|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: نبرد بزرگ الحديده آل سعود چه فكر مي كرد ، چه شد؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22103
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


نبرد بزرگ الحديده آل سعود چه فكر مي كرد ، چه شد؟
ائتلاف سعودي در الحديده به دنبال چيست؟

نويسنده: محمدرضا كلهر

ائتلاف متجاوز سعودي پس از سه سال حمله به يمن در باتلاق اين کشور گرفتار شده و هيچ دستاوردي کسب نکرده است. به دليل اين شکست، عربستان از انجام هرگونه مذاکره اي در مورد حل بحران يمن کارشکني مي کند چرا که در مذاکره بايد برگ برنده اي براي چانه زني وجود داشته باشد. به همين دليل عربستان و امارات از 23 خرداد ماه 96 عمليات نظامي عليه الحديده را آغاز کردند، البته درگيري هاي الحديده از ارديبهشت ماه شروع شده بود. چرا که الحديده، اينک، مهم ترين بندر براي انصارالله و متحدان شده، زيرا اشغال آن از سوي نيروهاي متحد سعودي، مي تواند فشار براي تسليم صنعا را دوچندان کند. نيروهاي وابسته به سعودي حدود 2 ماه پس از کشته شدن علي عبدالله صالح، عمليات براي اشغال اين بندر را کليد زدند. در اين عمليات، نيروهاي مزدور سودان، نيروهاي مستشاري امارات، نيروهاي طارق صالح (تحت حمايت امارات) و جنگنده هاي عربستان، همگي در يک جبهه عليه انصارالله و متحدين حمله کرده اند. اين عمليات موسوم به پيروزي طلايي (النصر الذهبي) است. در روزهاي نخست ائتلاف سعودي با وجود استمداد از انگليس، آمريکا و فرانسه موفق به پيشروي در الحديده نشدند و حتي يک قايق فرانسوي توسط انصارالله توقيف و قايق اماراتي نيز منهدم شد. اما اهداف شروع اين عمليات چه بوده و در شرايط کنوني وضعيت ميداني الحديده به چه صورت است؟
    
    اهميت الحديده
    بندر الحديده که به عروس درياي سرخ معروف است، در ۲۲۶ کيلومتري شهر صنعا پايتخت يمن قرار دارد. اين شهر، دومين بندر تجاري بزرگ يمن بعد از بندر عدن است و به دليل داشتن امکانات صادرات و واردات و نزديکي به معابر بين المللي حمل و نقل کالا از اهميت زيادي برخوردار مي باشد. بندر الحديده هم اکنون با اشغال بندر عدن توسط ائتلاف عربي به بندر اساسي براي واردات کالا توسط دولت يمن تبديل شده است، البته اگر ائتلاف عربي اجازه پهلوگيري کشتي هاي تجاري را در اين بندر بدهد که اين مساله کمتر اتفاق مي افتد. بندر الحديده پس از بندر عدن دومين بندر بزرگ يمن است و موقعيت استراتژيکي به دليل نزديکي به خطوط حمل و نقل بين المللي دارد. اين بندر شريان اصلي حيات بيش از 8 ميليون يمني در استان هاي الحديده، تعز، صعده و صنعا است. الحديده هشت اسکله دارد که طول مجموع آن ها ١٤٦١ متر است. علاوه بر اين دو اسکله ديگر به طول ٢٥٠ متر که براي تخليه تانکرهاي نفت اختصاص داده شده است در اين بندر وجود دارد. ائتلاف عربي استان الحديده را به دليل مجاورت با درياي سرخ، معبري براي ورود سلاح و تجهيزات نظامي از خارج از يمن به اين کشور مي داند، به همين دليل جنگنده ها و ناوچه هاي کشورهاي عربي حملات زيادي را بر ضد استان الحديده انجام داده اند.
    در درياي سرخ و در مقابل سواحل استان الحديده بيش از ۴۰ جزيره وجود دارد. مهم ترين اين جزاير، جزيره کمران است که مردم در آن زندگي مي کنند. در برخي از اين جزاير همچون جزيره مکران پايگاه نظامي هم وجود دارد. کنترل بيشتر جزاير استان الحديده که براي اشراف داشتن بر درياي سرخ اهميت دارد، همچون جزيره کمران در اختيار نيروهاي ارتش و حرکت انصارالله است، اما کنترل تعدادي ديگر از جزاير همچون جزيره حنيش کبري در اختيار نيروهاي ائتلاف عربي است.
    
