|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/21: جزئيات تصادف مرگ بار تانكر سوخت با اتوبوس مسافربري
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3401
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3192 21/4/97 > صفحه 11 (حوادث) > متن
 
      


جزئيات تصادف مرگ بار تانكر سوخت با اتوبوس مسافربري
13 كشته در حادثه بامداد ديروز سنندج



    شرق: تصادف بامداد روز گذشته نفت کش با اتوبوس مسافري در پايانه سنندج مرگ هولناک مسافراني را رقم زد که شاهدان مي گويند زنده زنده در آتش سوختند. اين درحالي است که پليس مي گويد بارها درباره عدم ايمني نفت کش ها تذکر داده اما کسي توجه نکرده است.
    به گزارش خبرنگار ما، اين حادثه دلخراش در حالي رخ داد که پليس اعلام کرده قبلا بارها تذکر داده نفت کش هايي که از مريوان وارد کشور مي شوند ايمني لازم را ندارند، اما اين تذکرات جدي گرفته نشده است.
    بر اساس گزارش هايي که شاهدان عيني به خبرنگار «شرق» دادند، 30 دقيقه از بامداد گذشته بود که اتوبوس از ترمينال خارج شد و قصد داشت مسافران بيشتري را خارج از ترمينال سوار کرده و حرکت کند اما يک نفت کش از پشت به او برخورد کرد. بلافاصله اتوبوس آتش گرفت؛ البته اين برخورد فقط بين اتوبوس و نفت کش نبود و سه دستگاه ماشين ديگر هم که ابتداي ترمينال بودند، آتش گرفتند.
    
    

    يکي از شاهدان عيني گفت: ترمينال طبق معمول شلوغ بود. معمولا اتوبوس هاي شب رو مسافران زيادي دارد و ترمينال شلوغ است .اتوبوس ها بعد از اينکه مسافران رزروي را سوار مي کنند بيرون از ترمينال و در کنار بلوار دکتر حسيني توقف مي کنند تا مسافران گذري را هم سوار کنند و معمولا در بيرون از ترمينال تجمع مسافر و ماشين زياد است، در حالي که شاگرد راننده داد مي زد و دنبال مسافر بود، ما يکدفعه صداي انفجار مهيبي را شنيديم، بيرون که آمديم آتش زبانه کشيده بود و همه اتوبوس داشت مي سوخت. من تصور نمي کنم کسي زنده از اتوبوس بيرون آمده باشد شعله ها خيلي بلند بودند و وضعيت خيلي بدي بود مردم به اورژانس و آتش نشاني خبر دادند؛ آنها دير نيامدند اما کاري از دست کسي برنمي آمد. من فکر مي کنم با توجه به شعله هايي که ديدم در آن واحد مسافراني که در اتوبوس بودند، جانشان را از دست دادند و سوختند. تا آتش مهار شود چيزي جز يک اسکلت از اتوبوس باقي نمانده بود.
    بر اساس گفته هاي پليس، اتوبوس حامل مسافران سنندج به تهران و ساعت حرکت آن نيز 12 شب بود، به همين دليل هم راس ساعت 12 از ترمينال خارج شد و بيرون از ترمينال به دنبال مسافر بود. گزارش ها حاکي از آن است که ميزان سوختگي اجساد به حدي شديد است که امکان شناسايي آنها وجود ندارد و احتمالا بايد از طريق آزمايش دي ان اي هويت اجساد مشخص شود..
    مجتبي خالدي، سخنگوي اورژانس کشور، درباره اين حادثه گفت: ساعت 10 دقيقه بامداد ديروز وقوع حادثه تصادف بين يک دستگاه اتوبوس با تانکر حمل سوخت و سه دستگاه خودروي سواري در سنندج، ترمينال تهران ابتداي اتوبان دکتر حسيني گزارش شد و بلافاصله تيم هاي امدادي اورژانس به محل حادثه اعزام شدند. او با اعلام اينکه علت وقوع حادثه نقص فني تانکر حامل سوخت اعلام شده است، گفت: در اين حادثه ۹مصدوم به بيمارستان اعزام شدند و 13 نفر نيز فوت کردند.
    اطفاي حريق ساعت ها طول کشيد و وضعيت در ترمينال کاملا بحراني بود. خانواده هايي که عزيزانشان را در اين حادثه از دست داده اند، با انتشار اين خبر بلافاصله به محل رفتند اما از آنجايي که آتش همچنان شعله ور بود، اجازه ورود به منطقه به آنها داده نشد و بلافاصله نيز ترمينال تخليه شد. وسعت اين حادثه به حدي بود که پايگاه اطلاع رساني استانداري کردستان، در پي حادثه تصادف اتوبوس مسافربري با تانکر نفت کش در شهر سنندج سه روز در استان کردستان عزاي عمومي اعلام کرد.
    
