|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: آتش و ديگر هيچ
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4140
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


حادثه 
آتش و ديگر هيچ
١١ كشته و ٩ مجروح تصادفي رقم زد كه خشم مردم سنندج را در پي داشت

نويسنده: ثمر فاطمي


    
    درست نيمه شب، اتوبوس مسافربري در حاشيه پايانه سنندج مسافرگيري مي كرد كه ناگهان سرنوشت، مسافران اتوبوس را به سفر مرگ برد. يك دستگاه تانكر حامل سوخت از پشت سر با اتوبوس برخورد مي كند. اتوبوس منفجر مي شود و نتيجه اش مي شود ١١ كشته و ٩ مجروح. اين اولين بار نيست كه در اين جاده حادثه اتفاق مي افتد و اگر مسوولان فكري نكنند، متاسفانه آخرين بار هم نخواهد بود. شيب زياد و طول زياد كمربندي دكتر حسيني شهر سنندج كه اين حادثه در آن رخ داده است، بستر حوادث جاده اي زيادي در اين منطقه است. خودروهاي سنگين و به ويژه تانكرهاي حامل سوخت عراقي و ايراني كه مواد نفتي را از اقليم كردستان عراق و از شهر مريوان به داخل كشور حمل مي كنند، پس از عبور از اين مسير به استان هاي جنوبي كشور مي رسند. كاميون ها و تانكرهاي حامل سوخت هنگام عبور از اين مسير (به دليل شيب مسير) به صورت مكرر مجبور به استفاده از ترمز هستند كه اين امر منجر به داغ شدن لنت خودرو شده و عملكرد سيستم ترمز را دچار اختلال مي كند. نتيجه اش هم مي شود انفجار اتوبوس و انسان هايي كه پشت درهاي بسته اتوبوس در جهنم بي تدبيري مسوولان مي سوزند و جهنم كساني كه شاهد اين انفجار هستند و كاري از دست شان برنمي آيد و فقط بايد تماشاچي سوختن عزيزان يا همشهريان شان باشند. همين هم باعث مي شود كه غم مردم تبديل به خشم شود و در اعتراض به بي توجهي مسوولان به وضعيت اين جاده بين آنها و نيروي انتظامي درگيري صورت گيرد. البته كه درگيري مدت زيادي طول نكشيده و زود آتش خشم شان خاموش شده اما آتش قلب هاي سوخته شان به اين سادگي ها خاموش نمي شود.
    رضايي، مدير روابط عمومي استانداري سنندج با بيان اينكه علت حادثه نقص فني در سيستم ترمز نفتكش بوده است اما در حال حاضر وضعيت آرام است و صحنه پاكسازي و اتوبوس و ماشين نفتكش هم جابه جا شده اند، به «اعتماد» گفت: «اين حادثه ساعت دوازده سه شنبه شب (بامداد چهارشنبه) رخ داد. ١١ كشته و ٧ زخمي داشت. خوشبختانه تعدادي از زخمي ها همان جا سرپايي مداوا شدند و ترخيص شدند اما دو، سه نفري هنوز تحت درمان و مداوا هستند كه خوشبختانه حال شان مساعد است و مشكل خاصي نيست.»
    البته تعداد مجروحيني كه «مجتبي خالدي» سخنگوي اورژانس اعلام كرد دو نفر از تعدادي كه رضايي گفت بيشتر بود: «اين حادثه ١١ كشته و ٩ زخمي داشته است كه ٥ نفر آنها ترخيص شده اند و ٤ نفر هنوز در بيمارستان هستند. از اين ٤ نفر حال سه نفر مساعد است و مشكل خاصي ندارند اما متاسفانه وضعيت يكي از مجروحان وخيم است كه اميدوارم مشكل او هم به زودي رفع شود.»
    هردوي اين مسوولان شايعه ٣٥ نفر كشته در اين حادثه را تكذيب كردند و تعداد كشته هاي اين حادثه را به طور قطع ١١ نفر اعلام كردند.
    مدير روابط عمومي استانداري كردستان در ادامه با اشاره به فوتي هاي اين حادثه گفت كه آنها در جا، جان خود را از دست داده بودند و پيكرهاي برخي از آنها در محل آرامستان شهر سنندج و برخي ديگر در بيمارستان كوثر سنندج قرار دارد. از اجسادشان نمونه DNAبرداشت شده است. اين افراد شناسايي شده اند و اسامي جانباختگان اين حادثه تلخ به اين شرح است: «پارسا اصلاني، پرويز زماني، پيمان زماني، مسعود نصيري، مينا صداقت، سارا آيينه، پارسا آيينه، فواد سيفي، كامران مقبل، فرشاد مرادي، عبدالحسين طاهرويسي (راننده نفتكش).»
    رضايي درباره درگيري رخ داده در اين حادثه توضيح داد: «درگيري خاصي نبود. متاسفانه ما حادثه خيلي بدي را پشت سر گذاشتيم. عده اي داخل اتوبوس گير افتادند و انفجاري رخ داد و جلوي چشم مردم عده اي در آتش سوختند. طبيعي است كه احساسات عده اي جريحه دار مي شود. چيز خيلي عجيب غريبي نيست. به همين دليل درگيري مختصري بين مردم و نيروي انتظامي رخ داد كه خوشبختانه خود مردم هم مداخله كردند و سريع جمع شد.»
