|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: شب، راديو، آسمان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5364
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 4 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


شب، راديو، آسمان
برنامه «راز آسمان» روزهاي دوشنبه ساعت 20 از راديو قرآن پخش مي شود

نويسنده: ستاره نجف آبادي

قبل از ورود تلسکوپ به دنياي نجوم، اخترشناسان از آنچه با چشم غير مسلح در آسمان شب مي ديدند، با توجه به محل ستاره ها و سياره ها مدل هاي مختلفي از شناخت عالم را ارائه مي کردند که مشهورترين آنها مدل «زمين مرکزي» بود؛ عالمي که در آن کره زمين در مرکز کائنات تفسير مي شد. با پيشرفت علم و استفاده از ابزارهايي مانند تلسکوپ، تحول بزرگي در شناخت انسان از هستي به وجود آمد. اکنون اخترشناسان مي گويند در جهاني هستيم با ميليون ها کهکشان. ما روي سياره اي کوچک زندگي مي کنيم که جز اين که تنها گهواره شناخته شده براي ميزباني از حيات است، جايگاه ممتاز و ويژه اي در عالم ندارد.
    از طرفي شناخت هدف آفرينش همواره از دغدغه هاي ديرين انسان بوده است. هدفي که براي خلقت و خالق انسان تفسير مي شود، نوع نگاه او را به جهان هستي و فلسفه وجودي خود رقم مي زند. در قرآن کريم به عنوان کامل ترين برنامه زندگي انسان، بيش از 700 بار علم به شکل هاي گوناگون به کاربرده شده است. در برخي آيات دانايان با نادانان مساوي دانسته نشده، بلکه عالمان را برتري داده و علم را به عنوان معياري براي ارزش و امتياز افراد قرار داده است.
    
    گزاره هاي ديني
    وقتي صحبت از يک برنامه علمي با رويکرد مذهبي مي شود، معمولا نوعي از برنامه هاي راديويي يا تلويزيوني به ذهنمان مي رسد که شالوده آن شاهد آوردن از دستاوردهاي علوم مدرن براي اثبات آيات قرآن و گزاره هاي ديني است. در اين ميان، گروه انديشه و قرآن راديو قرآن با تهيه و پخش برنامه «راز آسمان» فضايي کاملا متفاوت را براي مخاطبان فراهم آورده و کافي است روزهاي دوشنبه ساعت 20 راديوي خودتان را روي موج اف.ام 100 راديو قرآن تنظيم کنيد تا راز آسمان ها اندکي برايتان آشکار شود!
    
    برنامه هاي تخصصي
    سميرا قنبري که از سال 88 تجربه برنامه سازي براي راديو قرآن را دارد، تهيه کننده برنامه راز آسمان است. او تلاش کرده اين برنامه با بخش هاي متنوعش از فضاي کليشه اي ديگر برنامه هاي علمي جدا شود و از معدود برنامه هاي با مشخصه هاي علمي در راديو قرآن باشد. شوق او در صحبت هايش نشان مي دهد علاوه بر استقبال شنونده ها از پخش اين برنامه، راز آسمان براي او که معمولا برنامه هاي تخصصي علوم قرآني و برنامه هاي مناسبتي را تهيه کرده، به خودي خود تجربه اي جالب و متفاوت بوده است. قنبري مي گويد: مهندس کاظم کوکرم مباحث علم نجوم را در برنامه مطرح و مهندس عليرضا فتحي پور اشاره به آياتي مربوط به تامل در آسمان شب و مظاهر آن همچون ماه و خورشيد و... را بيان مي کند. او تاکيد مي کند: صحبت هاي آقاي کوکرم کاملا علمي است و در تکميل صحبت هاي ايشان مهندس فتحي پور آياتي که قرآن به اين پديده ها به طور خاص يا عام اشاراتي داشته را مانند اين که به آسمان ها نگاه کنيد يا در خلقت آسمان ها تفکر کنيد، توضيح مي دهند.
    تهيه بخش هاي مستند و گزارشي از کارهاي منجمان در گشت هاي شب رصدي، بيان رويدادهاي نجومي، اختصاص يک بخش از برنامه به کودکان و سوالاتشان و... تلاش يک گروه برنامه ساز براي رسيدن به هدفي والا و البته دشوار را نشان
     مي دهد.
    
    40 دقيقه اي که مخاطب آن را ترک نمي کند
    عليرضا فتحي پور که هم مدير گروه انديشه و قرآن راديو قرآن است و هم مجري برنامه مي گويد در برنامه راز آسمان، درباره ساختار ستاره ‍ ها و فعل و انفعالات شيميايي آنها در توليد نور و گرما به صورت تخصصي بحث نمي کنند. چون با توجه به گروه مخاطبان، اين اطلاعات به درد مخاطب نمي خورد. اما بد نيست بدانند در آسمان گردش ماه چگونه است، چرا شکل هلال ماه در شب هاي مختلف تغيير مي کند يا اصلا خيلي خوب است بدانند شهاب و بارش شهابي چيست.
    فتحي پور از جمله مديراني است که با آگاهي کامل از مخاطبان برنامه صحبت مي کند. وي مي گويد: وقتي در راديو قرآن اين برنامه را توليد کرديم، مخاطبان در تماس هايي که با روابط عمومي داشته اند از برنامه استقبال زيادي کردند. با استناد به پيامک هاي اين برنامه مخاطباني هستند که هنگام رانندگي برنامه را گوش مي کنند و حتي وقتي به مقصد مي رسند کماکان مي نشينند تا اين برنامه تمام شود. آنها وقت را از دست نمي دهند. اين نشان مي دهد برنامه توانسته جذاب باشد و ساختارش را حفظ کند و در مدت ۴۰ دقيقه اي که پخش مي شود مخاطب احساس خستگي نکند و از شوق آموختن مطالب جديد و جالب، موج راديو را تغيير ندهد.
    
