|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: بن بست حادثه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


بن بست حادثه
2000 نقطه حادثه خيز درون شهري در شهرهاي كشور جان شهروندان را تهديد مي كند

نويسنده: بهنام اكبري

پايانه مسافربري کردستان نقطه پايان زندگي شد براي مسافراني که زنده زنده در آتش سوختند. مسافراني که مرگ شان ناامني خودرو و معابر کشور را دوباره تيتر يک روزنامه ها کرد.
    سال هاست برخي مديران از وجود هزاران نقطه حادثه خيز در معابر کشور حرف مي زنند، اما اين نقاط از سر راه مسافران برداشته نمي شود و مسافران قرباني مي شوند و حکايت مرگ شان صفحات حوادث را سياه مي کند.
    آن طور که رئيس پليس راهور ناجا گفته حدود 5000 نقطه حادثه خيز در معابر درون و برون شهري کشور در کمين مسافران است، اما براي بي خطر شدن اين نقاط قدمي جدي برداشته نمي شود چراکه در کشورمان هر سال نيم درصد ارزش راه را براي بازسازي آن اختصاص مي دهند، اين درحالي است که در کشورهاي توسعه يافته براي بازسازي جاده ها هر سال حدود 6درصد ارزش راه هزينه مي شود.
    اين بار اولي نيست که در معابر کشور جان شهروندان چوب حراج مي خورد، جاده هاي کشور هر ساله در نقاط حادثه خيز شاهد تصادف هايي با آمار کشته هاي بالا است؛ فروردين سال گذشته 12 نفر براثر واژگوني اتوبوس سبزوار جان باختند، شهريور همان سال حادثه اي که براي اتوبوس مسافربري اتفاق افتاد کتاب زندگي 12دانش آموز هرمزگاني را بست. کمتر از يک ماه پس از اين حادثه 11 مسافر در جاجرود نيز سرنوشتي مشابه پيدا کردند. برگ هاي تقويم را اگر کمي به عقب ورق بزنيم به ارديبهشت 92 و روزي مي رسيم که به نوعي ماجراي حادثه اخير کردستان است، چون پرده آخر زندگي 17 مسافر اتوبوس اهواز اصفهان را که در آتش زنده زنده سوختند يک کاميون ده تن به تصوير کشيد.
    به گزارش جام جم، در حادثه اي ديگر اين بار در سال 83، حادثه وخيم تر بود و بعد از تصادف يک تانکر حامل سوخت با چند اتوبوس و خودروي سواري يکصد نفر به شکلي سوختند که اجسادشان قابل شناسايي نبود. بنابراين بيراه نيست اگر گفته شود سوءمديريت در جاده هاي کشور جان شهروندان را به بازي گرفته است و به جان و مال شان چوب حراج مي زند. بعد از تمامي اين حوادث برخي مديران اعلام کردند دستورالعمل و نکات لازم پيش بيني شده اما هربار حادثه اي دلخراش يادآور مي شود که معابر کشور جولانگاه مرگ است و تدابير مديران از مقام وعده فراتر نمي رود.
    
    نقاط مرگبار
    معابر کشور به مرگ ختم مي شوند، آنها با پيچ و شيب هاي غير استاندارد رانندگان را به پيشواز مرگ مي برند. سردار تقي مهري، رئيس پليس راهور ناجا در اين باره مي گويد: حدود ۳۰۰۰ نقطه برون شهري و ۲۰۰۰ نقطه درون شهري به عنوان نقاط حادثه خيز شناسايي شده است. اين بار اولي نيست که مسئولان از نقاط حادثه خيز دم مي زنند، مشکل اين است که اين نقاط همچنان در جاده هاي کشور باقي مي مانند تا زندگي را به کام مسافران و خانواده هايشان تلخ کنند. آن طور که رئيس پليس راهور ناجا مي گويد فرماندهان بايد با انجام پيگيري و مکاتبه اين نقاط را ايمن سازي کنند.
    
    راه بي اعتبار
    بسياري از معابر کشور شرايط نامناسبي دارند براي نمونه خط کشي، گاردريل و روشنايي مناسبي ندارند و حتي تابلوهاي هشداردهنده مناسبي نيز پيش بيني نشده تا به رانندگان درخصوص خطرات راه هشدار دهد. هادي هاشمي، رئيس پيشين پليس راهور پايتخت با انتقاد از ناچيز بودن اعتباري که براي ايمن سازي معابر در نظر گرفته مي شود، مي گويد در کشورهاي موفق بين 2 تا 6 درصد هزينه ساخت يک راه را هر سال براي نگهداري آن هزينه مي کنند، اين درحالي است که در کشورمان کمتر از يک درصد از هزينه ساخت راه به اين مهم اختصاص پيدا کرده و در خوشبينانه ترين حالت نيم درصد آن محقق مي شود.
    