    همچنين «رضا ميرزايي» مديركل امنيتي استان كردستان درباره حواشي تصادف مرگبار در شهر سنندج در اين باره به ايسنا گفت: «در پي اين حادثه تلخ عده اي از مردم در دقايق اوليه اين حادثه با ديدن صحنه آتش سوزي و پيكر جانباختگان احساساتي شده و با عوامل نيروي انتظامي حاضر در محل حادثه درگير شدند. عده اي معدود از حاضرين در محل حادثه به سمت نيروهاي انتظامي سنگ پراني كردند و يك دستگاه سمند را نيز به آتش كشيدند. حواشي اين حادثه در لحظه هاي اوليه كنترل شد و تمام شده است.»
    صالح زندي، معاون عمليات آتش نشاني سنندج در توضيح اين درگيري گفت: «مردم يك مقدار از وضعيت اين بلوار ناراحت بودند و مي گفتند كه خيلي وقت است كه ما پيگير هستيم و مي گوييم اين منطقه با توجه به اينكه اين منطقه مسكوني است، وضعيت خطرناكي دارد. آنها اعتراض داشتند كه چرا مسوولان به اين مساله رسيدگي نمي كنند. اينكه چرا جاده جايگزيني براي خودروهاي سنگين معرفي نمي كنند يا چرا وضعيت اين جاده را درست و امن نمي كنند، از اعتراضات اين مردم بود. بنابراين يك مقدار درگيري بين مردم و نيروهاي انتظامي هم صورت گرفت. اما خوشبختانه اتفاق خاصي نيفتاد و به خير برگزار شد.»
    او ادامه داد: «كمربندي دكتر حسيني يكي از نقاط حادثه خيز شهر ما است. قبلا هم حوادثي در اين كمربندي اتفاق افتاده است. متاسفانه شيب اين جاده براي ماشين هاي سنگين يك مقدار زياد است و مسير هم طولاني است. ماشين هايي كه به سمت پايين حركت مي كنند، مجبور هستند با ترمز و سختي حركت كنند. بنابراين سيستم ترمز خيلي از ماشين سنگين ها مخصوصا آنهايي كه قديمي هستند، از كار مي افتد يا داغ مي كند و از كنترل راننده خارج مي شود.»
    زندي با بيان اينكه بر اساس چيزي كه در سامانه ١٢٥ ثبت شده است، اولين تماس براي گزارش اين حادثه ساعت ٤ دقيقه بامداد گرفته شده است، ادامه داد: «با توجه به اينكه فاصله ايستگاه شماره ٢ سازمان تا محل حادثه نزديك بود، همكاران ما حدود دو دقيقه و ٣٠ ثانيه بعد در محل حادثه حاضر بودند: يعني ٧ دقيقه بامداد در محل حاضر بودند. با توجه به حجم آتش چهار دستگاه خودروي سنگين ديگر هم به محل اعزام شد و حدود ساعت ١ و ١٠ دقيقه حريق كاملا مهار شد.»
    يكي ديگر از مسائلي كه درباره اين حادثه به آن پرداخته شد اين بود كه عده اي مي گفتند نفتكش عراقي بوده و برخي هم مي گفتند ايراني بوده است. فاطمه كاهي، سخنگوي شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي درباره نفتكش حادثه ديده در سنندج به ايسنا گفت: «نفتكش حادثه ديده در حوزه فعاليت ها و عمليات شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نبوده است. اين نفتكش گرچه پلاك كرمانشاه داشت، اما يك نفتكش عراقي است كه نفت كوره را به سوي بندرامام منتقل مي كرده است. اين نفتكش در اثر برخورد با اتوبوس مسافربري دچار حريق شده است، اما مسووليتي متوجه شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران نيست، زيرا نفتكش حادثه ديده زيرمجموعه اين شركت و تابع قوانين بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) شركت نبوده است.» اين سخنان كاهي در حالي است كه تنها بازمانده حادثه تصادف سنندج كه هم اكنون در بخش «آي سي يو» بيمارستان كوثر سنندج بستري است، گفته است كه برخلاف شايعات مطرح شده تانكر حامل مواد سوختي عراقي نبوده بلكه ايراني بوده است و در اثر برخورد، تمام مسافران اين اتوبوس جان دادند. او به عنوان كمك راننده در كنار راننده در داخل اتوبوس بوده كه به طور ناگهاني متوجه مي شوند يك كاميون به شدت با آنها برخورد مي كند و از آنجايي كه بار اين تانكر مواد سوختي بوده است، به محض برخورد آتش سوزي شروع شده و اين فرد خود را از شيشه اتوبوس به بيرون پرت مي كند.
    در ٤ تير سال ٨٣ در حادثه اي مشابه در مسير زاهدان- بم يك تريلي حامل بنزين با ٦ دستگاه اتوبوس تصادف كرد و سرنشينان آن بالغ بر ١٠٠ نفر قرباني حريق ناشي از تصادف شدند. البته ٢٠ آذر ٩٦ نيز در سيستان و بلوچستان يك پژو و تانكر سوخت حادثه مشابهي را رقم زدند.
    
