|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهآمار رسمي از زاغه نشيني
    دنياي اقتصاد : مرکز آمار ايران با انتشار نتايج تفصيلي سرشماري نفوس و مسکن سال ۹۵، آمار رسمي از تعداد خانوارهاي ساکن در زاغه ها را اعلام کرد. آمارهاي منتشر شده نشان مي دهد در سال ۹۵ معادل۱۰۰ هزار و ۷۱۴ خانوار در چادر، کپر، آلونک، زاغه يا موارد مشابه زندگي مي کردند که اين ميزان برابر با ۴/ ۰درصد از کل خانوارهاي ساکن در کشور است؛ براساس سرشماري سال ۹۵ تعداد خانوارهاي کل کشور ۲۴ ميليون و ۱۶۹هزار و ۵۲۵ خانوار بوده است. همچنين آمارها نشان مي دهد ۴۸۲ هزار و ۹۱۳ خانوار نيز در ساير سکونتگاه هاي غير از واحدهاي مسکوني آپارتماني، غيرآپارتماني، چادر، کپر، آلونک، زاغه يا موارد مشابه سکونت دارند که اين ميزان نيز معادل ۹/ ۱درصد از خانوارهاي کل کشور است.
    براساس تعاريف مرکز آمار ايران، منظور از چادر، آن دسته از واحدهاي مسکوني است که از پارچه پشمي، نخي يا مويي، نايلون، برزنت و امثال آن ساخته شده است و به کمک تيرک هاي چوبي يا فلزي و طناب برپا مي شود. همچنين کپر به مکان هاي سکونتي که از حصير و گاهي همراه با گل يا خشت ساخته شده است، گفته مي شود. در توضيح آلونک، زاغه يا موارد مشابه نيز آمده است: آلونک به آن دسته از خانه هايي گفته مي شود که در شهرها يا اطراف شهرها از سر هم بندي مصالحي نظير حلبي، نايلون، برزنت و... ساخته شده است. همچنين محل هايي که در ديواره گودها يا تپه ها کنده شده و در ساختمان آنها مصالح زيادي به کار نرفته است، زاغه ناميده مي شود؛ محل هايي مانند غار، تنه درخت و ... در صورتي که مورد استفاده خانوار براي سکونت باشد، در اين گروه قرار مي گيرد. همچنين در تعريف «ساير» واحدهاي مسکوني که هم اکنون نزديک به ۲ درصد خانوارهاي کل کشور در آن زندگي مي کنند، آمده است: آن دسته از واحدهاي مسکوني که با هيچ کدام از انواع فوق مطابقت ندارد مانند خانوارهايي که در مسافرخانه، هتل، کاروان و... زندگي مي کنند و اقامتگاه ديگري ندارند، در اين گروه قرار دارند.
    در گزارش مرکز آمار ايران همچنين آمده است از مجموع ۲۲ ميليون و۸۳۰ هزار واحد مسکوني در تصرف خانوارها (واحدهاي مسکوني که خانوارها در آنها سکونت دارند، بدون احتساب خانه هاي خالي و خانه هاي دوم)، ۸ ميليون و ۹۷۵هزار و ۱۳۸ واحد مسکوني آپارتماني (براساس تعريف مرکز آمار واحدهاي مسکوني بيش از دو طبقه) و ۱۳ ميليون و۸۵۴ هزار و ۸۶۵ واحد مسکوني غيرآپارتماني به معناي واحدهاي مسکوني يک و دو طبقه است.
    به اين معنا که ۳۱/ ۳۹ درصد واحدهاي مسکوني در تصرف خانوار آپارتماني و ۶۹/ ۶۰ درصد اين واحدها، واحدهاي مسکوني غيرآپارتماني است. همچنين از مجموع ۲۲ ميليون و ۸۳۰ هزار واحد مسکوني، ۴۴/ ۷۶ درصد واحدها در نقاط شهري و ۵۶/ ۲۳ درصد واحدها در نقاط روستايي بوده است. در نقاط شهري، تعداد ۱۷ ميليون و ۴۵۲ هزار و ۶۶ واحد مسکوني و در نقاط روستايي تعداد ۵ ميليون و ۳۷۷هزار و ۹۳۷ واحد مسکوني مورد سرشماري قرار گرفته است. از تعداد کل واحدهاي مسکوني آپارتماني در نقاط شهري ۸ ميليون و ۶۳۵هزار و ۸۸۰ واحد مسکوني معادل ۴۸/ ۴۹ درصد واحد مسکوني آپارتماني و ۵۲/ ۵۰ درصد واحد مسکوني غيرآپارتماني است. همچنين از مجموع کل واحدهاي مسکوني روستايي در تصرف خانوارها، ۳۱/ ۶ درصد واحدهاي مسکوني آپارتماني و ۶۹/ ۹۳ درصد واحدهاي مسکوني غيرآپارتماني است.
