|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: صعود به فينال با روانشناسي يونگ
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4140
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
      


تحليل 
صعود به فينال با روانشناسي يونگ
ناخودآگاه جمعي، فرانسه را به فينال برد

نويسنده: مهرا سپينود


    
    پيروزي فرانسه مقابل بلژيك، اگرچه محصول برتري تاكتيكي خروس ها بر شياطين سرخ بود، اما با چيزي به نام شخصيت و سابقه و تجربه هم مرتبط بود. منظور از تجربه، البته نه تجربه بازيكنان تشكيل دهنده يك تيم كه تجربه فوتبال ملي يك كشور است. بازيكنان بلژيك در جام جهاني ٢٠١٤، از حيث بازي در بالاترين سطح فوتبال غيرباشگاهي، كم تجربه تر از بازيكنان تيم ملي آرژانتين بودند و نهايتا هم آن بازي را ١ بر صفر باختند: اما همين مجموعه بازيكنان سرخپوش در قياس با بازيكنان تيم ملي فرانسه دچار كاستي تجربه حضور در تورنمنت هاي ملي نبودند. بلژيكي ها و فرانسوي ها هر دو در يك چهارم نهايي جام جهاني ٢٠١٤ طعم شكست را چشيدند (مقابل آرژانتين و آلمان) و در يورو ٢٠١٤ نيز حضور داشتند. مجموعه بازيكنان تشكيل دهنده اين دو تيم، در چهار سال گذشته حضور در دو تورنمنت ملي مهم را تجربه كرده و به اندازه كافي پخته شده بودند. در سطح باشگاهي نيز بازيكنان هر دو تيم در بالاترين سطح فوتبال اروپا بازي مي كنند. ولي چرا قبل از بازي، به نظر مي رسيد فرانسوي ها كمي بيش از بلژيكي ها شانس دارند براي رسيدن به فينال؟ روند بازي هم نشان داد كه تيم فرانسه براي رسيدن به فينال، چيزي دارد كه بلژيك فاقد آن است. چيزي شبيه شخصيت و كاراكتر لازم براي فيناليست شدن. گويا در فوتبال، فراتر از تجربه شخصي بازيكنان و تجربه يك تيم، چيزي هم وجود دارد شبيه تجربه يك كشور. تجربه ملي، در فوتبال ظاهرا اهميت دارد. تجربه اي كه آبشخورش تاريخ و سنت و سابقه و افتخارات فوتبال يك كشور است. در جام جهاني ٢٠٠٢، اگرچه كره جنوبي ايتاليا را در يك هشتم نهايي شكست داد، ولي تصور پيروزي كره اي ها مقابل آلمان در نيمه نهايي جام جهاني، بسيار دشوار بود. در سال ٢٠٠٦ هم اگرچه پرتغال رقيبي پاياپاي بود براي فرانسه، ولي باز چيزي علاوه بر كيفيت بازيكنان و كيفيت اين دو تيم، احتمال صعود فرانسه به فينال جام جهاني را بيشتر مي كرد. نيز در ١٩٨٢، در مواجهه ايتاليا و لهستان در نيمه نهايي جام جهاني، سابقه دو بار قهرماني در جهان و يك بار قهرماني اروپا و نايب قهرماني در جام جهاني ١٩٧٠، دلالت داشت بر اينكه شانس صعود ايتاليا به فينال بيش از شانس لهستان است. باري، تاريخ و سنت و سابقه و افتخارات يك كشور در عرصه فوتبال، چيزي شبيه ناخودآگاه جمعي بازيكنان تيم ملي هر كشوري را برمي سازد: و اين ناخودآگاه جمعي، چون روح در روحيه و كاراكتر اين يا آن تيم ملي دميده مي شود. و اگر آن تيم مشكل فني ويژه اي نداشته باشد، معمولا از حريفي كه ناخودآگاه جمعي اش كمتر بوي توفيق و قهرماني مي دهد، شانس بيشتري براي پيروزي دارد. اگر پلاتيني در جام جهاني ١٩٩٨ كاري كرده بود كه فرانسه تا فينال به پست برزيل