    تمايز راز آسمان با ديگر برنامه هاي علمي
    «برنامه هاي راديو و تلويزيون از اين حيث که به يک موضوع علمي با نگاه مذهبي بپردازيم، معمولا اين طور بوده که از گزاره ها و يافته هاي علوم مدرن در تاييد آيات و روايات قرآن و گزاره هاي مذهبي استفاده مي شود. در حالي که اين شيوه به لحاظ روش شناسي در هر دو بحث علمي و مذهبي دچار اشکال است. به اين علت که آنچه در جريان علوم مدرن به دست مي آيد، مفاهيمي ابطال پذير، غيرمقدس و کلام بشر هستند.
    در حالي که آنچه در متون مذهبي مورد اشاره است کلام قدسي، خدشه ناپذير و مبتني بر ايمان و اعتقاد ابطال ناپذير است. اگر قرار باشد از يافته هاي علمي در مسير تائيد اعتقادات مذهبي استفاده کنيم، زماني اين يافته هاي علمي در نتيجه آزمايش ها و ارائه تئوري هاي جديد تغيير کند، آن وقت سرنوشت تفسير ما از آيات و رواياتي که ما خيرخواهانه اما نادانسته به آن گزاره هاي علمي منتسب کرده بوديم چه مي شود؟!» اين بخشي از صحبت هاي مهندس کاظم کوکرم، دبير گروه دانش روزنامه جام جم و کارشناس - مجري برنامه راز آسمان است. کوکرم که خود سابقه همکاري با برنامه هاي علمي متعددي در راديو و تلويزيون را دارد در ادامه مي گويد: از آنجا که در قرآن کريم، خداوند به ماه، ستاره ها و بسياري از پديده هاي فيزيکي ديگر اشاره مي کند، اين مي تواند مشوق ما باشد که به چيستي اين پديده ها فکر کنيم و دانش روز و اطلاعات مربوط به آنها را ياد بگيريم. ما در واقع مخاطب را از اين مسير تشويق مي کنيم که نجوم مدرن و مفاهيم آن را بهتر ياد بگيرد. علاوه بر اين که در آيات و روايات ما هم به علم آموزي تاکيد فراوان شده است.
    کوکرم درباره برنامه اش معتقد است: راز آسمان با وجود ارائه داده هاي علمي متنوع از دنياي نجوم، براي مخاطب تخصصي راديو قرآن نتيجه گيري ارائه نمي کند؛ بلکه به نجوم، هم از دريچه علمي و هم از دريچه مذهبي نگاه مي کند. مخاطب آزاد است، براساس گزاره هاي علمي و مذهبي که با آن مواجه مي شود نتيجه منطقي بگيرد. ما در اين مسير به او کمک مي کنيم تا با دقيق ترين داده هاي علمي و ارائه تفاسير مذهبي، به حقيقت پيدايش عالم هستي و کارکرد ستاره ها و سياره ها نزديک تر شود.
    
    اطلاعات ناقص يا نادرست ممنوع
    وقتي صحبت از برنامه راز آسمان شد، عليرضا فتحي پور، مدير گروه انديشه و قرآن راديو قرآن اين طور صحبت هايش را آغاز مي کند: هر برنامه اي براي مخاطبي توليد مي شود. ما براساس ذائقه مخاطب بايد محتوايي ارائه بدهيم. حال ممکن است مخاطبمان تخصصي يا عام باشد، در هر صورت محتواي ما نبايد اطلاعات ناقص يا نادرستي را منتقل کند. مخاطب راديو قرآن يک مخاطب تخصصي است. براي همين بايد شيوه مطرح کردن و برخورد با يک موضوع علمي برگرفته از نگاه ديني و قرآني باشد. فتحي پور مي گويد در برنامه راز آسمان به بهانه اين که در قرآن سخن از گردش شب و روز است، سخن از جايگاه ستاره ها ست، سخن از توجه به خلقت آسمان ها و زمين است و ... از اين دريچه نگاه کرده اند و سعي شان اين بوده در کنار بيان مفاهيم مذهبي و ديني، يک سري مفاهيم علمي و روزآمد را منتقل کنند.
    شب، راديو، آسمان / برنامه «راز آسمان» روزهاي دوشنبه ساعت 20 از راديو قرآن پخش مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "ستاره نجف آبادي"

  «معراج» با نماز / جام جم از برنامه ديني راديو معارف گزارش مي دهد
ستاره نجف آبادي، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  رنگين كمان روي موج راديو جوان / اين برنامه راديويي هر جمعه با سبكي متنوع ساعت 9 و 30 دقيقه پخش مي شود
ستاره نجف آبادي، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
  سينما بشنويد! / برنامه «سينما معيار» به نقد و تحليل مسائل سينما مي پردازد
ستاره نجف آبادي، جام جم 17/5/97
مشاهده متن    
  تهران خواب ندارد! / برنامه بيدار باش از راديو تهران روي آنتن مي رود
ستاره نجف آبادي، جام جم 8/5/97
مشاهده متن    
  صداي كالاي ايراني درآمد! / روزهاي شنبه تا پنجشنبه راديو اقتصاد با برنامه «كالاي ايراني» مهمان مخاطبان است
ستاره نجف آبادي، جام جم 11/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مكانيك كاربردي و محاسباتي
شماره 2 (پياپي 502)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است