|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: «كلاه سفيدها» در سوريه؛ امدادرسانانِ روز و تروريست هايِ شب
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22169
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


«كلاه سفيدها» در سوريه؛ امدادرسانانِ روز و تروريست هايِ شب


منبع: فارس

بحران سوريه از زمان آغاز تاکنون که بيش از هفت سال از آن سپري مي شود، مراحل مختلفي را به خود ديده و دمشق در طول اين مدت همواره مورد تهديد قدرت هاي بيگانه از جمله آمريکا بوده است. از کمک هاي تسليحاتي آمريکا به گروه هاي تروريستي به بهانه کمک به معارضان مسلح، تهديد به انجام حمله نظامي مستقيم و تشکيل ائتلاف بين المللي به اصطلاح ضد داعش براي تخريب زيرساخت هاي سوريه گرفته تا حمايت از نيروهاي دموکراتيک کُرد سوري براي محقق ساختن روياي تجزيه، حمايت از خودمختاري تروريست هاي تکفيري در محور جنوبي و متهم ساختن گاه و بي گاه دمشق به انجام حملات شيميايي عليه غيرنظاميان. البته هيچ يک از استراتژي هاي ذکرشده نتوانست به آمريکا در تحقق آرزوهايش در سوريه کمکي کند. امروز اين آمريکايي ها هستند که علي رغم تمامي تلاش هاي سال هاي اخير خود در سوريه، در اين کشور در موقعيت ضعف قرار گرفته اند.
    با اين حال، به نظر مي رسد که آمريکا باز هم قصد ندارد که از تلاش هايش براي ضربه زدن به حاکميت ملي و وحدت اراضي سوريه دست بکشد و مقامات روسي نيز در اين خصوص هشدار داده اند. در همين ارتباط «ماريا زاخاروا» سخنگوي وزارت خارجه روسيه اعلام کرده که آمريکا و متحدان غربي آن قصد دارند سناريوي جديدي را عليه دمشق ترتيب دهند و مقدمات به زير کشيدن دولت قانوني اسد را فراهم سازند. سخنگوي وزارت خارجه روسيه اين بار از گروهي به عنوان بازيگر نقش اصلي سناريوي جديد آمريکايي ها در سوريه ياد کرده که نامش کم و بيش براي افکار عمومي آشناست؛ «کلاه سفيدها». اين همان گروهي است که از سال 2013 يعني دو سال پس از آغاز بحران، شاهد حضور آنها در سوريه هستيم.
    
    کلاه سفيدها چه کساني هستند؟
    گروه موسوم به «کلاه سفيدها» در سوريه همان طور که پيش تر بدان اشاره شد، در سال 2013 تشکيل شد. اين گروه خود را به عنوان «گروه مردميِ داوطلب براي امدادرساني» يا «سازمان دفاع مدني» سوريه به آسيب ديدگان در اين کشور معرفي مي کند و مدعي است که علت اصلي تشکيل آن به نياز فوري شهروندان سوري به کمک هاي انساني در سايه تداوم درگيري هاي نظامي در سوريه باز مي گردد. کلاه سفيدها مدعي هستند که تنها ماموريت آنها در سوريه امدادرساني به شهروندان آسيب ديده است و اعضاي اين گروه در قبال تمامي طرف هاي درگير در سوريه موضع بي طرف اتخاذ کرده و مي کنند.
    اين گروه فعال در سوريه حدود يک سال و نيم پيش يعني زماني که فيلم «کلاه سفيدها» توانست در جريان هشتاد و نهمين مراسم اهداي جوايز اسکار، اين جايزه را دريافت کند، در کانون توجهات قرار گرفت. سازندگان اين فيلم تلاش کرده اند تا کلاه سفيدها را به عنوان ناجيان انسان ها در سوريه براي افکار عمومي به نمايش بگذارند. آمريکا نيز با اعطاي جايزه اسکار به اين فيلم، آن را در مرکز توجهات جهاني قرار داد.
    