    خطر وقوع بزرگترين بحران انساني
    براساس برآوردهاي سازمان ملل جنگ الحديده منجر به بزرگترين بحران انساني جهان خواهد شد. به رغم اين هشدار، ائتلاف متجاوز عربي هزاران مزدور را با سازوبرگ نظامي تحت عنوان کذايي «مقاومت يمن» روانه الحديده کرده است. بيش از ۶۰۰ هزار غيرنظامي در شهر تقريبا محاصره شده الحديده و مناطق اطراف هستند و طبق گزارش ها ۲۵۰ هزار يمني در صورت بالا گرفتن آتش جنگ با احتمال خطر مرگ و نيز بيش از هفت ميليون در شمال يمن با خطر مرگ بر اثر گرسنگي در صورت توقف ارسال کمک هاي غذايي و دارويي در نتيجه بسته بودن بندر الحديده روبه رو خواهند شد. صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف) نيز هشدار داد که اين حمله جان 300 هزار کودک يمني را تهديد مي کند.
    
    اهداف شروع عمليات الحديده
    با توجه به اهميت بندر راهبردي الحديده، ائتلاف سعودي به دنبال آن است تا با تصرف اين بندر به چند هدف راهبردي خود دست يابد:
    -محاصره انصارالله: شايد بتوان مهمترين هدف عربستان و امارات از حمله به الحديده را زمينه سازي براي محاصره کامل انصارالله دانست. با وجود محاصره هوايي، دريايي و زميني عربستان در مورد انصارالله اما بندر الحديده در سه سال گذشته هرچند به صورت محدود اما با دريا ارتباط داشت و همين مسئله انصارالله را با درياي سرخ مرتبط مي کرد. در واقع تنها راه ارتباط انصارالله با دنياي خارج اين بندر بوده است. در شرايط کنوني ائتلاف سعودي به دنبال اشغال اين بندر و تکميل محاصره انصارالله با هدف عقب نشيني اين جنبش است.
    - باز شدن مسير براي اشغال صنعا: عربستان در يک سال گذشته از چند محور عمليات براي اشغال شهر صنعا پايتخت يمن را آغاز کرده است. هر چند عربستان و امارات در برخي عمليات هاي خود در اين مسير پيروزي هايي نيز داشته اند اما با اين وجود، شهر صنعا همچنان تحت کنترل انصارالله قرار دارد. از اين رو ائتلاف سعودي سعي دارد با باز کردن جبهه ساحل غربي به نوعي محور جديدي را براي حمله به صنعا ايجاد کند. از نگاه عربستان و متحدينش، تصرف الحديده مي تواند جنگ يمن را از فاز فرسايشي خارج سازد و بر معادلات درگيري نظامي به نفع آنها اثر مثبتي بگذارد. اين شهر دروازه ورود به عمق استراتژيک نيروهاي مقاومت و اشغال راحت استان هاي مرکزي يمن به ويژه صنعا است. بنابراين نبرد در الحديده شديدترين محور درگيري هاي موجود در يمن از سه سال قبل تا امروز است.
    -تلاش براي ايجاد فشار عمومي بر انصارالله و عقب نشيني: ائتلاف سعودي به خوبي به اين نتيجه واقف است که در صورت تصرف الحديده، يمن با يک فاجعه انساني مواجه خواهد شد. به همين دليل عربستان و امارات سعي دارند با ايجاد اين بحران زمينه را براي ايجاد فشار افکار عمومي مردم يمن بر ضد انصارالله فراهم کنند. ائتلاف سعودي مدعي است با قطع شدن واردات به يمن مردم اين کشور به تدريج از انصارالله فاصله گرفته و اين جنبش را در جهت مذاکره و عقب نشيني تحت فشار قرار خواهند داد.
    - تکميل روند تسلط امارات بر بنادر يمن: امارات به عنوان يک کشور تجاري نقش مهمي در تجارت جنوب غرب آسيا دارد، از اين منظر مي کوشد با استفاده از نفوذ خود در منطقه از طرح هاي توسعه ديگر بنادر کشورهاي حاشيه خليج فارس و اقيانوس هند جلوگيري کند. امارات سعي دارد تا بندرهاي يمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زير سلطه خود داشته باشد . ابوظبي با اين کار به دنبال آن است که بندرهاي يمن را تحت مديريت و سلطه خود داشته باشد تا اين بندرها در آينده هيچ خطر و تهديدي براي بندر دبي به عنوان بندر ترانزيتي در خليج فارس ايجاد نکند. اکنون سلطه بر بنادر مهم يمن تقريباً در دست امارات است و حتي بنادر روبروي سواحل يمن مانند بندرهاي سومالي، جيبوتي و اريتره و خيلي از اين کشورها نيز زير نظر شرکت هاي اماراتي عمل مي کنند. بنابراين در شرايط کنوني امارات سعي دارد بندر الحديده را نيز تحت تسلط خود قرار دهد.
    
