|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: لنگر امنيتي در منطقه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4590
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


لنگر امنيتي در منطقهبلومبرگ

     ايران به وزيران امور خارجه اروپا در وين هشدار داد که تنها موضع گيري هاي کلامي براي مبارزه با تحريم هاي جديد آمريکا و حفظ برجام کافي نيست. وزير امور خارجه ايران، محمد جواد ظريف، از طريق توييتر گفت: «فرانسه، آلمان و انگليس نياز به راه حل هاي عملياتي دارند نه وعده هاي بلند و مبهم.» رئيس جمهور حسن روحاني نيز که به تازگي از سفر دو روزه خود به سوئيس و اتريش بازگشته است، به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه، در تماس هاي تلفني جداگانه اي گفت که پيشنهادهاي آنها نااميدکننده است. پس از آنکه دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده، از معاهده توافق هسته اي در تاريخ ۸ مه بيرون آمد ايران دسترسي پنج قدرت باقي مانده را به ذخاير انرژي خود ضمانت کرد. در عين حال، بازرسان بين المللي سازمان انرژي اتمي تاييد کرده اند که ايران سهم خود از معاهده را انجام داده است.
    لورا فون دانيلز که امور مالي حوزه آتلانتيک را براي موسسه امور بين الملل و امنيت آلمان دنبال مي کند، گفت: «بي عملي نيز خود يک استراتژي است.» او گفت که با ارائه هيچ طرح مشخصي، اروپا مي تواند ايران را مجبور به نقض معاهده کند. يک مقام ارشد ايراني گفت ايران که دومين ذخاير گاز طبيعي جهان را دارد، انتظار دارد صادرات نفت در سطح فعلي باقي بماند. همچنين دسترسي به امکانات مالي بين المللي و تکميل قراردادهايي که با شرکت هاي اروپايي امضا شده است از خواسته هاي ديگر ايران است. وي گفت عدم ارائه طرحي مناسب براي مقابله با تحريم هاي ايالات متحده منجر به از سرگيري غني سازي اورانيوم مي شود و مي تواند منجر به خروج کشور از پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي شود.
    وزير امور خارجه آلمان، هيکو ماس در يک بيانيه گفت: «اين توافق نامه يک لنگر امنيتي مهم در منطقه مستعد تنش است.» او همچنين گفت: «اين نشست يک سيگنال سياسي واضح داردکه کشورهاي شرکت کننده همچنان متعهد به توافق و براي آن اهميت زيادي قائل هستند. اين موضوع بايد براي ايران روشن شود که ادامه اين توافق به نفع اقتصاد همه ماست، به همين خاطر هم ما همگي در تلاش براي حفظ کانال تراکنش هاي مالي با ايران هستيم.» با اين حال به گزارش بلومبرگ، سخنگوي وزارت دارايي آلمان از اظهار نظر در مورد گزارش اخير روزنامه بيلد مبني بر برنامه ايران براي دريافت ۳۰۰ ميليون يورو (۳۵۳ ميليون دلار) پول نقد از دارايي هايش در بانک مذکور و انتقال آن با هواپيما به ايران خودداري کرد. به گفته شوامبرگر، دو نهاد نظارتي که بررسي اين طرح را بر عهده دارند عبارتند از بافين، نهاد فدرالي نظارت مالي در آلمان و واحد اطلاعاتي- مالي اداره گمرک آلمان، واحدي که وظيفه آن بررسي نقل و انتقالات پولي به منظور مبارزه با پولشويي و جلوگيري از حمايت مالي از تروريسم است. پيش از اين روزنامه بيلد آلمان گزارش داد تهران به دليل نگراني از تحريم هاي تازه ايالات متحده و مسدود شدن حساب هاي بانکي قصد دارد پول هاي خود را از «بانک تجارتي ايران و اروپا» خارج کند. بر اساس اين گزارش، مقامات ايراني به سازمان نظارت بر امور مالي آلمان اعلام کرده اند که «به دليل عدم دسترسي شهروندان ايراني به کارت اعتباري، قصد دارند اين پول را در اختيار ايرانياني قرار دهند که قصد سفر به خارج از کشور را دارند.»
