|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: واكنش نفت به عقب نشيني آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4588
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


واكنش نفت به عقب نشيني آمريكا
قيمت طلاي سياه كاهشي شد


دنياي اقتصاد : وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد «ممکن است با درخواست برخي کشورها مبني بر معافيت از تحريم هاي نفتي ايران موافقت شود.» اين اظهار نظر از سمت مايک پمپئو روز گذشته در کنار بالا گرفتن جنگ تجاري ميان چين و آمريکا و همچنين بازگشايي بنادر صادرات نفت خام ليبي، تبديل به يکي از مهم ترين عوامل کاهش قيمت نفت شد.
    ژاپن و کره جنوبي از جمله کشورهايي هستند که تلاش دارند همزمان با حفظ روابط خود با آمريکا، براي وارد کردن نفت خام از ايران معافيت هايي دريافت کنند. اما چين، هند و ترکيه به عنوان سه مشتري بزرگ نفت خام ايران اعلام کرده اند ازتحريم هاي آمريکا پيروي نخواهند کرد. دولت آمريکا به متحدانش هشدار داده بود که در صورت صفر نکردن خريد نفت از ايران تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان)، با تحريم هاي آمريکا مواجه خواهند شد. پس از خروج يکجانبه آمريکا از توافق برجام و فشار دولت ترامپ بر متحدانش براي صفر کردن خريد نفت خام از ايران، اين نخستين بار بود که يکي از مقامات ارشد دولت آمريکا با لحني نرم در رابطه با اعطاي معافيت تحريمي به برخي کشورها سخن مي گفت. به گزارش «دنياي اقتصاد» در حالي که نگراني بازار جهاني نفت از کاهش عرضه نفت خام ايران باعث شده بود قيمت نفت برنت به محدوده ۸۰ دلار بر بشکه نزديک شود، صحبت هاي پمپئو بهاي اين نفت شاخص را روز گذشته تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران) حدود ۲ دلار بر بشکه کاهش داد و به ۸۳/ ۷۶ دلار بر بشکه به فروش رسيد. نفت خام آمريکا نيز ۶۰ سنت کاهش قيمت داشت و به ۵۱/ ۷۳ دلار بر بشکه رسيد.
    
