|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/21: شكاف در خط مقدم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3404
سه شنبه 27 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3192 21/4/97 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


شكاف در خط مقدم
آغاز نشست ناتو زير سايه تنش ترامپ با اروپا

برگرفته از: پراجكت سينديكيت


    
    دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده، در بدو ورود به بروکسل حملات خود عليه اعضاي ناتو از جمله آلمان را از سر گرفت. او که در ساعات ابتدايي سفر به پايتخت بلژيک با هدف شرکت در نشست سران ناتو صبحانه اي کاري با ينس استولتنبرگ، دبير کل اين ائتلاف، داشت پيکان حملات خود را متوجه آلمان و اين کشور را به دنباله روي از مسکو متهم کرد. ترامپ با اشاره به حمايت مالي دولت آنگلا مرکل از روسيه براي احداث خط لوله گاز «نورت استريم 2» و برنامه برلين براي واردات گاز از روسيه، آلمان را «اسير و تحت کنترل» روسيه دانست. آلمان از ساخت خط لوله جديد ۱۱ ميليارددلاري براي انتقال گاز روسيه به حوزه بالتيک حمايت کرده و اين اقدام با اعتراض ديگر اعضاي اتحاديه اروپا روبه رو شد. آنگلا مرکل تاكيد دارد که اين سرمايه گذاري از سوي بخش خصوصي انجام مي شود نه با پول ماليات دهندگان آلماني.اما رئيس جمهور آمريكا که از پايبندنبودن آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي به تعهد خود در قبال بودجه نظامي ناتو ناراضي است اين گونه به دولت مرکل تاخت: «جالب است که برلين توافق بزرگي با روسيه امضا مي کند اما ما در ناتو دنبال آن هستيم تا در برابر روسيه ايستادگي کنيم. ايالات متحده از آلمان، فرانسه و تمام اروپا محافظت مي کند اما همين کشورها ميلياردها دلار به خزانه روسيه مي ريزند. روسيه 70 درصد نياز گاز طبيعي آلمان را تامين مي کند و به اين ترتيب آلمان اسير روسيه شده است. آلمان در سال هاي گذشته با کنارگذاشتن زغال سنگ و انرژي هسته اي وابستگي بيشتري به نفت و گاز دارد که بخش مهمي از آن از روسيه تامين مي شود و اين موضوعي است که ناتو بايد به آن توجه کند». اورسولا فون درلاين، وزير دفاع آلمان، در پاسخ به انتقادهاي ترامپ با تاييد اين واقعيت که برلين چالش هاي زيادي با مسکو دارد، تاكيد کرد: «کشورش زنداني سياست روسيه نيست و بهتر است خط ارتباطي ميان متحدان، دوستان و حتي مخالفان خود را حفظ کنيم». سران ناتو روز گذشته نشست خود در بروکسل را در حالي آغاز کردند که انتقادهاي ترامپ عليه اعضاي اروپايي نگراني هايي را ميان رهبران اروپايي برانگيخته است. هزينه دفاعي ناتو براي آمريكا موضوعي است که ترامپ هميشه به آن اعتراض کرده و در ديدار خود با دبيرکل ناتو نيز اين موضع را مطرح کرد. ترامپ در آستانه ورود به بروکسل با انتشار توييتي اعتراضي خطاب به اروپايي ها نوشت: «آيا آنها پول آمريكا را برخواهند گرداند؟». رئيس جمهور آمريكا در ديدار خود با دبير کل ناتو به موضوع تعهدات ديگر کشورها به ناتو نيز اشاره کرد و باز هم به دولت آلمان تاخت: «کشورهايي مثل آلمان بايد تعهد بيشتري نشان دهند؛ آن هم نه براي سال هاي آينده، بلکه همين امروز.
    آلمان بسيار ثروتمند و قدرت اول اقتصادي اروپاست اما درباره افزايش تدريجي بودجه اختصاصي خود به ناتو تا سال ۲۰۳۰ سخن مي گويند. در صورتي که همين امروز مي توانند بودجه متعهدشده را تامين کنند و مشکلي هم در اين مسير ندارند، اما واقعيت اين است که آنها اسير روسيه شده اند». دونالد ترامپ همچنين با اشاره به جنگ تعرفه ها از عدم توازن تجاري بين ايالات متحده و کشورهاي اتحاديه اروپا انتقاد کرد و گفت: سال گذشته آمريكا 150 ميليارد دلار در تجارت خود با اتحاديه اروپا متحمل ضرر شد. علاوه بر آن ما حدود ۷۵ درصد خرج ناتو براي تامين امنيت اروپا را پرداخت مي کنيم اما اروپايي ها نه؛ از ناتو نفع بيشتري مي برند اما حاضر به انجام تعهد خود نيستند.
    ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو، هم در پاسخ به انتقادهاي ترامپ، منزوي کردن مسکو را پس از تحولات اوکراين و انضمام شبه جزيره کريمه به خاک روسيه اقدامي نادرست خواند و در عين حال تاكيد کرد: «ناتو در سال ۲۰۱۷ شاهد بيشترين افزايش در بودجه دفاعي بوده است». استولتنبرگ با هشدار به دونالد ترامپ، گفت که «يک ناتوي قدرتمند و متحد هم براي اروپا و هم براي ايالات متحده اهميت دارد». دونالد تاسک، رئيس شوراي اروپا، هم در پيامي طعنه آميز خطاب به ترامپ گفت: «آمريكاي عزيز، قدر متحدانت را بدان، به ويژه امروز که ديگر متحدان زيادي نداري». تاسک با اشاره به حملات تروريستي 11 سپتامبر 2001 به رئيس جمهور آمريكا يادآور شد که ناتو فقط يک بار از بند پنجم اساسنامه خود استفاده کرده و آن هم پس از حملات 11 سپتامبر بود که نيروهاي نظامي اروپا در دفاع و حمايت از ايالات متحده وارد ميدان شدند. بر اساس بند پنجم اساسنامه ناتو، حمله نظامي به هر يک از اعضاي اين سازمان حمله به همه اعضا تلقي شده و تمام اعضا براي دفاع از آن کشور به ميدان مي آيند.
    
