|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: لابي ضد ايراني آمريكا از ابوظبي تا بروكسل
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


لابي ضد ايراني آمريكا از ابوظبي تا بروكسل
وزير خارجه ايالات متحده تلاش هاي ضد ايراني خود را تشديد كرد    دنياي اقتصاد : ديدار و هماهنگي بين مقامات دولت آمريکا با کشورهاي عربي از جمله عربستان و امارات عربي متحده پس از خروج واشنگتن از برجام افزايش يافته است. در همين خصوص يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا گفت که هياتي از اين کشور براي ايجاد اقدامات هماهنگ عليه ايران به کشورهاي حاشيه خليج فارس شامل عربستان سعودي سفر داشته است. اين هيات شامل مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمريکا در يک سفر سه روزه به عربستان سعودي رفته و با مقامات اين کشور براي هماهنگ کردن فشار بيشتر بر ايران رايزني کرده است که شامل راه هاي جديد براي پايان دادن به آنچه واشنگتن تامين مالي تروريسم از سوي تهران مي خواند، مي شود. پمپئو پيش تر با اشاره به مواضع اخير ايران در رابطه با تنگه هرمز و فروش نفت مدعي شد: آمريکا براي مقابله با ايران تهديدات و سناريوهايي دارد.
    به گزارش «ايسنا» به نقل از خبرگزاري شينهوا، اين مقام وزارت امور خارجه آمريکا که خواست نامش فاش نشود، همچنين گفت که مقامات سعودي و آمريکايي درباره وضعيت بازار جهاني نفت در آستانه اعمال تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران رايزني داشته اند. اين مقام آمريکايي همچنين فاش کرد که هيات آمريکايي روز سه شنبه نيز به بحرين سفر کرده و در آنجا با مقامات اين کشور درباره يک مقابله سخت عليه ايران گفت وگو کرده است. علاوه بر اين مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه با شيخ محمد بن زائد آل نهيان وليعهد ابوظبي ديدار و با او نيز درباره راه هاي مقابله با ايران بحث و رايزني کرده است. پمپئو همچنين در نشست ناتو در بروکسل خواستار فشار بيشتر بر ايران شد و به متحدان درباره جايگزين نفت ايران اطمينان داد.
    
    ديدار پمپئو با وليعهد ابوظبي
    وزير خارجه آمريکا در ديدار با وليعهد ابوظبي خواستار مقابله کشورهاي عربي با ايران شد. به گزارش الجزيره، مايک پمپئو که سفر کوتاهي به امارات داشته است در ديدار با محمد بن زايد وليعهد ابوظبي خواستار فعاليت مشترک کشورهاي عربي هم پيمان آمريکا براي ايجاد ثبات و امنيت در منطقه و مقابله با آنچه فعاليت هاي بي ثبات کننده ايران خواند، شد. او همچنين گفت که واشنگتن تمايل دارد بحران ميان کشورهاي عربي را کاهش دهد و براي آن راه حل ايجاد کند. اشاره پمپئو به بحران ميان چهار کشور عربي عربستان، بحرين، امارات و مصر با قطر است که از اواسط سال ۲۰۱۷ بالا گرفته و تاکنون به راه حل نرسيده است. امارات عربي متحده از زمان روي کارآمدن ملک سلمان و قدرت گيري فرزندش محمد در سال ۲۰۱۵، به دليل ارتباطات نزديک با سعودي ها نقش مهمي در استراتژي فشار منطقه اي بر ايران ايفا کرده است.
    
    افزايش هزينه هاي حضور ايران در منطقه
    وزير امور خارجه آمريکا با تکرار ادعاهاي بي اساس و خصمانه واشنگتن عليه ايران گفت: قاسم سليماني در عراق و سوريه دردسر ايجاد مي کند و ما بايد براي مقابله با آنها هزينه را براي او و نيروهايش در منطقه بالا ببريم. به نوشته نشريه نشنال، مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا که در روزهاي اخير به عنوان بخشي از تلاش هايش براي تقويت تحريم ها و جلب حمايت براي يک اقدام مشترک عليه ايران به منطقه سفر کرده بود در گفت وگو با اين نشريه اماراتي گفت که هزينه حضور نيروهاي سپاه پاسداران ايران و به ويژه قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس در منطقه بايد افزايش يابد. رئيس دستگاه ديپلماسي آمريکا در ادامه درباره عراق و تشکيل دولت جديد در اين کشور مدعي شد: «ما در حال همکاري نزديک با عراقي ها هستيم تا اطمينان يابيم همچنان که آنها در مسير ايجاد دولت خود قرار دارند آنچه آمريکا براي عراقي ها مي خواهد يک عراق بادولت عراقي است نه اينکه تحت نفوذ ايران باشد بلکه متشکل از گروه هاي مختلف شامل کردها، سني ها و شيعه ها باشد.»
    پمپئو همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چه راه هايي براي مقابله با ايران وجود دارد، گفت: «راه هاي زيادي است، اول اينکه يک اقدام متحد عليه ايران بسيار اهميت دارد. اين يکي از دلايلي است که من اينجا حضور دارم. ما شرکاي بزرگي در امارات داريم. ما شراکت بزرگي با سعودي ها و بحريني ها داريم. بسياري از کشورها در حال نشان دادن آن چيزي هستند که ما خواهانش هستيم؛ اينکه ايران به يک کشور نرمال تر تبديل شود. ابزارهايي که استفاده مي کنيم مختلف هستند. اين ابزارها اغلب ديپلماتيک هستند. او ادامه داد: شما شاهد تلاش هاي آمريکا براي تحريم و استفاده از ابزارهاي اقتصادي هستيد. ما همچنين آماده ايم زماني که ايران کارهايي شبيه پرتاب موشک انجام مي دهد به طور نظامي از منطقه دفاع کنيم.»
    
