|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: عقب نشيني دلار در بازار غير رسمي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


عقب نشيني دلار در بازار غير رسمي
پس از دو روز فعاليت بازار ثانويه ارزي رقم خورد

نويسنده: سياوش رضايي


    
    با آغاز به کار بازار ثانويه ارزي از روز سه شنبه، قيمت دلار در بازار آزاد عقب نشيني کرد. درحالي که تا روز گذشته تنها دو روز از فعاليت رسمي اين بازار مي گذرد و معاملات قابل توجهي نيز در آن انجام نشده است ولي نرخ ارزهاي عمده در بازار غيررسمي به اين بازار واکنش نشان داد و به عقب برگشت.
    زمان زيادي از دلار 9 هزار توماني در بازار غيررسمي نمي گذرد، روزهايي که بسياري انتظار دلار 10 هزار توماني را داشتند، اما تغيير قاعده بازي توسط دولت و رسميت دادن به نرخ سوم ارز، قيمت ها را در بازار شکست.
    بازار غيررسمي ارز حتي پيش از راه اندازي رسمي بازار ثانويه ارز نيز تحت تاثير قرار گرفت و نشانه هاي عقبگرد قيمت ها در آن ديده شد. در نخستين روز کاري اين بازار نيز (19 تير ماه) نرخ دلار غيررسمي که بالاي 8 هزار تومان معامله مي شد به کانال 7 هزار توماني بازگشت و همزمان با دومين روز کاري بازار ثانويه دلار درمحدوده 7700 تومان قيمت خورد.
    باوجودي که برخي چشم انداز مثبتي نسبت به عملکرد و تاثير بازار دوم در بازار ارز نداشتند، اما بخش خصوصي به استقبال از اين بازار رفت و بسياري از فعالان بخش خصوصي اعلام کردند که اين بازار رفته رفته قيمت ها را در بازار غيررسمي به عقب بازمي گرداند.
    هرچند سازوکار بازار ثانويه ارزي از ابتدا تاکنون بارها مورد تغيير و بازنگري قرار گرفت و معاملاتي که قرار بود در بستر بازار بورس انجام شود به سامانه نيما و زيرنظر مستقيم بانک مرکزي منتقل شد، ولي به دليل اينکه کشف قيمت ارز و قيمت گذاري آن بدون دخالت دولت و در فضايي رقابتي انجام مي شود بسياري از فعالان را اميدوار کرده است.
    هرچند هم اکنون تنها بخشي از درآمدهاي حاصل از صادرات کشور به اين بازار منتقل و قيمت گذاري و فروخته مي شود ولي مي تواند تاثير مستقيمي بر کل بازار ارز کشور داشته باشد. برهمين اساس صاحبنظران اقتصادي اعتقاد دارند از آنجا که تاکنون قيمت گذاري دستوري در هيچ بازاري نتيجه مثبتي در پي نداشته است و تنها بر هزينه هاي دولت و مردم مي افزايد بايد بتدريج بازار رقابتي براي خريد و فروش ارز و قيمت واقعي آن که در بازار تعيين مي شود تقويت شود. بدين ترتيب دولت به جاي اينکه ميلياردها تومان براي تامين ارز ارزان هزينه متقبل شود با واقعي کردن نرخ ارز به ثبات بازارهاي ديگر نيز کمک مي کند.
    يکي از صرافان خيابان فردوسي درخصوص قيمت ارز در بازار غيررسمي گفت: از روز سه شنبه روند نزولي قيمت ها دراين بازار به وضوح قابل مشاهده است.
    به گفته وي پيش بيني مي شود روند کاهشي قيمت ها در بازار غيررسمي طي روزهاي آينده و با تقويت بازار ثانويه ارزي ادامه يابد.
    به طور قطع يکي از مزاياي روش جديد معاملات در بازار ثانويه ارزي ورود دوباره صرافان است که مي تواند نقش مهمي در آرامش بازار داشته باشد. برهمين اساس برخي کارشناسان انتظار دارند تا در مرحله دوم معاملات فيزيکي ارز و اسکناس در صرافي ها آغاز شود.
    
