|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/21: داگويل و خانه هايي بدون در و ديوار
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3192 21/4/97 > صفحه 9 (علم) > متن
 
      


زاويه ديد 
داگويل و خانه هايي بدون در و ديوار
«مريم ميرزاخاني»، نامي ماندگار در تاريخ رياضيات جهان

نويسنده: عماد كسرايي *

درگذشت مريم ميرزاخاني بسياري را در شوک و بهت عظيمي فروبرد. واقعيت تلخي که بايد بپذيريم اين است که او مثل شهابي درخشان در آسمان ظاهر شد و خيلي زود و در جواني به خاموشي گراييد و اينک زير خاک سرد و سياه خفته است. درباره ميرزاخاني بسيار گفته اند و بسيار نوشته اند. در رثاي او مي توان جملات و عبارات اندوه بار گفت و احساسات خود را بروز داد. درباره کارهايش نيز بسيار گفته اند و نوشته اند. کارهايي که تا سال ها رياضي دانان را با خود مشغول خواهد کرد و همواره ما را با اين افسوس و حرمان خواهد گذاشت که اي کاش مريم، در جواني و در اوج موفقيت و شهرت تسليم سرپنجه هاي بي رحم مرگ نمي شد. چه بسا کارهايي که در دهه هاي بعدي زندگي و با پختگي فکري و نبوغ مي توانست انجام دهد و چه مقالات و ايده هايي که ممکن بود از ذهن خلاق مريم ميرزاخاني بتراود. در کنار حسرت و اندوه، مي توان خوانش ديگري از اين داستان غم انگيز داشت. سرعت زندگي مريم ميرزاخاني و تحولات سريعي که در پيشرفت علمي و زندگي حرفه اي او رخ داد، او را مريم ميرزاخاني کرد. کم نيستند دانشمنداني که دهه ها در انتظار به بارنشستن ايده ها و نظريات و کشفيات خود مي مانند. گرگور مندل که يکي از پايه گذاران دانش ژنتيک نوين بود، کار خود را در سال ۱۸۶۶ منتشر کرد، اما کارش هرگز در زمان زندگي اش مورد توجه قرار نگرفت و تازه در حدود ۳۴ سال پس از مرگش بود که شناخته شد. کوپرنيک هم پس از ۴۰ سال تلاش نظريه خود را منتشر کرد؛ زماني که در بستر مرگ افتاده بود و چشمانش هم چيزي را نمي ديد. پيتر هيگز زماني که همراه فرانسوا انگلرت بلژيکي در سال ۲۰۱۳ به عنوان برنده جايزه نوبل فيزيک معرفي شد در حدود نيم قرن در انتظار چنين روزي مانده بود؛ اما مريم ميرزاخاني پي درپي موفقيت کسب کرد و به بالاترين جايگاه علمي رسيد که آرزوي هر دانشمند و پژوهشگري است. با وجود اين، نوابغ و دانشمندان از سوي جامعه چندان درک نمي شوند و همواره شکافي بين آنها و مردمان با سليقه هاي نازل و سطحي وجود دارد. برندگان جايزه نوبل يا دانشمندان يا نوابغ به ندرت مورد توجه و اقبال عمومي هستند. تعداد لايک هاي صفحه فيس بوک دانيل تمت يکي از بزرگ ترين نوابغ قرن، نزديک به 13 هزار تاست، در حالي که اغلب خوانندگان و بازيگران معروف در شبکه هاي اجتماعي حتي فقط بين کاربران ايراني از 500 هزار تا گاهي بيش از سه و نيم ميليون فالوور پر و پاقرص دارند. ميرزاخاني نيز به نوعي در يک سنت فرهنگي نادرست ايراني، توجه چنداني نديد. سيل تغيير عکس پروفايل به تصوير او و نوشتن جملات احساسي در شبکه هاي اجتماعي، غالبا مبتني بر نوعي خودنمايي کاربران بود. کساني که تا ديروز نام او را هم نشنيده بودند پس از مرگ يک دانشمند نابغه جوان، سوژه اي پيدا کردند و با جست وجوي نام او در ويکي پديا تازه متوجه وجود چنين انساني شدند. اين ميل به ستايش و بزرگداشت پس از مرگ يکي از عادات ناپسند فرهنگي ماست. هنرمندي که تا ديروز هيچ کسي سراغش را نيز نمي گرفت با مرگ، عزيز و محبوب مي شود و آثارش فروش مي رود و در رثايش اشک ريخته مي شود. اين همان رسم داگويل (Dogville) است که بر اساس آنچه مجله پاپيولار ساينس در اکتبر سال ۲۰۰۵ نوشته بود، فيلم مورد علاقه مريم ميرزاخاني بوده است.
