|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: دعواي بچه ها را بزرگ نكنيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 12 (سلامت) > متن
 
 


دعواي بچه ها را بزرگ نكنيم
چگونه به دعواي خواهر و برادري پايان دهيم؟

نويسنده: نيلوفر جامه بزرگي

تابستان و تعطيلي مدارس گرچه براي بسياري از دانش آموزان شيرين است اما زمان کافي و اوقات فراغت زيادي هم به همراه دارد که گاه با کشمکش هايي همراه مي شود. دعواي هاي خواهر و برادري گرچه مرحله اي از فرآيند رشدي است، اما بسياري از والدين با اين سوال اساسي رو به رو هستند که براي پيشگيري از دعوا چه بايد کنيم يا هنگام بروز کشمکش چه برخوردي داشته باشيم؟ دکتر پريناز بنسي، روان شناس تربيتي و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي درباره اين مساله بيشتر توضيح مي دهد.
    
    ما مي توانيم مفاهيم فلسفي را به بچه ها ياد بدهيم. از آنها سوال کنيد که ماجرا چه بوده و چه کسي شروع کرد؟ اجازه بدهيد تا ذهن شان به کار بيفتد و خودشان بگويند که چه کسي ابتدا اسباب بازي ديگري را گرفت يا چه کسي ديگري را هل داد. در اين مرحله سعي کنيد بيشتر گوش دهيد تا خودشان ماجرا را تعريف کنند. بايد با اين سوالات به اين نتيجه برسند که کدام کارشان در آن مقطع غلط يا درست بوده است. حتي اگر بدون جبهه گيري از آنان سوال کنيد، خودشان به اين نتيجه مي رسند که کجاي کارشان اشتباه بوده است و از طرف مقابل عذرخواهي خواهند کرد.
    
    بايد عذرخواهي کند؟
    ممکن است اين گونه برداشت شود که به هر نحوي که شده بايد کودک را مجبور کنيم تا عذرخواهي کند. اما اين گونه نيست و ما به زور چيزي را تحميل نمي کنيم. تنها وظيفه ما اين است تا با سوال پرسيدن به او کمک کنيم به اشتباه خود پي ببرد و خودش مشتاق به معذرت خواهي و رفع کدورت از خواهر يا برادرش شود.
    در واقع ما توقع داريم تا شرايطي را فراهم کنيم که او خودش معذرت خواهي کند. معمولا در دعواهاي کودکان دو طرف مقصر هستند و بگو مگوها يا کتک کاري ها به طور ناآگاهانه اتفاق مي افتد و بيشتر حس لجبازي و ناآگاهانه بودن است که باعث بروز اين مشکلات مي شود. مثلا وقتي کسي اسباب بازي ديگري را مي گيرد، کودک ديگر ممکن است بلافاصله او را هل دهد که در اين صورت هردوي آنان مرتکب اشتباه شده اند و بايد از جانب خود متوجه اشتباه شان شوند.
    اين نکته را به ياد داشته باشيد که بعد از اين که با آنان صحبت کرديد و از يکديگر عذرخواهي کردند، آنان اجازه دارند دوباره بازي را ادامه دهند و حتي مي توانيد براي اين که متوجه اشتباه شدند، و رفع کدورت کرده اند، تشويق شان کنيد.
    
    دعوا فايده دارد؟
    در همين دعواهاست که بچه ها قوانين و مقررات را مي آموزند و احترام گذاشتن به يکديگر را درک مي کنند.
    در دعوا درس هايي ارزشمند مانند اين که نبايد خودخواه باشم و کمي فروتن باشم نهفته است، کودکان در دعوا مفهوم نرمش و انعطاف پذيري را هرچه بيشتر لمس مي کنند. پس براي دعواهاي فرزندان تان کلافه نشويد و سعي کنيد آن را به عنوان فرآيندي از رشد بپذيريد. اين که شما به عنوان والدين عصباني نشويد و به عنوان محرکي ديگر عمل نکنيد بسيار مهم است.
    شما مي توانيد به عنوان راهنمايي کننده شيوه درست را به آنان بياموزيد اما اجازه نداريد با داد و قيل و قال آنان را بازخواست کنيد. بهتر بگويم مي توانيد ناراحتي خود را ابراز کنيد، حتي مي توانيد در شرايطي، احساسات خود را نيز بيان کنيد که از دعواي آنان ناراحت هستيد يا اين که دوست نداريد آرامش خانه بر هم بخورد. اما نبايد نکات و حرف هاي خود را با خشم بيان کنيد و مانند پتکي بر سر فرزندانتان خراب شويد.
    
    بازي ممنوع
    برخي از والدين براي پيشگيري از دعواهاي همسالان يا خواهر و برادرها قانون هايي خلق مي کنند، مانند اين که نبايد با يکديگر بازي کنيد يا هرکس بايد در اتاق خود بازي کند که اين کار نادرست است. ما اجازه نداريم کودک را از بازي منع کنيم. هر بازي هزاران تجربه در دل دارد که به راحتي آنان را در اختيار فرزند ما مي گذارد. ممکن است بارها با هم بجنگند اما باز هم حق دارند تا کودکي کرده و با يکديگر بازي کنند.
    هدف ما اين است که آنان ياد بگيرند که چگونه مشکلات خود را حل کنند و براي زندگي آينده آماده شوند. به بازي و دعواي کودکان به چشم تجربيات ارزشمند نگاه کنيد. اين نگاه به شما کمک مي کند تا فلسفه دعواهاي کودکانه را راحت تر درک کنيد و کمتر عصباني شويد و در نهايت سعي کنيد تا رفتارهاي بچه ها را هدايت شده تر مديريت کنيد.
    
    دفعه آخره !
    حتما شما هم با اين واژه آشنا هستيد کودکان بارها اين جمله «ديگه تکرار نمي شه» را مي گويند و عذرخواهي مي کنند و باز هم اين کار را تکرار مي کنند. البته که اگر رفتار نادرستي تکرار شد مجازيم تا محدوديت هايي براي آنان ايجاد کنيم:
    «شما به من قول داده بودي اما باز هم اين حرف يا اين رفتار را تکرار کردي و به همين دليل امروز از تماشاي تلويزيون (يا هر عامل خوش آيند ديگري) محروم هستي».
    در اين کار زياده روي نکنيد و بدون عصبانيت موضوع را به او توضيح دهيد تا آگاه باشد. هدف از محدوديت ها اين است تا تلنگري ايجاد کنيم نه اين که کودکمان را به ميزان زياد آزار دهيم؛ حتي اجازه بازي نکردن با يک اسباب بازي خاص هم کافي است تا نتيجه حاصل شود.
    دعواي بچه ها را بزرگ نکنيم / چگونه به دعواي خواهر و برادري پايان دهيم؟
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 12 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "نيلوفر جامه بزرگي"

  مصائب تپل بودن / علت چاقي در نوجواني چيست و چه راهكارهايي براي رهايي از آن وجود دارد؟
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  نارسايي كليه خاموش، اما دردسر ساز / ساليانه با يك آزمايش خون از احوال كليه هايتان آگاه شويد
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  اورژانس گرمازدگي / وقتي افزايش دماي بدن به مرز هشدارمي رسد
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 21/5/97
مشاهده متن    
  ايمن سازي در برابر هپاتيت / 95 درصد مبتلايان به هپاتيت از بيماري خود بي اطلاعند
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 6/5/97
مشاهده متن    
  قلب دوم ات را بپا ! / همه آنچه كه بايد درباره بيماري خارپاشنه بدانيد
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 120، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است