    

    در همين حال، معاون عمليات سازمان آتش نشاني شهر سنندج درباره حادثه آتش سوزي بلوار دکتر حسيني گفت: ۱۳ جسد تحويل نيرو هاي اورژانس داده شد که ۱۲ نفر آن مربوط به اتوبوس و يک نفر آن مربوط به نفت کش است. در جريان اين حادثه راننده و شاگرد راننده اتوبوس نجات پيدا کردند.
    
    وضعيت ناايمن
    حادثه سنندج يک بار ديگر مرگ بار بودن وضعيت نفت کش هايي را که از مرز مريوان به ايران وارد مي شوند، سر خط خبرها قرار داد. گفته مي شود وضعيت ناوگان حمل مواد سوختي مناسب نيست و مسئولان نيز آگاهي لازم را در اين زمينه دارند اما تاکنون اقدامي انجام نگرفته است.
    رئيس پليس راه راهور ناجا در اين باره به «ميزان» گفت: پليس از قبل هشدار هاي لازم را به مسئولان مربوطه داده بود که وضعيت ناوگان حمل مواد خطرناک مناسب نيست و بايد اقدامات جدي تري در اين زمينه انجام شود.
    سردار حميدي به علل مختلف بروز اين حادثه اشاره و بيان کرد: به محض تکميل بررسي علل وقوع اين حادثه، نتيجه از سوي کارشناسان پليس اطلاع رساني خواهد شد.
    اين مقام انتظامي با بيان اينکه در گذشته نيز شاهد حوادث خطرناک و وحشتناکي در اين زمينه بوديم، تاکيد کرد: در صورت عدم ساماندهي تردد ناوگان حمل مواد خطرناک در سطح کشور قطعا شاهد چنين حوادث خطرناکي خواهيم بود، بنابراين مسئولان متولي جابه جايي بار و مواد خطرناک بايد از خواب بيدار شده و ضمن جدي گرفتن اين موضوع تکاليف و مسئوليت قانوني خود را در اين زمينه انجام دهند.رئيس پليس راه راهور ناجا با اشاره به وجود نقاط حادثه خيز در سطح جاده ها، تاکيد کرد: متاسفانه براي رفع نقاط حادثه خيز هيچ گونه اهتمام جدي اي مشاهده نمي شود.
    در همين حال فاطمه کاهي، سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، هم به «فارس» گفت: پس از بررسي هاي صورت گرفته مشخص شد تانکر حادثه ديده ترانزيتي و مبدا حرکت آن از کشور عراق بوده است. او ادامه داد: آنچه اين تانکر حمل مي کرد مازوت يا همان نفت کوره بود و به سمت بندر امام در حرکت بود که اين تصادف رخ داد.
    کاهي ادامه داد: اين تانکر متعلق به بخش خصوصي بوده و به هيچ وجه متعلق به شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نيست.
    
    تانکرهاي سوخت روي خط حادثه
    ايرنا گزارش داد بامداد سه شنبه نيز يک دستگاه اتوبوس تهران-مريوان در گردنه صلوات آباد (24 کيلومتري سنندج) دچار آتش سوزي شد و اين دستگاه اتوبوس به طور کامل در آتش سوخت اما به مسافران آن آسيبي وارد نشد.
    تانکرهاي سوخت که حامل نفتا هستند، از شهرستان مريوان وارد کردستان شده و از طريق جاده اين استان مواد سوختي را به استان هاي جنوبي کشور منتقل مي کنند. عبور اين تانکرها از جاده استان کردستان معمولا با حوادث مختلفي از جمله سقوط در دره ها و تصادف با خودروهاي ديگر همراه است.
    جزئيات تصادف مرگ بار تانکر سوخت با اتوبوس مسافربري / 13 کشته در حادثه بامداد ديروز سنندج
    


 روزنامه شرق، شماره 3192 به تاريخ 21/4/97، صفحه 11 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو پژوه
شماره 1 (پياپي 1701)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است