    خانه هايي بدون در و ديوار
    داگويل فيلمي در ژانر درام از لارنس فون تريه بود که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. ساعت ها فيلم برداري در استوديو و طراحي صحنه اي که در هيچ فيلم ديگري نديده ايد. خانه هايي بدون در. بدون ديوار. اسباب و اثاثيه اي که طرح آنها با گچ روي زمين کشيده شده اند و شما بايد آنها را در ذهن تصور کنيد. گرِيس دختر جواني که به داگويل آمده، مردمان مهرباني را مي بيند که به تدريج گريس را مي آزارند و او را به زني تنها و رانده شده تبديل مي کنند. درباره فيلم داگويل، نقدها و نظرهاي فراوان نوشته شده و برخي گفته اند دهکده داگويل، در هرجاي دنيا مي تواند باشد، چرا که داگويل است. مريم ميرزاخاني گفته بود در داگويل، چيدمان و ديواري وجود ندارد، شما خودتان بايد آنها را در ذهن تجسم کنيد. نابغه اي که در سنين جواني دور از وطن در بهترين دانشگاه هاي دنيا نظير پرينستون و استنفورد مشغول به تدريس شد و در نهايت دور از وطن درگذشت و به خاک سپرده شد. زندگي دور از وطن، به نوعي همان دهکده داگويل است. همه چيز دارد و هيچ چيز ندارد. اسباب و وسايل و امکانات واقعي نيستند، عالي و رويايي هستند، اما زندگي در غربت و دور از وطن، زندگي در خانه اي است که در و ديوار ندارد.
    تاريخ رياضيات، رياضي داناني براي آينده
    در تاريخ رياضيات، دو رياضي دان ديگر مي توان يافت که هر دو مانند مريم ميرزاخاني عمر کوتاه ولي پرثمري داشته اند. رياضي داناني که به تعبير «هاورد. و ايوز» در جلد دوم کتاب آشنايي با تاريخ رياضيات، مانند شهاب ثاقبي در آسمان رياضيات به سرعت درخشيدند و سپس به صورت ناگهاني در يک مرگ زودرس به خاموشي گراييدند، اما در عين حال مطالب ارزنده اي از خود به جاي گذاشتند تا رياضي دانان آينده روي آنها کار کنند. نيلس هنريک آبل و اواريست گالوا دو نمونه از اين رياضي دانان بزرگ هستند. اولي در 26سالگي بر اثر بيماري سل درگذشت و دومي در 21سالگي در خامي جواني قرباني يک دوئل اشتباهي شد. هر دانشجوي درس آناليز با معادله انتگرالي آبل و قضيه آبل در مجموع انتگرال هاي توابع جبري آشناست. آبل در زمان حيات خود قدر نديد و اينک تصوير او بر تعدادي از تمبرهاي پستي ديده مي شود؛ اما مهم تر از همه اينها سخني است که ارميت درباره او گفته بود. از او براي رياضي دانان چيزي باقي مانده است که آنها را براي 500 سال مشغول خواهد کرد. مريم ميرزاخاني نمونه يک دانشمند واقعي بود. درست برخلاف کساني که مي خواهند يک شبه ره صدساله بروند و با هزار ترفند ده ها مقاله ISI در کارنامه خود داشته باشند، کار ميرزاخاني آميزه اي بود از نبوغ و پشتکار. انتشار مقاله ۱۷۲صفحه اي او و الکس اسکين، استاد رياضي دانشگاه شيکاگو، حدود ۹ سال زمان برد و چنين چيزي فقط با نبوغ قابل توضيح نيست.
    
    * مروج علمزاويه ديد: داگويل و خانه هايي بدون در و ديوار / «مريم ميرزاخاني»، نامي ماندگار در تاريخ رياضيات جهان
    


 روزنامه شرق، شماره 3192 به تاريخ 21/4/97، صفحه 9 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 110 بار
    آثار ديگري از "عماد كسرايي "

  معتبرترين جايزه رياضي جهان در دستان رياضي دان ايراني تبار
عماد كسرايي، شرق 13/5/97
مشاهده متن    
  تسهيل زندگي در شهرهاي آينده
عماد كسرايي *، شرق 13/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است