|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: آمريكا عليه ناتو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


آمريكا عليه ناتو
ترامپ: مذاكره با پوتين آسان تر از ديدار با كشورهاي اروپايي است    دنياي اقتصاد : سفر ترامپ با اروپا با يک جمله کليدي و انتقادي آغاز شده است. آنجا که گفته است ديدار وي با پوتين آسان تر از ديدار با کشورهاي عضو ناتو است. انتقادهايي تند و صريح که البته تازگي ندارد. رئيس جمهوري آمريکا چند صباحي است که شمشير را عليه متحدان خود از رو بسته و مي گويد که آنها نسبت به هزينه هاي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي تعهد ندارند. به گزارش سي ان ان، مقامات ناتو از ترامپ به شدت نگران هستند مبادا تهديدهاي خود را در مورد ناتو عملي کند.
    
    آمريکا عليه ناتو
    در حالي که جيمز متيس، وزير دفاع آمريکا به متحدان ناتويي اش اين اطمينان را داده که آمريکا به تعهدات خود در قبال ناتو وفادار مي ماند؛ اما در جلسه اي که مقامات ناتو قرار است در بروکسل برگزار کنند، گفته اند که ترس آن را دارند که ترامپ تهديدات خود را عملي کند. آسوشيتدپرس هم گزارش داد: دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در حالي سه شنبه کاخ سفيد را ترک کرد که تلاش چنداني براي کاهش نگراني هاي هم پيمانان آمريکا بابت آسيبي که او ممکن است متوجه پيمان دفاعي ۶۹ ساله ترانس آتلانتيک کند و همچنين احتمال در آغوش کشيدن ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در نشست هلسينکي انجام نداد. ترامپ روز سه شنبه گفت: در حال حاضر نمي توانم بگويم که آيا پوتين دوست يا دشمن است؛ اما در عين حال او را يک رقيب توصيف کرد. اين در شرايطي است که جامعه اطلاعاتي آمريکا چند ماه پيش نتيجه گرفت که روسيه در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ آمريکا به منظور تقويت شانس پيروزي ترامپ مداخله کرده است. اين گزارش اطلاعاتي در عين حال نسبت به امکان مداخلات بيشتر روسيه در انتخابات در اروپا و انتخابات ميان دوره اي سال ۲۰۱۸ آمريکا هشدار داد. ترامپ در حالي پيش از آغاز اجلاس سران ناتو وارد شهر بروکسل شد که قبل از آن چند بار به اوضاع موجود در اين ائتلاف انتقاد کرد.
    او پيش از عزيمت به اين سفر به خبرنگاران در واشنگتن گفت: صادقانه بايد گفت که اين ائتلاف خيلي بيشتر از آنکه به ما کمک کند به اعضاي غير از ما کمک مي کند. او در عين حال در توييتي از داخل هواپيماي مخصوص رئيس جمهوري آمريکا هشدار داد که ممکن است از اعضاي اروپايي ناتو تقاضاي بازپرداخت را داشته باشد. ترامپ کشورهاي ائتلاف ناتو را به منظور عملي کردن اختصاص ۲درصد از توليد ناخالص داخلي خود به بودجه نظامي تا سال ۲۰۲۴ تحت فشار قرار داده است. او در زمان کمپين انتخابات رياست جمهوري اعلام کرده بود که ممکن است تنها از آن دسته از کشورهاي عضو ناتو که به اين وظيفه خود عمل کرده اند، دفاع کنند. ترامپ يک سال پيش و در زمان اولين حضورش در مقر ناتو در بلژيک از ابراز صريح حمايت از توافق دفاعي اين ائتلاف خودداري کرد.
    ترامپ در حالي همزمان با برگزاري يکي از مسابقات دور نيمه نهايي جام جهاني در روسيه در فرودگاه بلژيک هواپيمايش به زمين نشست که قرار است بعد از شرکت در اجلاس ناتو عازم لندن شود. اين در حالي است که دولت ترزا مي، نخست وزير انگليس از بابت اختلافاتي که بر سر برنامه ريزي اش براي خروج از اتحاديه اروپا به وجود آمده، دچار مناقشه شده است. دونالد تاسک، رئيس شوراي اروپا روز سه شنبه در پيامي به ترامپ گفت: اين همواره ارزشش را دارد که بدانيد چه کسي دوست راهبردي شما است و چه کسي مشکل راهبردي شما. تاسک يادآور شد که اروپايي ها بيش از روسيه و به اندازه چين براي امور دفاعي هزينه مي کنند.
    ناتو در عين حال برآورد کرده که ۱۵ عضو اين ائتلاف و تقريبا به اندازه نيمي از اعضاي اين ائتلاف تا سال ۲۰۲۴ در صورت ادامه روند فعلي هدف تعيين شده را عملي خواهند کرد. ترامپ صبح روز سه شنبه در توييت خود نوشت: «آماده عزيمت به اروپا مي شوم. اولين نشست – ناتو. آمريکا چندين برابر بيشتر از هر کشور ديگري هزينه صرف مي کند تا از آنها محافظت کند. اين براي ماليات دهنده آمريکايي عادلانه نيست. علاوه بر آن ما ۱۵۱ ميليارد دلار در تجارت با اتحاديه اروپا ضرر مي کنيم. تعرفه ها و موانع بزرگي را براي ما وضع مي کنند.» ترامپ در حالي راهي اروپا مي شود که جنگ اقتصادي عليه برخي از متحدان خود در اروپا و آمريکاي شمالي به راه انداخته است. ترامپ همچنين گفته که منتظر است تا تکليف برگزيت مشخص شود تا او بتواند يک قرارداد دوجانبه اقتصادي با لندن منعقد کند. در عين حال ترامپ پيش از اين احساسي را که درنهايت منجر به راي انگليسي ها به ترک اتحاديه اروپا شد با احساس آمريکايي هايي که او را در انتخابات برگزيدند، مقايسه کرده است. او در زمان دشواري که ترزا مي در آن قرار داد به انگليس سفر مي کند.
    نخست وزير انگليس در حال حاضر درگير مناقشه ناشي از استعفاي دو وزير ارشد دولتش يکي بوريس جانسون، وزير امور خارجه و ديگري ديويد ديويس، وزير برگزيت است. بوريس جانسون يکي از دوستان نزديک ترامپ به حساب مي آيد. ترامپ گفته ممکن است با بوريس جانسون در انگليس به رغم استعفايش ديدار داشته باشد. در عين حال انتظار مي رود که اين سفر او با اعتراضات انبوهي در لندن و ديگر نقاط انگليس مواجه شود. اين تور يک هفته اي سفر ترامپ به اروپا شامل يک توقف در اسکاتلند شده و با نشست ترامپ با پوتين در شهر هلسينکي پايان خواهد يافت. ترامپ اخيرا گفته است که از بين همه ديدارهاي مهم اين سفر نشست با پوتين ممکن است آسان ترين ديدار او باشد. او گفت: فکر مي کنم کنار آمدن با روسيه، کنار آمدن با چين و کنار آمدن با ديگران يک اتفاق خوب است نه يک اتفاق بد. اين ديدار ترامپ با پوتين از نزديک از سوي ناظران دنبال خواهد شد تا ببينند ترامپ با پوتين چگونه رفتار کرده و اينکه آيا او را در آغوش خواهد کشيد يا اينکه او را سرزنش خواهد کرد. پيش تر نيويورک تايمز در گزارشي اعلام کرده بود که دستياران ترامپ به وي هشدار داده اند تا در جلسه رودررو با پوتين اطلاعات طبقه بندي شده را در اختيار وي قرار ندهد.
    