    چرايي مديريت امارات در نبرد الحديده
    در نبرد الحديده امارات به نوعي مديريت نبرد را بر عهده دارد. ابوظبي جنگ الحديده را جنگ خودش قلمداد مي کند. براساس گزارش پايگاه خبري العهد، به نظر مي رسد که واشنگتن، به چند دليل ماموريت حمله به«الحديده» را به ابوظبي سپرده است که مهمترين آن، رابطه و هماهنگي اماراتي ها در بالاترين سطح با اسرائيل و نيز نارضايتي آمريکا از کارايي ضعيف ارتش عربستان در تجاوز است. در واقع مي توان گفت که ابوظبي، نبرد الحديده را نبرد خود مي داند، اگرچه از زمان آغاز تجاوز بر يمن، کار بر روي مناطق جنوبي يمن را ترجيح داده است و در اوايل بهار 2015، در تسلط بر بنادر ساحل جنوبي يمن با خروج نيروهاي ارتش و کميته هاي مردمي شتاب کرده است. امارات در سمت ديگر سواحل، در شاخ آفريقا، اقدام به ساخت پايگاه هاي نظامي و دست گذاشتن روي بنادر مهم اريتره، جيبوتي و سومالي (اخيرا نزاعي بين امارات و سومالي درگرفته و موگاديشو اماراتي ها را به مصادره حاکميت سومالي متهم کرده است) نموده است. بنابراين روشن است که اماراتي ها قصد تسلط بر ساحل شرقي يمن و ساحل غربي شاخ آفريقا، به عنوان منطقه ژئواستراتژيک براي تجارت بين المللي و ناوبري جهاني را دارند.
    در نبرد الحديده علاوه بر نظاميان سعودي و اماراتي، يک تيپ مزدوران سوداني، پنج تيپ از نيروهاي ارتشي وفادار به علي محسن الاحمر - فرمانده ارتش در زمان رياست جمهوري علي عبدالله صالح- يک تيپ از نيروهاي جريان اخواني- وهابي اصلاح، يک يگان از نيروي دريايي آمريکا و يگان هاي مشابهي از نظاميان انگليسي و فرانسوي، يک گردان از نيروهاي القاعده- موسوم به انصارالسند- و نيروهاي پراکنده اي از بعضي کشورهاي اروپايي و آفريقايي پاي کار آمده اند تا استان راهبردي الحديده را از دست نيروهاي بومي انصارالله خارج نمايند.
    
