|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: با اين چادر نمي شود براي مردم فيلم بازي كرد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5366
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


كافه ميرداماد 
با اين چادر نمي شود براي مردم فيلم بازي كرد
گفت و گو با سودابه آقاجانيان، مجري قديمي تلويزيون به مناسبت روز عفاف و حجاب


آدم رسانه است؛ نزديک به سه دهه است در تلويزيون و راديو فعاليت مي کند و تقريبا شناخت خوبي از فضاي رسانه اي کشور دارد.سودابه آقاجانيان که اجراي برنامه آفاق شبکه افق را به عهده دارد، فعاليت در تلويزيون را از اواخر دهه 60 شروع کرد.سال هاست از آقاجانيان به عنوان اولين مجري ياد مي شود که با حجاب چادر، مقابل دوربين نشست اما خودش مي گويد: «قبل از من خانم ها ساکي و صُلحي گويندگان خبر وچادري بودند، من اولين مجري برنامه هاي گفت وگومحور و توليدي بودم که با چادر برنامه اجرا کردم». آقاجانيان درباره رسانه و حجاب نظراتي دارد که خواندن و شنيدن آنها را روزي که به نام «عفاف و حجاب» نامگذاري شده، خالي از لطف نيست.
    
    در راديو فعاليت داريد،رسانه اي که مخاطبان محدودتري نسبت به تلويزيون دارد، گستردگي مخاطب و اين که در کدام شبکه اجرا داشته باشيد برايتان اولويت نيست؟
    مخاطب هميشه اهميت دارد چون برنامه براي مخاطب توليد مي شود اما نوع برنامه، ساختار و محتوايش برايم اولويت دارد.تهيه کنندگي برنامه پيشران شبکه چهار را هم به عهده دارم که تاکنون سه قسمت آن پخش شده است.فراگيري مخاطبان اين شبکه هم محدود ا ست اما اين موضوع باعث نشد به شبکه چهار نروم چون علاقه خاصي به جايگاه اين شبکه دارم.
    
    چند دهه است در صدا و سيما فعاليت داريد، با توجه به اين که رسانه ها در چند سال اخير گسترش يافته و شکل و ساختار انها تغيير کرده، برنامه سازي در تلويزيون را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    به نظرم سليقه و مطالبه گري مردم از رسانه ملي تغيير کرده و توقع مي رود برنامه هاي راديو و تلويزيون جلوتر از مردم باشند.مسلما اگر نگاهي واحد و يکپارچه توليدات و برنامه ها را راهبري کند، مخاطبان بيشتري را مي تواند با خود همراه کند.
    
    از ابتداي امسال درباره دهه 60 و اين که در اين دهه در کل جامعه اتفاقات خوبي رخ مي داد، صحبت مي شود.در اين دهه هر چند کشور درگير جنگ بود اما سريال ها و برنامه هاي خوبي توليد مي شد که مخاطبان زيادي داشت؛ دليل اين استقبال، نبود رسانه هاي ديگر و ماهواره بود يا اين که مردم چون خودشان را در برنامه هاي تلويزيون مي ديدند، آنها را تماشا مي کردند؟
    اجباري براي تماشاي برنامه هاي تلويزيون نبود ! همچنان که الان اجباري نيست. اما واقعيت اين است که مردم در دهه60 خودشان را بيشتر در رسانه ها مي ديدند؛ بيان دغدغه هاي عموم مردم اولويت بود.سريال ها، فيلم هاي داستاني و مستند و...آينه اي واقعي بود که بي واسطه مردم را نشان مي داد.
    فرهنگ غالب جامعه، جبهه بود و روحيه انقلابي گري در آنها وجود داشت. اما حالا سليقه و روحيه برخي از مردم تغيير کرده است.نسل اول و دوم انقلاب هنوز روحيه انقلابي گري ،دين مداري ، اخلاق مداري و ... را حفظ کرده اند اما واقعيت اين است که نسل هاي بعدي دچار چالش ها و اما و اگرهاي زيادي هستند.معتقدم رسانه ملي و ديگر ارگان هاي فرهنگي و هنري در بيان فرهنگ انقلاب موثر عمل نکرده اند.گاهي در بيان مفاهيم دفاع مقدس و انقلاب يا کوتاهي شد و يا بد عمل کرديم.مخاطب جوان امروز بشدت مشکل پسند شده و لازم است براي توليد برنامه ها هم بودجه کافي در نظر گرفته شود و هم ساخت آنها به آدم هاي کاربلد خلاق سپرده شود.قبول کنيم با برنامه سازي به روش دهه 60 نمي توان مخاطب امروزي را پاي تلويزيون نشاند.
    
