|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/21: امروز؛ ديدار ولايتي و پوتين
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3403
دو شنبه 26 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3192 21/4/97 > صفحه 15 (ديپلماسي) > متن
 
      


امروز؛ ديدار ولايتي و پوتين
ولايتي در بدو ورود به مسكو: اگر گفت وگوها با روسيه طبق انتظار باشد، اين سفر نقطه عطفي در روابط 2 كشور خواهد بود    
    شرق: اين روزها در بررسي تحولات خاورميانه و جهان رد پاي مسکو ديده مي شود و تحريم روسيه توسط آمريکا و اروپا در سال 2014 نتوانسته مانعي پيش پاي روس ها باشد. مسکو به کانون توجه جهاني بازگشته است؛ شايد براي همين کرملين هم زمان ميزبان علي اکبر ولايتي و بنيامين نتانياهو است. قرار است امروز -يک روز بعد از ديدار پوتين و نتانياهو- «علي اکبر ولايتي» مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه ديدار کند تا دو پيام مهم مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري را به پوتين تحويل دهد. ولايتي ظهر روز گذشته در راس هيئتي بلندپايه وارد مسکو شد تا علاوه بر ديدار با پوتين، با وزير انرژي اين کشور و رئيس کميسيون مشترک ايران و روسيه ديدار کند. او در بدو ورود به مسکو، درباره سفر هم زمان نتانياهو به روسيه گفته است: «او يک فرد دوره گردي است که هر روز به يک نقطه از جهان سفر کرده و اظهارات بي مبنا و بي منطقي مي کند و کم کم به جايي رسيده که کسي به حرف هاي او اهميتي نمي دهد؛ بنابراين حضور يا عدم حضور او در روسيه هيچ تاثيري در ماموريت استراتژيک ما در مسکو ندارد». ولايتي در مسکو گفت: «رابطه ايران و جمهوري فدراتيو روسيه رابطه اي استراتژيک است و در سال هاي اخير مجموعه روابط دوجانبه و منطقه اي رو به افزايش و ارتقا بوده و همکاري هايي که در منطقه بين مجموعه جبهه مقاومت به محوريت ايران و روسيه در تقابل با تروريسم و بانيان آن صورت گرفت، در سوريه و ساير کشورهاي منطقه يک الگوي مثال زدني از همکاري هاي مثبت بين ايران و روسيه است که فقط يک رابطه استراتژيک و بلندمدت مي تواند چنين همکاري هايي را توجيه کند». به گفته ولايتي در حوزه بين المللي هم کمک هايي که روسيه در سازمان ملل به جمهوري اسلامي ايران کرد و همکاري هايي که دو طرف در برجام داشته اند، از مصاديق ديگر همکاري هاي راهبردي بين دو کشور است.
    ولايتي درباره اين سفر گفته: «اگر ان شاالله گفت وگوهاي بنده با ولاديمير پوتين و ساير مقامات اين کشور آن طور که انتظار مي رود پيش برود، بايد گفت اين سفر نقطه عطفي در روابط استراتژيک دو کشور است».
    
    ولايتي و دفاع از روسيه
    اگرچه اين سفر اولين سفر علي اکبر ولايتي به مسکو نيست ولي شايد يکي از مهم ترين سفرهاي او به مسکو باشد؛ اين اهميت به دليل هم زماني خروج آمريکا از برجام و نيز شروع مذاکرات کشورهاي 4+1 است؛ طوري که گفته مي شود دستاوردهاي اين سفر مي تواند در روابط ايران و مسکو و تعاملات ايران با اروپا تاثيرگذار باشد. اما علاوه بر اين، «نگاه به شرق» و حضور ايران و روسيه در سوريه از مواردي است که پيوند ايران و روسيه را با هم مستحکم مي کند. ولايتي نهم خردادماه، حدود 20 روز بعد از خروج آمريکا از برجام در نشست «تجربه ماندگار» از اهميت نگاه به شرق گفت و از سياست روسيه در برابر ايران دفاع کرد: «برخي غربگراها، غربزده ها و جاهلان متاسفانه بسيار مقاومت مي کنند؛ برخي مي گويند روسيه در گذشته نقض عهد کرده است که بايد به آنها گفت نه اينکه طرف اروپايي همواره هر چه خواسته ايم در طبق اخلاص گذاشته و تقديم کرده است؟». به گفته ولايتي روسيه نه مي تواند و نه بنا دارد که به ايران زور بگويد. او گفته بود که با اين کشور درخصوص مسائل دفاعي در حال همکاري هستيم و تقريبا هرچه خواستيم کم و بيش به ما داده است. اين رآکتوري که روس ها درست کردند، آلماني ها قرار بود درست کنند که بعد از انقلاب رفتند و يک قدم کوچک برنداشتند. اما روس ها رآکتور را درست کردند و چيزهايي به ما دادند که يک پيچش را اروپايي ها نمي دهند.
    
