|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: بهترين خودروهاي برقي 2018
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 13 (ماشين) > متن
 
 


بهترين خودروهاي برقي 2018
با خودروهايي آشنا شويد كه آينده صنعت خودروسازي جهان را رقم مي زنند

نويسنده: محمدرضا نجفي

سال هاست موضوع پايان يافتن ذخاير سوخت هاي فسيلي به عنوان سرنوشت محتوم اين نوع سوخت در جهان مطرح شده است. جدا از اين که هشدارهاي زيادي نيز مبني بر آلودگي هوا به دليل استفاده روزافزون از خودروهايي که با اين گونه سوخت ها به حرکت درمي آيند مطرح مي شود، محققان براي جايگزيني منبع انرژي پاک و پايان ناپذير تلاش هاي زيادي را از مدت ها پيش در دستور کار خود قرار داده اند.
    خودروهايي که امروزه با برق حرکت مي کنند، حاصل مطالعه محققان و مهندساني هستند که از سال ها پيش وارد عرصه رقابت در اين حوزه شده اند. مهم ترين خصوصيت خودروهاي برقي که باعث شده اتکاي خودروسازان به سوخت هاي فسيلي به کمترين ميزان ممکن برسد، استفاده از انرژي هاي تجديدپذير و پاک است و هرچقدر متخصصان اين صنعت بتوانند ميزان کارايي و مقدار پيمايش محصولاتشان را بالاتر ببرند موفق تر عمل کرده اند. به همين علت سازندگان خودروهاي الکتريکي اهميت زيادي به بهبود کيفيت باتري ها و افزايش محدوده پيمايش محصولات توليدي خود مي دهند. در اين زمينه نمي توان از موفقيت ها و پيروزي هاي تسلا در توليد خودروهاي برقي چشم پوشيد؛ شرکتي که تا امروز موفق شده خودروهايي را به بازار مصرف عرضه کند که بيشترين ميزان پيمايش را به ثبت رسانده اند. اما بايد بدانيم تسلا تنها مجموعه اي نيست که در اين زمينه فعاليت مي کند و رقباي سرسختي دارد. در ادامه با ده نمونه از موفق ترين خودروهاي برقي سال 2018 آشنا مي شويم که توانسته اند بهترين بازار فروش را براي خود به دست بياورند.
    
    گلف الکتريکي Volkswagen e-Golf
    «بايد جهان را از اين همه پليدي و آلودگي پاک کرد.» اين شعار فولکس واگن براي ساخت نمونه الکتريکي از محصول گلف است. البته اگر بخواهيد گلف را در مسير رسيدن به آرمان شعارش همراهي کنيد، مجبوريد تا يک و نيم برابر نسبت به نمونه بنزين سوز گلف هزينه کنيد، زيرا اين خودرو با قيمت پايه 35هزار و 445 دلار تقريبا ده هزار دلار از گلف جي تي آي گران تر است. اما طبق ادعاي فولکس واگن پس از طي 104هزار کيلومتر و صرفه جويي در پرداخت هزينه سوخت، اين مبلغ اضافه پرداخت شده جبران خواهد شد. اي-گلف (e-Golf) به يک موتور الکتريکي 85 کيلوواتي که 114 اسب بخار نيرو توليد مي کند مجهز است که مي تواند 270 نيوتن متر گشتاور را در اختيار راننده قرار دهد. شتاب صفر تا صد اين خودرو نيز 10/4 ثانيه اعلام شده است. انرژي اين خودرو از باتري هاي ليتيوم يوني 24/2 کيلووات ساعتي تامين مي شود که شارژ معمولي آنها 12ساعت طول مي کشد.
    
    ب ام و آي3 3 BMW i
    اين خودرو به يک موتور الکتريکي 168 اسب بخاري مجهز است و باتري ليتيوم يوني آن براي شارژ کامل به سه ساعت زمان نياز دارد. در نمونه 2018 شعاع حرکتش به 290کيلومتر افزايش پيدا کرده است که در نسل قبلي 155 کيلومتر بود. همچنين در اين نمونه سيستم Idrive شرکت ب ام و نيز به روز شده که مي تواند مکان هاي شارژ را به راننده نشان دهد.
    اين محصول يک برادر تني ديگر نيز دارد که نسخه اسپرت آن به حساب مي آيد. مدل آي3اس (I3s) به يک موتور الکتريکي تقويت شده مجهز است که 14 اسب بخار قدرت بيشتري دارد و گشتاور آن نيز به 270 نيوتن متر رسيده و نسبت به برادر معمولي خود 20 نيوتن متر قوي تر است. اين نمونه اسپرت مي تواند شتاب صفر تا صد را در مدت 6/9 ثانيه داشته باشد و به سرعت حداکثر 160 کيلومتر در ساعت نيز دست پيدا کند.
    
