|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: صرفه جويي ارزي به اتاق عمل رسيد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


صرفه جويي ارزي به اتاق عمل رسيد
گزارش «ايران» از بازتاب بخشنامه جنجالي استفاده مجدد از وسايل پزشكي

نويسنده: فريبا خان احمدي


    
    فهرست تجهيزات پزشکي با قابليت چندبار مصرف اعلام شد
    در هفته اي که گذشت بخشنامه پرحاشيه اي از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي درباره استفاده مجدد از برخي وسايل پزشکي به دانشگاه هاي علوم پزشکي و بيمارستان ها ابلاغ شد که واکنش هاي زيادي را در فضاي مجازي و برخي رسانه ها به دنبال داشت. بخشنامه اي که در قسمتي از آن آمده است: بيمارستان ها مي توانند در راستاي مديريت منابع و مصارف از استفاده بي رويه وسايل پزشکي يکبار مصرف اجتناب کنند و در عوض رويکرد تدارک و تامين وسايل پزشکي، ابزار و وسايل جهت انجام جراحي ها با قابليت استفاده مجدد را به جاي استفاده از وسايل پزشکي يکبار مصرف در اولويت جراحي هاي اتاق عمل قرار دهند.
    حالا چند روزي است که ابلاغ اين بخشنامه موجي از واکنش ها و انتقادات را در بين کاربران شبکه هاي اجتماعي به دنبال داشته و به سوژه اي مورد بحث تبديل شده است. برخي از کاربران و رسانه هاي رسمي دستورالعمل «فرآوري مجدد و ايمن وسايل پزشکي» را استفاده دوباره از وسايل پزشکي يکبار مصرف تعبير مي کنند و عده اي نيز اين ادعا را دارند که وزارت بهداشت براي مقابله با تحريم ها و نوسانات ارزي اين دستورالعمل را به بيمارستان ها ابلاغ کرده تا شايد کمي از بار کمبودها و مشکلات آنها کاسته شود. شائبه استفاده مجدد از وسايل اتاق عمل در چند روز گذشته به نگراني بيماران و خانواده هايشان دامن زده است. آنها معتقدند استفاده دوباره از مواد يکبار مصرف سلامت بيماران را نشانه گرفته و اين بخشنامه به ضرر بيماران است.
    با اين حال مسئولان رده بالاي وزارت بهداشت از همان ابتدا در واکنش به حواشي اين دستورالعمل موضعگيري سرسختانه اي گرفتند. ايرج حريرچي در اين باره گفت: دستورالعمل فرآوري مجدد و ايمن وسايل پزشکي ربطي به تحريم ها ندارد و قرار نيست اتفاق جديدي در اين زمينه بيفتد.
    هر چند بعد از مصاحبه هاي پي در پي مسئولان وزارت بهداشت باز هم نگراني هاي زيادي درباره استفاده مجدد از وسايل اتاق عمل مطرح مي شد و انتظار مي رفت وزارت بهداشت به صورت شفاف تري درباره بخشنامه جديد خود اطلاع رساني بيشتري کند و حتي فهرست لوازم داراي قابليت فرآوري مجدد را منتشر کند اما با وجود اين مديرکل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني وزارت بهداشت در توضيح کوتاهي اعلام کرد: بخشنامه ما در واقع دستورالعمل استفاده مجدد از وسايل قابل استفاده مجدد مانند ست هاي اتاق عمل از قبيل پنس، قيچي و.. است که بعد از عمل شسته و استريل مي شوند و دوباره از آنها استفاده مي شود.
    
    فشار بر سازمان هاي بيمه گر
    اولين بار استفاده از وسايل پزشکي چندبار مصرف از سوي اعضاي جامعه جراحان ايران مطرح شد. بروز مشکلات مالي در تامين هزينه هاي اتاق عمل و تحميل هزينه اضافي در نتيجه دور ريختن تجهيزات پزشکي چند بار مصرف به سازمان هاي بيمه گر، موجب شد تا صداي گلايه جراحان بلند شود و اين موضوع را به طور جد پيگيري کنند که امکان استفاده از تجهيزات پزشکي چند بار مصرف در اتاق هاي عمل فراهم شود. برخي از روساي بيمارستان ها اين ادعا را دارند که وزارت بهداشت بالاخره بعد از 4 سال متوجه اشتباهش شده و حالا که کفگير سازمان هاي بيمه گر به ته ديگ خورده دوباره بخشنامه استفاده مجدد از وسايل چند بار مصرف اتاق عمل را به بيمارستان ها ابلاغ کرده است.
    