    نرخي که هنوز مشخص نيست
    بازار ثانويه ارز در نخستين روزکاري خود يعني سه شنبه هفته جاري فعاليت رسمي خود را آغاز کرد که دراين روز ۱۰ هزار درهم حاصل از صادرات غيرنفتي با نرخ ۲۰۵۰ تومان (معادل دلار ۷۵۲۳ تومان) در سامانه جامع تجارت معامله شد.
    البته اين نرخي که بر پايه درهم براي دلار محاسبه شده است نرخ قابل اتکايي براي اين بازار نيست، به طوري که نايب رئيس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران گفت: هنوز براي تعيين قيمت ارز در اين بازار بايد صبر کرد.
    سيدحسين سليمي در گفت و گو با ايبِنا درباره راه اندازي بازار ثانويه گفت: روز سه شنبه تنها يک معامله با درهم امارات در بازار ثانويه ارز انجام شد و در حال حاضر نمي توان براساس يک معامله درباره نرخ ارز در اين بازار اظهارنظر کرد.
    وي تصريح کرد: دست کم بايد ۱۰ معامله با ارزهاي مختلف در اين بازار توسط صادرکنندگان و واردکنندگان انجام شود تا بتوان به قيمتي براي نرخ ارز در آن دست يافت.
    به گفته وي راه اندازي بازار ثانويه قطعاً به از بين رفتن حباب در نرخ ارز کمک مي کند؛ با اين حال بخش خصوصي معتقد بود که بازار ثانويه بايد در بورس باشد و صادرکننده به عنوان فروشنده و واردکننده به عنوان خريدار در بورس به قيمت توافقي براي ارز دست پيدا کنند.
    اولين خريدار بازار ثانويه که روز گذشته معاملات اين بازار را آغاز کرد، اظهارداشت: با توجه به اينکه بازار ثانويه ارز بدون سقف و کف قيمتي و به طور کاملاً توافقي است، بدون دامنه نوسان به فعاليت خود ادامه مي دهد و منافع صادر کنندگان غيرنفتي را تضمين مي کند و در عين حال نياز واردکنندگان گروه کالايي سه را تامين مي کند و باعث ثبات نرخ ارز خواهد شد.
    بانک مرکزي هم براي به رسميت درآمدن اين بازار، در اطلاعيه اي اعلام کرد: براي انجام معاملات ارز بين صادرکنندگان گروه ۲۰ درصدي براساس تقسيم بندي وزارت صنعت، معدن و تجارت، صرافان مجاز و واردکنندگان کالاهاي داراي اولويت سوم وزارت صمت نهايي شده و فعاليت بازار دوم ارز آغاز شده است.
    در ادامه اين اطلاعيه آمده اين معاملات به دو طريق قابل انجام است: خريد و فروش ارز و امتياز واردات به صورت توافقي و خريد و فروش ارز و امتياز واردات در سامانه نيما. در روش اول که خريد و فروش ارز و امتياز واردات به صورت توافقي است صادرکننده به صورت توافقي، ارز و امتياز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ايران به واردکننده واگذار مي کند و واردکننده کالاهاي اولويت سوم پس از طي مراحل ثبت سفارش، تشکيل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام مي کند. اين روش از روز چهارشنبه ۱۳ تيرماه اجرايي شده است.
    در روش دوم که خريد و فروش ارز و امتياز واردات در سامانه نيماست صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نيما اقدام مي کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست هاي خريد ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده با اولويت سوم، به خريد ارز با نرخ اعلام شده اقدام مي کند. پس از خريد و تسويه با صادرکننده، صراف بايد به فروش ارز خريداري شده به متقاضي خريد ارز (وارد کننده) براي واردات ثبت سفارش شده اولويت سوم اقدام کند. اين امکان نيز از امروز در سامانه نيما فراهم شده است.
    
    
    
    
    عقب نشيني دلار در بازار غير رسمي / پس از دو روز فعاليت بازار ثانويه ارزي رقم خورد
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    آثار ديگري از "سياوش رضايي"

  بار تورم بر دوش طبقه متوسط / نرخ تورم براي اقشار مختلف مردم دماي متفاوتي دارد
سياوش رضايي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مغناطيس تالار شيشه اي براي جذب نقدينگي / بورس تهران بلندترين گام تاريخي خود را برداشت
سياوش رضايي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  هر 100 روز يك بسته ارزي خرج شد / بررسي سياست هاي ارزي دولت از آذر 96 تا شهريور 97
سياوش رضايي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پول هاي سرگردان دوباره در بازار ارز / «ايران» از دلايل رشد دوباره قيمت دلار و سكه گزارش مي دهد
سياوش رضايي *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  بازدهي 5 بازار در 5 ماه / «ايران» از سوددهي بازار طلا، ارز، سهام، مسكن و پول گزارش مي دهد
سياوش رضايي، ايران 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات مقارنه اي مذاهب اسلامي
متن مطالب شماره 2، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است