|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: فاجعه هولناك در سنندج
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


فاجعه هولناك در سنندج
11 نفر در شعله هاي آتش سوختند

نويسنده: زهره صفاري


    
    تانکر حمل سوخت در برخورد با اتوبوس مسافربري منفجر شد و چندين خودرو با سرنشينانش در ميان شعله هاي سرکش، زنده زنده سوختند
    
    برخورد شديد تانکر حمل سوخت با اتوبوس مسافربري و چند خودروي سواري در خروجي پايانه مسافرتي سنندج 11 نفر را به کام مرگ برد و 7 مصدوم بر جا گذاشت.
    به گزارش خبرنگار حوادث «ايران»، نخستين دقايق بامداد چهارشنبه اتوبوس شرکت مسافربري «ديدار سير گيتي » که قرار بود از سنندج به تهران سفر کند براي سوار کردن مسافر از پايانه خارج شد و حدود 50 متر جلوتر در کنار بلوار دکتر حسيني سنندج پشت وانت پيکاني توقف کرد. در حالي که راننده اتوبوس کنار در ايستاده بود تا مسافر گيري کند ناگهان يک تانکر ترانزيت حمل سوخت با سرعت زياد به عقب اتوبوس برخورد کرد و در يک لحظه انفجار مهيبي رخ داد. براساس اظهارات شاهدان، شدت انفجار اتوبوس و تانکر به حدي بود که هيچ يک از سرنشينان اتوبوس فرصت فرار پيدا نکردند و زنده زنده در آتش سوختند. در اين انفجار چندين خودروي سواري نيز در اطراف محل، خسارت هاي زيادي ديدند.
    گمانه زني ها درباره علت حادثه/ سردار حميدي، رئيس پليس راه ناجا در اين باره به خبرنگار «ايران» گفت: متاسفانه اين حادثه نخستين تصادف در اين مسير نبوده و حوادث مشابه ديگري نيز رخ داده است و پليس پيش تر نيز نسبت به نامناسب بودن وضعيت ناوگان حمل و نقل مواد سوختي خطرناک هشدارهاي لازم را به مسئولان داده بود که بايد اقدامات جدي تري در اين رابطه انجام شود. ضمن اينکه هوشمندسازي سيستم کنترلي خودروهاي حمل سوخت نيز بايد در دستور کار قرار گيرد. وي علل مختلفي را براي اين حادثه بيان کرد و گفت: علت اصلي حادثه در دست بررسي قرار دارد اما مي توان به نقص راه، نقص فني احتمالي تانکر و ضعف مديران در بحث ناوگان حمل مواد خطرناک اشاره کرد. اين اتفاق در حوزه راهنمايي و رانندگي پليس راه کردستان رخ داده است اما با توجه به حساسيت موضوع از ستاد پليس راه، بخش مديريت و کارشناسي نيز افرادي اعزام شده اند که زواياي مختلف بررسي شود.فرمانده پليس راه ناجا افزود: طبق قانون تردد شبانه وسايل نقليه سنگين مانند نفتکش ها ممنوع است و صدور مجوز براي اين تانکر حامل سوخت جاي سوال دارد. همچنين اينکه خودرو داراي نقص فني و راننده مجاز به رانندگي بوده يا خير، در دست بررسي است. رانندگان خودروهاي حامل سوخت جاي مناسبي براي استراحت ندارند؛ به همين دليل زماني بيشتر از حد مجاز رانندگي مي کنند و سيستمي که بتوان بر آنها بخوبي نظارت کند، وجود ندارد و به صورت سنتي و دستي وضعيت تردد اين قبيل خودروها در پليس راه ها ثبت مي شود. بنابراين نياز است مسئولان از مبدا جلوي تردد شبانه خودروهاي حامل سوخت را بگيرند.
    اين مقام ارشد انتظامي با اشاره به حوادث مشابه خطرناک و وحشتناکي که در گذشته رخ داده، افزود: بايد متوليان جابه جايي بار و مواد خطرناک از خواب غفلت بيدار شده و ضمن جدي گرفتن اين موضوع تکاليف و مسئوليت قانوني خود را در اين خصوص انجام دهند. متاسفانه براي رفع نقاط حادثه خيز نيز هيچ گونه اهتمام جدي در اين رابطه مشاهده نمي شود.
