|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: حكمراني آمريكايي در پاريس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


حكمراني آمريكايي در پاريس
مكرون از كنار گذاشتن «اقتصاد دولت رفاه» سخن گفت


عكس: AFP

    دنياي اقتصاد : امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه که در نظرسنجي ها با کاهش محبوبيت و اين سوء ظن مواجه شده که او حامي ثروتمندان است، در يک سخنراني از رويکرد تجارت محور خود به شدت دفاع کرد و سياست هايي را که شاهد کاهش ماليات براي ثروتمندان و حمايت از کارگران بود ،تقبيح نکرد. «آدام نوسيته» در گزارش براي نيويورک تايمز، نوشت که مکرون در جلسه مشترکي با پارلمان فرانسه - در آنچه که سخنراني اي شبيه به سخنراني سالانه رئيس جمهوري آمريکا با عنوان «سخنراني وضعيت کشور» يا State of the Union Address ناميده مي شود، گفت: «اگر مي خواهيد کيک را تقسيم کنيد، بايد ابتدا کيکي داشته باشيد. مبارزه براي کارمندان گمراه کننده است اگر از شرکت ها دفاع نکنيد.»
    مکرون - که گاهي آنچه را که منتقدان «سبک سلطنتي» مي نامند را به سخره مي گيرد - در سخنراني روز دوشنبه خود از هيچ يک از سياست هاي خود کوتاه نيامد. اين سخنراني از قضا در محيط مجلل کاخ باشکوه سلطنتي در ورساي برگزار شد و تلويزيون فرانسه نشان مي داد که مکرون از ميان محافظان قرمزپوش باشکوه و مجلل در حال حرکت است. نزد منتقدان، اين صحنه بخشي از برنامه اوست. رئيس جمهوري فرانسه از زمان به قدرت رسيدن، فرانسوي ها را با وضع و اجراي سريع قوانين مربوط به کار، راه آهن، ماليات و تحصيل و ... شگفت زده کرده است. اين اصلاحات طي سال ها سياست اقتصادي و اجتماعي فرانسه يا تغيير کرده يا به هم ريخته است و باعث انعطاف پذيرتر شدن بازار کار شده، بار مالي ثروتمندان کاهش يافته، وضعيت مورد حمايت کارگران خط آهن پايان يافته و باعث شده دانشگاه ها تا حدودي گلچين شده شوند.
    گزارشگر نيويورک تايمز مي افزايد: اما هنوز مانده تا کيفيت زندگي بيشتر مردم در فرانسه بهبود يابد- بيکاري هنوز حدود ۱۰ درصد مي چرخد- و جر و بحث هاي روزافزوني وجود دارد که او شبکه امنيت اجتماعي را ناديده مي گيرد که امري مقدس در فرانسه است. حمايت از او در حال کاهش است. يک نظرسنجي گسترده که به تازگي انجام شد، دريافت که تنها ۲۹ درصد سياست هاي مکرون را «عادلانه» مي دانستند. فقط ۳۲ درصد از پاسخ دهندگان به او اطمينان داشتند که کاهشي ۶ درصدي ظرف يک ماه را نشان مي دهد و در عين حال، کاهش شديدي در حمايت از راي دهندگان چپگرا وجود دارد که در بهار ۲۰۱۷ به او در رسيدن به اليزه کمک کرده بودند. اشتباهات کوچک به تصوير او آسيب زده است. نظرسنجي ها علائم هشداردهنده اي به مکرون مي فرستند.
    سياستمداران مخالف که عمدتا در سال اول حضور او در قدرت ناپيدا بودند، به شدت جسور شده اند. فرانسوي ها نشان داده اند که با ادعاي اغلب تکراري رئيس جمهوري که شکاف راست- چپ از مد افتاده و اکنون او «ميانه ايده آل» را به دست گرفته، سر ناسازگاري دارند. نظرسنجي اخير از نيات و اهداف راي دهندگان براي انتخابات سال بعد پارلمان اروپا نشان داد که حزب «گردهمايي ملي» راست افراطي (که تا همين اواخر «جبهه ملي» ناميده مي شد) در آستانه ۱۹ درصد ايستاده است. حزب سياسي متبوع مکرون يعني «جمهوري به پيش» هم در آستانه ۲۳ درصد ايستاد. مکرون در سخنراني روز دوشنبه اش در کاخ ورساي به «فروتني» خود اشاره کرد و خواستار زمان بيشتري براي «تحول در به دست گيري اوضاع کشور» شد.
    خبرگزاري آسوشيتدپرس هم در رابطه با «فروتني» که مکرون در سخنراني خود به آن اشاره کرد، نوشت اين ترس و عصبانيت در بين راي دهندگان بود که به وي کمک کرد تا در سال ۲۰۱۷ ميلادي زمام امور کشور را به دست گيرد. رئيس جمهوري فرانسه در جريان يک سخنراني ۹۰ دقيقه اي در گردهمايي ۹۰۰ قانونگذار فرانسوي در کاخ ورساي افزود: «به همين خاطر است که من در حال حاضر در مقابل شما فروتن اما محکم ايستاده ام. » منتقدان وي مدعي هستند که فروتني جزو خصوصيات مکرون محسوب نمي شود اما ساکن اليزه به فلسفه هدايت بخش دوران رياست جمهوري اش هم اشاره کرد: نفي بازتوزيع دولت رفاه، پافشاري اي که موجب موفقيت شد، کليدي است براي خارج کردن بينوايان از فقر و تاکيدي آمريکايي بر برابري فرصت به جاي نتيجه.
