|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكتداوم جوسازي هاي الجبير عليه ايران
    دنياي اقتصاد : وزير خارجه عربستان بار ديگر ايران را به دخالت در امور داخلي کشورهاي عربي متهم کرد. عادل الجبير در گفت وگو با روزنامه الشرق الاوسط مدعي شد: ما به حاکميت ديگر کشورها و همچنين قوانين بين المللي و اصل عدم دخالت در امور داخلي ديگران احترام مي گذاريم. بنابراين دخالت هاي ايران در امور داخلي کشورهاي عربي را نمي پذيريم.
    به گزارش «ايسنا» ، او در ادامه با متهم کردن ايران به حمايت از تروريسم ادعا کرد که ايران فتنه هاي فرقه اي ايجاد مي کند. همچنين ايران در بسياري از کشورها و به خصوص کشورهاي عربي ناامني ايجاد مي کند. وزير خارجه سعودي در ادامه با طرح اين ادعا که عربستان به دنبال ايجاد راه حل سياسي در يمن است، انصارالله يمن را نيروي وابسته به ايران خواند و افزود که آنها خواهان سيطره بر تمام يمن هستند. وزير خارجه عربستان پيش از اين نيز در نشست انجمن همکاري عربي چيني که در شهر پکن برگزار شد، در مورد روابط ايران و کشورهاي عربي گفت: در نشست سران عرب بر اين مساله تاکيد شد که روابط ايران با کشورهاي عربي بايد بر اساس اصل حسن همجواري، احترام به حاکميت کشورهاي عربي و عدم دخالت در امور داخلي کشورهاي عربي باشد. ادعاي دخالت ايران در امور داخلي ديگر کشورها درحالي مطرح مي شود که مقامات ايران همواره تاکيد مي کنند جمهوري اسلامي ايران به دنبال صلح، ثبات و امنيت در منطقه است و هيچ دخالتي در امور داخلي ديگر کشورها ندارد. حضور ايران در برخي کشورها مستشاري بوده و به درخواست دولت قانوني آنها است.
    
    ادعاي بي اساس مسوولان سعودي عليه ايران
    همچنين تعدادي از اعضاي مجلس شوراي عربستان در ديدار با مقامات لهستاني ادعاهاي بي اساسي عليه جمهوري اسلامي ايران مطرح کردند. به گزاش روزنامه سعودي عکاظ، هياتي از مجلس شوراي عربستان به رياست عبدالمحسن آل شيخ، عضو اين مجلس به لهستان سفر کرده و با برخي روساي کميته ها و مسوولان پارلماني اين کشور ديدار و گفت وگو کردند.
    به گزارش «ايسنا»،محسن آل شيخ، عضو مجلس شوراي عربستان دراين ديدار مدعي شد که ايران در امور داخلي کشورهاي عربي به خصوص لبنان، سوريه، عراق، بحرين و يمن دخالت و در منطقه بي ثباتي ايجاد مي کند. وي در ادامه ادعاهايش گفت: تداوم اين سياست تخريبي در منطقه و دخالت در امور داخلي کشورهاي آن زمينه را براي تشکيل گروهک هاي تروريستي و افراطي فراهم کرده است و به دنبال آن يک گرايش فرقه اي به وجود آمده است که ثبات کشورها و ملت هاي منطقه را برهم زده است. وي با طرح اينکه عربستان به دنبال ايجاد ثبات و امنيت در يمن است، گفت: «عربستان از تجاوز حوثي ها در مورد حمايت ايران در نقض توافقات عربي و بين المللي رنج هاي زيادي مي برد.» آل شيخ از لهستان خواستار شد تا مواضع قاطعي عليه اقدامات ايران در منطقه اتخاذ کند. همچنين خليفه الدوسري، عضو ديگر مجلس شوراي عربستان مدعي شد که کشورهاي منطقه از سياست هاي تحريکي ايران رنج مي برند و تهديدات ايران چرخ اقتصاد و پيشرفت در بسياري از کشورهاي منطقه را کند کرده است. ثامر البرک عضو ديگر اين مجلس سعودي ضمن انتقاد از توافق هسته اي ايران مدعي شد که اين توافق نتايج مثبتي به همراه نداشته است. بر اساس اين گزارش مسوولان لهستاني نيز از توافق هسته اي ايران انتقاد کردند و مدعي شدند که اين توافق موشک هاي بالستيک ايران را شامل نمي شود و آنها توانستند تکنولوژي هسته اي خود را حفظ کنند و هر زماني که بخواهند آزمايش هاي هسته اي خود را از سر بگيرند. آنها همچنين مدعي سياست هاي تحريک آميز ايران در منطقه شدند و بر توافق عربستان و لهستان در رابطه با آنچه مبارزه با تروريسم ايران خواندند تاکيد کردند. به گزارش «ايسنا» اين هيات سعودي پيش از اين نيز به فنلاند رفته و با مقامات اين کشور ديدار کرده بودند و عبدالمحسن آل شيخ، رئيس اين هيات مدعي شد که کشورش هر روز مورد هدف حملات موشکي از سوي انصارالله يمن که مورد حمايت ايران هستند قرار مي گيرد و از فنلاند مي خواهيم که مواضع قاطعي عليه اقدامات تخريبي ايران در منطقه اتخاذ کند و شبه نظاميان وابسته به ايران در يمن، عراق، سوريه و لبنان از داعش هم خطرناک تر هستند.