    روشن شدن نقش نفت ايران براي آمريکا
    پمپئو طي ديدار خود از ابوظبي در روز سه شنبه، به اسکاي نيوز عربي اعلام کرد: «تعداد اندکي از کشورها به آمريکا آمده اند و درخواست معافيت داشته اند. ما اين درخواست ها را در نظر مي گيريم.» اين اظهارات مدتي پس از واکنش وزير انرژي امارات به انتقادهاي آمريکا از اوپک مطرح شد. سهيل المزروعي که رياست دوره اي اوپک را نيز بر عهده دارد؛ روز دوشنبه در واکنش به توييت هاي پي درپي ترامپ که اوپک را مسوول رشد قيمت نفت و سوخت مي داند، گفت: «نبايد اوپک را مقصر همه اتفاقات بازار دانست، اوپک نسبت به مشکلات بازار در حد توان واکنشي مسوولانه داشته است.»
    «دنياي اقتصاد» در گزارشي با عنوان «شکاف در جبهه نفتي عليه ايران» که به تحليل گفته هاي رئيس دوره اي اوپک مي پرداخت، اظهارات او را ناشي از شکست جبهه ضد ايراني تشکيل شده در اوپک يا بالا گرفتن اختلافات بين ترامپ و همراهانش در اوپک ارزيابي کرد. پس از خروج آمريکا از توافق بين المللي برجام؛ آمريکا لابي سنگيني را با برخي توليدکنندگان نفت خام در اوپک آغاز کرد تا بابت جبران کاهش عرضه نفت خام از سمت ايران و به هم نخوردن تعادل بازار، اطمينان حاصل کند. ترامپ در آخرين اظهارنظرهاي خود خطاب به اوپک و عربستان گفت «بايد توليد نفت را ۲ ميليون بشکه افزايش دهيد» تا به اين ترتيب قيمت جهاني نفت کاهش يافته و از رشد بيشتر قيمت سوخت در آمريکا جلوگيري شود.
    بر اساس آخرين آمار رسمي، ايران روزانه چيزي حدود ۶/ ۲ ميليون بشکه نفت خام و ميعانات گازي به بازارهاي جهاني صادر مي کند. به عقيده کارشناسان، صفر شدن اين حجم از صادرات، (جدا از غيرممکن بودن به لحاظ فني) به معناي بازگشت قيمت ها به بيش از ۱۲۰ دلار بر بشکه است. بسياري از کارشناسان عقيده دارند با وجود چراغ سبزي که عربستان براي افزايش توليد به آمريکا نشان داده است، اين کشور توان افزايش توليد مداوم ۲ ميليون بشکه اي را دارا نيست. به اين ترتيب به نظر مي رسد با روشن تر شدن اين واقعيت که نفت خام ايران به راحتي قابل حذف شدن از بازار نيست و همچنين تاکيدات رئيس دوره اي اوپک، آمريکا راهي جز تغيير موضع در مقابل ايران و کشورهايي که خواستار تداوم خريد نفت از ايران هستند، پيدا نکرده است. هرچند پمپئو در بخش ديگري از سخنان خود بر اجراي حداکثري تحريم هاي نفتي ايران از تاريخ ۴ نوامبر تاکيد کرده است، اما عقب نشيني فعلي آنها و همچنين همراهي نکردن اروپا و ساير مشتريان نفتي ايران با اقدامات آمريکا، راهي جز انعطاف در مقابل آمريکا قرار نداده است. همچنين در بسته پيشنهادي اروپا به ايران بر تداوم خريد و فروش نفت ميان اروپا و ايران و انتقال پول آن تاکيد شده است. طبق اين بسته، طراحي مسيرهايي براي انتقال پول نفت ايران از ديگر کشورها نيز مورد بحث قرار گرفته است.
    
    ديگر اهرم هاي کاهش قيمت ها
    به گزارش رويترز، بازگشايي چهار ترمينال صادرات نفت خام در ليبي نيز از جمله عوامل اثرگذار بر بازار نفت در روز گذشته بود. بر اين اساس شرکت ملي نفت ليبي روز گذشته اعلام کرد: توليد و صادرات نفت خام طي چند ساعت به مدار بازمي گردد. بر اساس گزارش هاي موجود، اختلاف دولت شرقي با دولت مرکزي ليبي و تسلط آنها بر ترمينال هاي صادرات نفت خام، توليد روزانه ليبي را به حدود نصف رسانده بود. تا پيش از اين اتفاقات، ليبي روزانه حدود يک ميليون بشکه نفت توليد مي کرد. در حال حاضر بازگشت توليدات ليبي به بازار جهاني، تبديل به اهرمي براي فشار بر قيمت ها شده است. از ديگر سو، تهديد تازه رئيس جمهور آمريکا براي اعمال تعرفه هاي بيشتر بر کالاهاي چيني، موجب افزايش فشارها بر قيمت نفت شد. روز گذشته با بالا گرفتن نزاع تعرفه اي ميان دو قدرت بزرگ اقتصادي و سايه تعرفه هاي ۲۰۰ ميليارد دلاري آمريکا بر محصولات چيني، تمام بازارهاي کالايي از جمله نفت، تحت تاثير منفي قرار گرفتند. نگراني اصلي در اين زمينه، کند شدن رشد اقتصاد جهاني با اعمال تعرفه هاي متقابل و کم شدن تقاضاي جهاني نفت است.
    واکنش نفت به عقب نشيني آمريکا / قيمت طلاي سياه کاهشي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت اسلامي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2603)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است