نخورد، دليلش دقيقا همين برتري ناخودآگاه جمعي برزيل نسبت به فرانسه بود. فرانسوي ها به پيروزي مقابل برزيل كمتر اطمينان داشتند تا پيروزي در برابر ايتاليا و هلند و بسياري از تيم هاي ديگر آن جام. ناخودآگاه جمعي، تعبيري برساخته كارل گوستاو يونگ است. يونگ همانند فرويد به ضمير ناخودآگاه انسان باور داشت ولي برخلاف فرويد كه ناخودآگاه را برآمده از خودآگاه و وابسته به آن مي دانست، يونگ ناخودآگاه را تابع تمام عيار خودآگاه نمي دانست و براي آن استقلال يا مباني ديگري نيز قائل بود.
    از نظر يونگ، خودآگاه ذهن انسان جزيره كوچكي است در دل اقيانوس ناخودآگاه. يونگ ناخودآگاه را نيز به دو بخش فردي و جمعي تقسيم مي كرد و معتقد بود ناخودآگاه فردي ريشه در خاطرات كودكي دارد اما آبشخور ناخودآگاه جمعي، تجارب اجداد و گذشتگان است. همين تجارب موفقيت آميز گذشتگان فرانسوي ها، نقش چشمگيري در برخورداري آنها از روحيه مساعدتر و شخصيت لازم براي غلبه بر حريف (بلژيك) و رسيدن به فينال جام جهاني داشت. فرانسوي ها در چهل سال گذشته، دو بار با ميشل پلاتيني به نيمه نهايي جام جهاني رسيده اند، دو بار هم با زيدان به فينال. يك بار با پلاتيني و يك بار هم با زيدان جام ملت هاي اروپا را فتح كرده اند. و آخرين بار دوازده سال پيش طعم فينال جام جهاني را چشيده اند. بگذريم كه مربي آنها، ديديه دشان، كاپيتان تيم فاتح جام ١٩٩٨ بوده است. اگرچه هيچ يك از بازيكنان تيم ملي فرانسه در توفيقات و تجارب پلاتيني و زيدان و دشان و... شريك نبوده اند، اما آن بزرگي ها و موفقيت ها، آبشخور ناخودآگاه جمعي بازيكنان تيم كنوني فرانسه بوده است: آبشخوري كه بلژيكي ها از آن محروم بودند. يونگ با واكاوي و تعبير روياهاي بيمارانش به اين نتيجه رسيده بود كه پس از جنگ جهاني ديگري پس از جنگ جهاني اول در راه است. او در اين باره نوشته است كه ناخودآگاه جمعي اروپايي ها در آن دوران دلالت داشت بر اينكه جنگ عالم گير ديگري در راه است. اگرچه پيش بيني در فوتبال امر شاقي است، اما با مبنا قراردادن روانشناسي يونگ پيشاپيش به نظر مي رسيد كه ناخودآگاه جمعي فرانسوي ها، پلي است براي رسيدن آنها به فينال جام جهاني .
    تحليل: صعود به فينال با روانشناسي يونگ / ناخودآگاه جمعي، فرانسه را به فينال برد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "مهرا سپينود"

  گوارديولاي قهرمان پرور / تيكي تاكا در جام هاي جهاني اخير
مهرا سپينود، اعتماد 19/4/97
مشاهده متن    
  اين زندگي پرقضاوت / نگاهي به كتاب «بازيكن مخفي»
مهرا سپينود، اعتماد 6/2/97
مشاهده متن    
  همچون دسته گلي زيبا / مروري بر كتاب «بور و نظريه كوانتومي»
مهرا سپينود، اعتماد 17/12/96
مشاهده متن    
  از برج پيزا تا كره ماه / مروري بر كتاب «گاليله و منظومه شمسي»
مهرا سپينود، اعتماد 12/11/96
مشاهده متن    
  بدترين ترور تاريخ / نگاهي به كتاب «جنگ جهاني اول»
مهرا سپينود، اعتماد 5/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش پيشگيري و مديريت بحران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است