    مشکلات ارزي عامل ابلاغ اين بخشنامه
    دکتر ايرج فاضل رئيس سازمان نظام پزشکي که رئيس جامعه جراحان کشور هم است ابلاغ اين دستورالعمل را در راستاي صرفه جويي ارزي عنوان مي کند و به «ايران» مي گويد: بنده شخصاً بسيار موافق اين بخشنامه هستم که هم پشتوانه علمي دارد و هم پشتوانه اقتصادي. نخستين بار در تاريخ 24/3/95 به عنوان رئيس جامعه جراحان ايران به دکتر ديناروند رئيس وقت سازمان غذا و دارو نامه اي نوشتم مبني بر اينکه بخشنامه وزارت بهداشت درخصوص ارزشيابي بيمارستان ها، درباره ممنوعيت استفاده چندباره از وسايلي با قابليت استفاده مجدد غلط است چرا که استفاده مجدد از ملزومات پزشکي با قابليت استفاده چند بارمصرف ،ميلياردها دلار ذخيره ارزي براي کشور به همراه دارد. کاري که در امريکا هم به عنوان بزرگترين کشور سازمان تجهيزات پزشکي انجام مي شود.دکتر فاضل مي گويد: بنده سال ها در مراکز درماني امريکا جراحي کرده ام. بسياري از وسايل پزشکي که در بيمارستان هاي ايران دور ريخته مي شوند با کمال اطمينان و با کوچکترين خطري در مراکز درماني قابليت استفاده مجدد دارند اما با اين حال وزارت بهداشت کشور از سال 94 استفاده مجدد از وسايل پزشکي اتاق عمل را ممنوع اعلام کرد و از آن سال تاکنون بيمارستان ها بسياري از وسايل گرانبها را دور مي ريختند.
    او مي افزايد: مشکلات ارزي موجب شد در نهايت وزارت بهداشت بعد از 3 سال وقفه و در راستاي صرفه جويي ارزي بخشنامه فرآوري مجدد وسايل پزشکي را به مراکز درماني ابلاغ کند.
     رئيس سازمان نظام پزشکي کشور در ادامه با اشاره به فهرست وسايل پزشکي داراي قابليت استفاده مجدد عنوان مي کند: چهار نوع شرح در اين بخشنامه داريم:اول؛ ابزار و وسايل و ادواتي که با بافت، مايعات، ترشحات و خون بيمار تماس نداشته باشد.دوم؛ وسايل و ابزاري که دسترسي به داخل و خلل و فرج آن امکانپذير بوده و قابل شست و شو و کنترل باشد. سوم؛وسايل و ابزاري که بسته بندي شان باز شده ولي استفاده نشده اند. چهارم؛ وسايل و ابزاري که تاريخ گذشته اند اما قابليت استفاده خود را از دست نداده اند و قابليت استريل شدن دارند. براي مثال رگ هاي مصنوعي 80 سانتي که به جاي رگ هاي بدن استفاده مي کنيم، قطعات مهم و بسيار گراني هستند که جراح مي تواند يک قطعه 55 ميليمتري از آن را استفاده کند و بقيه را نگه دارد. همچنين «استيپل» يا بخيه هاي فلزي که با ماشين دوخته مي شوند مي توانند دوباره استريل شده و مصرف شوند. در سه سال گذشته باقيمانده همه اين مواد دور ريخته مي شد. در حالي که وسايلي که قابليت استريل شدن دارند از لحاظ علمي هيچگونه تفاوتي با نوع اوليه شان ندارند.
    دکتر محسن محور رئيس بيمارستان بهمن نيز در گفت و گو با «ايران» مي گويد: در دو سال اخير آنقدر درباره عدم استفاده مجدد از وسايل اتاق عمل جوسازي کردند که امروز تبعات آن روشن شده است. براي مثال ما از ابزار«هارمونيک» يا «کوتر» 5 مرتبه استفاده مي کرديم اما در چند سال گذشته بيمه ها و شرکت هاي فروشنده تجهيزات پزشکي اصرار داشتند که همه اين وسايل را دور بريزيد. تحميل هزينه هاي اضافي و خريد تجهيزات گرانقيمت کمر بيمه ها و بيماران را شکست. حالا دوباره مسئولان وزارت بهداشت با توجه به شرايط تحريم ها تصميم عقلاني گرفته اند و بخشنامه داده اند که وسايل پزشکي با قابليت چند بار مصرف را دور نريزيم که البته اتفاق جديدي نيست و تا قبل از سال 94 هم دستورالعمل همين بود.
    او در ادامه با طرح اين پرسش که چرا بايد در شرايط تحريم که بيمارستان ها پمپ اکسيژناتور و پمپ قلب ندارند، وسايل گرانقيمت پزشکي را دور بريزند، عنوان مي کند: تنها کساني که مغرض هستند شايعه استفاده مجدد از وسايل يکبار مصرف پزشکي را مطرح کرده اند. بايد هوشيار باشيم که کفگير بيمارستان ها به ته ديگ خورده و هيچ ابزاري ندارند. شرکت هاي تجهيزات پزشکي يا ابزار ندارند يا اينکه دارند و نمي فروشند. همين الان براي جراحي قلب به يکي از بيمارستان معروف تهران ميلاد برويد، پمپ قلب ندارند. وقتي امکانات نيست چرا عده اي شيطنت مي کنند؟رئيس بيمارستان بهمن که متخصص بيهوشي نيز هست اين را هم به حرف هايش اضافه مي کند که پيش تر ماسک بيهوشي براي بيماران زيادي استفاده مي شد که حتي بعد از سوراخ شدن با چسب نيز آن را مجدداً ترميم مي کرديم اما وزارت بهداشت از سال 94 اعلام کرد که هر بيمار يک ماسک بيهوشي بايد داشته باشد. اين اقدام بيمه ها را بيچاره کرد و حالا عقلانيت به خرج داده اند که اسراف نکنند.
    
