|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: آپارتايد اسرائيل رو به پايان است
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5366
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 5 (شبكه) > متن
 
 


آپارتايد اسرائيل رو به پايان است
گزارش سازمان ملل تصريح كرد

مترجم: محمد حسن رجايي فرد
برگرفته از: پايگاه Electronic Intifada

سال 2017 شاهد گسترش حمايت هنرمندان، ورزشکاران، سياستمداران، فعالان فرهنگي، سازمان هاي مذهبي، دانشجويان، دانشگاهيان، اتحاديه ها و فعالان از جنبش حمايت از حقوق فلسطينيان بوديم. اوايل امسال گروه هاي اصلي لابي اسرائيل در گزارشي محرمانه که به دست رسانه ها افتاد، اعتراف کردند به رغم افزايش هنگفت هزينه کرد، در مقابله با جنبش اتحاد فلسطين شکست خورده اند.
    اين گزارش ريشه شکست اسرائيل را در رشد تاثيرگذار و موفقيت هاي قابل توجه جنبش BDS دانسته و استراتژي هاي مورد تاييد دولت اسرائيل را براي معکوس کردن اين روند سقوط موقعيت اسرائيل بيان کرده است.در ماه مارس نيز استراتژيست ارشد اسرائيل براي مقابله با BDS اذعان کرد جنبش تحريم اسرائيل، برخلاف تخصيص ده ها ميليون دلار بودجه توسط دولت اسرائيل و تشکيل يک وزارتخانه دولتي که تنها تمرکز آن بر مقابله با BDS است، در حال پيروزي است.
    سفير اسرائيل در آمريکا در يک کنفرانس ضد BDS در نيويورک گفت: «جنبش BDS همچنان فعال و قدرتمند است. هر روزه گروه هاي دانشگاهي و مذهبي، تشکل هاي دانشجويي و شرکت هاي سرمايه گذاري به نداي تحريم اسرائيل پاسخ مثبت مي دهند.»
    در حالي که استراتژيست ها و مسئولان اسرائيل از شکست هاي خود براي قطع کردن امواج BDS وحشت زده شده اند، نظرسنجي ها در انگلستان، کانادا و آمريکا نشان مي دهد حمايت هاي مردمي از تحريم اسرائيل به سرعت در حال افزايش است.
    عمر برقوتي يکي از بنيانگذاران جنبش BDS که اسرائيل براي ساکت کردن وي و از بين بردن محبوبيت BDS تلاش بسيار زيادي مي کند، مردم سراسر دنيا را تشويق کرده تا کمپين هاي تحريم را به عنوان بهترين راه براي نشان دادن حمايت خود از او و مردم فلسطين، افزايش دهند.
    برقوتي براي فعاليت هاي خود به عنوان حامي حقوق بشر در ماه آوريل برنده جايزه صلح گاندي شد. وي از سوي اسرائيل ممنوعيت مسافرت داشته و سال گذشته توسط وزراي عالي رتبه اين کشور به وضوح تهديد شده است.
    در ماه مارس، برقوتي از گزارشي برجسته که توسط سازمان ملل منتشر شده بود تقدير کرد. طبق اين گزارش اسرائيل به اتهام آپارتايد مجرم شناخته شده است. اين گزارش مورد تقدير فلسطينيان بوده و اسرائيل و هم پيمان هايش از آن عصباني هستند.
    برقوتي گفت گزارش سازمان ملل نشانه اي براي فلسطينيان است و نشانه اي واضح است که آپارتايد اسرائيل، مانند آفريقاي جنوبي، رو به پايان است.
    