    ادعاي دخالت ايران در امور داخلي ديگر کشورها درحالي مطرح مي شود که مقامات کشورمان همواره تاکيد مي کنند جمهوري اسلامي ايران به دنبال صلح، ثبات و امنيت در منطقه است و هيچ دخالتي در امور داخلي ديگر کشورها ندارد. حضور ايران در برخي کشورها مستشاري بوده و به درخواست دولت قانوني آنها است. ادعاي حمايت ايران از تروريسم درحالي مطرح مي شود که عربستان سعودي از جمله کشورهايي بود که مرزهاي خود را به روي داعش باز کرد تا وارد عراق و سوريه شوند و از آنها حمايت کرد اين درحالي است که ايران اولين و بزرگ ترين مخالف تروريسم درجهان است و براي ريشه کن کردن آن تلاش هاي فراواني کرده است و در بيرون راندن داعش و ديگر گروهک هاي تکفيري از عراق و سوريه نقش مهمي داشته است.
    مسوولان سعودي درحالي مدعي حمايت از ثبات و امنيت يمن هستند که ائتلاف متجاوز عربي به رهبري عربستان نزديک به سه سال است که زنان و کودکان يمني را به قتل مي رساند، مدارس و بيمارستان هاي آنان را بمباران مي کند و از رسيدن غذا و دارو و کمک هاي بشردوستانه به آنها ممانعت مي کند و به دليل تجاوزهاي وحشيانه اش در يمن در ليست سياه سازمان ملل قرار گرفته است. مسوولان سعودي و لهستاني درحالي از توافق هسته اي ايران انتقاد مي کنند که بسياري از کشورهاي جهان از جمله اروپايي ها اين توافق را از بهترين و مهم ترين توافق هاي تاريخ مي دانند.
    
    
     وزير دفاع روسيه: ايران نقش کليدي در ثبات سوريه دارد
    ايسنا : سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه تاکيد کرد که ايران نقشي کليدي در ثبات وضعيت سوريه ايفا کرده و يک بازيگر مهم در منطقه است. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، وزير دفاع روسيه در گفت وگو با يک روزنامه ايتاليايي، تاکيد کرد: « ايران و ترکيه در طول تاريخ از بازيگران اصلي در منطقه بوده اند و نقشي مهم در ايجاد ثبات در سوريه ايفا مي کنند.» شويگو همچنين با بيان اينکه آمريکا استراتژي مشخصي براي سوريه ندارد، گفت که واشنگتن تاکنون هيچ گونه کمک مالي براي حمايت از غيرنظامياني که در سوريه آسيب ديده اند، اختصاص نداده است. وزير دفاع روسيه در ادامه خاطرنشان کرد: «ده ها غيرنظامي سوري کماکان به دليل بمباران هاي گسترده ائتلاف بين المللي تحت رهبري آمريکا در رقه جان خود را از دست مي دهند.»
    اخبار ديپلماتيك
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي نقشه برداري و اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است