|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: ماموريت فرستادگان روحاني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6922
سه شنبه 22 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


ماموريت فرستادگان روحاني
همزمان با تلاش هاي امريكا براي گسترده كردن جبهه ضد ايراني، فرستاده هاي ويژه روحاني به كشورهاي مختلف سفر مي كنند    
    - اعضاي دولت همزمان با تلاش هاي امريکا براي گسترده کردن جبهه ضدايراني براي ابلاغ پيام هاي ديپلماتيک به سران ديگر کشورها بسيج شدند - ولايتي و خرازي هم به کاروان حامل پيام هاي ديپلماتيک پيوستند
    رايزني هاي ديپلماتيک که با محتواي کمک به حفظ توافق هسته اي و در عين حال فراهم آوردن درگاه هاي اقتصادي به عنوان جايگزين هاي احتمالي برجام آغاز شده است، در سفر مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل به مسکو پيگيري شد. روز گذشته علي اکبر ولايتي در راس هياتي وارد مسکو شد تا پيام مهم مقام معظم رهبري و حسن روحاني رئيس جمهوري کشورمان را به رئيس جمهوري روسيه برساند. ولايتي که در خبر ها از او با عنوان فرستاده ويژه رئيس جمهوري ايران نيز ياد شده است، قرار است اين دو پيام را امروز در ديدار با ولاديمير پوتين به او ابلاغ کند. ولايتي همچنين در مسکو با وزير انرژي اين کشور که رياست کميسيون مشترک ايران و روسيه را برعهده دارد، ديدار خواهد کرد. رايزني پيرامون مسائل دوجانبه سياسي و اقتصادي و نيز آخرين تحولات و مسائل منطقه اي از جمله موضوعات مطرح در اين ديدارها است.با اين حال چنانکه بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه نيز اعلام کرده، موضوع برجام و خروج امريکا از اين معاهده بين المللي عمده ترين محور گفت وگوهاي ولايتي و هيات همراه در مسکو خواهد بود. محور اساسي که سفر اين مقام مسئول کشورمان را در زنجيره اي از رفت وآمدهاي ديپلماتيک هدفمند قرار مي دهد که نخستين بار با سفر هاي شخص وزير امور خارجه به برخي کشورهاي طرف برجام و خارج از آن که مي توانند در حمايت از برجام و مقابله با تحريم هاي امريکايي موثر باشند، آغاز شد.
    چنانکه چين، روسيه، هند و بلژيک از جمله مقاصد اين رايزني ها بودند. با اين حال اين رايزني ها در سفرهاي ديپلماتيک ظريف خلاصه نماند. پس از آن هر يک از اعضاي دولت و نهادهاي مرتبط با آن در جايگاه فرستادگان ويژه اي قرار گرفتند که در سفر به کشورهاي اروپايي و ديگر کشورهاي مستقل جهان ماموريت ابلاغ پيام برجامي دولت ايران را بر عهده گرفتند. سياستي که روند مقابله عملي با خواست امريکا براي تحريم، انزوا و در تنگناي اقتصادي قرار دادن ايران را در دستور کار دارد و به عنوان مکمل سياست هاي داخلي مواجهه با جنگ اقتصادي عمل مي کند.