    نگراني از تکرار سناريوي کانادا
    نگراني عمده رهبران اروپايي تکرار اتفاقي است که در جريان نشست سران گروه 7 در کانادا رخ داد. ترامپ در آن نشست از متحدان غربي خود انتقاد کرد و حاضر به امضاي بيانيه پاياني نشد و راهي سنگاپور شد تا با کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي، ديدار کند. ترامپ پس از اين ديدار تاريخي، اون را مورد ستايش قرار داد. ترامپ امروز پس از پايان نشست ناتو راهي لندن خواهد شد تا در ميانه اعتراض هاي گسترده با ترزا مي، نخست وزير بريتانيا، ديدار کند و روز دوشنبه نيز در هلسينکي، پايتخت فنلاند، با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه، مذاکره خواهد کرد. اتحاديه اروپا نگران است که ترامپ سناريوي کانادا و سنگاپور را اين بار در بلژيک و فنلاند تکرار کند و با اعتراض به متحدان غربي و تمجيد از ولاديمير پوتين، شکاف و اختلاف در جبهه ناتو را افزايش دهد. رئيس جمهور آمريكا روز گذشته نشانه هايي از احتمال تکرار اين سناريو را بروز داد و گفت: «احتمالا مذاکره با رئيس جمهور روسيه ساده تر از چانه زني با متحدانمان در بروکسل و لندن خواهد بود».
    