    تشکيل پرونده قضايي براي فاجعه سنندج/ دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان کردستان نيز با اشاره به تشکيل پرونده قضايي در رابطه با حادثه آتش سوزي اتوبوس سنندج گفت: بر اساس گزارش هاي مقدماتي پارگي شيلنگ ترمز تانکرحمل سوخت علت وقوع حادثه اعلام شده است که بايد منتظر گزارش نهايي مراجع ذيصلاح باشيم. اکبر جوهري ادامه داد: در اين حادثه راننده اتوبوس زنده مانده اما راننده تانکر و تعداد زيادي از مسافران اتوبوس کشته شدند.
    وقوع حوادث مشابه در اين مسير / يکي از مسئولان ترمينال سنندج به «ايران»گفت: «اين تانکر عراقي بود. در منطقه اي که اين حادثه رخ داده تصادفات بسيار زيادي رخ مي دهد. اين اولين حادثه تصادفي نيست که در اين محدوده شاهد بوديم به طوري که هرساله حداقل يک تانکر ايراني يا عراقي در اين منطقه چپ مي کنند.»
    وي افزود: وقتي اتوبوس ها مي خواهند از اتوبان (که در منطقه مسکوني واقع شده است) به ترمينال وارد شوند، در محدوده ورودي يک ديوار شماره گذاري هست که مسير را باريک مي کند و اين محدوده شيب بسيار تندي هم دارد و اتوبوس ها بايد به صورت 90 درجه بپيچند تا وارد اين مسير شوند. ماشين هايي هم که وارد اين مسير مي شوند يا ترمز مي برند يا بار سنگيني دارند. اين عوامل باعث شده است راننده نتواند تانکر نفت را کنترل کند و در شيب تند و با سرعت زياد از پشت به اتوبوس مسافربري برخورد کرده و منفجر شود.» به عنوان مثال سال گذشته نيز يک تانکر حمل سوخت به علت شيب شديد جاده و ترمزهاي پي در پي که گرفته بود وقتي به اين پيچ رسيده بود ديگر ترمزي براي خودرو باقي نمانده بود به همين خاطر از مسير منحرف شد و وارد لاين مقابل بلوار شد. شانسي که آورده بود اتوبوس و خودرويي مقابلش نبود وگرنه فاجعه اي ديگر پيش مي آمد.
    نقص سيستم ترمز تانکر ، علت اوليه حادثه/ هيرش رضايي، مدير کل روابط عمومي استانداري کردستان به خبرنگار «ايران» گفت: «اين حادثه در آغازين دقايق بامداد چهارشنبه اتفاق افتاد که متاسفانه 10 نفر از سرنشينان اتوبوس و راننده نفتکش کشته شدند و 7 نفر -4 سرنشين اتوبوس و 3 نفر از سرنشينان خودروهاي عبوري- به بيمارستان کوثر انتقال يافتند. حال مصدومان مساعد گزارش شده و بجز يکي از رانندگان و مسافران، همگي آنها ترخيص شده اند. با توجه به شدت سوختگي اجساد هويت آنها تنها با آزمايش دي ان اي قابل تشخيص است.وي افزود: «براساس بررسي هاي مقدماتي نقص سيستم ترمز تانکر نفتکش علت حادثه بوده است. در سنوات گذشته نيز دو حادثه مشابه در همين منطقه داشته ايم که خودروهاي سنگين در اين جاده ترمز خالي کرده اند. تانکر ايراني و راننده آن کرمانشاهي بوده و از آنجا که در اجاره شرکتي خصوصي قرار داشته از کرکوک به ايران بار آورده که در مسير دچار سانحه شده است.»
    تانکرعراقي بوده است/ رضا نفيسي مدير دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي سازمان راهداري به خبرنگار «ايران» گفت: خودروهاي حمل سوخت اجازه تردد شبانه ندارند . تانکر حمل سوخت عراقي بوده از مرز باشماق به طرف جنوب کشور مي رفته که اين حادثه اتفاق افتاده است هنوز نمي توان در باره نقص فني تانکر اظهار نظر کرد.
    تحويل اجساد به اورژانس/ صالح زندي، معاون عمليات سازمان آتش نشاني شهر سنندج گفت: گزارش حادثه 4 دقيقه بامداد به آتش نشاني اعلام شد. پس از حضور تيم هاي سه ايستگاه در محل مشخص شد علاوه بر اتوبوس و نفتکش، دو وانت پيکان و خودروي ديگر آتش گرفته بودند.
