|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: رئيس فراكسيون اميد در نشست خبري: روحاني توان حل مشكلات را دارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


رئيس فراكسيون اميد در نشست خبري: روحاني توان حل مشكلات را دارد
پشت پرده طرح سوال از رئيس جمهوري انگيزه سياسي است نه مطالبه پاسخگويي    
    رئيس فراکسيون اميد در نشست خبري که روز گذشته برگزار شد، به توضيح درباره موضوعات مختلفي همچون اقدامات اخير صدا و سيما، نامه 100 فعال اصلاح طلب به سيد محمد خاتمي، انتساب طرح عدم کفايت رئيس جمهوري به اصلاح طلبان، پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشتي و بحث تغييرات احتمالي کابينه پرداخت. محمدرضا عارف در ابتداي سخنان خود با بيان اينکه گفت وگو نکردن يکي از چالش هاي کشور و انقلاب است، گفت: حمايت داخلي از رسانه صورت نمي گيرد و اگر هم حمايت باشد، بعضاً جانبدارانه است. رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به عملکرد صدا و سيما، افزود: سوال اين است که چقدر پرداختن به حاشيه ها در رسانه ملي ضرورت دارد، آيا اعلام خبر يک بازجويي و محاکمه کمک به مساله فرهنگي و ارتقاي آن مي کند؟
    
    از تاخير در گفت وگوي ملي گله داريم
    به گزارش «ايران»، عارف درباره بررسي موضوع سپنتا نيکنام در مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ما انتظار داشتيم اين موضوع با اولويت در مجمع مطرح شود، در يکي از جلسات اين موضوع مطرح و درباره آن بحث شد اما ادامه به جلسه بعد موکول شد ولي در جلسه بعد از دستور خارج شد چون موضوع خارج از نوبتي در دستور کار قرار گرفت که يکي از آنها استمهال اعتبارات عمراني تا پايان شهريور بود که اگر تا پايان تير تصويب نمي شد، به مشکل برمي خورد و ديگري الحاق ايران به پيمان «آسه آن» که اولويت داشت و باعث شد بحث سپنتا مطرح نشود. با اين حال اميدواريم به عنوان اولين دستور جلسه آينده مطرح شود. رئيس فراکسيون اميد درباره پيگيري موضوع گفت وگوي ملي هم توضيح داد: انتظار نداريم مساله يک شبه حل شود اما بايد بنشينيم و گفت وگو کنيم. موضوع گفت وگوي ملي هم با تاخيري که از آن گله داريم در مجلس به راه افتاد و در خارج از مجلس هم کارگروهي در همين رابطه تشکيل داده ايم. وي در ادامه با اشاره به تذکر جمعي از نمايندگان درباره محدوديت هاي سفر مولوي عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: روال ما اين است که نمايندگان يک موضوع را در فراکسيون مطرح و آن را پيگيري مي کنند. اين موضوع هم از سوي آقاي صادقي در فراکسيون پيگيري مي شود.
    
    پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشتي
    رئيس شوراي سياستگذاري اصلاح طلبان در ادامه در پاسخ به سوالي درباره پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشتي، اظهار کرد: ما از دي ماه اين موضوع را از طريق دانشگاه تهران و معاون فرهنگي پيگيري مي کرديم، جلساتي هم تشکيل داديم که اين مساله به عنوان يک مساله درون دانشگاهي تلقي شود و با برخورد قضايي مواجه نشويم. خود دانشگاه هم کمک کرد تا بچه هايي که دستگير شده بودند آزاد شوند. در فاز بعد با محکوميت چند نفر از دانشجويان، کارگروهي با مسئوليت خانم سعيدي در فراکسيون تشکيل شد البته ابتدا گفته شد اين افراد هشت نفر هستند اما مشخص شد کمترند، يکي از آنها هم فارغ التحصيل شد. آقاي کاظمي، نماينده ملاير به عنوان رابط ما با قوه قضائيه عضو اين کارگروه شد و چند نفر از جوانان بيرون را در اين کارگروه قرار داديم، جلساتي هم با وزير علوم داشتيم و تذکري به دانشگاه تهران داديم که وظيفه دارد موضوع را جدي تر پيگيري کند. همچنين در کميسيون وزير را خواستيم چرا که معتقديم سال تحصيلي بايد با آرامش شروع شود، وزير علوم هم به صورت جدي درگير اين مساله است. ما اين موضوع را براي 6، 5 دانشجو به اين شکل پيگيري کرديم. حالا مي توانيد قضاوت کنيد که آيا من در بزنگاه ها وارد مي شوم يا نه.
    