    ورزشکاران، نويسندگان، آشپزها و هنرمندان
    در ماه فوريه، بازيکنان حرفه اي تيم فوتبال آمريکا از يک تور تبليغاتي اسرائيل انصراف دادند و بازيکن تيم سياتل سي هاوکس اعلام کرد اجازه نمي دهد دولت اسرائيل از او براي پوشش دادن نقض حقوق فلسطينيان توسط خود استفاده کند.
    او افزود: «من مي خواهم صداي افرادي باشم که صدايي ندارند و نمي توانم اين کار را با چنين سفري به اسرائيل انجام دهم.»
    در ماه آگوست 9 هنرمند بين المللي از شرکت در جشنواره Pop-Kultur آلمان انصراف دادند، زيرا اين جشنواره با کمک هاي مالي سفارت اسرائيل برگزار مي شد. کمپين هاي فلسطيني اعلام کردند بيانيه هاي واضح هنرمندان به وضوح مخالف تلاش هاي ناموفق جشنواره براي ايجاد اين تصور غلط است که تحريم فلسطينيان متوجه شخص هنرمندان اسرائيلي است و به طور موزيانه قصد در حذف اين حقيقت دارد که اعتراضات به وضوح متوجه مشارکت مالي دولت اسرائيل است.
    رسانه هاي آلماني نيز به اين لکه ننگ پيوستند و جنبش تحريم را به دروغ جنبشي «ضديهودي» خواندند که شرکت کنندگاني از مليت هاي مختلف عرب دارد. اما يهوديان آلمان و فعالان اسرائيلي که به طور کامل از تحريم حمايت مي کنند، با اين تبليغات حاميان اسرائيل به مقابله پرداختند.
    
    زيد شعيبي، عضو کمپين فلسطيني بايکوت علمي فرهنگي اسرائيل (PACBI) مي گويد: جشنواره ميزهاي گرد در حالي برگزار مي شود که ارتش اسرائيل و مهاجران آن به طور غيرقانوني در زمين هاي دزديده شده از فلسطينيان زندگي مي کنند و در زمان برداشت سالانه زيتون به آنها حمله مي کنند.
    
    تائيد BDS توسط شهرها، کليساها، گروه هاي سياسي و اتحاديه ها
    بزرگ ترين و تاثيرگذارترين اتحاديه تجاري نروژ در ماه مي بايکوت اسرائيل را اعلام کرد؛ اين اتفاق تنها چند روز پس از آن بود که شهرداري شهر ليل هامر نروژ قانوني براي تحريم کالاهاي مهاجران اسرائيلي تصويب کرد.
    شوراي شهر بارسلونا در ماه آوريل به حمايت از حق تحريم اسرائيل راي داد و همچنين اسرائيل را به دليل اشغال زمين هاي فلسطين محکوم کرده و خواستار پايان دادن به محاصره نوار غزه و همچنين اطمينان از آن شد که سياست هاي تامين مايحتاج شهر شامل شرکت هايي که از سوء استفاده هاي اسرائيل از حقوق بشر سود مي برند، نشود.
    در ماه جولاي کليساي قدرتمند مانونيتي آمريکا با 95 هزار عضو به مذاهب مسيحي پيوست که در سال هاي اخير به طور روزافزون اقداماتي براي حقوق بشر فلسطينيان انجام مي دهند. اين کليسا با تصويب قانوني با تاييد 98 درصد از نمايندگان در انجمن فلوريداي خود راي به محکوم کردن اشغال نظامي اسرائيل و حمايت از تحريم شرکت هايي داد که از نقض حقوق فلسطينيان سود مي برند.
    در انگلستان، اعضاي يهودي حزب کارگر گروهي جديد، «صداي يهوديان براي کارگر» تاسيس کردند که چالشي براي گروه لابي صهيونيستي باشد که در حال حاضر خود را نماينده اعضاي يهودي اين حزب مي داند.
    بيانيه تاسيس صداي يهوديان براي کارگر از حقوق حاميان عدالت براي فلسطين جهت شرکت در فعاليت هاي متحدانه، مانند بايکوت، سلب و تحريم حمايت مي کند.
    شرکت G4S بزرگ ترين شرکت خصوصي امنيتي جهان به دليل آن که انتفاع آن از نقض حقوق بشر مورد بررسي بيشتر قرار گرفته، با ضررهاي مالي شديدي در سراسر دنيا مواجه شده است.
    G4S در اداره زندان هاي اسرائيلي، جايي که فلسطينيان شکنجه مي شوند، کمک مي کند و مديريت زندان هاي نوجوانان و مراکز بازداشت و تبعيد در آمريکا و انگليس را بر عهده دارد.
    اين شرکت همچنين در نقض حقوق بشر و حقوق کارگران از آفريقا تا مراکز ساحلي که استراليا آوارگان و پناهجويان را در آنها نگهداري مي کند نيز دست دارد.
    يک مرکز تحقيقات اکوادوري در ماه فوريه اعلام کرد پس از برگزاري جلسه اي با فعالان حقوق بشر، قرارداد خود را با G4S لغو کرده است.
    پس از يک کمپين که توسط شاخه اردن BDS برگزار شد، زنان سازمان ملل در اردن در ماه اکتبر قرارداد خود را با G4S لغو کردند و با اين کار پنجمين نهاد سازمان مللي اردن شدند که چنين کاري مي کنند.
    انجمن حمل و نقل ساکرامنتو در کاليفرنيا نيز پس از همکاري با برگزارکنندگان کمپين و روشن شدن نقش اين شرکت در نقض حقوق بشر در فلسطين و آمريکا، قرارداد امنيتي خود را با G4S لغو کرد.
    سال گذشته، G4S اعلام کرد فهرستي از تجارت هاي بحث برانگيز خود مانند شرکت هاي تابعه در اسرائيل و خدمات ندامتگاه نوجوانان در آمريکا را تعطيل خواهد کرد. نشريه فايننشيال تايمز اين کار را تلاشي توسط G4S براي فاصله گرفتن از کارهايي که به شهرت صدمه مي زنند، دانست.
    اما کمپين کنندگان در سراسر دنيا خواستار ادامه فشارها تا زماني که اين شرکت در نقض حقوق فلسطينيان مشارکت دارد، شدند.
    
