|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: رمز گشايي از سفر ولايتي به روسيه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397



خدمات سايت




 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


رمز گشايي از سفر ولايتي به روسيه
«دنياي اقتصاد» اهداف سفر مشاور ويژه مقام معظم رهبري به مسكو را بررسي كرد



    سعيده سادات فهري همزمان با سفر بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي به روسيه، علي اکبر ولايتي، مشاور امور بين الملل رهبر ايران نيز روز چهارشنبه وارد مسکو شد تا پيام هايي از سوي مقام معظم رهبري و رئيس جمهور ايران را به کرملين ابلاغ کند.
    اين روزها «سوريه و حضور ايران در اين کشور و همچنين مساله بازگشت تحريم هاي هسته اي و به صفر رساندن فروش نفت ايران» به محل بحث و رايزني قدرت هاي منطقه اي و فرامنطقه اي تبديل شده است و در اين رابطه علاوه بر سفر اخير بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل به مسکو قرار است طي چند روز آتي نيز پوتين و همتاي آمريکايي اش در هلسينکي پايتخت فنلاند ديداري داشته باشند. اين ديدارها حکايت از نقش مهم روسيه در تعاملات منطقه اي دارد و اين سوال را مطرح مي کند که نتانياهو و ترامپ چه خواسته هاي مشترکي از رئيس جمهور روسيه مي توانند داشته باشند. مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل ظهر روز چهارشنبه وارد مسکو شد تا پيام مقام معظم رهبري و رئيس جمهور ايران را به رئيس جمهور روسيه برساند. نامه مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري ايران خطاب به ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در برهه کنوني بدون شک حامل پيام مهمي خواهد بود.
    
    توضيح ولايتي درباره همزماني سفرش با نتانياهو
    ولايتي هنگام ورود به مسکو در پاسخ به سوالي درباره سفر همزمان نخست وزير رژيم صهيونيستي به اين کشور گفت: او فرد دوره گردي است که هر روز به يک نقطه از جهان سفر مي کند و اظهاراتي بي مبنا و بي منطق بيان مي کند.اين سفر در شرايطي انجام شده که ترامپ از توافق برجام خارج شده و مذاکره کنندگان ايران و دستگاه ديپلماسي در حال رايزني و مذاکره با کشورهاي عضو گروه ۱+۴ هستند قطعا نتايج و دستاوردهاي اين سفر در روابط ايران و مسکو و همچنين تعاملات ايران با طرف هاي اروپايي تاثيرگذار خواهد بود.به گزارش «ايرنا» علي اکبر ولايتي در جمع خبرنگاران ادامه داد: «کم کم به جايي رسيده که کسي به حرف هاي او (نخست وزير رژيم صهيونيستي) اهميتي نمي دهد. از اين رو، وجود يا عدم حضور او در روسيه هيچ تاثيري در ماموريت استراتژيک ما در اين کشور ندارد.» اين مقام ايراني تاکيد کرد: «همکاري هايي که در منطقه بين مجموعه جبهه مقاومت به رهبري ايران و روسيه در تقابل با تروريسم و بانيانش در سوريه و ساير کشورهاي منطقه صورت گرفت، يک الگوي مثال زدني از همکاري ايران و روسيه است که فقط رابطه استراتژيک و بلندمدت مي تواند چنين همکاري هايي را توجيه کند.»به گفته ولايتي، شرايط کنوني بسيار حساس است و دنيا تحت تاثير هژموني يک فرد عاصي به عنوان رئيس جمهوري آمريکا نسبت به قوانين بين المللي قرار دارد. بنابراين ضرورت اين همکاري ها بيشتر و بيشتر مي شود. او دليل انتقال پيام مقام معظم رهبري و رئيس جمهور را نيز همين وضعيت ويژه و حساس کنوني عنوان کرد. براساس اعلام رسانه ها ولايتي احتمالا پس از سفر به روسيه به چين نيز سفر کند.همچنين نخست وزير رژيم صهيونيستي پيش از عزيمت به مسکو براي ديدار با مقامات روسي گفته است که در نشست با ولاديمير پوتين مساله ايران، سوريه و نيازهاي امنيتي اسرائيل را مورد بحث و بررسي قرار مي دهد.
    
