|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: جويندگان ارز
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5154
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


جويندگان ارز
گزارش ميداني جام جم از صف بستن فعالان اقتصادي پشت در بانك مركزي

نويسنده: محمدحسين علي اكبري

تجاري که سال هاي طولاني واردات و صادرات خود را از طريق صرافي ها انجام مي دادند، اين روزها به علت تغيير مکرر سياست هاي ارزي، مجبورند ساعت ها پشت در هاي بانک مرکزي به منظور دريافت ارز بايستند.
    به گزارش جام جم، ظاهراً شلوغي ها مقابل بانک مرکزي تمامي ندارد. تا چندي پيش سپرده گذاران موسسات غيرمجاز هر روز مقابل ساختمان بانک مرکزي تجمع مي کردند، اما اکنون نوبت فعالان اقتصادي، توليدکنندگان و تجار است که به منظور دريافت ارز به ساختمان ميرداماد مراجعه کنند و در نوبت بايستند.
    در فروردين ماه سال جاري بود که نوسانات ارز به اوج خود رسيد و با تصميم شبانه دولت، نرخ 4200 تومان براي دلار تعيين شد و هر قيمتي بالاتر از آن، غيرقانوني و قاچاق اعلام شد و صرافي ها هم از فعاليت ارزي، منع شدند. در سه ماه اخير، ده ها بخشنامه و دستورالعمل از سوي وزارت صنعت و بانک مرکزي در زمينه نحوه تخصيص ارز صادر شده که موجب سردرگمي فعالان اقتصادي شده است. نهايتا در هفته جاري، بازار ثانويه ارز هم تشکيل شد تا واردکنندگان کالاهاي مصرفي ارز مورد نياز خود را از صادرکنندگان تامين کنند که به معناي پذيرش نرخ جديد ارز است.
    صدور بخشنامه ها و تصميمات متعدد ارزي و کنار نهادن صرافي ها از روند تخصيص ارز، موجب شده که فعالان اقتصادي براي رفع مشکلاتشان مستقيما به ساختمان بانک مرکزي مراجعه کنند. به اين ترتيب بانک مرکزي که سياستگذار بخش پولي و ارزي کشور است اکنون به يک بانک عامل براي تخصيص ارز تبديل شده و متقاضيان بايد درخواست هاي خود را به صورت مستقيم در اين بانک تائيد و به ثبت برسانند که ماهيت و وظيفه اصلي اين بانک را زير سوال مي برد.
    
    روايت يک روز در صف بانک مرکزي
    هر روز صبح، متقاضيان ارز که اغلب واردکنندگان و توليدکنندگان هستند پشت در بانک مرکزي منتظر مي نشينند تا بتوانند با مسئول مربوطه در اين زمينه صحبت کنند و مشکلشان را رفع نمايند. همه آنها با يک پرونده زير بغلشان به نگهبان التماس مي کنند که حداقل نام آنها را در نوبت قرار دهد.
    خبرنگار ما براي بررسي بيشتر موضوع چند ساعتي کنار متقاضيان ارز ايستاد تا از چند و چون ماجرا با خبر شود. صبح ساعت 8 چند متقاضي که واردکننده بودند مقابل در اصلي بانک مرکزي واقع در خيابان ميرداماد حاضر شدند. تا ساعت 8:45 به تعداد آنها افزوده شد. به طوري که صف طولاني براي ديدار با مسئول اداره ارزي مرکزي تشکيل شد. در همان هنگام به افراد شماره داده مي شد تا طبق نوبت بتوانند به اداره مربوطه بروند و مشکل خود را بيان کنند. حوالي ساعت 11:30 بود که بعد از اعلام شماره 110 نگهبان بانک مرکزي اعلام کرد افرادي که متقاضي يورو اروپا هستند از صف خارج شوند. همچنين يک برگه خالي به متقاضيان ارز تحويل داد و اعلام کرد نام خودتان، نام شرکت و شماره ثبت سفارش را وارد کنيد و تحويل دهيد.
    اغلب متقاضيان ارز خواستار دريافت يوآن (پول ملي چين) بودند و برخي ديگر يورو مي خواستند که خواسته خود را با نام يورو هالک بانک مطرح مي کردند. اين افراد ثبت سفارش هاي خود را تکميل کرده بودند و تائيديه از بانک عامل براي آنها صادر شده بود اما به دليل کمبود ارز نتوانستند ارز درخواستي خود را دريافت کنند.
    البته در اين ميان توليدکنندگاني هم بودند که به منظور واردات مواد اوليه در صف قرار داشتند. يک توليدکننده به نگهبان بانک مي گفت که همه مدارکش کامل است و بانک عامل همه آنها را تائيد کرده، اما تخصيص ارز ندادند و به همين منظور اينجا آمده است. وي که با ممانعت نگهبان بانک مرکزي به منظور ورود به ساختمان مواجه شد با لحني بغض آلود گفت: 500 کارگر دارم و هرکدامشان که بيکار شوند شايد يکي از عواملش تو باشي. اين توليدکننده که بسيار خسته به نظر مي رسيد مي گفت که قبلاً ماهانه ثبت سفارش مي کرده و هفته اي يک بار واردات انجام مي داده که طبق روال قانوني ارز دريافت مي کرد، اما اکنون دو ماه است که هيچ وارداتي ندارد و نگران 500 کارگر خود است که اکنون توليدي ندارند.
    در همان هنگام افراد به گفت وگو با هم پرداختند و مشکلات خود را با يکديگر مطرح کردند. يکي از آنها گفت که يک کالايي را قبلاً با ارز دولتي وارد کرده و کالا را فروخته است، اما اکنون بانک مرکزي به وي گفته با توجه به تغيير تعرفه کالاهاي وارداتي بايد مابه التفاوت آن به بانک مرکزي پرداخت شود.
    