    مبارزه دانشجويان
    دانشگاه صنعتي شوان آفريقاي جنوبي در ماه دسامبر اعلام کرد به درخواست براي بايکوت نهادهاي اسرائيلي شريک در نقض حقوق فلسطينيان احترام مي گذارد. اين دانشگاه در ماه نوامبر در بيانيه اي ضمن توضيح تصميم هيات مديره بيان کرد: «به عنوان دانشگاهي پيشرو در آفريقاي جنوبي دموکراتيک، ما تائيد مي کنيم اين دانشگاه تا زماني که اسرائيل اشغال غيرقانوني زمين هاي فلسطينيان را پايان ندهد، هيچ توافقي را با هيچ سازمان يا نهاد اسرائيلي امضا نکرده و با آنها وارد هيچ همکاري علمي نمي شود.»
    دانشگاه تافتس در بوستون، دانشگاه ميشيگان، دانشگاه دولتي کاليفرنيا، لانگ بيچ و کالج محلي دي آنزا قوانيني براي لغو قراردادهاي خود با اسرائيل تصويب کرده اند.
    در دانشگاه ويسکانسين مديسن، طي قانوني که با راي گيري ناشناس و توسط دانشجويان به تصويب رسيد، از قانون گسترده اي حمايت شد که دانشگاه را موظف مي کرد روابط خود را با شرکت هايي که از حبس دسته جمعي، اشغال زمين هاي بومي، خشونت پليس، ديوار مرزي مکزيک و آمريکا، بي عدالتي هاي اقتصادي عليه رنگين پوستان و نقض حقوق بشر توسط اسرائيل در فلسطين سود مي برند لغو کند.
    در نيويورک، دانشجويان دانشگاه فوردهام موارد نقض حقوق خود را به دادگاه ارائه داده و از تصميم مسئول دانشگاه درباره ممنوعيت دانشجويان از مبارزه براي عدالت خواهي در فلسطين شکايت کردند.
    در انگلستان، برنامه سالانه هفته جهاني آپارتايد اسرائيلي، مجموعه اي از رخدادها که هدفشان افزايش آگاهي درباره سياست هاي آپارتايدي اسرائيل است، به رغم جنبشي تحت حمايت دولت براي فشار بر اين برنامه ها، در بيش از 30 دانشگاه در سراسر کشور برگزار شد.
    