    نيسان ليف Nissan Leaf
    شرکت نيسان ژاپن که از موفق ترين طراحان و سازندگان خودروهاي برقي به شمار مي رود، از اين که محصولاتش مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته بسيار خرسند است. طي آخرين گزارشي که نيسان ارائه کرده از افزايش 10 درصدي فروش محصول برقي نيسان ليف خبر داده است.
    اين خودروساز از آخرين نمونه ليف الکتريکي خود در پاييز 1396 در ژاپن و آمريکا رونمايي و سپس اقدام به عرضه آن کرد. تاکنون نزديک به 55هزار دستگاه از اين خودرو در سراسر جهان به فروش رفته است. شايان ذکر است فروش اين خودرو در سال 2017 به عدد 47هزار و 423 دستگاه رسيد که رشد 10 درصدي را نشان مي دهد. بازارهاي آمريکاي لاتين، آسيا و اقيانوسيه نيز به مصرف کنندگان اين محصول افزوده شده است. از زمان رونمايي اين خودرو از سال 1389/ 2010 تاکنون 320 هزار دستگاه در 51 بازار بين المللي فروخته شده است. نيسان ليف نه تنها از جديدترين مجموعه باتري و قواي محرکه بهره مي برد، بلکه به فناوري هاي پيشرفته اي مانند سيستم رانندگي خودکار پروپايلوت، پارک پروپايلوت و E-Pedal نيز مجهز است.
    به گفته مصرف کنندگان، حرکت در ترافيک شلوغ با نيسان ليف به کمک موتور تقريبا بي صدايش که قدرت 147 اسب بخار را دارد، تجربه خوشايندي است. شتاب صفر تا صد اين خودرو 7/4 ثانيه بوده و گشتاور قدرتمند 320 نيوتن متري آن شما را فقط در 2/8 ثانيه از سرعت 50 به 80 کيلومتر در ساعت خواهد رساند. همچنين ظرفيت باتري اين خودرو 40 کيلووات ساعت است که نسبت به نمونه قبل خود ده واحد افزايش داشته است. نيسان مي گويد با يک بار شارژ کامل باتري مي توان مسافتي معادل 240 کيلومتر را با اين خودرو رانندگي کرد.
    
    رنو زويي Renault ZOE
    اين خودروي کوچک شهري که به سوپر ميني بدون آلايندگي مشهور شده، قدرتي حدود 107 اسب بخار دارد که نسبت به نمونه قبلي خود 16 واحد افزايش پيدا کرده است. طبق ادعاي سازندگانش مي تواند با هر بار شارژ باتري 41کيلوواتي مسافتي معادل 402 کيلومتر را طي کند. اين خودروي 18 هزار پوندي به لطف قدرت بيشتر موتور جديدش، براي سفرهاي بين شهري بسيار مناسب به نظر مي رسد و شتاب صفر تا صد کيلومتر آن حدود 13 ثانيه است.نرم افزار اندرويد اتو که متصل به صفحه لمسي 16 اينچي است نيز به راننده و سرنشينان کمک مي کند راحت تر بتوانند ايستگاه هاي شارژ را اطراف خود پيدا کنند. زويي داراي چرخ هاي 16 اينچي، چراغ و برف پاکن الکتريکي، فرمان چرم و حسگر پارک است و طبق ادعاي متخصصان شرکت رنو، باتري اش را مي توان در طول هفت ساعت شارژ کامل کرد.
    