    يک مقام ارشد وزارت امور خارجه ايالات متحده روز سه شنبه در واشنگتن هشدار داد که هر گونه برنامه اي براي ادامه تجارت با ايران، تحريم هاي ايالات متحده را نقض خواهد کرد. بريان هوک گفت: «هدف ما افزايش فشار سنگين بر رژيم ايران با کاهش درآمد حاصل از فروش نفت خام است.» بريان هوک اعلام کرد آمريکا قرار است بر اساس بررسي هاي «موردي» به برخي کشورهايي که قصد خريد نفت از ايران دارند بعد از اعمال تحريم ها معافيت اعطا کند. اين اظهارات «بريان هوک» رئيس بخش سياست گذاري وزارت خارجه آمريکا، نشان دهنده نرم تر شدن موضع دولت آمريکا در برابر ايران است. او در نشست خبري سه بار به خبرنگاران گفت که «آمريکا به دنبال اعطاي برخي معافيت ها به کشورهايي است که قصد واردات نفت از ايران بعد از چهارم نوامبر و اعمال تحريم ها را دارند.» اما او به کشورهايي که واردات نفتشان را از ايران کاهش دهند توصيه کرده که مي توانند کمک هايي دريافت کنند. «هوک» گفته: «هدف ما افزايش فشار بر ايران از طريق به صفر رساندن عوايد ناشي از فروش نفت خام است. ما آماده کار موردي با کشورهايي هستيم که هم اکنون واردات نفتشان را کاهش داده اند اما در مورد تحريم هاي ديگرمان، قرار نيست هيچ تعليق تحريم يا مجوزي اعطا شود.»
    در همين زمينه موسسه اف جي ئي اعلام کرد بعيد است خواسته دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، مبني بر توقف خريد نفت از ايران، به طور کامل از سوي چين مورد توجه قرار گيرد. اين موسسه اعلام کرده است اگر تحريم هاي اعلام شده از سوي آمريکا بتوانند در توقف کامل صادرات نفت ايران در ماه نوامبر امسال موفق شوند، اين مساله عرضه روزانه ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت ايران را تهديد مي کند. کاخ سفيد براي درخواست خود از چين، هند و ترکيه که در مجموع ۶۰ درصد از فروش نفت ايران را به خود اختصاص داده اند، هنوز پاسخي دريافت نکرده است. اين موسسه اعلام کرد با وجود احتمال پيروي ترکيه و هند از درخواست آمريکا براي توقف واردات نفت از ايران، چين احتمالا حداقل بخشي از واردات نفت از ايران را ادامه مي دهد.
    وعده هاي اروپايي در صورتي مطرح مي شوند که تجارت ميان ايران و اتحاديه اروپا هنوز به سطح قبلي خود در سال ۲۰۱۱ و قبل از آغاز تحريم ها هم نرسيده است. بسياري از مخالفان روحاني، او را به ساده لوحي متهم مي کنند که به آمريکا اعتماد کرده است و اگر در ماه هاي آينده طرف اروپايي نتواند درآمدهاي نفتي ايران و کانال هاي ارتباطي آنها را حفظ کند، محافظه کاران ايراني فشارها را براي خروج از معاهده افزايش مي دهند عملا ديگر امکان هيچ گونه توافقي وجود نخواهد داشت. با اين حال چشم انداز روشني متصور نخواهد بود. بر اساس اطلاعات گردآوري شده توسط بلومبرگ، صادرات ۴۳۵ ميليارد دلاري شرکت هاي اروپايي به آمريکا در مقايسه با مبادلات ۲۴ ميلياردي با ايران، اروپايي را که درگير جنگي تجاري با آمريکاست احتمالا به سمت مورد علاقه ايران هدايت نخواهد کرد.
    
    
لنگر امنيتي در منطقه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مدل سازي رياضي
شماره 1 (پياپي 701)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است