    «متيس»؛ سگ ميانه رو
    مهم ترين نگراني کشورهاي غربي به عدم تعهد ترامپ در قبال ناتو است. سي ان ان در اين باره گزارش داد: توييت هاي پي در پي ترامپ عليه متحدان در ناتو، بحق آنها را نگران کرده است. حالا اين وظيفه متيس است که بتواند اين بند نيم پاره را با چنگ و دندان حفظ کند. در اين راستا در پنتاگون جوکي دهان به دهان مي چرخد و حالا لقب متيس که «سگ هار» بوده به «سگ ميانه رو» تغيير کرده است. متيس در اين چند روز سعي کرده است اوضاع آمريکا و متحدان ناتويي اش را آرام نگه دارد؛ اما تجربه نشان داده است که ترامپ چندان اهل مشورت نيست و او راسا تصميمات را به پيش مي برد. برخي ناظران مي گويند حتي اگر ترامپ تهديدات خود را عملي نکند باز هم اين مسکو است که برنده اين بازي است، چرا که توانسته است ناتو را در عمل دوپاره کند. درک کوهلت، يکي از مقامات سابق وزارت دفاع و مشاور ارشد سياست امنيتي و دفاع در صندوق مارشال آلمان مي گويد: «سيگنال هايي که از اجلاس ناتو مبني بر عدم اتحاد بين اعضاي اين سازمان به بيرون درز کند، مطمئنا لبخند رضايت را بر لبان پوتين مي نشاند.»
    او مي افزايد: «چيزي که پوتين مي خواهد اين است که القا کند آمريکا ديگر با آنها نيست.» با اين حال برخي از مقامات پنتاگون مي گويند که آمريکا، متحدان خود را به حال خودش رها نمي کند. يک مقام ارشد پنتاگون در اين راستا مي گويد: «جاي نگراني نيست. همواره اين اختلافات وجود داشته است،؛ اما هر بار ناتو قوي تر از پيش ظاهر شده است؛ زيرا منفعت آمريکا و اروپا در اين مساله دخيل است.»
    
    
    آمريكا عليه ناتو / ترامپ: مذاكره با پوتين آسان تر از ديدار با كشورهاي اروپايي است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تبريز
متن مطالب شماره 1 (پياپي 139)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است