|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: بازگشت آرامش به بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4590
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بازگشت آرامش به بازار ارز
دلا ر از سه ماه تلاطم نابازار عبور كرد    دنياي اقتصاد : تغيير ريل بازار ارز و انتقال از فاز دستوري به سوي بازار دوم اقدام قابل دفاع دولت در سال جاري است. تنها پس از گذشت دو روز از اين اقدام نه تنها روند افزايشي متوقف شده است، بلکه قيمت ها سمت و سوي طبيعي به خود گرفته اند. با انتشار اخبار مربوط به بازار دوم و آغاز فعاليت آن، دلار در بازار آزاد حدود ۶ درصد افت قيمت را تجربه کرده و با خروج از کانال ۸ هزار و ۲۰۰ توماني تا ابتداي کانال ۷ هزار و ۷۰۰ توماني پايين آمده است. به گفته ناظران، آرامش کنوني در بازار محصول راه اندازي بازار دوم و اميد به بازگشايي معاملات در صرافي ها است. قيمت سکه تمام بهار آزادي نيز متاثر از افت قيمت دلار و نزديک شدن به دور دوم تحويل سکه هاي پيش فروش ۱۰۰ هزار تومان افت را تجربه کرد و با خروج از کانال ۲ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان به کانال ۲ ميليون و ۶۸۰ هزار تومان وارد شد. در شرايطي که با آغاز به کار بازار دوم، سکه و دلار در مسير نزولي قرار گرفته اند، کارشناسان به سياست گذار هشدار مي دهند، گرفتار دام و وسوسه بالا بردن شديد شيب کاهشي نوسانات نشود و اجازه دهد که بازار دوم ارز به طور طبيعي مسير خود را پيدا کند. آنها همچنين پيشنهاد مي دهند در ادامه خروج از وضعيت نابازار، به صرافي ها اجازه داده شود معاملات اسکناس را از سر بگيرند؛ امري که مي تواند شفافيت بازار را بالاتر و ريسک هاي معاملاتي را پايين تر بياورد.
    در پنجمين روز هفته، دلار و سکه يکي از کاهشي ترين روزهاي تيرماه را تجربه کردند. روز چهارشنبه، دلار در بازار آزاد تا کانال ۷هزار و ۷۰۰ تومان پايين رفت و حتي برخي معامله گران عنوان کردند در مقطع کوتاهي قيمت تا محدوده ۷هزار و ۶۸۰ تومان نزول کرد. با رفتن دلار به محدوده ياد شده، مقاومت معامله گران افزايش يافت و با افزايش خريدها، دلار حدود ساعت ۳ بعدازظهر روي قيمت ۷هزار و ۷۷۰ تومان قرار گرفت. اين قيمت نيز حدود ۱۳۰ تومان پايين تر از نرخ اين ارز در بعدازظهر روز سه شنبه و نشان دهنده افت کانالي دلار بود. دلار در چهارمين روز هفته در کانال ۷هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت. به گفته فعالان، آغاز به کار بازار دوم ارز از مهم ترين عواملي بود که به افت قيمت دلار در بازار آزاد منجر شد. براساس آخرين اطلاعات روز گذشته ۱۱ معامله در بازار دوم ارز صورت گرفت، حال آنکه در اولين روز کاري اين بازار تنها يک معامله درهم انجام شده بود. روز چهارشنبه، ارزهاي يورو، وون کره جنوبي و يوآن چين معامله شدند. يورو با قيمت ۸ هزار و ۸۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که ۲۰۰ تومان کمتر از قيمت اين ارز در بازار آزاد بود. حجم اين معامله ۴۰ ميليون يورو بود. با توجه به نرخ برابري يورو به دلار در ساعت ۵ بعدازظهر که ۱۷۳/ ۱ بود، ارزش دلار براساس قيمت يوروي ۸ هزار و ۸۰۰ توماني، حدود ۷ هزار و ۵۰۲ تومان به دست مي آمد. اين در حالي است که در اولين روز معاملات بازار دوم، ارزش دلار براساس يک معامله درهم ۷ هزار و ۵۲۳ تومان ثبت شده بود. با وجود افزايش قابل ملاحظه حجم معاملات در روز دوم کاري بازار دوم، ميزان خريد و فروش ها همچنان بالا نيست. به نظر مي رسد، صادرکنندگان از لحاظ فني هنوز به طور کامل با سامانه هماهنگ نشده اند و با ورود بيشتر آنها به بازار حجم معاملات نيز افزايش خواهد يافت.
    