    ناتو به روايت آمار و ارقام
     در سال 2014 اعضاي ناتو متعهد شدند تا سالانه حداقل دو درصد توليد ناخالص داخلي خود را به هزينه هاي دفاعي اين ائتلاف اختصاص دهند که از ميان 29 عضو ناتو تاکنون فقط پنج کشور (ايالات متحده، يونان، بريتانيا، استوني و لهستان) سال گذشته اين حد نصاب را رعايت کرده بودند. سه کشور نيز اعلام کرده اند که در پايان سال 2018 تعهد خود را عملي خواهند کرد. 15 کشور هم برنامه هايي ارائه کرده اند که تا سال 2024 تعهد خود را اجرا کنند.
     72 درصد هزينه هاي دفاعي ناتو را ايالات متحده تامين مي کند و کشورهاي آلمان، بريتانيا و فرانسه در مجموع 20 درصد ايالات متحده در هزينه هاي دفاعي ناتو سهيم اند.
     62 هزار و 635 نظامي آمريکايي در پايگاه هاي نظامي در اروپا مستقرند. نيمي از اين تعداد در آلمان، ايتاليا و بريتانيا حضور دارند.
     بر اساس نظرسنجي موسسه Pew حدود 62 درصد آمريکايي ها ديدگاه مثبتي به ناتو دارند. اين آمار در ميان دموکرات ها 78 و نزد جمهوري خواهان 47درصد است. در ميان اعضاي اروپايي ناتو79 درصد شهروندان لهستان و هلند نگاهي مثبت به ناتو دارند. کمترين مقبوليت اين ائتلاف ميان اعضا در ترکيه (23 درصد) و يونان (27درصد) ثبت شده است.
     بيش از 60 درصد شهروندان يونان، ايتاليا، آلمان، اسپانيا و بريتانيا مي گويند در صورت بروز تقابل نظامي جدي ميان مسکو و ناتو، از ايالات متحده انتظار حمايت نظامي از اعضاي ناتو در برابر روسيه را دارند.
     از سال 2016 با اعمال تحريم هاي غرب عليه روسيه، 28 کشور از 29 عضو ناتو حجم تبادلات تجاري خود را با روسيه کاهش دادند. تنها استثنا در اين ميان کرواسي است.
     22 کشور از 29 عضو ناتو از سال 2014 که روسيه شبه جزيره کريمه را به خاک خود ضميمه کرد، بودجه نظامي خود را افزايش دادند. ايالات متحده در ميان کشورهايي است که در اين مدت بودجه نظامي خود را افزايش نداده اند.
    