    تلاش لاک پشتي
    تا چند سال پيش تعداد نقاط حادثه خيز در جاده هاي درون و برون شهري کشور بيش از 8000نقطه برآورد مي شد، اما محمدحسين حميدي، فرمانده پليس راه کشور به ما مي گويد اين نقاط اکنون به 5400 نقطه رسيده است.
    او عنوان مي کند: کاهش نقاط حادثه خيز توانسته در کم شدن تصادفات چشمگير باشد. با توجه به اين که اقدامات مربوط به اصلاح نقاط به علت کمبود بودجه بسيار کند انجام مي گيرد، پليس مجبور به آگاهي و آشکارسازي شده است.
    بنابراين پليس با تابلو هاي فسفري و کنترل سرعت رانندگان از طريق مختلف سعي کرده کم کاري هاي اصلاح نقاط حادثه خيز را جبران کند.
    حميدي در پاسخ به پرسش جام جم درخصوص راهکار پليس براي کاهش تصادفات مي گويد: چون در چند سال اخير تصادفات تانکر هاي حمل سوخت با ساير اتومبيل ها و در نتيجه آن آتش گرفتن افزايش يافته، اولويت را بر تعويض سيستم حمل و نقل سوخت کشور گذاشتيم. هر چند اين اقدامات به کندي در حال انجام است و تردد اين تانکر ها همچنان ادامه دارد اما باعث کاهش تصادفات شده است. حميدي با اشار ه به قديمي بودن سيستم حمل و نقل بار کشورکه تانکرهاي سوخت هم جزو آن است، ادامه داد: کنترل و نظارت بر حمل و نقل سوخت در کشور ما ساماندهي نشده و به روش سنتي انجام مي گيرد. در حالي که اين روش ها، ناکارآمد، غلط و نيازمند تغيير است.
    فرسوده و قديمي بودن تانکر ها و کاميون هاي انتقال سوخت، جاده هاي خطرناک و نامناسب را مي توان بر قديمي بودن سيستم کنترل دستگاه هاي ناظر اضافه کرد. آن طور که رئيس پليس راه کشور مي گويد در حوزه ايمني، ناوگان باري کشور يکي از خطرات بالقوه ما است. رانندگان با توجه به نياز و فشار هاي اقتصادي که دارند بيشتر از زمان مجاز که همان 9 ساعت است رانندگي مي کنند. مقدورات پليس هم در حدي نيست که بتواند بر آنها نظارت و کنترل کافي را داشته باشد. هيچ سيستم کنترلي و نظارتي هم نمي تواند به طور کامل مانع اين امر شود.
    
    کمربندي هاي نا بجا
    کم نيستند شهر هايي که کمربندي آنها از وسط شهر يا دست کم از کنار شهرک هاي مسکوني مي گذرد، در اين شرايط کل مسير حادثه خيز است، ناهماهنگي بين دستگاه هاي مختلف درخصوص احداث کمربندي باعث شده در بسياري از شهر ها شهرک هاي مسکوني در مجاورت کمربندي ها ايجاد شود.
    
    رئيس جمهور وارد شود
    کميسيون ايمني راه هاي کشور حدود هشت سال پيش ايجاد و وزير راه و شهرسازي به عنوان رئيس آن انتخاب شد، اما تصميم هاي اين نهاد تاکنون به درستي اجرا نشده چراکه 17 وزارتخانه و سازمان عضو اين کميسيون هستند به همين دليل جاي خالي رئيس جمهور در چنين نهادي احساس مي شود.
    حدود دو سال پيش لايحه تشکيل شوراي عالي ايمني حمل ونقل به مجلس فرستاده شد تا وظايف دستگاه هاي مختلف بدرستي مشخص شود قرار بر اين بود رئيس جمهور اين شورا را مديريت کند تا همه نهادها وظايف خود را انجام دهند، اما زماني که اين لايحه مراحل آخر تصويب را پشت سر مي گذاشت از مجلس پس گرفته شد.
    بن بست حادثه / 2000 نقطه حادثه خيز درون شهري در شهرهاي کشور جان شهروندان را تهديد مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از "بهنام اكبري"

  دارو با پارو / مشكلات بازار دارو به آشفته بازار نسخه نويسي و تجويز دارو محدود نمي شود
بهنام اكبري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  يك كلاس درس براي همه ايران / روايت خواندني از ماجراي 16 دانش آموز يك كلاس در منطقه محروم سيستان و بلوچستان كه همگي در رشته پزشكي قبول شدند
بهنام اكبري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  شيپور گراني روي ديوار / جام جم از آشفته بازار تعيين قيمت در فضاي مجازي گزارش مي دهد
بهنام اكبري، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  نبض تند كريمخان، نبش خردمند / گزارش ميداني جام جم از وضعيت داروخانه 13 آبان در روزهايي كه كمبود دارو، بيماران را با بحران مواجه كرده است
بهنام اكبري، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  ديوار كوتاه قانون / جام جم بررسي مي كند، آيا در برخورد با مفسدان اقتصادي خلا قانوني وجود دارد؟
بهنام اكبري، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 4 (پياپي 704)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است