    جلوگيري از هزينه هاي اضافي بيمار و بيمه ها
    دکتر کوروش شميمي رئيس انجمن بيمارستان هاي خصوصي نيز در اين باره به نکته قابل توجه ديگري هم اشاره مي کند: اينکه شرکت هاي توليدکننده تجهيزات پزشکي در امريکا به دليل وابستگي دنيا به تکنولوژي پيشرفته اين کشور وسايل چند بار مصرف پزشکي را که قبلاً با اتوکلاو استريل مي شد تبديل به نوع يکبار مصرفشان کرده اند. به همين خاطر آنها مقالات متعددي را در مزيت استفاده از وسايل يکبار مصرف پزشکي نوشتند و وزارت بهداشت ايران نيز پيرو اين مقاله ها همان موقع بخشنامه اي را به بيمارستان ها فرستاد که از وسايل بيش از يکبار مصرف استفاده نکنند.
    دکتر شميمي مي افزايد: ما به خاطر بازرسي هاي وزارت بهداشت مجبور بوديم. براي مثال بقاياي پروتزها را که قابليت استريل شدن داشتند، دور بريزيم. البته اين به معناي استفاده دوباره از پروتزهاي داخل بدن بيمار نبود. در نهايت از اعضاي جامعه جراحان درخواست کرديم براي جلوگيري از هزينه هاي اضافي بيمار و بيمه ها ،وزارت بهداشت را مجاب کنند تا دستورالعمل استفاده از وسايل پزشکي با قابليت فراآوري مجدد را صادر کند.به گفته وي با توجه به اينکه ابلاغ اين بخشنامه با مساله گراني ارز همزمان شده اين شائبه به وجود آمده که چون وزارت بهداشت پول ندارد سلامت بيماران را با اين بخشنامه به خطر انداخته است.
    
    صرفه جويي ارزي به اتاق عمل رسيد / گزارش «ايران» از بازتاب بخشنامه جنجالي استفاده مجدد از وسايل پزشکي
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "فريبا خان احمدي"

  وزير بهداشت در گفت و گو با «ايران»: تا من هستم طرح تحول سلامت تغيير نخواهد كرد
فريبا خان احمدي، ايران 28/5/97
مشاهده متن    
  زندگي ما انسان ها با موش هاي ناقلا
فريبا خان احمدي، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  افزايش شيوع ايدز در هرمزگان / زنگ خطر به صدا درآمده است
فريبا خان احمدي، ايران 16/5/97
مشاهده متن    
  پول پروتز هاي ميليوني صرف درمان بيماران صعب العلاج مي شود / گزارش «ايران» از توقف جراحي هاي غيراورژانسي تعويض مفصل زانو
فريبا خان احمدي، ايران 14/5/97
مشاهده متن    
  ويزيت دسته جمعي
فريبا خان احمدي، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جغرافيا و پايداري محيط
متن مطالب شماره 28، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است