    قوانين مخالف BDS به چالش کشيده شد
    دو دادخواست فدرال توسط اتحاديه آزادي هاي مدني آمريکا به ثبت رسيد که اساسا مطابق بودن قوانين ضد BDS با قانون اساسي را به چالش کشيده اند.
    گروه هاي لابي صهيونيستي حمايت خود از قوانين مرتبط با مقابله با آزادي بيان و وارد کردن حاميان فلسطين در ليست سياه را سرعت و شدت بخشيده اند. تا ماه دسامبر، 23 ايالت قوانين ضدجنبش BDS به تصويب رسانده اند.
    همچنين قانوني در کنگره آمريکا در انتظار تصويب است، قانون مبارزه با تحريم اسرائيل که مي تواند جريمه هاي سنگين و زندان هاي طولاني مدت را متوجه شرکت ها و افرادي کند که تحت فراخوان هر سازمان بين المللي، حرکتي در راستاي تحريم اسرائيل و مهاجران آن بکنند.
    در ماه اکتبر دادخواستي از طرف يک معلم رياضي دبيرستان دولتي که در تحريم کالاهاي اسرائيلي مشارکت دارد برعليه ايالت کانزاس تنظيم شد. او عضو کليساي مانونيتي آمريکاست، کليسايي که در ماه جولاي قانوني در حمايت از لغو قرارداد با شرکت هايي که از نقض حقوق فلسطينيان سود مي برند را به تصويب رسانيد.
    دادخواستي ديگر در ماه دسامبر و عليه ايالت آريزونا از سوي يک وکيل به ثبت رسيد. با استناد به اتحاديه آزادي هاي مدني آمريکا، وي با دولت ايالتي قراردادي براي ارائه مشاوره حقوقي به زندانيان دارد. او در تحريم اسرائيل نيز مشارکت دارد.
    اما در ايالت اورگان، سه لايحه که بر عليه جنبش BDS تنظيم شده بودند، به دليل فشارهاي زياد فعالان حقوق بشر و رهبران مذهبي ايالت، حتي به جلسه استماع هم نرسيدند. اين لوايح تحت حمايت گروه هاي بزرگ يهودي بودند که تلاش هاي ملي براي مبارزه با جنبش هاي حمايت از حقوق فلسطينيان را سازماندهي مي کنند.
    فعالان معتقدند شکست اين لوايح باعث تشويق مبارزان مي شود تا عليه ديگر اقدامات ضد BDS مشابه در قانون هاي ايالتي و کنگره آمريکا نيز به مبارزه بپردازند.
    
    آشپزها و فيلمسازها عليه اسرائيل
    در طول تابستان، گروهي از فيلمسازان و هنرمندان حضور برنامه ريزي شده خود را در جشنواره TLVFest، جشنواره برتر فيلم دگرباشي اسرائيل در تل آويو، در پي درخواست فعالان فلسطيني و حاميان جنبش بايکوت براي عدم حضور در اين جشنواره لغو کردند.
    اين لغو حضور مهم در حمايت از کمپين BDS روزنامه The Jerusalem Post را وادار کرد اعتراف کند
     در حالي که اين جشنواره بيش از يک دهه عمر دارد، تا به حال با کمپيني با اين ميزان موفقيت بر عليه خود مواجه نبوده است.کمي بعدتر در پاييز، برخي از برترين آشپزهاي جهان از حضور در برنامه «ميزهاي گرد»، ابتکار تبليغاتي اسرائيلي تحت حمايت دولت که براي بهبود تصوير جهاني اسرائيل از غذاهاي بين المللي استفاده مي کند، انصراف دادند.
    آپارتايد اسرائيل رو به پايان است / گزارش سازمان ملل تصريح کرد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 5 (شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ميراث و گردشگري
متن مطالب شماره 7، مهر - آذر 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است