    انگليس پشت پرده تشکيل «کلاه سفيدها»
    آخرين اخبار و گزارش ها حاکي از آن است که گروه کلاه سفيدها محصول تفکرات يک سياستمدار انگليسي به نام «جيمز لو ميجرر» است. اين فرد کارمند سابق اداره اطلاعات نظامي و کارشناس امنيتي انگليس محسوب مي شود. يکي از مهم ترين ويژگي هاي اين شخصيت انگليسي، توانمندي هاي وي در عرصه هاي نظامي است. وي به پشتوانه چندين سال فعاليت در ارتش انگليس به عنوان افسر و همچنين همکاري با شرکت هاي امنيتي ويژه وابسته به اين کشور، تجربه زيادي را در زمينه امنيتي کسب کرده است. به دليل همين پشتوانه امنيتي، مسئوليت تشکيل گروه کلاه سفيدها براي پرداختن به امور امنيتي در سوريه در قالب مثلا اقدامات انسان دوستانه به ميجرر سپرده شده است.
    
    حاميان مالي کلاه سفيدها چه کساني هستند؟
    بودجه اين گروه فعال در سوريه به صورت سالانه حدود 30 ميليون دلار برآورد شده است که توسط حاميان آن پرداخت مي شود. حدود دو هفته پيش نيز آمريکا رسما اعلام کرد که دونالد ترامپ با پرداخت 6 ميليون و 600 هزار دلار به کلاه سفيدها در سوريه موافقت کرده است. وزارت خارجه آمريکا مدعي شد که کلاه سفيدها از زمان آغاز بحران سوريه تاکنون بيش از 100 هزار غيرنظامي را نجات داده اند و طبيعي است که به آنها کمک مالي صورت گيرد! در اين ميان، نبايد از نقش کشورهاي عربي در تامين بودجه اين گروه نيز غافل شد. امارات متحده عربي يکي از کشورهايي است که کمک شاياني به کلاه سفيدها مي کند.
    در همين ارتباط، همچنين روزنامه انگليسي «تلگراف» مي نويسد: «يکي از تامين کنندگان اصلي بودجه کلاه سفيدها وزارت خارجه امارات متحده عربي است که تا اواخر سال 2017 مبلغ 3 ميليون و 500 هزار يورو به اين گروه اعطا کرده است. داوطلبان کلاه سفيد نيز ۲ هزار نفر افزايش داشته است». از سوي ديگر، مجله «نيوزويک» نيز در مقاله اي به موضوع کلاه سفيدها پرداخته و مي نويسد: «اين گروه مدعي است که بدون در نظر گرفتن مذهب و با بي طرفي به انجام وظايفش مي پردازد و اعضايش نيز غيرمسلح هستند. اما ده ها تصوير و ويدئوي منتشر شده خلاف اين مسئله را ثابت مي کند و آشکار مي سازد که کلاه سفيدها به طور مستقيم با گروه هاي مسلح که در ميان آنها جبهه النصره نيز ديده مي شود، همکاري مي کنند. اين گروه در کمپين هاي ضد حکومت سوريه، از طريق دست بردن در تصاوير و اخبار با هدف تاثير گذاشتن بر روي افکار عمومي، مشارکت مي کند.»
    
    بازوي تبليغاتي غرب براي مانور حقوق بشري
    از کلاه سفيدها همچنين مي توان به عنوان «بازوي تبليغاتي» آمريکا و کشورهاي غربي براي انجام مانور حقوق بشري در سوريه ياد کرد. آمريکا و غرب از همان ابتدا به خوبي مي دانستند که جنگ عليه سوريه يک جنگ فراگير خواهد بود و تلفات انساني فاجعه آميزي را نيز برجاي خواهد گذاشت و به همين دليل ممکن است نوعي انزجار عمومي در نزد افکار عمومي منطقه و جهان عليه آنها شکل گيرد. لذا در سال 2013 يعني در دوره هاي ابتدايي آغاز بحران سوريه گروهي را تحت عنوان «کلاه سفيدها» عَلَم کردند تا از يک از سو، از اعضاي آن به عنوان ستون پنجم خود در سوريه بهره برداري کنند و از سوي ديگر، با معرفي اين گروه به عنوان يک گروه حقوق بشريِ ناجيِ جان انسان ها و ارائه کمک هاي مالي به آن، بر جنايت هاي خود در سوريه سرپوش نهاده و چهره خود را در نزد افکار عمومي تطهير کنند. درست به همين دليل است که امروز مي بينيم وزارت هاي خارجه آمريکا و انگليس بدون هيچ گونه ملاحظه اي و تنها به منظور فريب افکار عمومي، کمک هاي مالي خود به کلاه سفيدها را در قالب بيانيه هاي رسمي، به صورت علني به اطلاع افکار عمومي مي‎ رسانند.
    
