|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: شب داغ سنندج به روايت شاهدان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 19 (حوادث) > متن
 
 


شب داغ سنندج به روايت شاهدان
جزئياتي از حادثه تلخ تصادف در سنندج كه جان بيش از 11 نفر از هموطنان را گرفت

نويسنده: محمد غمخوار

برخورد تريلر حامل مازوت با اتوبوس در مقابل ترمينال سنندج فاجعه اي را رقم زد. در اين تصادف مسافران اتوبوس و راننده نفتکش جان باختند و 7نفر ديگر مصدوم شدند. در کردستان سه روز عزاي عمومي اعلام شده است. در حالي که اسامي 11نفر به عنوان جان باختگان اين تصادف اعلام شده است، کمک راننده تعداد قربانيان را 15 نفر اعلام کرد. آتش نشاني هم اعلام کرده که 13 جسد را به اورژانس تحويل داده است. حسن روحاني، رئيس جمهور در پيامي با ابراز همدردي و تسليت به خانواده هاي جان باختگان حادثه تلخ و تاسف بار در پايانه مسافربري سنندج از مسئولان استاني به ويژه استاندار به عنوان نماينده دولت خواست تا نسبت به بررسي دقيق علت وقوع اين حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ويژه اي براي رسيدگي به خانواده هاي داغديده و تسکين آلام آنان داشته باشند.
    
    شروع فاجعه
    عقربه هاي ساعت، 12 شب را نشان مي داد که اتوبوس پس از سوار کردن 11مسافر از ترمينال سنندج خارج شد. مقصد اتوبوس تهران بود. مسافران غافل از اين که چه فاجعه اي در انتظارشان هست، خود را براي سفري شش ساعته آماده کرده بودند. اتوبوس از ترمينال خارج شد و پشت يک دستگاه مزدا توقف کرد.
    آن سوي کمربندي دکترحسيني سنندج، نفتکش ايراني که از پالايشگاه کرکوک مازوت بارگيري کرده بود، به سمت بندر امام در حرکت بود. به نزديکي ترمينال سنندج که رسيد، راننده پاي خود را روي پدال ترمز فشار داد. پدال پايين رفت اما از سرعت تانکر حمل سوخت کم نشد.
    سرعت زياد و بار سنگين توقف آن را غيرممکن کرده بود. راننده هرکاري کرد نتوانست آن را متوقف کند و با پشت اتوبوسي برخورد کرد.
    چند ثانيه بعد فاجعه اي رقم خورد. تانکر منفجر شد و اتوبوس در ميان آتش گرفتار شد. حادثه آنقدر سريع رخ داد که مسافران فرصت فرار پيدا نکردند.
    
    حادثه از زبان بازمانده
    چياکو کريمي، يکي از دو راننده اتوبوس که در اين حادثه جان سالم به در برده است، در تشريح حادثه به فارس گفت: اتوبوس براي سوار کردن مسافر پشت يک دستگاه وانت توقف کرد که ناگهان همزمان با برخورد تانکر با اتوبوس صداي انفجار بلند شد و تانکر و اتوبوس به صورت همزمان آتش گرفتند.
    وي تصريح کرد: من جلوي در ايستاده بودم. به محض انفجار از اتوبوس بيرون پريدم. وضعيت واقعا وحشتناکي بود و چيز ديگري به خاطر ندارم.
    وي با بيان اين که در کل ۱۴ مسافر، دو راننده و يک شاگردراننده سرنشين اتوبوس بوديم، اظهار کرد: تنها دو نفر از اين ۱۷ سرنشين جان سالم به در برده و بقيه جان باخته اند.
    
    آغاز عمليات اطفاي حريق
    پس از شعله ور شدن اتوبوس و تانکر حمل سوخت شاهدان حادثه با آتش نشاني و اورژانس تماس گرفتند و درخواست کمک کردند. ارتفاع آتش به چهار متر مي رسيد و نزديک شدن به آن غيرممکن بود. آتش به خودروهايي که مقابل ترمينال پارک بودند سرايت کرد و يک دستگاه مزدا و يک خودروي پرايد هم آتش گرفتند. براي مهار آتش و امدادرساني به حادثه ديدگان 50 آتش نشان با 20 دستگاه ماشين آلات سبک و سنگين وارد عمل شدند.
    سرپرست سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري سنندج در تشريح عمليات آتش نشانان اظهار کرد: پس از اطلاع رساني اين حادثه، آتش نشانان ايستگاه ترمينال کمتر از دو دقيقه بعد به محل حادثه رسيدند و پس از دقايقي ماموران ساير ايستگاه ها نيز در محل حضور يافتند.
    سهيل فضل وزيري افزود: آتش نشانان با حضور در محل حادثه بلافاصله عمليات اطفاي حريق را انجام داده و اجساد مسافران را از داخل اتوبوس بيرون کشيدند اما به دليل شدت حادثه و جاري شدن مقدار زيادي نفت در مسير، امکان جمع کردن خودروها با جرثقيل وجود نداشت.
    وي تاکيد کرد: با توجه به اين که مقادير زيادي از مواد نفتي در مسير جاري شده بود بسرعت با چند دستگاه کمپرسي نسبت به حمل خاک و خاکريزي مسير کمربندي دکتر حسيني اقدام شد.
    