    تسلا مدل اس Tesla Model S
    اين خودرو که واقعگرايانه ترين و در عين حال جاه طلبانه ترين پروژه شرکت تسلا موتورز به شمار مي رود، ابتدا سال 1395/ 2016 و با قيمت 36هزار دلار به بازار عرضه شد. نسل 2018 اين خودرو نيز در دو بسته سفارشي و با قيمت و ويژگي هاي متفاوت عرضه شد. نمونه جديد که به يک باتري 9هزار دلاري مجهز است دامنه حرکتي اين خودرو را از 354 کيلومتر به 499 کيلومتر افزايش داده است. بسته سفارشي دوم نيز با افزايش قيمت 5000دلاري به امکاناتي همچون صندلي هاي برقي مجهز به گرمکن، سقف شيشه اي پانوراما و يک سيستم صوتي پريميوم مجهز است. دانستن اين نکته هم جالب است که انتخاب هر رنگ ديگر به جز مشکي هزينه اي در حدود 2000دلار به خريدار تحميل مي کند. شتاب صفر تا صد تسلا اس 5/1 ثانيه است و با گرفتن ترمز در سرعت 112 کيلومتر در ساعت، با طي مسافت 53/6 متر متوقف خواهد شد. ميزان رسمي مصرف انرژي اين خودرو برابر مسافت 499 کيلومتر در سيکل ترکيبي و 481 کيلومتر در بزرگراه به ازاي هر يک مرتبه شارژ کامل باتري است.
    
    فولکس واگن اي- آپ e-up
    در نمايشگاه خودروي فرانکفورت 2011، فولکس واگن نسخه نهايي و توليدي هاچ بک کوچک جديدي را رونمايي کرد که آن را اي- آپ نامگذاري کرده بود. اين خودرو توانست در سال بعد عنوان خودروي سال را کسب کند. در قدم هاي بعدي نسخه هاي ديگري از آن توسط دو زيرمجموعه فولکس واگن يعني سئات و اشکودا به نام هاي Mii و سيتيگو معرفي شدند. اين خودروها که در اصل محصولاتي يکسان هستند، فقط در نماي جلو و داخل کابين تفاوت هايي با يکديگر دارند. آپ ابتدا در دو نسخه هاچ بک سه و پنج در توليد مي شد و بعدها نمونه هاي کراس و جي تي آي نيز به مجموعه آن اضافه شد. نمونه اي - آپ نيز همزمان با توليد اين محصول در نمايشگاه ژنو 2012 رونمايي شد و تفاوت آن با نسخه معمولي اش فقط در قسمت جلويي و چراغ هاي ال اي دي خطي است که جايگزين چراغ هاي مه شکن شده اند. در اي- آپ يک موتور الکتريکي کوچک با 82 اسب بخار قدرت و 210 نيوتن متر گشتاور جايگزين موتورهاي درون سوز استاندارد شده است. اين موتور انرژي خود را از يک مجموعه باتري ليتيوم يون 18/7کيلووات ساعتي تامين مي کند. حداکثر سرعت اين خودرو 160 کيلومتر در ساعت و شتاب صفر تا صد آن نيز 12/4 ثانيه است. قيمت پايه اين خودرو نيز 29هزار يوروست.
    
    هيونداي آيونيک Hyundai Ioniq
    هنگامي که بيشتر خودروسازان مطرح جهان بر سرمايه گذاري روي ساخت خودروهاي برقي براي حفظ موقعيت و بازار فروش خود روي آورده اند، چرا هيونداي از اين قاعده مستثنا باشد. هيونداي با ارائه مدل آيونيک نخستين حضور جدي و رسمي خود را اعلام کرد که البته ابتدا هدفي جز رقابت با تويوتا پريوس نداشت. اين خودرو که در سه نسخه هيبريدي، پلاگين هيبريدي و الکتريکي عرضه مي شود، اولين بار در روزهاي نخست سال 2016 (دي 1394) رونمايي شد. نمونه الکتريکي آيونيک به يک موتور الکتريکي با 120 اسب بخار قدرت و 290نيوتن متر گشتاور مجهز است که براي تامين انرژي مورد نياز آن يک باتري ليتيوم يوني 28 کيلووات ساعتي در نظر گرفته شده و طبق ادعاي سازندگان اين خودرو با هر بار شارژ توانايي پيمودن 200 کيلومتر را داراست. اين خودرو موفق شده است فقط در بازار آمريکا حدود 11 هزار دستگاه به فروش برساند. موفقيت اين نمونه به حدي بوده است که هيونداي اعلام کرده براي سال آينده نيز نمونه به روزتر شده آن را به بازار عرضه خواهد کرد. نسخه 2019 آيونيک داراي سيستم هاي ايمني جديد شامل هشدار توجه راننده و دستيار نور بالاست. همچنين ترمز اضطراري خودکار، دستيار حفظ خودرو بين خطوط و کروز کنترل هوشمند نيز از جمله تجهيزاتي است که آيونيک 2019 از آنها بهره خواهد برد.
    