    
    رضايي، مدير روابط عمومي استانداري كردستان درباره درگيري رخ داده در اين حادثه توضيح داد: «درگيري خاصي نبود. متاسفانه ما حادثه خيلي بدي را پشت سر گذاشتيم. عده اي داخل اتوبوس گير افتادند و انفجاري رخ داد و جلوي چشم مردم عده اي در آتش سوختند. طبيعي است كه احساسات عده اي جريحه دار مي شود. چيز خيلي عجيب غريبي نيست. به همين دليل درگيري مختصري بين مردم و نيروي انتظامي رخ داد كه خوشبختانه خود مردم هم مداخله كردند و سريع جمع شد.»حادثه: آتش و ديگر هيچ / ١١ كشته و ٩ مجروح تصادفي رقم زد كه خشم مردم سنندج را در پي داشت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "ثمر فاطمي"

  حتما موفق مي شوم / يك زن، جوان ترين شهردار كشور شد
ثمر فاطمي، اعتماد 16/4/97
مشاهده متن    
  از شايعه تا واقعيت / نمايندگان مجلس به پرسش هاي «اعتماد» درباره چرايي اجراي اصل ٨٥ قانون اساسي پاسخ دادند
ثمر فاطمي، اعتماد 9/4/97
مشاهده متن    
  جواهريان: مي خواهيم درست مصرف كردن نهادينه شود / زنان با اصلاح الگوي مصرف نگهبان آب مي شوند
ثمر فاطمي، اعتماد 6/4/97
مشاهده متن    
  صورت مساله را پاك نكنيد / اميني، نماينده مردم ايرانشهر با تاكيد بر اينكه حادثه اتفاق افتاده، آخرين وضعيت ماجرا را باز گفت
ثمر فاطمي، اعتماد 31/3/97
مشاهده متن    
  درآمدي نيست، فقط بايد كمك بگيريم / مهنا محمدي، شهردار اسپكه در سيستان و بلوچستان از دردسرهاي يك شهرداري ورشكسته مي گويد
ثمر فاطمي، اعتماد 21/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فيزيولوژي و بيوتكنولوژي آبزيان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است