|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: اصلاح قوانين به نفع تجار خوشنام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


گزارش 
اصلاح قوانين به نفع تجار خوشنام
بررسي بندهاي اصلاحيه جديد كارت هاي بازرگاني نشان داد


دنياي اقتصاد : موضوع اصلاح آيين نامه صدور کارت هاي بازرگاني طي يک هفته اخير در دستور کار قرار گرفته است و در اين راستا وزير صنعت، معدن و تجارت در ابلاغيه اي، اصلاحاتي را براي نحوه صدور و تمديد اين کارت ها براي فعالان اقتصادي صادر کرد اما با اين وجود همچنان ابهاماتي در زمينه آيين نامه جديد صدور کارت هاي بازرگاني وجود دارد و برخي کارشناسان و مسوولان مرتبط با اين حوزه معتقدند که اصلاحات اعلام شده گرهي از مشکلات کارت هاي بازرگاني باز نمي کند و مشکلات قبلي را تشديد خواهد کرد.
    در تغييرات جديد مطرح شده براي کارت هاي بازرگاني به ۴ دغدغه اصلي از جمله حذف بند سوء پيشينه، حذف کد اقتصادي، حذف عدم چک هاي برگشتي، همچنين حذف رشته هاي کارت هاي بازرگاني اشاره شده است. در اين باره محمدرضا پورابراهيمي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس بر اين باور است که حذف اين موارد نه تنها به تسهيل روند صدور و بهره گيري از کارت هاي بازرگاني کمک نمي کند بلکه مشکلات را دو چندان خواهد کرد. اما از سوي ديگر مظفر عليخاني، معاون فني و خدمات اتاق ايران و عضو هيات تدوين آيين نامه کارت هاي بازرگاني با اعلام اينکه اين موارد هنوز در اصلاحات مقررات کارت هاي بازرگاني به تصويب نرسيده است، به «دنياي اقتصاد» گفت: برخي از تغييرات در دستورالعمل جديد از جمله حذف سوءپيشينه به منظور حمايت از فعالان اقتصادي خوشنام و قانون مدار که اکثريت تاجران را تشکيل مي دهند، مطرح شده است.
    در سال هاي اخير به دليل سوء استفاده هاي متعدد از کارت هاي بازرگاني از جمله واگذاري هاي غيرقانوني و ظهور کارت هاي يکبار مصرف که منجر به شکل گيري بدهي هاي مالياتي سنگين شده بود، بحث اصلاحات و تغيير رويه هاي صدور يا تمديد کارت هاي بازرگاني در چند نوبت مطرح شد. در يکي از فازهاي اخير، اصلاح قوانين کارت هاي بازرگاني حدود دو سال پيش کليد خورد اما اين طرح نتوانست به اجماع نظر درميان دستگاه هاي دولتي برسد و براي همين با تشديد سوءاستفاده از کارت هاي بازرگاني، وزير صنعت، معدن و تجارت ابلاغيه جديدي را براي اصلاح آيين نامه کارت هاي بازرگاني صادر کرد.
    اما به نظر مي رسد که تغييرات جديد هم در ميان مسوولان اقتصادي در نهادهاي مختلف همچنان مورد تاييد نيست. محمدرضا پورابراهيمي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس معتقد است اصلاحيه اخير کارت هاي بازرگاني به جاي حل مشکل به مشکلات پيشين اضافه کرده است. به گفته وي، در بخش هايي از اين اصلاحيه بند سوءپيشينه حذف شده است که خلاف مقررات است. همچنين هويت افراد بايد مشخص باشد تا امکان رصد فعاليت فعال اقتصادي وجود داشته باشد، اما در اين باره کد اقتصادي حذف شده است. همچنين چک هاي برگشتي و رشته هاي مختلف بازرگاني در اصلاحيه جديد ديده نشده است.
    اما در پاسخ به ابهامات و انتقادات مطرح شده از طرف رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، مظفر عليخاني، عضو هيات تدوين آيين نامه کارت هاي بازرگاني مي گويد: رويکردي که در آيين نامه جديد کارت هاي بازرگاني لحاظ شده است حمايت از فعالان اقتصادي خوشنامي است که ۹۹ درصد از بازرگانان را تشکيل مي دهند. وي ادامه داد: البته افراد فرصت طلب و سودجويي هم وجود دارند که در فضاي کسب و کار نامناسب به دنبال دور زدن قوانين هستند تا حقوق دولت را نپردازند. کساني که با نپرداختن ماليات يا داشتن کم اظهاري هزينه هايشان نسبت به تاجران ديگر کاهش مي يابد و قدرت رقابتشان بالاتر مي رود. اما بايد توجه داشته باشيم که جمعيت اين افراد کمتر از يک درصد کل تجار است. عليخاني افزود: از طرف ديگر قانون گذار بر اساس آيين نامه کارت هاي بازرگاني، عملکرد کساني را که رفتارهاي سوء تجاري داشته اند يا کارت هايشان را واگذار کرده اند بررسي و کارت هاي اين افراد را تعليق يا باطل مي کند.
    معاون فني و خدمات بازرگاني اتاق ايران در رابطه با برخي بندهاي مطرح شده در اصلاحيه جديد کارت هاي بازرگاني از جمله حذف ارائه عدم سوءپيشينه و چک برگشتي، عنوان کرد: فراهم کردن تسهيلات براي بازرگانان قانونمند پيشنهادي بود که در اصلاحيه جديد به آن اشاره شده است و حذف مواردي ازجمله سوء پيشينه در آن مطرح شده است. تجار براي انجام فعاليتشان تعهد مي دهند که رفتار سوءتجاري نداشته باشند و تقريبا همه اين افراد هم کساني هستند که سوءسابقه اي ندارند. بنابراين در ميان آنهايي که براي دريافت گواهي عدم سوءپيشينه اقدام مي کنند تعداد بسيار اندکي هستند که داراي سوءسابقه هستند، به گونه اي که شايد از هر هزار نفر يک نفر سوءسابقه داشته باشد براي همين اين بحث را مطرح کرديم که به جاي فرستادن تعداد زيادي از تجار براي ارائه گواهي عدم سوءپيشينه سامانه مربوط به کارت بازرگاني را به سامانه ناجا متصل کنيم. بنابراين همه اين موارد در قانون ديده شده است. در مورد حذف چک هاي برگشتي هم همين رويکرد وجود داشته است، حتي خود مجلس هم پيش از اين قانوني را گذراند که بر اساس آن تسهيلاتي را براي فعالان اقتصادي که چک برگشتي دارند در نظر گرفته است، به طوري که شخص با يک چک برگشتي کل فعاليتش متوقف نشود. عليخاني اضافه کرد: در چنين شرايطي که فضاي کسب و کار نامطلوب است و فعالان اقتصادي از دولت طلب دارند نبايد يک فعال اقتصادي را براي يک چک برگشتي از همه امتيازات محروم کنيم. البته گفتني است که اين موارد همچنان در حال بررسي است و هنوز به تصويب نرسيده است.
    گزارش : اصلاح قوانين به نفع تجار خوشنام / بررسي بندهاي اصلاحيه جديد کارت هاي بازرگاني نشان داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم ترويج و آموزش كشاورزي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 28)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است