    از نابازار تا بازار
    ۲۱ فروردين سال ۹۷ فعاليت در بازار آزاد ممنوع شد و قيمت دلار مبادله اي با افزايش ۴۱۷ توماني به قيمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسيد. از آن پس قرار شد تمام نيازهاي ارزي با اين نرخ دستوري پاسخ داده شود و فعاليت در بازار آزاد ارز با پيگرد قانوني مواجه شود. در آن مقطع زماني، قيمت ۴هزار و ۲۰۰ توماني، حدود ۶۰۰ تومان کمتر از نرخ دلار در بازار آزاد بود. با اين حال، به دنبال اين سياست، درماه هاي بعدي، قيمت در بازار آزاد به شدت سير صعودي به خود گرفت و حتي در مقطعي به محدوده ۹ هزار توماني رسيد؛ حال آنکه قيمت دلار دستوري روي عدد ۴ هزار و ۲۰۰ توماني باقي مانده بود. پس از حدود ۳ ماه، تجربه نابازار و استفاده از قيمت دستوري، از هفته گذشته خبر راه اندازي بازار دوم ارز منتشر شد. انتشار اين خبر و به دنبال آن، آغاز فعاليت بازار دوم از روز سه شنبه دو اثر در بازار داشت. در اولين گام نه تنها روند افزايشي قيمت ها متوقف شد، بلکه قيمت از کانال ۸ هزار و ۲۰۰ توماني عقب نشيني کرد و تا محدوده ۷ هزار و ۷۰۰ توماني پايين رفت. در واقع در يک هفته گذشته قيمت دلار حدود ۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است. اثر دوم خروج از وضعيت نابازار و بازگشت به سياست بازار آزاد، کاهش سطح نوسانات و برگشت قيمت ها به مسير طبيعي بوده است. در چنين وضعيتي، مهم ترين وسوسه اشتباهي که مي تواند دامن سياست گذار را بگيرد آن است که نوسانات را با شيب تندي در مسير نزولي قرار دهد. اين در حالي است که کارشناسان پيشنهاد مي دهند، بازارساز اجازه بدهد بازار دوم با افزايش حجم معاملات شکل خود را بگيرد. آنها همچنين پيشنهاد مي دهند در فازهاي بعدي فعاليت هاي صرافي ها و معاملات اسکناس نيز براي شفافيت بيشتر از سرگرفته شود. به گفته برخي بازيگران باتجربه بازار، اين بازار دو پيام براي معامله گران داشت. پيام اولي که برخي معامله گران از آغاز به کار بازار دوم برداشت کردند آن بود که ممنوعيت معامله دلار با هر قيمتي جز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان از ميان رفت، امري که سيگنال مثبتي براي بازار بود. در واقع معامله گران تصور مي کنند، با برداشته شدن اين گام، در قدم هاي بعدي معامله در بازار آزاد نيز از حالت امنيتي خارج خواهد شد و خريداران و فروشندگان آزادانه مي توانند در يک مکان خاص معامله کنند. امري که ريسک خريد و فروش در بازار را پايين مي آورد. بازگشت صرافي ها به چرخه معاملات ديگر عامل بهبود انتظارات معامله گران بود.
    پيام دوم بازار دوم ارز به معامله گران آن بود که از اين پس تقاضايي که ممکن بود براي تهيه ارز مورد نياز خود وارد بازار آزاد شود، در بازار دوم ارز پاسخ داده خواهد شد. به اين ترتيب، تنها تقاضايي که در روزهاي آتي مي تواند دلار را در بازار آزاد با افزايش قيمت مواجه کند، تقاضايي احتياطي و مسافرتي و رواني خواهد بود؛ در اين ميان، قيمت کشف شده در بازار دوم مي تواند سيگنالي به قيمت هاي بازار آزاد بدهد که در نهايت منجر به نزديکي اين دو نرخ به يکديگر شود. به عنوان مثال، اواخر روز سه شنبه عنوان شد که ۱۰ هزار درهم با قيمت ۲هزار و ۵۰ تومان در بازار دوم ارز معامله شده است که معادل دلاري آن حدود ۷هزار و ۵۲۳ تومان بود. يک روز بعد قيمت ها در بازار آزاد از کانال ۷هزار و ۹۰۰ تومان تا کانال ۷هزار و ۷۰۰ تومان عقب نشيني کرد.
    
    ملاحظات کارشناسان
    با اين حال، عده اي از کارشناسان باور دارند، براي اينکه ميزان نوسانات دلار کاهش يابد، بازارساز بايد اقدامات تکميلي را نيز در کنار بازار دوم صورت دهد. يکي از پيشنهادهايي که بعضا توسط برخي تحليلگران مطرح شده است، ورود ارز پتروشيمي ها به بازار دوم است. اگر اين امر ميسر شود، صادرکنندگان غيرنفتي با تمايل بيشتري عرضه ارز را صورت خواهند داد. در کنار اين، به باور شماري از کارشناسان بهتر است برخي از کالاها نيز به جاي دريافت ارز ۴هزار و ۲۰۰ توماني، به بازار دوم هدايت شوند.
    همچنين کارشناسان هشدار مي دهند، سياست گذار اشتباهات گذشته را در مورد بازار دوم تکرار نکند تا اين بازار بتواند پويايي را به دست آورد و در بازار آزاد غيررسمي نيز اثرگذار شود. يکي از نگراني هاي مهم تعيين کف و سقف براي دلار بود که به نظر مي رسد سياست گذار اين بار به درستي به آن تن نداده است. روز گذشته نيز نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران از حذف نرخ پايه براي دلار توافقي در واردات کالا خبر داد و گفت: مقرر شده نرخ پايه اي در اين زمينه تعريف نشود و صادرکنندگان و واردکنندگان با يکديگر توافق کنند. در روزي که دلار از کانال هاي ۷هزار و ۹۰۰ و ۷هزار و ۸۰۰ توماني پايين رفت، قيمت سکه تمام بهار آزادي نيز از مرز ۲ميليون و ۷۰۰ هزار تومان عقب نشست. روز چهارشنبه، سکه تمام بهار آزادي ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با عقب نشيني از کانال ۲ميليون و ۷۰۰ هزار تومان روي عدد ۲ميليون و ۶۸۰ هزار تومان قرار گرفت. اين فلز گرانبها تنها در دومين روز تيرماه چنين نرخي را تجربه کرده بود و پس از آن بالاي عدد ياد شده تغييرات خود را ثبت کرد. به نظر مي رسد در کنار فشار دلار بر قيمت سکه، هراس از ورود سکه هاي پيش فروش به بازار از اواخر تيرماه، ديگر عاملي است که فروش ها را در بازار تقويت کرده است.
    
    
    
    بازگشت آرامش به بازار ارز / دلا ر از سه ماه تلاطم نابازار عبور كرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات سياسي بين المللي
متن مطالب شماره 37، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است