    وي با اشاره به سوختن ۱۸ هزار ليتر مواد سوختي در اين حادثه ادامه داد: 11 جسد تحويل نيروهاي اورژانس شد که 10 نفر آن مربوط به اتوبوس و يک نفر آن مربوط به نفتکش بود. در جريان اين حادثه راننده و شاگرد راننده اتوبوس نجات يافتند و عمليات مهار آتش در مدت نيم ساعت با آب و فوم با موفقيت انجام شد.
    روايت نجات يافتگان از فاجعه/ در اين تصادف «چياکو کريمي» و «افشين عمويي» راننده و کمک راننده اتوبوس نجات يافتند. يکي از آنها در حالي که هنوز در شوک اين اتفاق بود، به فارس گفت: اتوبوس براي سوار کردن مسافر پشت يک وانت توقف کرد که ناگهان تانکر به اتوبوس برخورد کرد و همزمان هر دو خودرو منفجر شدند. اين اتفاق آنقدر سريع رخ داد که هيچ کس فرصت فرار نداشت.براساس اظهارات راننده که در آخرين لحظات بيرون پريده بود، اتوبوس در زمان خروج از پايانه، علاوه بر راننده، کمک راننده و شاگرد راننده، 14 مسافر نيز داشت که سه نفر ديگر نيز بيرون از پايانه سوار شده بودند.
    اين تصادف صحنه هاي دلخراش بسيار زيادي داشت، اما يکي از دردناک ترين آنها پيدا شدن جسد سوخته مادر و فرزندي روي صندلي اتوبوس در کنار هم بود.
    شناسايي هويت 10 جسد مسافران اتوبوس/ رئيس کل دادگستري استان کردستان افزود: علاوه بر ۱۱ نفر فوت شده ۷ نفر دچار جراحت شدند که ۵ نفر به صورت سرپايي درمان شده و ۲ نفر هم به مراکز درماني منتقل شدند که حال عمومي آنها مساعد گزارش شده است.علي اکبر گروسي با بيان اينکه آزمايش DNA از ۱۱ پيکر گرفته شده خاطرنشان کرد: از ۱۱ نفر فوت شده هويت 10 نفر شناسايي شده و هويت سه نفر هنوز مشخص نشده است.از زمان وقوع حادثه مسئولان استان از جمله اعضاي شوراي تامين و شخص استاندار در محل حادثه حاضر شده و جلسه شوراي تامين را بلافاصله تشکيل دادند.در اين جلسه تصميمات مقتضي در خصوص پيگيري علت موضوع و همدردي با خانواده هاي جان باختگان گرفته شد.
    تانکر مازوت حمل مي کرد/ فاطمه کاهي سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي به فارس گفت: تانکر ترانزيتي حمل کننده سوخت از عراق به سمت بندر امام بوده است. در بررسي ها مشخص شد اين تانکر ترانزيتي حامل مازوت يا همان نفت کوره بوده است.
    پاکسازي محل ساعاتي پس از فاجعه/ عرفان فتحي، مدير شهرداري منطقه دو سنندج گفت: پس از وقوع تصادف و انفجار سه خودرو، کمربندي دکتر حسيني مسدود شد. پس از حادثه با چند دستگاه جرثقيل، بقاياي سوخته و واژگون اتوبوس و تانکر از مسير انتقال يافت. با توجه به اينکه مقادير زيادي از مواد نفتي در مسير جاري شده بود نسبت به حمل خاک و خاکريزي مسير کمربندي دکتر حسيني اقداماتي انجام شد. همچنين با يک دستگاه گريدر، خاک و مواد نفتي در مسير جمع آوري شد تا تردد خودروها در مسير بدون مشکل ادامه يابد.
     حمله به پليس در حاشيه عمليات امدادرساني/ تعدادي از افراد حاضر در محل حادثه همزمان با حضور نيروهاي پليس و امدادگران اورژانس و آتش نشاني در محل با سردادن شعار و پرتاب سنگ به خودروهاي ماموران انتظامي قصد اغتشاش داشتند که پليس بدون هيچ واکنشي از صحنه دور شد. همچنين تعدادي از مردم يکي از خودروهاي پليس را واژگون کرده و آتش زدند. اين تجمعات اعتراضي تا پاسي از نيمه شب ادامه داشت. در حاشيه اين اتفاق، استاندار، فرمانده سپاه بيت المقدس، فرمانده انتظامي و رئيس پليس راهور استان کردستان و شهردار و رئيس شوراي اسلامي شهر سنندج نيز حضور يافتند.
    