    «آمريکا نخست»؛ يعني «اروپاي متحد»
    يکي از اصلي ترين استدلال ها در حمايت از خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا اين است که بريتانيا به تنهايي مي تواند توافق هاي تجاري بهتري با کشورهاي ديگر و حتي با اروپا به دست آورد. به گفته طرفداران سرسخت برگزيت مانند بوريس جانسون، وزير خارجه سابق بريتانيا، از آنجايي که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا آن قدر اختلاف عقيده دارند و درگير بحران هاي خودشان هستند که نمي توانند از يکپارچگي پروژه اروپا دفاع کنند، «تنها يک راه براي تغيير دلخواه مان وجود دارد؛ راي دادن به خروج از اتحاديه اروپا». کمتر از يک سال مانده تا روز برگزيت- روز خروج رسمي بريتانيا از اتحاديه اروپا- مشخص شده که اميدهاي دولت بريتانيا براي فتح کردن اقتصاد اتحاديه اروپا در هم شکسته است. کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در مدت مذاکرات برگزيت به شدت متحد باقي ماندند و درحالي که خود برگزيت هيچ نکته مثبتي نداشت، اين مذاکرات دست کم نشان داد که اروپا در مواجهه با چالش، قوي تر مي شود. در واقع، براي بسياري از اروپايي ها اين طور به نظر مي رسد که اروپا از مرگ نجات يافته است. امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، قدرتمندترين رهبران بلوک اروپايي، آهسته و پيوسته براي پيگيري اصلاحات بلندمدت اتحاديه اروپا متحد شدند. علاوه بر اين با وجود تشکيل دولتي ضدسيستم در ايتاليا و ظهور احزاب پوپوليست در سراسر اروپا، نظرسنجي ها نشان مي دهد که حمايت از اتحاديه اروپا نسبت به دهه هاي اخير افزايش يافته است. بر پايه يک نظرسنجي که به تازگي صورت گرفته، اگر همين امروز رفراندومي درباره عضويت در اتحاديه اروپا برگزار شود، 83 درصد اروپايي ها به ماندن در اين اتحاديه راي مي دهند و بالاي 60 درصد هم عضويت در اتحاديه اروپا را «نکته مثبتي» براي کشور خود مي دانند. به عبارت ديگر درحالي که پوپوليسم مي تواند بذر اختلافات سياسي را در اتحاديه اروپا بکارد، شواهد کمي مبني بر اين وجود دارد که برگزيت موجب تاثيراتي دومينو وار در اروپا شده است. ممکن است نايجل فرگه، رهبر برگزيت، دوست داشته باشد اين طور فکر کند که دولت جديد پوپوليستي ايتاليا نشان دهنده موفقيت برند سياسي ملي گرايانه اوست؛ ولي به نظر مي رسد پوپوليست هاي اروپايي از گونه بريتانيايي آن متفاوت اند. اگرچه بازارهاي مالي با نظر به اين ديدگاه که رهبران جديد ايتاليا مي توانند کشور را به سوي خروج از اتحاديه اروپا پيش ببرند، رشد کرده؛ اما نظرسنجي هايي که بعد از انتخابات در ماه مارس صورت گرفته، حاکي از آن است که 60 تا 72 درصد ايتاليايي ها از چنين اقدامي حمايت نمي کنند. با اين حال نظرسنجي هاي اخير درباره مسير فعلي اتحاديه اروپا ضدو نقيض تر است. فقط 32 درصد شهروندان اروپايي بر اين باورند که در اتحاديه اروپا «همه چيز در مسير درست خود پيش مي رود»، درحالي که 42 درصد معتقدند اين بلوک در مسير اشتباهي قرار گرفته است؛ بنابراين مسئله براي بيشتر اروپايي ها نابودي اتحاديه اروپا نيست؛ بلکه چگونگي بهبود آن است. با توجه به اثرات ماندگار بحران اقتصادي 2008 و بحران ناشي از آن در منطقه يورو، اتحاديه اروپا موفق به انجام اصلاحات ضروري نشده است؛ اما اکنون اين اتحاديه فرصت دارد اين اصلاحات را عملي کند؛ چرا که بسياري در اتحاديه اروپا سرانجام متوجه حقيقت جغرافياي سياسي خطرناک جديد اتحاديه اروپا شده اند. هرچه نباشد، چالش متحدکننده اي که برگزيت پيش پاي اتحاديه اروپا گذاشت، در مقايسه با چالشي که ترامپ ارائه کرد، رنگ مي بازد. نگاه تحقيرآميز رئيس جمهوري ايالات متحده به ناتو و افشاي ارتباط کمپين انتخاباتي اش با روس هاي مرتبط با کرملين پيش از انتخابات 2016، به وضوح نشان داده که اروپايي ها ديگر نمي توانند براي تامين امنيت خود صرفا به ايالات متحده تکيه کنند. علاوه بر اين تصميم ترامپ به قرار دادن اتحاديه اروپا در معرض تعرفه هاي فولاد و آلومينيوم (در کنار ديگر متحدان ايالات متحده از جمله کانادا و مکزيک) موجب خشم و انزجار همه رهبران اروپايي شده است.پيشنهاد او درباره اينکه اتومبيل هاي آلماني بايد از خيابان هاي آمريکا محو شوند، با وجود اينکه بسياري از خودروهاي آلماني در واقع در ايالت هايي از آمريکا ساخته شده اند که حامي او در انتخابات بودند، ممکن است به آلماني ها کمک کند که متوجه شوند آنها براي حفاظت از صنعت خودروي خود به کمک ديگر کشورهاي اروپايي نياز دارند. در نتيجه تعرفه هاي ترامپ اين فرصت را براي دولت ائتلافي آلمان به وجود آورده که طرح هاي بلندپروازانه ناتمام مکرون براي اصلاح اتحاديه اروپا و منطقه يورو را برآورده کند. وقت آن رسيده که آلمان درباره نيازهاي کشورهاي جنوبي اروپا گشاده روتر باشد. سياست هاي «نخست آمريکا»ي ترامپ نشان دهنده بازگشت گمراهانه به ناسيوناليسم عريان و آن دست حمايت گرايي از صنايع و فراورده هاي داخلي است که دوره آن گذشته است. آنها تهديدي مستقيم براي نظم بين المللي پساجنگ به شمار مي روند؛ نظمي که براي 73 سال رفاه و ثبات به همراه داشته است. در عين حال آنها مي توانند همان چيزي باشند که روند ادغام اروپا که ديرزماني است راکد مانده، به آن احتياج دارد.
    
    
شكاف در خط مقدم / آغاز نشست ناتو زير سايه تنش ترامپ با اروپا
    


 روزنامه شرق، شماره 3192 به تاريخ 21/4/97، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فكه
متن مطالب شماره 192، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است