحراف باز مي شود. سن جمعيت کشور ما جوان است و در اين ميان، مسئولين، خانواده ها و وسايل ارتباط جمعي موظفند خطرها و آسيب هاي ناشي از گزينش هاي نادرست نوجوانان و جوانان را در گذران اوقات فراغت، به آنان يادآوري کنند. همچنين با متانت و دورانديشي لازم، با نسل آينده ساز جامعه در زمينه استفاده بهينه از فرصت ها، هم فکري کنند و وسايل و امکانات لازم را در اين باره در اختيار آنان قرار دهند.
    
    هر دانش آموز، يک مهارت
    يک کارشناس تعليم و تربيت در گفت و گو با گزارشگر کيهان درباره تاثيرات مهارت آموزي ايام فراغت در آينده نوجوانان مي گويد: «امسال محور اصلي برنامه هاي اوقات فراغت بر پايه مهارت آموزي است و شعار پايگاه هاي تابستاني نيز حمايت از کالاي ايراني، هر دانش آموز يک مهارت است. اگر دانش آموزان استعداد و علاقه لازم براي آموزش مهارت فني را داشته باشند؛ در اين ايام مي توانند برخي از حرفه ها وفنون را تمرين کرده ومهارت هايي را بياموزند.»
    وي ادامه مي دهد: «زمان مهارت آموزي در اين ايام ممکن است کوتاه باشد، اما مي تواند در توسعه کارآفريني و ايجاد انگيزه موثر باشد و دانش آموزان را تا حدودي از فضاي تئوري دروس خارج کرده و به تقويت قدرت خلاقيت و نوآوري خلاقيت و نوآوري آنها کمک شاياني کند.»
    با اين کارشناس تعليم و تربيت درمورد کلاس هاي درسي مدارس که در قالب پايگاه تابستاني در اين ايام برگزار مي شود گفت و گو مي کنيم؛ وي بيان مي کند: «به اعتقاد من در اين ايام تابستان که از آن به عنوان اوقات فراغت ياد کرديم درگير کردن فضاي ذهني دانش آموزان به مسائل مطرح شده در کتب درسي توجيهي ندارد و موجب خستگي ذهني و دلزدگي دانش آموزان مي شود و اگر هم ضعف شديد علمي در دانش آموزان احساس مي شود بايد با برنامه ريزي صحيح و در خلال ساير فعاليت هاي اوقات فراغت، جايي براي اين موضوع ديده شود. البته اظهار نظر در مورد اين موضوع براي دانش آموزاني که رقابت سخت کنکور را پيش رو دارند متفاوت است.»
    وي همچنين به کلام خود مي افزايد: «مهم ترين موضوعي که بايد به دانش آموزان ياد بدهيم آموزش مهارت هاي زندگي و حضور موثر و مثبت در فعاليت هاي اجتماعي، سياسي، مذهبي، تقويت روحيه خلاقانه و نوآورانه و تشويق آنها به تفکر در امور بر پايه مطالعه است که در اوقات فراغت فرصت کافي براي آموزش اين مهم وجود دارد.»اين فرهنگي در پايان بيان مي کند: «ان شاءالله مسئولين و خانواده هاي محترم با توجه به فرمايش مقام معظم رهبري که فرمودند «جوانان در اوقات فراغت به فعاليت هاي بدني، خدماتي، سازندگي و کمک به پدر و مادر، کمک به خانواده، تذهيب و ورزش بپردازند» برنامه ريزي اصولي و مدوني را براي اوقات فراغت دانش آموزان داشته باشند.» اوقات فراغت، تاثيري بسيار مهم و انکارناپذير در شکل گيري شخصيت جوانان و نيز در فرآيند هويت پذيري آنان دارد. بر اين اساس، سهم اوقات فراغت، در برنامه روزانه، هفتگي، ماهانه و سالانه همه مردم جامعه، به ويژه جوانان بسيار بالاست. از اين رو، خانواده ها، مربيان و مسئولان موظفند به شکل بهتر و سنجيده تر به منظور استفاده بهينه از اين اوقات طلايي، براي گروه جوان اجتماع برنامه ريزي کنند.
    
    ضرورت استفاده بهينه از پنجره هاي باز زندگي انسان
    اهل ايمان، از اوقات فراغت خود، نردبان براي رسيدن به خدا و تکامل معنوي خود مي سازند. بدين ترتيب، در اوقات فراغت خويش بيش از هر زمان ديگر به خدا نزديک و شکوه لحظه هاي نيايش، در کام آنها ماندگار مي شود. از اين رهگذر، در جاي جاي زندگي آنها نقش هاي جاوداني از اين اوقات به يادگار مي ماند. عالمان از اين گونه فرصت ها براي شکوفايي عالي و انديشيدن سود مي جويند، تفکري که بزرگان ديني، ساعتي از آن را بهتر از هفتاد سال عبادت مي دانند و در پرتو آن، به سوي خالق بي نياز ره مي سپارند. هنرمندان نيز اوقات فراغت خود را به منظور آفرينش آثار هنري و نوآوري به کار مي گيرند. ورزشکاران نيز از اين فرصت هاي کم نظير، براي پرورش جسم و جان خويش بهره مي جويند. در اين ميان براي برخي افراد اوقات فراغت، از ملال آورترين و اندوه بارترين زمان ها به شمار مي رود و مي پندارند که فرصتي است براي درهم شکستن ارزش ها، هنجارها و قواعد اجتماعي زندگي شان. بر اين اساس، ضرورت استفاده بهينه از پنجره هاي باز زندگي انسان، به خوبي آشکار مي شود. فرهنگ هاي گوناگون هر يک به نوعي به نهادينه شدن اوقات فراغت تاکيد مي ورزند. وجود ضرب المثل هايي همچون «شيطان براي دست هاي بيکار، کار مي تراشد» يا «مغز تنبل، کارگاه شيطان است»، پيرو اين واقعيت است که اگر انسان از ساعت ها و لحظه هاي آزاد زندگي خود در جهت رشد و کمال فردي و اجتماعي استفاده نکند، اي بسا اين فرصت ها وبال گردن او مي شود و پي آمدهاي تلخ و ناگواري را براي او و ديگران به همراه دارد
     چه نيکوست که کارگزاران و دست اندرکاران مقوله اوقات فراغت، به ترويج و اشاعه اين شيوه و الگوي تازه و پربار اهتمام ورزند و اقدام لازم را براي فرهنگ سازي نهادينه کردن آن فراهم آورند.
    در سال هاي اخير، روان شناسان و جامعه شناسان، ضرورت استفاده بهينه از اوقات فراغت را به نسل جوان جامعه گوشزد کرده و از زيان هاي بهره گيري نادرست از اين زمان ها سخن به ميان آورده و مباحثي همچون آسيب شناسي اوقات فراغت را مطرح و بررسي کرده اند.
    فرصت طلايي آماده شدن براي بازار کار و زندگي آينده / کميت و کيفيت فعاليت تابستانه مراکز آموزشي و مهارتي- بخش دوم
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مدل سازي پيشرفته رياضي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است