    کار صدا و سيما نهايت بي تدبيري بود
    رئيس فراکسيون اميد در پاسخ به سوالي درباره اقدام صدا و سيما در پخش مستند «بيراهه» آن هم در شرايطي که کشور به وفاق و همدلي نياز دارد، گفت: به نظرم اين کار صدا و سيما نهايت بي تدبيري بود. اگر اشکال قانوني و شرعي هم نداشته باشد باز هم بي تدبيري صورت گرفته است. اين روال در گذشته هم وجود داشته است. عارف با تاکيد بر اينکه اين موضوع در شوراي عالي امنيت ملي مطرح خواهد شد، گفت: کميسيون فرهنگي مجلس در حال بررسي طرح اداره صدا و سيما است که طبق اطلاعم در مراحل آخر بررسي در اين کميسيون است. اميدواريم هر چه سريع تر اين طرح در صحن علني بررسي شود تا مشکلات در اداره صدا و سيما به حداقل برسد.
    
    استيضاح رئيس جمهوري ربطي به فراکسيون اميد ندارد
    عارف در پاسخ به پرسش ديگري درباره موضع گيري نکردن فراکسيون اميد در قبال انتشار اخباري مبني بر پيگيري طرح استيضاح رئيس جمهوري در اين فراکسيون، گفت: اينقدر اين موضوع روشن بود که نه تنها به بيانيه بلکه به موضعگيري هم نيازي نبود، موضع ما نسبت به دولت حمايت درعين نقد مشفقانه است. ما بايد دولت را در اين شرايط خاص حمايت کنيم و از فراکسيون هاي ديگر هم مي خواهيم با نگاه به منافع ملي از دولت حمايت کنند. در اين شرايط نه تنها استيضاح رئيس جمهوري، بلکه حتي سوال از رئيس جمهوري که حق مجلس است در دستور کار ما قرار نگرفته البته ممکن است روزي از رئيس جمهوري سوال کنيم ولي استيضاح و عدم کفايت رئيس جمهوري در دستور کار ما نبوده است. ما مي دانيم آقاي روحاني چه زحماتي مي کشد و با چه مسائلي روبه روست ولي معتقديم ايشان توان حل مشکلات را دارند. وي درباره موضوع سوال از رئيس جمهوري و نظر فراکسيون اميد، اظهار کرد: ما مخالف سوال از رئيس جمهوري نيستيم اما احساس مي کنيم که پشت سوال از رئيس جمهوري انگيزه سياسي قرار دارد، اگر انگيزه پاسخگويي و بيان مطالبات باشد از آن استقبال مي کنيم. ما قداستي براي سوال از رئيس جمهوري قائل نيستيم و آن را حق مجلس مي دانيم.
    
    استقبال عارف از اصلاح اصلاحات
    وي با اشاره به نامه ۱۰۰ جوان اصلاح طلب درباره ضرورت اعمال اصلاحاتي در جريان اصلاح طلب، گفت: ما از اين نامه استقبال مي کنيم. ۶۰ نفر از افراد صاحب نظر و نخبه عملکرد شوراي سياستگذاري را نفي کردند که پرسشنامه اي با امضاي من براي همه آنها فرستاده شد، ما اين موضوع را در فرآيند اصلاحي جلو مي بريم و اين ۱۰۰ نفر هم کار خوبي کردند البته ديگراني هستند که نظرشان متفاوت است. وي ادامه داد: براي ما وحدت اصل است و هر کس در اين مقطع به وحدت آسيب بزند به رفتار و حرکت ما کمک نمي کند. در جلسات ما دو طرف بحث مي کنند و به جمع بندي مي رسيم. عارف همچنين درباره ادعاهاي مطرح شده از سوي صادقي نماينده تهران مبني بر گرفتن رشوه و پول از سوي نمايندگان در جريان بررسي استيضاح وزيران و موارد ديگر، گفت: بنده از آنچه آقاي صادقي گفته، مطلع نيستم اما اگر اعضاي فراکسيون اميد احساس کنند بده و بستاني وجود دارد مثل اينکه نماينده اي در دستگاهي براي حل مشکل رفته و وعده هايي را گرفته به او حضوراً موضوع را گوشزد مي کنند. عارف با تاکيد بر اينکه مقابله با فساد به عزم ملي نياز دارد، افزود: متاسفانه قبح فساد ريخته شده و ديگر حرام و حلال مطرح نيست، تبديل به ساختار سيستماتيک شده لذا اولين کار براي مقابله با فساد و در کنار آن فقر و تبعيض، داشتن عزم ملي است و هر سه قوه بايد پاي کار آيند چون کار مجلس قانونگذاري و نظارت است و اين دولت و قوه قضائيه هستند که بايد کارهاي اجرايي را انجام دهند.
    