    مکرون در جمع قانونگذاران فرانسوي افزود: «کليد اقتصاد قوي، سرمايه گذاري است. اين اصلاحات نه به نفع ثروتمندان، بلکه به نفع کسب و کار است. اين يک سياست براي کسب و کار و براي کل کشور است. سرمايه گذاري براي کل کشور است.» او اضافه کرد: «من خواستار امتياز نيستم. ايجاد ثروت سنگ بناي برابري و عدالت است.» مکرون با شکستن دگم انديشي دولت هاي چپگراي فرانسوي که خود نيز روزگاري عضو آنان بود، گفت: «اقتصاد قوي مبناي پروژه اجتماعي ماست، طرحي است براي بهبود زندگي همگان.» مکرون با اذعان به وجود نابرابري در جامعه فرانسه گفت: «بياييد خودمان را مسخره نکنيم. ما نابرابري فزاينده اي داريم، اما آنچه داريم در واقع نابرابري سرنوشت است با توجه به جايي که در آن زاده شده ايد و اينکه چگونه رشد و پرورش يافته ايد. اين دغدغه من است. بايد به ريشه هاي عميق نابرابري سرنوشت حمله کنيم.»
    اين اولين باري نيست که مکرون – به عنوان يک بانکدار سابق- با تظاهر به سبک آمريکايي سرمايه داري را در فرانسه تحريک و تهييج کرده است. با اين حال، مکرون به شکلي خلاقانه از مردماني که هيچ چيز در بساط نداشتند نيز عبور کرده است. يکبار در سال ۲۰۱۶ در ايستگاه قطار، يکي از فعالان «اتحاديه» به مکرون (که در آن سال وزير اقتصاد بود) گفت؛ «من پول خريد کت و شلوار ندارم.» که مکرون در پاسخ به او گفت: «بهترين روش براي خريد کت و شلوار کار کردن است.»
    براي روساي جمهور فرانسه امري نادر است که براي قانونگذاران تشکيل جلسه دهند اما براي مکرون از سال ۲۰۱۷ ميلادي که زمام امور را به دست گرفته، اين دومين بار است که چنين سخنراني را در کاخ باشکوه ورساي براي قانونگذاران ايراد مي کند. برخي قانونگذاران اين جلسه را تحريم کردند و سخنراني مکرون را به عنوان تمريني براي سلطنت و پادشاهي به باد انتقاد گرفتند. ژان لوک ملانشون، رهبر جريان چپ افراطي فرانسه گفت: «ما احضار شديم تا شکوه و جلال مکرون را تحسين کنيم.»
    مکرون که با تکيه بر اصلاحات اقتصادي توانست در انتخابات رياست جمهوري پيروز شود در جريان اين سخنراني تلاش کرد تا از خودش در برابر اتهاماتي مبني بر اينکه وي تنها رئيس جمهوري ثروتمندان است، دفاع کند. وي گفت: «مي خواهم از رياست جمهوري براي پايه ريزي براي يک پيمان اجتماعي جديد استفاده کنم. هدف من ايجاد يک کشور آينده نگر و خوشبخت قرن ۲۱ است. کشوري ثروتمند که در آن يک اقتصاد قوي با سرمايه گذاري هاي خارجي سالم، عدالت اجتماعي را تضمين مي کند. من در اين نقطه نظرات جديد تمامي اقشار جامعه را در نظر گرفته ام اما در عين حال مردم را از مسووليت هايشان نيز آگاه مي سازم.»
    مکرون در جريان اين سخنراني به ظهور ناسيوناليسم به عنوان يکي از چالش هاي اصلي که به فرانسه و شرکاي اروپايي اش نزديک مي شود، اشاره کرد. وي گفت: «مقابله با نيروهاي ناسيوناليست، جنگ دهه حاضر در يک اتحاديه اروپاي بسيار کند و مقرراتي خواهد بود.» مکرون در انتخابات رياست جمهوري سال گذشته فرانسه مارين لوپن، رهبر ناسيوناليست راست افراطي را شکست داد اما احزاب پوپوليست که اکثرا سياست هاي ضداتحاديه اروپا و يا ضدمهاجرت دارند، توانستند در ايتاليا و ديگر کشورهاي شرق اروپا قدرت را در دست گيرند. وي گفت: «مبارزه اي در حال وقوع است که آينده اروپا را تعيين خواهد کرد. در جريان انتخابات پارلماني سال ۲۰۱۹ اتحاديه اروپا مشخص خواهد شد که ناسيوناليسم اصلاح شده روي کار مي آيد يا ترقي خواهي معاصر.»
    
    حكمراني آمريكايي در پاريس / مکرون از کنار گذاشتن «اقتصاد دولت رفاه» سخن گفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد تكنولوژي آموزشي
متن مطالب شماره 7 (پياپي 9707)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است