    سال هاست با حجاب چادر در عرصه هاي مختلف رسانه اي و اجتماعي فعاليت مي کنيد، اين درحالي است که برخي معتقدند با چادر نمي توان آن طور که دوست داري، فعاليت کني؟
    بارها گفته ام و باز هم تاکيد مي کنم حجاب و پوشش چادر هيچ ممانعتي براي کار و فعاليت اجتماعي به وجود نمي آورد.به نظرم حجاب هويتي است که اگر آن را بپذيري و دروني اش کني، مردم نيز تو را با حجاب خواهند پذيرفت.
    وقتي حجاب را در فکر و انديشه ات نپذيرفته باشي، طوري رفتار مي کني که مردم احساس خواهند کرد که حجاب خودخواسته نيست و فرد دارد اداي آدم هاي محجبه را درمي آورد، وقتي حجاب خودخواسته باشد حس خوبي در تو به وجود مي آورد و اين احساس را در ديگران به وجود نمي آوري که حجاب يا چادر آويزانت است، بلکه حجاب تبديل به بخشي از هويتت مي شود که اتفاقا خوشايند هم هست و وجود آن را بند و وصله نمي داني که اگر کنارش بگذاري رها مي شوي.من سال هاست با چادر فعاليت اجتماعي و رسانه اي دارم، سفرهاي خارجي رفته ام و در مجامع بين المللي حاضر شده ام اما هيچ کس نتوانسته نه به من خُرده بگيرد و نه انتقادي به من داشته باشد چون حجاب بخشي از باور و هويتم است و آن را بسيار دوست دارم و چون اين حس دروني است حتي منتقدان حجاب نمي توانند در من احساس بدي به وجود آورند يا تفکرم را به چالش بکشند.
    
    انتخاب حجاب کاملا به نوع تربيت خانواده و مدارس بستگي دارد، چگونه اين دو نهاد و رکن اساسي جامعه مي توانند بچه ها را در انتخاب پوشش مناسب کمک کنند؟
    متاسفانه بيشتر والدين نمي دانند چگونه بايد حجاب و عفاف را به دختران و پسران خود تفهيم کنند تا آنها حجاب را انتخاب کنند.
    خيلي از والدين تمايل دارند که فرزندان با حجابي داشته باشند اما متاسفانه بلد نيستند چگونه حجاب و عفاف را براي فرزندان خود توضيح داده و آنها را تشويق کنند که با حجاب باشند.نوع رفتار پدر و مادر و برخورد واقعي آنها با مقوله حجاب و عفاف بايد خيلي سنجيده و درست باشد تا بچه ها نه در حرف و شعار بلکه در رفتار و عمل، پدر و مادر را الگوي خود قرار دهند.
    در مدارس هم دقيقا همين گونه است، نبايد دانش آموزان را فقط به واسطه زور و نمره انضباط وادار به حجاب و شرکت در نماز جماعت کرد. بايد با آنها وارد گفت وگو شد و معلمان و مديران مدارس خودشان به بهترين الگوي کاربردي براي دين مداري و حفظ حجاب تبديل شوند تا بچه ها مشتاق شده و از آنها پيروي کنند.اکنون به همه ما ثابت شده سختگيري هاي کورکورانه نمي تواند راه درست و دينداري عميق را به بچه ها آموزش دهد.
    كافه ميرداماد: با اين چادر نمي شود براي مردم فيلم بازي کرد / گفت و گو با سودابه آقاجانيان، مجري قديمي تلويزيون به مناسبت روز عفاف و حجاب
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روزنامه نگاري الكترونيك
متن مطالب شماره 4 (پياپي 12)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است