    وضعيت ميداني نبرد الحديده
    ائتلاف سعودي در نبرد الحديده متحمل خسارات زيادي شده اند. در روز نخست جنگ يک کشتي اماراتي توسط انصارالله در درياي سرخ منهدم شد. بر اساس گزارش ها، در پي درهم شکستن کشتي متجاوز اماراتي در بندر الحديده يمن، ۱۰۰ سرباز خارجي به هلاکت رسيده اند. خبرگزاري اسپوتنيک روسيه اعلام کرد، خبر هايي از کشته شدن ۱۲ سرباز آمريکايي، هشت سرباز صهيونيست، ۵۰ سرباز اماراتي و ۳۰ سرباز سعودي در کشتي جنگي در الحديده منتشر شده است و ائتلاف به علت بيم از واکنش افکارعمومي ملت هاي کشور هاي متجاوز و تحت فشار قرار گرفتن براي پايان دادن به جنگ عليه يمن بر اين خبر سرپوش گذاشته و آن را سانسور کرده است. از سوي ديگر، رسانه هاي نزديک به مبارزان يمني اعلام کردند که طي عملياتي دو تن از نيروهاي ويژه فرانسه در خاک اين کشور را بازداشت کرده اند. نيروهاي يمني اعلام کردند گارد ساحلي بندر الحديده يک قايق نظامي تندروي فرانسوي را متوقف کرده و سرنشينان آن را نيز بازداشت کرده است. در شرايط کنوني نيز متجاوزان در 6 نقطه از ساحل غربي يمن در محاصره گرفتارند. اشغال بندر الحديده در ساحل غربي يمن در درياي سرخ مهم ترين برنامه نظامي مشترک آمريکا، رژيم اسرائيل و سعودي در يمن است که به رغم به کارگيري نزديک به 20 هزار مزدور و صدها فروند تانک و ناو جنگي با شکست روبه رو شده است.
    طبق گزارش رسانه هاي عربي، فرانسوي ها در اين عمليات نظامي و با هزينه عربستان از کشورهاي چاد، نيجر، اوگاندا و کشورهاي فقير آفريقاي مرکزي ماموريت استخدام مزدور به شکل ماهانه را برعهده دارند. در خلال عمليات براي اشغال فرودگاه و بندر الحديده، نيروهاي ويژه اي تحت نام نيروهاي ويژه فرانسوي به ساحل الحديده نزديک شدند که توسط نيروهاي ويژه انصارالله دستگير و به منطقه امني منتقل شدند. در بازرسي ها از اين نيروهاي به اصطلاح ويژه فرانسوي مشخص شد که نيروهاي ياد شده نه فرانسوي بلکه عضو نيروهاي ويژه اسرائيل تحت عنوان يگان مستعربين هستند که به زبان عربي کاملا مسلط مي باشند.
    از آغاز عمليات الحديده تاکنون 3000 مزدور سعودي و اماراتي کشته شده و شمار بيشتري مجروح شده اند. علاوه بر اين حدود 400 تانک و نفر بر زره پوش توسط نيروهاي جنبش انصارالله به غنيمت گرفته شده است. همچنين نيروهاي متجاوز به الحديده هم اينک در 6 نقطه ساحلي در محاصره نيروهاي ارتش و انصارالله هستند و قادر به اقدام موثري براي نجات خود نيستند. ناوهاي کشورهاي مهاجم هم به دليل هدف قرار گرفتن ناو اماراتي که نيروهاي ستادي آمريکا و اسراييل، عربستان و انگليس را در خود داشت و 100 کشته به جاي گذاشت، جرات نزديک شدن به ساحل و نجات اين مزدوران را ندارند.
    