    اهميت فعال بودن ديپلماسي
    عبدالرسول ديوسالار، پژوهشگر مسائل امنيتي در گفت وگويي با «دنياي اقتصاد» به بررسي اهميت سفر ولايتي به مسکو پرداخت و گفت: «فعال بودن ديپلماسي در مقطع بحراني فعلي اتفاق بسيار خوب و ابتکار عمل جالب و احتمالا موثري خواهد بود. اقدامي که ايران در اين برهه انجام مي دهد بر اين مبنا است که سيگنال هاي هشدار را نسبت به عبور از خطوط قرمز ايران به طرف هاي اصلي درگير يعني آمريکا و به خصوص روسيه ارسال کند.»ديوسالار، روسيه را بازيگر موازنه گر توصيف کرد و گفت: «يکي از ارکان اصلي سياست خارجي روسيه، حفظ موازنه ميان بازيگران و قدرت هاي منطقه اي و به طور کلي عرصه سياست بين الملل است.» وي ادامه داد با توجه به اين نقش روسيه احتمالا مسکو زمينه هايي را براي کمرنگ کردن نقش ايران در سوريه بپذيرد و در ازاي آن بتواند موازنه اي را ميان نيروهاي منطقه برقرار کند.
    
    هشدار به مسکو
    اين پژوهشگر مسائل استراتژيک ادامه داد: «به نظر من اين سفر هشدارهايي را به ويژه براي طرف روسي در بر دارد مبني بر اينکه عبور از خطوط قرمز ايران در سوريه و برجام مي تواند به همکاري هاي استراتژيک طرفين آسيب وارد کند و به ويژه منافع روسيه در سوريه را تحت الشعاع قرار دهد. اين نامه احتمالا نکاتي را درخصوص محدوديت هاي ميداني روسيه در سوريه و به ويژه نياز عملياتي روسيه به ايران براي حفظ برتري ميداني در سوريه را به طرف روس يادآوري مي کند.»ديوسالار افزود: «اين مساله که آقاي ولايتي نيز در مصاحبه شان بر اهميت استراتژيک همکاري هاي دو طرف تاکيد کردند بدان مفهوم است که طرف ايراني به نوعي سيگنال هاي هشدار را به طرف مقابل ارسال مي کند تا هزينه هاي هر گونه اقدام طرف هاي ديگر در کمرنگ کردن منافع ملي ايران را بالا ببرد.» به گفته اين کارشناس، اين سبک ديپلماسي، در اين مقطع مي تواند مفيد باشد به اين مفهوم که اگر بازيگراني بخواهند هزينه هايي را به ايران تحميل کنند، جمهوري اسلامي نيز هزينه هاي آنها را بالا مي برد تا به يک نقطه تعادلي برسيم که آنها نيز منافع و خطوط قرمز ايران را درک کنند.وي درباره همزماني اين سفر با سفر نخست وزير اسرائيل نيز گفت: «همزماني سفر آقاي ولايتي با نتانياهو را مي توان اينگونه تعبير کرد که ايران با ارسال اين سيگنال ها مي خواهد احيانا از تصميمات خاصي در روسيه که منافع ايران را در قبال پذيرش منافع اسرائيل تحت الشعاع قرار دهد، جلوگيري کند. البته بايد توجه داشت که نشست هفته آينده پوتين و رئيس جمهور آمريکا از اهميت بالاتري برخوردار است و اين سفر بيشتر ناظر بر آن ديدار است که مي تواند تاثيرات استراتژيکي بر مناسبات کشورها برجاي بگذارد.»
    
    رمز گشايي از سفر ولايتي به روسيه / «دنياي اقتصاد» اهداف سفر مشاور ويژه مقام معظم رهبري به مسکو را بررسي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حسابداري و حسابرسي
متن مطالب شماره 26، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است