    واکنش به بسته شدن تنگه هرمز
    وزير امور خارجه آمريکا در پاسخ به سوالي درباره تهديد ايران براي بستن تنگه هرمز گفت: آمريکا به طور کاملا شفاف مشخص کرده است ما مي خواهيم اطمينان يابيم که تمام خطوط دريانوردي کماکان باز هستند اين سياست هميشگي آمريکا بوده است و ما آماده ايم از اين مساله اطمينان يابيم. پمپئو پيش تر در گفت وگو با اسکاي نيوز عربي مدعي شد که آمريکا براي مقابله با تهديدات اخير ايران و اشاره تلويحي به بستن تنگه هرمز و تعطيل کردن کشتيراني بين المللي سناريوهايي دارد. حسن روحاني، رئيس جمهور ايران اخيرا در جريان سفرش به سوئيس در ديدار با گروهي از ايرانيان مقيم سوئيس با اشاره به سخنان مقام هاي آمريکايي در مورد تلاش براي قطع صادرات نفت ايران هشدار داد: «اصلا معني ندارد که نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. نفت ايران صادر نشود، نفت کل منطقه صادر نمي شود. اگر شما مي توانيد، اين کار را انجام دهيد تا نتيجه آن را ببينيد.» سردار محمدعلي جعفري، فرمانده کل سپاه نيز با اشاره به مواضع قاطعانه رئيس جمهور گفت مي توان به دشمنان فهماند که استفاده از تنگه هرمز براي همه يا براي هيچ کس چه معنا و مفهومي مي تواند داشته باشد.
    
    ويژگي هاي توافق احتمالي با ايران
    پمپئو درباره خروج آمريکا از برجام و اينکه ممکن است واشنگتن به توافق جديد با ايران دست يابد، گفت که اگر چنين احتمالي وجود داشته باشد قطعا توافق محدود به فعاليت هاي هسته اي ايران نخواهد بود. او در ادامه مدعي شد: اگر توافق ديگري وجود داشته باشد کاملا متفاوت خواهد بود. چنين توافقي هميشگي خواهد بود نه موقت. اين توافق يک رژيم راستي آزمايي خواهد داشت که تضمين مي دهد تسليحات هسته اي پنهان نشده است و به طريق مخفيانه توسعه نمي يابد مهم تر اينکه اين توافق تنها درباره برنامه هسته اي نيست و شامل برنامه موشکي آنها و فعاليت مخرب منطقه اي شان خواهد بود. چنين توافقي يک تلاش جامع براي متقاعد کردن ايران به رفتاري است که ما از هر کشوري در جهان تقاضا مي کنيم.
    
    بررسي معافيت تحريمي براي برخي کشورها
    وزير امور خارجه آمريکا پيش تر گفته بود که کشورش درخواست هاي معافيت براي خريد نفت از ايران بعد از بازگشت تحريم ها را بررسي خواهد کرد. پمپئو در گفت وگو با شبکه خبري اسکاي نيوز در ابوظبي گفت در ماه نوامبر که تحريم هاي نفتي عليه ايران دوباره اجرايي مي شود، کشورهايي براي درخواست معافيت و خريد نفت از ايران به آمريکا مراجعه خواهند کرد و واشنگتن حاضر است اين درخواست ها را بررسي کند. دولت آمريکا پيش از اين اعلام کرده بود که با بازگرداندن تحريم هاي ايران قصد دارد صادرات نفتي اين کشور را به صفر برساند. پمپئو در عين حال در اين مصاحبه گفته است که آمريکا و متحدانش در خليج فارس مي خواهند ايران متوجه شود که اقداماتش هزينه بالايي براي اين کشور به دنبال خواهد داشت. به ادعاي وزير امور خارجه آمريکا اين کشور در حال حاضر بر اين موضوع بيش از هرچيز تمرکز دارد که ظرفيت مالي «بدرفتاري» را از ايران بگيرد.
    
    لابي ضد ايراني آمريکا از ابوظبي تا بروکسل / وزير خارجه ايالات متحده تلاش هاي ضد ايراني خود را تشديد کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جغرافيا (برنامه ريزي منطقه اي)
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است