    حربه جديد امارات در الحديده
    در شرايطي که متجاوزان در الحديده به نوعي محاصره شده اند امارات از حربه جديدي رونمايي کرد. اخيرا انور قرقاش وزير مشاور امور خارجه امارات متحده عربي از توقف موقتي عمليات نظامي در ساحل غربي الحديده خبر داد. اما اين خبر از سوي انصارالله تکذيب شد و اين جنبش تاکيد کرد که امارات همچنان به جنايات خود در الحديده ادامه مي دهد و هدف از اين شايعه سازي اخير نيز تلاش براي انحراف افکار عمومي است.
    به نظر مي رسد ائتلاف سعودي در چند هفته اخير نتوانسته که بر محورهاي اصلي در الحديده مسلط شود و همين مسئله باعث توقف روند پيشرفت نيروهاي ائتلاف سعودي شده است. در درجه اول بايد توجه داشت که امارات به دنبال سرپوش گذاشتن بر شکست خود در عمليات النصر الذهبي در الحديده است. در واقع مقامات امارات به دنبال آن بودند تا در الحديده به يک پيروزي سريع دست يابند و حتي اعلام کرده بودند که قصد دارند نماز عيد فطر را در الحديده اقامه کنند. اما شکست امارات باعث سردرگمي متجاوزان شده است. در اين شرايط امارات با تمسک به ترفند جديدي اعلام کرده که اين عمليات متوقف شده است تا فرصت لازم براي پيشبرد راه حل سياسي فراهم شود. اما در اين مورد چند نکته مهم وجود دراد.
     اشغال بندر الحديده در ساحل غربي يمن در درياي سرخ مهمترين برنامه نظامي مشترک آمريکا، و ائتلاف سعودي در يمن است که به رغم بکارگيري نزديک به 20 هزار مزدور و صدها فروند تانک و ناو جنگي با شکست روبرو شده است. روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» در گزارشي نوشت، ترس امارات از ورود به جنگ خياباني در شهر الحديده يمن پشت پرده تصميم امارات براي متوقف کردن عمليات نظامي اش در الحديده بوده است. اين روزنامه به نقل از مسئولان اماراتي نوشت، اماراتي ها ترجيح دادند وارد شهر نشوند؛ چرا که آنها نمي خواهند درگير جنگ خياباني شوند به اين دليل که نيروهاي يمني وفادار به ابوظبي آماده ورود به چنين جنگي نيستند.
    مسئله بعدي به دليل شدت جنايات ائتلاف سعودي در الحديده است. نبرد اشغال الحديده باعث خشم گسترده جامعه جهاني شده است، چرا که نگراني هايي درباره سلامت بيش از 600 هزار غيرنظامي در شهر و قطع خطوط ارسال کمک هاي انساني از طريق بندر الحديده به حدود 8 ميليون يمني وجود دارد. اين مسئله باعث شده است تا امارات به حربه توقف عمليات پناه برده و به صورت نمادين و اعلامي آن را بيان کند. در واقع امارات و ائتلاف سعودي به دنبال آن هستند تا از اين طريق فشار افکار عمومي را عليه خود کاهش دهند و با اين اقدام خود را حامي مذاکره و راه حل سياسي نشان دهند.
    مسئله بعدي اين است که امارات عمليات نظامي خود را متوقف نکرده و نخواهد کرد بلکه از آن به عنوان مانوري براي دروغ و فريبکاري بهره برداري مي کند تا شايد بتواند مزدوران خود را با طرح توقف عمليات نظامي نجات دهد به اين اميد که روند امور خود را سروسامان داده و در نقشه نظامي خود بازنگري کند و بتواند از باتلاقي که نيروهايش در آنجا بين ارتش و نيروهاي مردمي يمن گرفتار شده اند، نجات يابد. بنابراين اعلام توقف عمليات نظامي در الحديده از سوي امارات با سه هدف صورت گرفته است: سرپوش گذاشتن بر شکست عمليات الحديده، تلاش براي نجات سربازان و نيروهاي محاصره شده در اين بندر و در نهايت تلاش براي انحراف افکار عمومي. اما جنبش انصارالله با موضع گيري صريح عليه اين حربه به سرعت آن را نقش بر آب کرد.
    