    
    در راستاي همين رويکرد، معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده که از جايگاه فرستاده ويژه روحاني به مالزي و اندونزي سفر کرده بود، در ديدار با مقام هاي عالي و اجرايي اين دو کشور به اقدامات غيرقانوني و خارج از عرف بين الملل امريکا در برخورد با مساله برجام اشاره کرد و خواستار همکاري آنها در راستاي حفظ صلح و توسعه روابط سياسي و اقتصادي متقابل شد. علاوه بر دو وزير امور خارجه پيشين کشورمان يعني علي اکبر ولايتي و کمال خرازي که يکي در سفر به روسيه و ديگري با سفر به اسپانيا، واتيکان، ايتاليا و آلمان با دولت و دستگاه ديپلماسي در حمايت از برجام همراهي کردند، پيش از اين محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت در سفر اوايل ماه جاري به عمان و در سفر اخير خود به ترکيه که به بهانه تحليف رياست جمهوري رجب طيب اردوغان انجام شد، همين ماموريت را برعهده گرفت. همچنين سفرهاي لعيا جنيدي، معاون حقوقي رئيس جمهوري به هلند و آلمان، رضا اردکانيان وزير نيرو به ارمنستان و گرجستان، مرتضي سرمدي قائم مقام وزير امور خارجه به کوبا، بوليوي، اوگاندا و ونزوئلا از جمله سفرهايي بودند که در همين راستا انجام شدند. رايزني هاي فرستادگان ويژه دولت جمهوري اسلامي در سفر به کشورهاي کوچک و بزرگ دنيا فارغ از دو هدف غايي خود يعني تلاش براي حمايت از برجام و فراهم آوردن امکان رويارويي با تحريم هاي امريکا يک پيام مهم را مخابره مي کند و آن اينکه عصر يک جانبه گرايي و سلطه يک قدرت براي تعيين تکليف در روابط بين الملل به پايان رسيده است. پيامي که تا همين لحظه نيز تلاش اتحاديه اروپا براي مقاومت در برابر اقدامات ضد برجامي دولت امريکا شاهد معناداري آن است.
    با اين حال واضح است که امريکا همچنان به نتيجه بخشي سياست هاي خود بويژه از طريق همراه کردن برخي کشورهاي منطقه اميدوار است. چنانکه علاوه بر سفر مايک پومپئو وزير امور خارجه امريکا به امارات و رايزني او با شيخ محمد بن زائد آل نهيان وليعهد ابوظبي درباره راه هاي مقابله با ايران، روز گذشته يک مقام وزارت امور خارجه امريکا از لابي گري هياتي امريکايي براي افزايش فشار بر ايران در سفر به کشورهاي منطقه خبر داد و گفت، اين هيات براي ايجاد اقدامات هماهنگ عليه ايران به کشورهاي حاشيه خليج فارس از جمله عربستان سعودي و بحرين سفر داشته است. به گزارش ايسنا به نقل از شينهوا، اين هيات شامل مقامات ارشد وزارت امور خارجه امريکا در يک سفر سه روزه به عربستان سعودي رفته و با مقامات اين کشور براي هماهنگ کردن فشار بيشتر بر ايران رايزني کرده است که شامل راه هاي جديد براي پايان دادن به آنچه واشنگتن تامين مالي تروريسم از سوي تهران مي خواند، مي شود. مقامات سعودي و امريکايي از جمله درباره وضعيت بازار جهاني نفت در آستانه اعمال تحريم هاي نفتي امريکا عليه ايران رايزني داشته اند. اين در حالي است که مقامات امريکايي اوايل ماه ژوئيه اعلام کردند بخشي از تحريم هاي امريکا را که صادرات نفت ايران را هدف مي گيرد از ابتداي ماه نوامبر باز مي گردانند.
    
    

    
    رابطه استراتژيک ايران و روسيه
    به اين ترتيب بايد رايزني هاي مقامات کشورمان در ديگر کشورهاي جهان را پاسخي عملي به تلاش هاي ضد ايراني امريکا تلقي کرد. اما از ميان همه اين مراوده ها و رايزني ها آنچه سبب شد سفر مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري و در واقع فرستاده ويژه ايران به روسيه با تيتر درشت تري در رسانه هاي داخلي و خارجي بازتاب يابد، ماهيت استراتژيک روابط تهران و مسکو بود. ولايتي همکاري هايي که در منطقه بين مجموعه جبهه مقاومت به رهبري ايران و روسيه در تقابل با تروريسم و بانيانش در سوريه و ساير کشورهاي منطقه صورت گرفت را يک الگوي مثال زدني اين رابطه دانست و گفت: «فقط رابطه استراتژيک و بلندمدت مي تواند چنين همکاري هايي را توجيه کند.» وي در ادامه با بيان اينکه «در حوزه هاي بين المللي نيز کمک هايي که روسيه در سازمان ملل به ايران کرد و همکاري هايي که دو طرف در برجام داشتند، از مصاديق ديگر همکاري هاي راهبردي بين دو کشور است»، افزود: «شرايط کنوني بسيار حساس است و دنيا تحت تاثير هژموني يک فرد عاصي به عنوان رئيس جمهوري امريکا نسبت به قوانين بين المللي است، بنابراين ضرورت اين همکاري ها بيشتر و بيشتر مي شود و دليل اينکه بنده افتخار دارم حامل پيام مقام معظم رهبري و جناب آقاي رئيس جمهوري باشم، همين وضعيت ويژه و حساس کنوني است.» سفر مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري به مسکو با يک حاشيه نيز همراه بود. همزماني اين سفر با سفر بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي به روسيه. اين در شرايطي بود که اسرائيل طي ماه هاي اخير تلاش زيادي را معطوف همراه کردن مسکو با خواست خود مبني بر خروج نيروهاي ايراني از سوريه معطوف داشت. با اين حال علي اکبر ولايتي در واکنش به سفر نتانياهو به روسيه همزمان با حضور خودش در مسکو گفت: «او يک فرد دوره گردي است که هر روز به يک نقطه از جهان سفر مي کند و اظهارات بي مبنا و بي منطقي مي کند و کم کم به جايي رسيده که کسي به حرف هاي او اهميتي نمي دهد. از اين رو وجود يا عدم حضور او در روسيه هيچ تاثيري در ماموريت استراتژيک ما در اين کشور ندارد.»
    گفته مي شود که ولايتي پس از مسکو سفر به چين را در برنامه کاري خود خواهد داشت. انجام اين سفرها که حالا يکايک اعضاي کابينه روحاني و ديگر مسئولان نهادهاي عالي کشورمان را در جايگاه فرستادگان ويژه ايران براي همراه کردن کشورهاي جهان در جبهه رويارويي با تحريم هاي امريکايي قرار داده در شرايطي که مذاکرات ايران و کشورهاي عضو گروه 1+4 بر سر راه حل پيشنهادي براي حمايت از برجام در حال انجام است بي شک يکي از عملگرايانه ترين سياست هايي است که دنبال مي شود. سياستي که محوريت آن در حوزه خارجي با محمد جواد ظريف است و به نظر مي رسد ديگر اعضاي دولت و حتي وزراي خارجه اسبق هم به اقتضاي شرايط براي عملي کردن آن به همکاري آمده اند.
    