    تسلا مدل ايکس Tesla Model X
    تسلا مدل ايکس سومين خودرو از مجموعه پيشگامان خودروهاي الکتريکي آمريکاست. اين کراس اوور که با طراحي حيرت انگيز خود نظر بسياري از منتقدان را جلب کرده است، داراي درِ عقب منحصر به فردي به نام فالکون است که مانند يک بال پرنده عمل مي کند و براي افزايش دسترسي در فضاهاي تنگ طراحي شده است. تسلا ايکس که يک خودروي چهار چرخ است، داراي يک جفت موتور الکتريکي است که هر کدام براي يک محور طراحي شده اند و ارتباطي با يکديگر ندارند. نمونه استاندارد آن 259 اسب بخار قدرت دارد و شتاب صفر تا صد آن نيز شش ثانيه اعلام شده است. نمونه ديگري از تسلا ايکس نيز به يک موتور 503اسب بخار دارد که شتاب صفر تا صد اين نمونه نيز 4/8 ثانيه است. آخرين فناوري رانندگي اتوپايلوت در اين محصول قرار گرفته و با به روزرساني رايگان عرضه شده است. تمام اين مشخصات و امکانات باعث شده تا قيمت 70 تا 125 هزار پوندي اين محصول براي خريداران چندان مورد توجه قرار نگيرد.
    
    اسمارت فور تو اي دي Smart ForTwo ED
    از حضور اوليه اين خودرو در خيابان هاي جهان حدود يک دهه مي گذرد و در حال حاضر ما شاهد نسل چهارم آن هستيم. در طول اين مدت شعاع حرکتي اسمارت فورتو از 145کيلومتر به 160 کيلومتر ارتقا پيدا کرده و با استفاده از شبکه شارژ سريع، زمان شارژ آن نيز تقريبا 2/5 ساعت کاهش پيدا کرده است. اين خودرو از يک باتري ليتيوم يوني 17/6 کيلووات ساعتي براي تامين نيروي موتور الکتريکي 81اسب بخاري استفاده مي کند. يک سيستم اطلاعاتي سرگرمي هفت اينچي همراه سامانه ناوبري نيز از جمله تجهيزاتي است که براي اسمارت فورتو در نظر گرفته شده است.
    
    نيسان اي- ان وي200 کومبي Nissan e-NV200 Combi
    اين خودرو بر خلاف نمونه هاي قبلي که معمولا خودروهاي سدان يا کراس اوور بودند، خودروي بزرگ تري است و مي تواند تا هفت سرنشين را با خود حمل کند. اي- ان وي200 خودرويي با برخي نکات ظريف در طراحي است که به کمک آن مي تواند از نمونه استانداردش متمايز شود. ضربه گيرهاي رنگي بدنه و دماغه صاف همراه با يک فلاپ شارژ در وسط از جمله وجوه تمايز آن به شمار مي رود. همچنين اين محصول با رنگ هاي منحصر به فرد مانند سفيد و آبي فلزي به دست مصرف کنندگان مي رسد.
    اي ان وي200 در قسمت چرخ دنده ها با نيسان ليف مشترک است و با بهره گيري از بسته باتري هاي ليتيوم يوني 24کيلووات ساعتي که زير اتاق تعبيه شده است مي تواند تا 180 کيلومتر مسير را بپيمايد. از نگاه منتقدان اين خودرو از فرمان پذيري مناسبي برخوردار نيست.
    بهترين خودروهاي برقي 2018 / با خودروهايي آشنا شويد که آينده صنعت خودروسازي جهان را رقم مي زنند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 13 (ماشين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از "محمدرضا نجفي"

  10 دوچرخه الكتريكي برتر جهان / با بهترين دوچرخه هايي آشنا شويد كه اين روزها به لطف فناوري طرفداران زيادي در جهان دارند
محمدرضا نجفي شاهكوهي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  راهكارهاي مقطعي چاره ساز بازار خودرو نيست
محمدرضا نجفي منش*، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بحران زدگي بازار قطعات خودرو
محمدرضا نجفي منش*، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  10 اسب برقي دوست داشتني / اينها بهترين موتورسيكلت هاي الكتريكي هستند كه اكنون در بازار جهاني در دسترس علاقه مندان است
محمدرضا نجفي شاهكوهي، جام جم 11/5/97
مشاهده متن    
  سريع ترين موتور هاي صحرانورد / با 12 پرچمدار دوچرخ دنياي سرعت در جاده هاي ناهموار آشنا شويد
محمدرضا نجفي شاهكوهي، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 54
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است