    نتيجه
    نبرد الحديده در صورت تداوم تبديل به يک فاجعه بزرگ انساني خواهد شد. طبق اعلام سازمان ملل تاکنون 121 هزار نفر از اين استان به دليل حملات عربستان و امارات فرار کرده اند. علاوه بر اين نزديک به 10 هزار خانواده آواره يعني حدود 80 هزار نفر به مواد غذايي و ساير لوازم بهداشتي و دارويي نيازمندند. همچنين نيمي از کودکان در الحديده به دليل جنگ امکان حضور در مدرسه را ندارند. اين در حالي است که اين حملات با هدايت غربي ها صورت مي گيرد.
     روزنامه گاردين در اين مورد اعلام کرد، غربي ها با مشاوره، راهنمايي و ارسال تجهيزات نظامي، در حمله به يمن به عربستان و امارات کمک مي کنند. گاردين نوشت، گرچه انگليس درباره حمله به الحديده هشدار داد اما مسئول فجايع اين جنگ است؛ عربستان و امارات اين جنگ را با آموزش هاي نظاميان غربي و مشاوره هاي آنان انجام مي دهند، آنها با حمايت ديپلماتيک غرب، به چنين اقداماتي در يمن دست مي زنند. گاردين افزود، اماراتي ها و سعودي ها اين حملات را در يمن با کمک تسليحات آمريکايي، انگليس و فرانسوي انجام مي دهند و افسران نظامي انگليسي و آمريکايي در اتاق فرمان اين حملات هوايي بوده اند. از سال 2015 به بعد صادرات سلاح انگليس به عربستان 500 درصد افزايش يافته است. در جريان سفر محمد بن سلمان وليعهد سعودي به انگليس، لندن قرارداد فروش 48 جنگنده تايفون به عربستان به مبلغ 14 ميليارد دلار را امضا کرد و در مجموع، يک قرارداد 85 ميليارد دلاري را با سعودي ها در اين سفر امضا کرد.
    در واقع عربستان و امارات در نبرد الحديده به دنبال آن هستند تا به يک پيروزي دست يابند که بتوانند در مذاکرات سياسي از آن بهره برداري کنند. اما با وجود گذشت چهار هفته از شروع جنگ، ائتلاف سعودي در باتلاق اين نبرد گرفتار شده و نيروهاي مزدور ائتلاف سعودي در محاصره انقلابيون يمن قرار گرفته اند. به نظر مي رسد که ائتلاف سعودي در الحديده نيز شکست بزرگ ديگري را متحمل شود، شکستي که از همان روز نخست شروع نبرد، نشانه هاي آن آشکار شده است.
    
    نبرد بزرگ الحديده آل سعود چه فكر مي كرد ، چه شد؟ / ائتلاف سعودي در الحديده به دنبال چيست؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 74 بار
    آثار ديگري از "محمدرضا كلهر"

  يمن، قرباني يك جنگ تحميلي و بلاي جان آل سعود
محمدرضا كلهر، كيهان 16/1/97
مشاهده متن    
  آخرين حربه هاي آل سعود براي فرار از باتلاق يمن
محمدرضا كلهر، كيهان 12/11/96
مشاهده متن    
  شكست داعش پايان نظم آمريكايي در غرب آسيا
محمدرضا كلهر، كيهان 30/9/96
مشاهده متن    
  چه پاييز بي رحمي / چه پاييز بي پيري
محمدرضا كلهر، ايران 8/9/96
مشاهده متن    
  سكولاريسم نسخه محمدبن سلمان براي نجات
محمدرضا كلهر، كيهان 27/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي منابع معدني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 303)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است