    

    
    هويت قربانيان با آزمايش دي ان اي معلوم مي شود
    دکتر مهرداد علي بخشي - رئيس مديريت ستاد بحران سازمان پزشکي قانوني کل کشور - به خبرنگار «ايران» گفت: تا مشخص شدن نتيجه DNA قربانيان نمي توانيم با اطمينان هويت آنها را اعلام کنيم. تاکنون 11 جسد به پزشکي قانوني تحويل شده و 8 خانواده هم با حضور در پزشکي قانوني اعلام کرده اند که عضوي از خانواده شان در داخل اتوبوس بوده اند که پزشکان ما از يکايک خانواده ها نمونه DNA (دي.ان.اي) گرفته اند.وي در پاسخ به اين سوال که پاسخ نمونه برداري چه زماني مشخص مي شود، گفت: اگر اجساد سالم بودند بسرعت مشخص مي شد اما چون اجساد به کلي سوخته اند و کار آزمايش دي ان اي بايد با حساسيت و در چند مرحله صورت گيرد، ممکن است قدري زمان بر باشد.علي بخشي در خصوص اين مساله که آيا اسامي منتشر شده کشته شدگان در برخي از سايت ها قابل اعتماد هستند، تاکيد کرد: اين اسامي به هيچ عنوان مورد تاييد ما نيست و احتمالاً از سوي خانواده هايي منتشر شده که معتقدند مسافري در داخل اين اتوبوس داشته اند اين در حالي است که ما تا زماني که به لحاظ آزمايشگاهي هويت قربانيان را به دست نياوريم نمي توانيم بر اسامي منتشر شده مهر تاييد بزنيم.
    اعلام اسامي جانباختگان از سوي استانداري/ اسامي 11 جان باخته حادثه دلخراش برخورد تانکر نفتکش با اتوبوس در نزديکي ترمينال سنندج به شرح زير است: ۱- پارسا اصلاني ۲- پرويز زماني ۳- پيمان زماني ۴- مسعود نصيري ۵- مينا صداقت ۶- سارا آيينه ۷- پارسا آيينه ۸- فواد سيفي ۹- کامران مقبل ۱۰- فرشاد مرادي ۱۱- عبدالحسين طاهرويسي (راننده نفتکش)
    
    
فاجعه هولناك در سنندج / 11 نفر در شعله هاي آتش سوختند
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    آثار ديگري از "زهره صفاري"

  مرگ تلخ زائر عتبات روي تخت بيمارستان
زهره صفاري، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  اين زن ماه ها نمي توانست بخندد
زهره صفاري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتباه جبران ناپذير پزشك ارشد بيمارستان
زهره صفاري، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  قتل راننده كاميون در كمينگاه راهزنان
زهره صفاري، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  مرگ و زندگي نورسا كوچولو در گرو قيمت ارز
زهره صفاري، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پژوهشهاي مهندسي صنايع در سيستمهاي توليد
متن مطالب شماره 13، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است