    گلايه از سيستم هاي خراب
    يکي از متقاضيان ارز با نشان دادن پرونده خود نسبت به خرابي سيستم گلايه داشت و مي گفت هفته گذشته پس از يک ماه توانستم مسئول مربوطه اداره ارزي را ببينم، اما متاسفانه از شانس بد سيستم با مشکل مواجه شد و نتوانستيم کار خود را تکميل کنيم. کاري که به گفته يکي از مسئولان فني به اندازه يک تيک و فشار دادن دکمه تائيد است. البته در اين ميان مسافراني هم بودند که قصد سفر به کشورهاي خارجي را داشتند و تقاضاي ارز زيادي مي کردند، اما نکته اينجاست که آنها مسير را اشتباه آمده بودند و ارز مسافرتي توسط بانک مرکزي به صورت مستقيم پرداخت نمي شود. از سوي ديگر افرادي که در صف دريافت ارز براي مسافرت ايستاده بودند توسط متقاضيان ديگر به خارج از صف راهنمايي مي شدند و مي گفتند ما کارگر داريم و دنبال ارز براي خريد مواد اوليه هستيم اما شما براي خوش گذراني مي خواهيد سهم آنها را بگيريد.
    بعد از ايجاد همهمه ميان متقاضيان ارز يکي از توليدکنندگان جلو آمد و با لحني آرام گفت: بايد شرايط را درک کرد که ارز نيست و بايد بر اساس اولويت پرداخت شود، اما متاسفانه برخي به جاي تشخيص منافع عمومي منافع شخصي را در نظر مي گيرند.
    جويندگان ارز / گزارش ميداني جام جم از صف بستن فعالان اقتصادي پشت در بانک مرکزي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "محمدحسين علي اكبري"

  فرصت برخورد با دانه درشت هاي رانت ساز / چگونه مي توان از دستور اخير رهبر انقلاب براي مقابله با عوامل اخلال اقتصادي استفاده كرد؟
محمدحسين علي اكبري، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  ليست واردكنندگان خودرو با دلار 4200 / انتشار قطره چكاني ليست ارزي از سوي بانك مركزي
محمدحسين علي اكبري، جام جم 13/4/97
مشاهده متن    
  سهم 3 درصد ي خوزستان چه شد؟ / گزارشي از نحوه تخصيص سهم مناطق نفتخيز از درآمد نفت
محمدحسين علي اكبري، جام جم 12/4/97
مشاهده متن    
  شوخي با شفافيت / انتشار ناقص ليست دريافت كنندگان دلار دولتي از سوي بانك مركزي انتقادهايي در پي داشت
محمدحسين علي اكبري، جام جم 11/4/97
مشاهده متن    
  دولت «تصميم» گرفت؛ دلار كوتاه مي آيد؟ / بررسي اثرات تاخير در تصميم گيري هاي مهم اقتصادي
محمدحسين علي اكبري، جام جم 5/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات روانشناسي تربيتي
متن مطالب شماره 29، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است