    
    برش
    
    رايزني امريکا براي تقابل کشورهاي عربي با ايران
    پمپئو: بايد هزينه حضور قاسم سليماني در منطقه را بالا ببريم

    وزير امور خارجه امريکا که در روزهاي اخير به عنوان بخشي از تلاش هايش براي تقويت تحريم ها و جلب حمايت براي يک اقدام مشترک عليه ايران به منطقه سفر کرده بود در گفت وگو با اين نشريه اماراتي به تکرار ادعاهاي خصمانه و واهي واشنگتن عليه کشورمان پرداخت. به گزارش ايسنا، به نوشته نشريه نشنال، پمپئو که براي اولين بار پس از انتصاب به عنوان وزير امور خارجه امريکا به امارات متحده عربي رفته بود در اين سفر درباره سياست هاي منطقه اي ايران و لزوم يک اقدام بين المللي براي مقابله با اين کشور رايزني کرد. وي به نشريه نشنال گفت که هزينه حضور نيروهاي پاسداران ايران و بويژه قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس در منطقه بايد افزايش يابد. وي مدعي شد قاسم سليماني در حال دردسر ايجاد کردن در عراق و سوريه است و ما بايد هزينه را براي او و نيروهايش، بويژه براي شخص او در منطقه بالا ببريم. پمپئو همچنين درباره ديگر راهبردهاي امريکا براي مقابله با ايران با اشاره به حساب ويژه اي که واشنگتن روي همپيمانان منطقه اي خود بازکرده است، گفت: «شما شاهد تلاش هاي امريکا براي تحريم و استفاده از ابزارهاي اقتصادي هستيد. ما همچنين آماده ايم زماني که ايران کارهايي شبيه پرتاب موشک انجام مي دهد به طور نظامي از منطقه دفاع کنيم.» وزير امور خارجه امريکا اين مواضع را در حالي اعلام کرد که در سفر کوتاه به امارات و در ديدار با محمد بن زايد وليعهد ابوظبي خواستار مقابله کشورهاي عربي با ايران شد. وي همچنين گفت که واشنگتن تمايل دارد بحران ميان کشورهاي عربي را کاهش دهد و براي آن راه حل ايجاد کند. او در گفت وگويي تلويزيوني به مواضع اخير جمهوري اسلامي ايران در رابطه با فروش نفت و تنگه هرمز نيز واکنش نشان داد و گفت امريکا براي مقابله با تهديدات اخير ايران سناريوهايي دارد. مايک پمپئو پس از ديدار با مقامات امارات براي شرکت در نشست ناتو راهي بروکسل شد. يک مقام وزارت امور خارجه امريکا گفت که او قصد دارد در جريان اين نشست خواستار فشار بيشتر بر ايران شود و در عين حال به متحدان اش درباره جايگزين نفت ايران اطمينان دهد. اطمينان دادني که جز هماهنگي با برخي کشورهاي توليدکننده نفت منطقه از جمله عربستان سعودي ممکن نيست. در عين حال امريکا در حالي کشورهاي اروپايي را به اعمال فشار عليه ايران از طريق تحريم نفتي فرا مي خواند که وزير خارجه اش در نخستين عقب نشيني از اهداف اين سياست گفته است: «تعدادي از کشور ها براي کسب مجوز-خريد نفت از ايران بدون اينکه شامل تحريم هاي امريکا شوند- به امريکا مراجعه خواهند کرد که ما آنها را بررسي مي کنيم» پومپئو اگر چه سعي کرد بر اين موضع تاکيد کند که هرگونه واردات نفت از ايران به عنوان فعاليت تحريم پذير به شمار مي رود اما در ادامه با اذعان به بررسي درخواست هاي معافيت از تحريم هاي عليه ايران براي خريد نفت از سوي ديگر کشورها مدعي شد: «ما برخي معافيت ها را در نظر داريم اما اشتباه نکنيد؛ ما قصد داريم ايران را قانع کنيم که اين رفتارها با پاداش مواجه نمي شود و اينکه وضعيت اقتصادي اين کشور تا زماني که آنها به يک کشور عادي تر تبديل شوند، قرار نيست اصلاح شود.»

    
    
    ماموريت فرستادگان روحاني / همزمان با تلاش هاي امريكا براي گسترده كردن جبهه ضد ايراني، فرستاده هاي ويژه روحاني به كشورهاي مختلف سفر مي كنند
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله شيمي رياضي
شماره 3 (پياپي 903)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است