|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


يادداشت 
اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ


نويسنده: بهزاد احمدي *


     راهبرد کلان ناتو درقبال روسيه: روسيه به واسطه اشغال کريمه و تشديد حضور نظامي اش در شرق اروپا و نيز حضور نظامي و امنيتي در سوريه و ليبي، هم مخاطب بال جنوبي و هم بال شرقي ناتو است و از دلايل مهم تخريب روابط بين ناتو و ترکيه به حساب مي آيد. اين درحالي است که هم در داخل اتحاديه اروپا و هم بين اتحاديه اروپا و آمريکا، موضع منسجمي در برابر روسيه وجود ندارد و اين امر اتخاذ يک راهبرد مشخص ازسوي ناتو درقبال مسکو را دشوار ساخته است.
     تقسيم کار و هزينه بين اروپا و آمريکا: بحث تقسيم هزينه ها موضوع اصلي نشست سران در بروکسل است و مي توان انتظار داشت که ترامپ کشورهايي چون آلمان را دراين زمينه به صراحت مورد انتقاد قرار دهد. در نشست سران ناتو در ولز در سال ۲۰۱۴ براي جلب نظر آمريکا طبق برنامه اي با نام قول سرمايه گذاري دفاعي قرار شد اعضاي ناتو تا سال ۲۰۲۴، ۲ درصد توليد ناخالص داخلي خود را صرف هزينه هاي دفاعي کنند. اين برنامه داراي سه معيار معروف به C۳ است که عبارتند از پرداخت نقدي هزينه هاي جاري، پرداخت براساس توانمندي هاي کشورهاي عضو و پرداخت براي عمليات هاي نظامي فوري و انجام تعهدات. اما تا به امروز تنها هشت عضو به اين سقف رسيده اند يا به آن نزديکند (فرانسه، بريتانيا، لهستان، استوني، لتوني، ليتواني، روماني و يونان) و برآوردها نشان مي دهد تا سال ۲۰۲۴ تنها ۱۵کشور بتوانند به سطح ۲ درصد برسند.
    اين مساله در بين اعضاي ناتو بسيار چالش برانگيز شده است؛ مثلا يونان ۷۵ درصد ۲ درصد را صرف حقوق پرسنل نظامي خود کرده است؛ درحالي که دانمارک اين رقم را اکثرا به بحث نوسازي اختصاص داده است. آلمان درحال حاضر تنها ۲/ ۱ درصد توليد ناخالص داخلي اش را به بودجه نظامي اختصاص داده است و تا ۲۰۳۵، اين رقم به ۵/ ۱ درصد خواهد رسيد. از ديد منتقدان، سقف ۲ درصد معياري کمي و نه کيفي است و پاسخگوي طيف گسترده اي از نيازهاي دفاعي اعضاي اروپايي ناتو (که تاکيد بيشتري بر کمک هاي توسعه اي دارند) نيست.
    
    اجلاس بروکسل و موضوع ايران
    در بيش از ۴۰نشست رسمي و غيررسمي ناتو از بدو تاسيس تا به امروز، موضوع ايران به واسطه بحث هسته اي از سال ۲۰۰۹ مطرح شده و به شکل کلي در اسناد ناتو و جزو يکي از بندهاي متعدد بيانيه آن قرار گرفته است. با وجود اين، طرح بيان موضوع ايران بسيار کلي بوده و به رغم تلاش هاي آمريکا، به عنوان موضوع محوري مطرح نشده است. بعد از خروج آمريکا از برجام و به دليل افزايش تخاصم آن با ايران و تحرکات رژيم اسرائيل و عربستان در منطقه در همسويي با اين کشور، مي توان انتظار داشت که در موضع گيري هاي ترامپ در اجلاس، موضوع ايران از جهات مختلف موشکي، امنيت منطقه اي و تهديد ادعايي تروريسم مطرح شود، با اين حال نبايد فراموش کرد که در موضوع هسته اي و برجام افتراق بين آمريکا و متحدانش به چشم خواهد آمد. اما روي ديگر سکه تهديدات احتمالي است که ازسوي ناتو و برنامه هاي در دست اجراي آن ممکن است متوجه ايران شود. دراين زمينه موارد زير شايان توجه است:
    
     حضور ناتو در مناطق پيراموني ايران: اين حضور با توجه به راهبرد جنوبي ناتو که به دنبال ايجاد يک فرماندهي جديد (طرح از ۱۹۹۴ آغاز شده و درحال گسترش است) براي عمليات هاي ثبات سازي، ضدتروريسم و بازدارندگي در بال جنوبي اين سازمان است و برنامه هاي جديد ناتو در عراق و افغانستان طبق آن سازماندهي شده است، اهميت مي يابد. عمليات جديد ناتو در عراق از سال ۲۰۱۶ و در قالب عمليات آموزشي به درخواست دولت عراق شروع شد و تا پايان ۲۰۱۷، ۵۰۰ افسر عراقي تحت برنامه «Train the Trainers» آموزش ديدند. در ۱۴ فوريه ۲۰۱۸ در نشست وزراي دفاع ناتو مصوب شد که حضور ناتو در عراق گسترش يابد. دراين راستا آموزش ۲هزار نيرو در سال، تمرکز برنامه هاي مشابه ذيل اين برنامه، ايجاد مرکز مبارزه با بمب هاي دست ساز، تاسيس آموزشگاه يا دانشکده نظامي ناتو در عراق و درنتيجه افزايش شمار نيروهاي ناتو در اين کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت. حضور ناتو در افغانستان نيز تا سال ۲۰۱۴ تحت برنامه ايساف قرار داشت و از ۲۰۱۴ تاکنون تحت برنامه حمايت قاطع دنبال مي شود. حمايت مالي از ارتش افغانستان تا ۲۰۲۴ ازسوي آمريکا، ناتو و برنامه توسعه سازمان ملل، افزايش شمار کشورهاي حاضر در افغانستان از ۳۹ کشور به ۴۱ کشور، افزايش شمار نيروهاي ناتو از ۱۳هزار به ۱۶هزار نفر از برنامه هاي جديد اين سازمان در افغانستان خواهد بود.
    