    
    
     چرا بافت هاي تاريخي تخريب مي شود؟
    دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري با اشاره به دلايل وقوع تخريب هاي گسترده آثار تاريخي اعلام کرد: نامه اي را از طرف شوراي عالي شهرسازي و معماري ، تقديم مقام معظم رهبري خواهيم کرد با اين مضمون که حداقل بنيادهاي مذهبي و دستگاه هايي که متولي نگهداري مجموعه هاي مذهبي هستند، همچون آستان هاي مقدس در قم، مشهد، شيراز، ري و ساير نقاط به بهانه توسعه در معرض تخريب آثار و بافت پيراموني قرار نگيرند.
    به گزارش پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي، محمد سعيد ايزدي افزود: سهل انگاري دستگاه هاي متولي، سوداگري زمين و مستغلات و همچنين ناآگاهي و عدم درک صحيح از ارزش هاي عناصر و بافت هاي تاريخي از جمله عواملي است که سبب تخريب هاي گسترده در شهرهاي مختلف شده است. وي در واکنش به تخريب آثار تاريخي در شهرهاي مختلف کشور در اين مقطع زماني با تاکيد بر اينکه بايد مردم، سازمان هاي تخصصي و مسوولان ارشد در حفاظت از آثار تاريخي همدل باشند، گفت: عجيب و نگران کننده است در اين مقطع زماني که همگان داعيه حفاظت از آثار تاريخي را دارند، شاهديم که چقدر راحت آثار تاريخي تخريب مي شوند و هر از گاهي خبر اين به گوش مي رسد که ساختمان هاي ثبت شده در اقصي نقاط کشور از جمله بافت تاريخي شهر شيراز مورد هجوم بولدوزرها واقع شده اند، يا خبر مي رسد که بخشي از ديوار مجموعه ارزشمند کارخانه حريربافي چالوس مورد تعرض و تخريب قرار گرفته است، يا همچنين، بناها و ساختمان هاي ارزشمندي در اصفهان، کاشان، شيراز، بوشهر مورد تخريب واقع شده اند، يا حتي ساختمان هاي ارزشمندي به دليل تعريض خيابان در تبريز مورد تعرض قرار گرفته اند.
    معاون وزير راه و شهرسازي با تاکيد مجدد بر اين مطلب که پذيرش اين تخريب ها در اين مقطع زماني بسيار دشوار است و هيچ گونه توجيهي ندارد، افزود: شايد اگر اين رخدادها در دوران گذشته بود، مي توانستيم خود را اين گونه قانع کنيم که اولويت دولت يا دستگاه هاي متولي چيز ديگري است. اما در اين مقطع زماني که همه دستگاه ها مدعي موضوع حفاظت از ميراث فرهنگي هستند، تخريب اين آثار به اين شکل، هيچ توجيهي ندارد و قابل پذيرش نيست. وي تصريح کرد: اطمينان داريم که مقام معظم رهبري از اين تقاضا حمايت خواهند کرد، همان طور که پيش تر نيز از اين قبيل جريانات، حمايت هاي لازم را داشتند. دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران، اعلام کرد: معتقدم در اين مقطع زماني نبايد اجازه هيچ گونه تخريبي را در شهرهايمان به هيچ يک از دستگاه ها اعم از دولتي، شهرداري و بنگاه هاي اقتصادي که تمايل به توسعه در اين مناطق دارند، بدهيم.
    وي ادامه داد: به دليل آنکه روند طي شده ما را به جايي رسانده که با حداقلي از آثار تاريخي روبه رو هستيم و شايد بتوان گفت که بخش اعظمي از آثار باارزش کشور را در شهرها از دست داده ايم و آنچه تاکنون باقي مانده، محدود و حداقلي است. بنابراين با تاکيد مجدد روي حفاظت از آنها از تمامي مسوولان درخواست دارم که روي حفاظت از آثار باقيمانده تاکيد داشته باشند و با حساسيت نسبت به موضوع تاکيد داشته باشند. معاون وزير راه و شهرسازي از تنظيم بخشنامه اي براي مديران استاني براي حفاظت ويژه از آثار تاريخي خبر داد و گفت: بخشنامه اي را تنظيم کرده و به تمامي مديران در استان ها ارسال کرده ايم با اين تاکيد که مراقبت ويژه اي از آثار تاريخي شهرهاي خود داشته باشند و جلوي هرگونه تخريبي را در مراجع قانوني بگيرند.
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه قالب سازان
متن مطالب شماره 99، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است