    ابعاد سناريوي جديد آمريکا و غرب عليه دمشق
    اما در سناريوي جديدي که آمريکا و متحدان غربي اش براي سوريه تدارک ديده اند، رد پاي «کلاه سفيدها» نيز با توجه به سبقه و سابقه اي که در سوريه دارند، کاملا مشهود است. وزارت خارجه روسيه نيز صراحتا اعلام کرده که آمريکا و غرب با استفاده از کمک هاي کلاه سفيدها قرار است سناريوي جديد خود را در سوريه پياده کنند. ماجرا از آنجا آغاز شد که چندي پيش دولت انگليس پيش نويس قطعنامه اي را به سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي ارائه کرد که براساس آن اختيارات اين سازمان به صورت بي سابقه اي گسترش يافته به گونه اي که مي تواند عوامل استفاده از تسليحات شيميايي را شناسايي و حتي اسامي آنها را افشاکند. اين درحالي است که تا پيش از اين، اين سازمان تنها وظيفه جمع بندي هاي کارشناسي درخصوص به کارگيري تسليحات شيميايي را داشت. سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي اخيرا با اتفاق آرا و بر خلاف مخالفت هاي روسيه، ايران و سوريه، پيش نويس قطعنامه انگليس را تصويب کرد.
    از آنجايي هم که سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي تا حدود زيادي تحت نفوذ آمريکايي ها و هم پيمانان غربي آن هستند، افزايش اختيارات اين سازمان آن هم در حد و اندازه شناسايي عاملان حملات شيميايي و معرفي آنها، مقدمه اي براي پياده سازي سناريوي شومي است که عليه دمشق تدارک ديده شده است. اکنون که مرحله اول اين سناريو اجرا و پيش نويس قطعنامه انگليس در سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي به تصويب رسيده، نوبت کلاه سفيدهاست تا براي متهم ساختن دمشق به استفاده از اين تسليحات، در عرصه ميداني پرونده سازي کنند؛ کساني که ابزارشان نه سلاح هاي مرگبار که آمپول هاي کُشنده اي است که جان صدها کودک سوري را تاکنون گرفته است. کلاه سفيدها پيش تر نيز تجربه پرونده سازي در عرصه ميداني براي متهم ساختن دمشق به استفاده از تسليحات شيميايي را داشته اند و اکنون نيز زمزمه هاي پياده سازي همان سناريو به گوش مي رسد. در اين ميان، گزارش سازمان حقوق بشري پزشکان سوئدي بسيار حائز اهميت به نظر مي رسد.
    سازمان حقوق بشري پزشکان سوئدي موسوم به «SWEDRHR» حدود يک سال و نيم پيش از يک جنايت هولناک توسط کلاه سفيدها پرده برداشته است؛ طبق گزارش اين گروه سوئدي که در نتيجه بررسي دقيق و علمي تصاوير کودکانِ کشته شده بر اثر استنشاق شيميايي، حاصل شده، کلاه سفيدها که خود را ناجي کودکان سوري مي خوانند، با آمپول هاي داراي سوزنِ بلند، به تزريق آدرنالين به ناحيه قلب در سينه کودکان اقدام مي کنند تا آنها را قرباني تسليحات شيميايي معرفي کنند و تصاوير آنها را به رسانه هاي غربي مخابره کنند! از آن گذشته، در تصاوير منتشر شده از کلاه سفيدهايي که خود را در حال نجات کودکان نشان مي دهند، اين افراد، تهِ سرنگ هاي امداد به کودکان را فشار نمي دهند و اين نشان مي دهد که داروي ضد شيميايي به کودکان تزريق نشده است. براساس تمامي آنچه که گفته شد مي توان از کلاه سفيدها در سوريه به عنوان «امداد رسانانِ روز و تروريست هايِ شب» ياد کرد، چراکه جان بسياري از غيرنظاميان سوري و به ويژه کودکان در پوشش امدادرساني، توسط اعضاي اين گروه گرفته شده است.
    
    «كلاه سفيدها» در سوريه؛ امدادرسانانِ روز و تروريست هايِ شب
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات بتن ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1201)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است