    آمادگي براي ديدار با رهبري درباره موضوع حصر
    رئيس فراکسيون اميد در پاسخ به سوالي در مورد انجام اقداماتي براي رفع هر چه سريع تر حصر با توجه به لزوم همگرايي و وحدت در جامعه به دليل تحريم هاي پيش رو، گفت: قرار بود با روساي قوا جلساتي داشته باشيم، با رئيس قوه قضائيه جلسه خيلي خوبي داشتيم که آثار آن را بعداً ديديم با رئيس مجلس هم جلسه اي داشتيم که خيلي خوب بود ولي کميته ما در صف ملاقات با رئيس شوراي عالي امنيت ملي ماند، انتظار مي رفت آقاي روحاني به عنوان رئيس جمهوري و فردي که با حمايت اصلاح طلبان پيروز انتخابات شده سريعاً ملاقاتي را مي گذاشتند البته ما نظرات خود را منعکس کرديم اما انتظار مي رفت که هر چه سريع تر جلسه با آقاي روحاني برگزار شود چون در نهايت بايد موضوع حصر در شوراي عالي امنيت ملي حل شود. وي افزود: بعد از اين روند اگر لازم باشد با رهبرمعظم انقلاب هم ملاقات خواهيم داشت و پيگيري مي کنيم. عارف در پاسخ به اين سوال که آيا با رهبر معظم انقلاب درباره رفع حصر ديدار مي کنيد، گفت: ما برنامه زمان بندي داريم، با احتياط آن را دنبال مي کنيم ولي مانعي براي ديدار با رهبر معظم انقلاب وجود ندارد، حتي اگر به نتيجه هم رسيديم تقاضاي ملاقات را خواهيم داشت تا اگر ايشان امر فرمودند به ملاقات شان برويم.
    
    نظر فراکسيون درباره تغيير تيم اقتصادي دولت
    رئيس فراکسيون اميد درباره لزوم تغيير کابينه با توجه به شرايط فعلي، گفت: تحرک جدي تر و هماهنگي و انسجام بيشتر در بخش اقتصادي دولت موضوع مهمي است که آن را در قالب نامه اي با امضاي ۲۰۰ نماينده مجلس خواستار شديم، نظر اکثريت فراکسيون هم تغيير تيم اقتصادي دولت است. ان شاءالله آقاي روحاني اصلاحات لازم را در تيم اقتصادي براي کارآمدتر شدن انجام دهد که به نفع کشور خواهد بود تا کار در فضاي آرام دنبال شود ولي اگر ايشان به هر دليلي صلاح ندانستند، مجلس کارش را انجام مي دهد همان طور که چند استيضاح در دستور کار است. عارف در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه گفته شده او، عليجاني و حضرتي در انتخاب شهردار تهران تاثيرگذار بودند، گفت: بنده در مورد آقاي حضرتي اطلاعي ندارم اما در مورد آقاي عليجاني و خودم با قاطعيت مي گويم که چنين چيزي درست نيست و آن را تاييد نمي کنم.
    
    رئيس فراکسيون اميد در نشست خبري: روحاني توان حل مشکلات را دارد / پشت پرده طرح سوال از رئيس جمهوري انگيزه سياسي است نه مطالبه پاسخگويي
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات ترجمه قرآن و حديث
متن مطالب شماره 10 (پياپي 502)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است