    علت حادثه چه بود؟
    پس از اين حادثه کارشناسان راهنمايي و رانندگي بررسي ها براي علت تصادف را آغاز کردند. به گفته دادستان مرکز استان کردستان و براساس گزارش هاي اوليه، پارگي شلنگ ترمز تانکر حمل سوخت علت وقوع حادثه بوده است .
    اکبر جوهري افزود: تانکر حمل سوخت مربوط به خود ايران بوده و اين که گفته مي شود تانکر و راننده آن از کشور عراق بوده است، صحت ندارد.
    
    نوشدارو پس از مرگ سهراب
    کمربندي حسيني سنندج يکي از نقاط پر خطر است که فکري به حال آن نشده بود تا اين که اين حادثه تلخ را رقم زد.
    رئيس پليس راه کشور هم ديروز گفت: منطقه اي که تصادف در آن رخ داده جزو مناطق حادثه خيز در شهر سنندج است و همکاران ما بارها به مسئولان منطقه تذکرات لازم را داده اند.
    استاندار کردستان پس از اين سانحه تلخ گفت: از امروز براي تعريض و برطرف کردن مشکلات کمربندي دکتر حسيني اقدام خواهد شد تا ديگر شاهد چنين حوادثي نباشيم.
    
    آتش گرفتن مازوت
    فاطمه کاهي، سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي درباره مبدا و مقصد تانکر سوخت گفت: پس از بررسي هاي صورت گرفته مشخص شد اين تانکر ترانزيتي و مبدا حرکت آن از کشور عراق بوده است.
    وي ادامه داد: آنچه که اين تانکر حمل مي کرد مازوت يا همان نفت کوره بود که به سمت بندر امام در حرکت بود که اين تصادف رخ داد.
    
    برخورد با آشوبگران
    در حالي که تعدادي از هموطنانمان در حادثه تصادف اتوبوس در سنندج در حال سوختن بودند و مردم و امدادگران مشغول کمک به حادثه ديدگان، تعداد انگشت شمار عناصر آشوبگر ناگهان در بين مردمي که در محل حادثه حضور داشتند، ظاهر شدند و به سمت نيروهاي امدادي و انتظامي حمله ور و لحظاتي مانع امدادرساني شدند و با سنگ و چوب به تعدادي از خودروهاي دولتي، انتظامي و امدادرسان صدمات جدي وارد کردند .
    دادستان مرکز استان کردستان، دستور شناسايي و برخورد با اغتشاشگران را صادر کرده است.
    
    اسامي جان باختگان
    مديرکل پزشکي قانوني استان کردستان ديروز اعلام کرد: پيکر 11 جان باخته معاينه و نمونه DNA جانباختگان اخذ شده است. اجساد پس از اخذ نتايج DNA بنا به دستور قضايي به خانواده جان باختگان تحويل خواهند شد.
    
    اسامي جان باختگان حادثه تصادف تانکر نفتکش با اتوبوس مسافربري در ترمينال سنندج به شرح ذيل اعلام شد: ۱ - پارسا اصلاني ۲ - پرويز زماني
     ۳ - پيمان زماني ۴ - مسعود نصيري ۵ - مينا صداقت ۶ سارا آئينه ۷ - پارسا آئينه ۸ - فواد سيفي
     ۹ - کامران مقبل۱۰ - فرشاد مرادي، ۱۱- عبدالحسين طاهرويسي (راننده نفتکش) بوده است.
    
    اسماعيل تمهيدي، مسئول بازرسي و نظارت امور مسافربري استان کردستان به ايسنا گفت: توقف اتوبوس در خارج از پايانه و سوار کردن مسافر کار خطرناکي است که بارها در اين مورد به رانندگان اتوبوس و مسئولان تعاوني ها تذکر داده شده است.
    
    شناسايي هويت 10 جان باخته
    علي اکبر گروسي، رئيس کل دادگستري استان کردستان عصر ديروز درباره روند رسيدگي به پرونده اين حادثه گفت: از ۱۱ نفر فوت شده هويت 10نفر شناسايي شده و هويت يک نفر هنوز مشخص نشده است.
    وي در رابطه با تشکيل پرونده اين حادثه در دستگاه قضايي هم اظهار کرد: يکي از معاونين دادسراي سنندج همراه با بازپرس و تيم جنايي آگاهي استان موضوع را به صورت ويژه در دستور کار خود قرار دادند تا نسبت به بررسي همه جانبه يافتن علت يا علل وقوع حادثه و شناسايي مقصر يا مقصران حادثه اقدام کنند.
    فرمانده انتظامي ايلام هم پس از عيادت از مصدومان گفت: راننده حدود ساعت پنج عصر پليس راه را رد کرده و فرصت کافي براي عبور از شهر در طول روز را داشت و نمي دانيم چرا تا شب صبر کرده و بعد به حرکت ادامه داده است.
    