    سفرهايي مهم يا موازي کاري با ظريف
    مدتي است که کشورهاي عراق، لبنان و سوريه در کنار کشورهاي شرق آسيا مقصدي است که ولايتي دوست دارد به آنجا سفر کند و در کنار نقدي که بعد از خروج آمريکا از برجام به توافق برجام داشت، درباره اين کشورها و تعامل با آنها سخن بگويد؛ اما عده اي مي پرسند آيا سفرها در تداخل با برنامه کاري محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران، نيست؟ پرسشي که در يکي از نشست هاي خبري، بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت خارجه را مجبور کرد به آن سخن بگويد: «هيچ گونه موازي کاري و رقابتي بين دکتر ظريف و دکتر ولايتي وجود ندارد»؛ اما برخي معتقدند تعدد سفرهاي ولايتي نشان از پيامي جدي دارد. نوزدهم فروردين بعد از رسانه اي شدن خبر حمله شيميايي به دوما، آخرين منطقه تحت کنترل مخالفان سوري در غوطه شرقي و يک روز بعد از حمله جنگنده هاي اسرائيلي به پايگاه هوايي تي4، ولايتي به دمشق سفر و از غوطه شرقي ديدار کرد. او در واکنش به شهادت هفت ايراني در اين حمله گفت: «اين جنايت قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند». مقصد قبلي ولايتي عراق بود؛ او 26 بهمن 1396 به اين کشور سفر کرد و درباره آخرين تحولات منطقه اي سخن گفت. قبل از آن نيز در نوزدهم آبان با مقامات سوري و لبناني ديدار داشت. سنگاپور و مالزي مقصد ديگر ولايتي بود که در تير 1395 به اين دو کشور سفر کرد.
    
    سفري چندباره به روسيه
    ولايتي حدود دوسال ونيم قبل؛ يعني 15 بهمن 1394، در کنفرانس همکاري هاي ايران و روسيه در مسکو شرکت کرد و با مقامات عالي رتبه روسيه ازجمله ولاديمير پوتين و دستيار ارشد رئيس جمهور، نماينده ويژه رئيس جمهور، دبير شوراي امنيت ملي، رئيس و اعضاي کميته بين الملل ديدار کرد. در اين سفر، تهران و مسکو قراردادهايي به ارزش 40 ميليارد دلار امضا کردند. اين قراردادها در زمينه مهندسي نيروگاه هاي اتمي و پروژه هاي ريلي بود. ولايتي همچنين گفته بود سفرش به روسيه «در راستاي تحقق سياست هاي راهبردي» مقام معظم رهبري بوده است. نهم بهمن 1393، ولايتي به مسکو سفر کرد و در ديداري يک ساعته با پوتين، پيام روحاني را تسليم او کرد. حالا بار ديگر ولايتي در مسکو به سر مي برد؛ مقصد او بعد از مسکو، پکن خواهد بود.
    
    مسکو و تهران در سوريه
    آخرين روزهاي ارديبهشت ، يک روز بعد از ديدار «بشار اسد» با «ولاديمير پوتين» در شهر ساحلي سوچي، الکساندر لاورنتيف، نماينده ويژه پوتين در امور سوريه، از گفته هاي رئيس جمهوري روسيه رمزگشايي کرد. خبرگزاري «اينترفکس» به نقل از «لاورنتيف» گزارش داد: «بيانيه پوتين درباره خروج نيروهاي خارجي از سوريه به نيروهاي آمريکا، ايران، ترکيه و حزب الله مربوط مي شود». اين گفته پوتين واکنش هايي را برانگيخت. خيلي از مقامات ايراني گفتند حضور نيروهاي ايراني در سوريه به دعوت بشار اسد بوده و تا پايان تروريسم در منطقه در آنجا حضور خواهند داشت؛ اما مدتي بعد زمزمه هايي به گوش رسيد که رئيس جمهوري آمريکا نيز در مذاکرات خود به خروج نيروهاي ايراني از سوريه تاكيد کرده است؛ موضوعي که روز گذشته در ديدار نتانياهو و پوتين به آن اشاره شده بود. نتانياهو قبل از سفر به مسکو، ادعا کرده بود: «اسرائيل هيچ گونه ايجاد پايگاه نظامي از سوي ايران يا نيروهاي نيابتي آن را در هيچ کجاي سوريه تحمل نمي کند»؛ درخواستي که پيش تر سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، آن را غير واقع گرايانه توصيف کرده است. به گزارش ايسنا، نشريه نيويورکر در گزارشي اعلام کرده اسرائيل همراه با امارات و عربستان پيشنهاداتي را درباره برداشته شدن تحريم هاي آمريکا عليه روسيه در ازاي اقدام مسکو براي خروج ايران از سوريه مطرح کرده اند.
    حضور نيروهاي ايران در سوريه اگر محور گفت وگوي مسکو-تل آويو باشد، بايد منتظر ماند و ديد پوتين چند روز بعد در هلسينکي، پايتخت فنلاند، در ديدار با رئيس جمهوري آمريکا درباره سوريه چه موضعي خواهد گرفت. روز گذشته سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه، در گفت وگو با يک روزنامه ايتاليايي، گفته است: «ايران و ترکيه نقشي کليدي در ثبات وضعيت سوريه ايفا مي کنند». به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، شويگو با بيان اينکه آمريکا استراتژي مشخصي براي سوريه ندارد، گفت واشنگتن تاکنون هيچ گونه کمک مالي براي حمايت از غيرنظامياني که در سوريه تحت تاثير جنگ قرار گرفته اند، اختصاص نداده است.
    امروز؛ ديدار ولايتي و پوتين / ولايتي در بدو ورود به مسکو: اگر گفت وگوها با روسيه طبق انتظار باشد، اين سفر نقطه عطفي در روابط 2 کشور خواهد بود
    


 روزنامه شرق، شماره 3192 به تاريخ 21/4/97، صفحه 15 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي آبياري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4201)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است