     منابع تهديد ناتو: در اسناد و راهبردهاي ناتو اغلب از تهديداتي نام برده شده است که نوع آن به شکل تصريحي و تلويحي ايران را دربر مي گيرد؛ براي مثال تهديد موشکي، تروريسم، تسليحات کشتارجمعي، ثبات منطقه اي و بحث هاي حقوق بشري و زنان به گونه اي مطرح مي شود يا ازسوي مقامات آمريکايي مورد اشاره قرار مي گيرد که ايران را شامل شود.
    
     بحث مشارکت هاي ناتو: اصولا ناتو ازطريق ابزارهاي مختلف مانند دفاع مبتني بر همکاري، مديريت بحران هاي بين المللي، بند ۵ منشور ناتو و فرمول N+۲۹ به دنبال گسترش حضور و دامنه همکاري هاي خود با کشورهاي غيرعضو اما همکار و شريک است و از اين ابزارها براي مشارکت، احاله مسووليت و تقسيم هزينه ها با تمام کشورهاي همسو نظير اعضاي شوراي همکاري خليج فارس استفاده مي کند. ازجمله مهم ترين اين مشارکت ها مي توان از مشارکت براي صلح در منطقه قفقاز، گفت وگوهاي مديترانه اي در منطقه مديترانه و ابتکار استانبول در منطقه خليج فارس نام برد. در قالب ابتکار استانبول، همکاري هاي ناتو با منطقه خليج فارس گسترش يافته و شاهد گشايش مرکز ناتو در کويت (۲۰۱۷)، حضور آواکس هاي ناتو در کويت، درخواست قطر و امارات براي حضور در افغانستان، سفر مجمع پارلماني ناتو به عربستان و ميزباني پادشاه عربستان از اين مجمع و نيز درخواست قطر براي عضويت رسمي در ناتو بوده ايم.
    
    فرجام
    سازمان ناتو با چالش هاي متعدد به خصوص داخلي روبه رو است. بحث بر سر ۲ درصد توليد ناخالص داخلي و تخصيص آن به بودجه دفاعي تا ۲۰۲۴ از موضوعات مناقشه برانگيز اين نشست خواهد بود و اختلاف نظر بر سر اولويت ها بين اعضاي اروپايي ناتو از يکسو و اروپا و آمريکا ازسوي ديگر نظير اختلاف نظر بر سر نحوه برخورد و مواجهه با روسيه، نشست را تحت تاثير قرار خواهد داد. با اين حال، نبايد فراموش کرد که اروپا در کوتاه مدت و ميان مدت بديلي براي قطع وابستگي به ناتو ندارد بنابراين تلاش خواهد کرد تا حد امکان موجبات رضايت ترامپ را فراهم آورد. اين امر مي تواند فرصت خوبي براي ترامپ در راستاي فشار بيشتر بر اروپا و امتيازگيري از آن بر سر ايران باشد. افزايش حضور نظامي ناتو در محيط پيراموني ايران به خاطر برنامه هاي جديد آن نيز از ديگر مواردي است که مورد توجه است. هرچند به دليل چالش هاي ذکرشده انتظار نمي رود ايران در کوتاه مدت يا ميان مدت در کانون توجه ناتو قرار گيرد و ناتو در وضعيت ايفاي نقش موثر و عمليات نظامي در منطقه و عليه ايران باشد، اما پرداختن به ناتو و داشتن برنامه اي مدون درقبال آن بايد از اولويت هاي مهم ايران باشد.
    خنثي کردن تلاش هاي آمريکا و متحدان منطقه اي اش براي ايجاد درک تهديد ازسوي ايران و جلوگيري از ديگرسازي آنها از ايران براي ناتو و تقويت روايت دراين زمينه، از فوريت هاي سياسي- دفاعي در اين خصوص است. براي اين کار، در کنار افزايش قدرت دفاعي کشور، کاربست ديپلماسي دفاعي و استفاده از سازوکار همکاري- هشدار در ارتباط با ناتو مي تواند موثر باشد. نبايد فراموش کرد که تمام ناتو، آمريکا نيست و فرصت هاي ايجابي بسياري براي کار با شاخه اروپايي ناتو به خصوص در زمينه ثبات و امنيت منطقه اي، مساله مهاجرت، مبارزه با جرائم سازمان يافته و... در دل ديپلماسي دفاعي وجود دارد. علاوه براين، مي توان به موارد انتزاعي تر اما ممکن همکاري با روسيه، چين و هند براي مقابله با ناتو يا رايزني با آنها براي رسيدن به ابتکارات مشترک نيز فکر کرد.
    
    *کارشناس ناتويادداشت: اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "بهزاد احمدي "

  اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ / بخش اول
بهزاد احمدي *، دنياي اقتصاد 20/4/97
مشاهده متن    
  «داعش»، تهديدي جدي عليه «اتحاديه اروپا»
بهزاد احمدي لفوركي، شرق 19/5/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله باكتري شناسي پزشكي
شماره 1-2 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است