    راننده 25 سال سابقه رانندگي دارد
    يکي از همکاران راننده اتوبوس به جام جم گفت: اتوبوس اسکانيا از پايانه سنندج عازم شهر تهران بود که بعد از تصادف با تانکر حمل سوخت آتش گرفت و مسافران آن جان باختند. راننده اين اتوبوس از رانندگان قديمي بود که حداقل 25سال است که رانندگي مي کند و سفرهاي زيادي را از تهران به سنندج و برعکس داشت.
    وي افزود: او و کمک راننده اش تبحر لازم را در رانندگي داشتند. اين حادثه خيلي تلخ و دردناک بود و همه ما را هم ناراحت کرده است. خود راننده هنوز باورش نمي شود چنين حادثه اي رخ داده و مسافران فوت شده اند. او هنوز در شوک اين تصادف مرگبار است.
    
    شاهدان ماجرا چه گفتند
    عباس که در زمان حادثه در ترمينال حضور داشت به جام جم گفت: داخل ترمينال، پاي اتوبوس ايستاده بودم تا مسافر سوار کنم که صداي تصادف از بلوار دکتر حسيني شنيدم و سريع به بيرون ترمينال رفتم. همه جا آتش گرفته بود و کسي نمي توانست براي کمک نزديک شود. کمک راننده مجروح در کنار اتوبوس افتاده بود که او را از منطقه دور کرديم و وقتي آمبولانس آمد به بيمارستان انتقال داديم. آتش نشاني وقتي آمد نتوانست هيچ کاري براي مسافران انجام دهد و آنها براثر آتش سوزي جان خود را از دست داده بودند.
    وي ادامه داد: امدادگران خيلي تلاش کردند اما فقط توانستند آتش را خاموش کنند و کسي اميدي براي نجات مسافران نداشت. اتوبوس 11 مسافر داشت و اگر اين حادثه در ايام تعطيلات رخ مي داد، با فاجعه اي بدتر از اين روبه رو بوديم.
    راننده اتوبوسي هم گفت: اين منطقه محل عبور تانکر حمل سوخت است و پليس بايد بيشتر روي آنها نظارت داشته باشد. همان طور که براي راننده هاي اتوبوس سختگيري مي شود بايد براي راننده هاي تانکرهاي حمل سوخت و سلامت خودروي آنها سختگيري شود.
    مردي که مقابل ترمينال سوپرمارکت دارد هم به ايسنا گفت: حوالي ساعت 24 بود و مشغول ديدن فوتبال بودم که ناگهان صداي انفجاري شنيدم و از مغازه خارج شدم و ديدم که شعله هاي آتش تا انتهاي ديوار تعويض پلاک رفته و همه فرياد مي زنند. مردم به سوي مغازه ام هجوم آوردند و آب مي خواستند. تشنه بودند و گلويشان از اضطراب خشک شده بود و همه دست و پاي خود را گم کرده بودند و نمي دانستند چه کار کنند. اتوبوس همراه مسافرانش در حال سوختن بود و هيچ کس نمي توانست کاري کند و آتش نشانان در مدت کوتاهي آمدند و مشغول فعاليت بودند، ولي شعله هاي آتش آن قدر زياد بود که مهار آن سخت شده بود.
    علي، مرد موتورسواري که شاهد آتش سوزي بود، مي گويد: من در 50 متري اين تانکر سوخت در حال حرکت بودم که اين اتفاق افتاد و سريع ايستادم و خانواده ام را بغل کردم، چون همسر و بچه ام وحشت کرده بودند.
    
    شب داغ سنندج به روايت شاهدان / جزئياتي از حادثه تلخ تصادف در سنندج كه جان بيش از 11 نفر از هموطنان را گرفت
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 19 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بارآثار ديگري از "محمد غمخوار"

  وقتي رژه واقعي شد / گفت و گو با سربازاني كه اين روزها عكس هايشان خبرساز شده است
محمد غمخوار، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  به فكر جان خودم نبودم / خودكشي دختر 25 ساله با فداكاري نگهبان سد ناكام ماند
محمد غمخوار، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  روايت دست اول از معركه «دشت ارژن» / جام جم در گفت و گو با پليس مضروب جزئياتي از حمله راننده خاطي به مامور قانون را منتشر كرد
محمد غمخوار، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
  سرباز وطن، زندگي بخشيد / اعضاي بدن سرباز جوان به 3بيمار پيوند زده شد
محمد غمخوار، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  15 ماه آفتاب را نديدم / جزئيات عمليات رهايي سعيد براتي در گفت و گوي اختصاصي جام جم با فرمانده مرزباني و سرباز ربوده شده
محمد غمخوار، جام جم 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رامش روان
متن مطالب شماره 9، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است