|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: ماموريت سرباز رويترز
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5154
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 6 (دور دنيا) > متن
 
 


ماموريت سرباز رويترز
آمريكا همزمان با تهديدهايش عليه ايران، وظيفه خطيري را به رويترز واگذار كرد

نويسنده: عليرضا هاشمي

همزمان با خروج آمريکا از برجام و مطرح شدن وعده دونالد ترامپ مبني بر اعمال بالاترين سطوح تحريم ها عليه ايران، واشنگتن عمليات ديپلماتيک خود را براي ضربه زدن به اقتصاد ايران آغاز کرده است. درهمان حال، طراحان استراتژي رويترز دست به کار شدند تا با بمباران ذهن مخاطبان افکار عمومي را به اين سو هدايت کنند که با قريب الوقوع بودن بازگشت تحريم ها، آشوب ايران را فرا گرفته و اقتصاد اين کشور در وضعيت بسيار آشفته اي قرار دارد.
    آمريکا گفته است شرکت هايي که با ايران همکاري دارند بايد تا چهارم نوامبر -زمان بازگشت تحريم هاي ضدايراني واشنگتن که تحت برجام معلق شده اند، فعاليت خود را در ايران خاتمه دهند وگرنه از استفاده از سيستم مالي آمريکا محروم و احتمالا مجازات مي شوند. همچنين واشنگتن اعلام کرده قصد دارد اين تاريخ فروش نفت ايران را به صفر برساند و مشتريان نفت ايران بايد به دنبال جايگزين باشند. همزمان با اين تهديدها يک عمليات موازي رواني نيز به جريان افتاد.
    
    رويترز را باور کنيد
    بررسي اخبار منتشر شده از سوي خبرگزاري رويترز درحوزه اقتصاد ايران در بازه 40 روزه اول ماه ژوئن تا دهم جولاي که حجم آن به بيش از 50 مورد مي رسد نشان مي دهد اين خبرگزاري انگليسي به طور مداوم خبرهايي از قطع همکاري شرکت هاي نفتي، کشتيراني، بيمه اي و بانکي با ايران به پيروي از آمريکا منتشر کرده است. محور مشترک تقريبا تمام اين خبرها درشت نمايي تاثير تحريم هاي آمريکا و ذهنيت سازي منفي درخصوص وضعيت اقتصاد ايران بوده است.
    ويژگي مشترک ديگر اين خبرها اين است که منبع بيشتر آنها افرادي هستند که از آنها به عنوان «منبع آگاه» که نخواسته نامش فاش شود ياد مي شود. هيچ ملاکي براي صحت سنجي اظهارات اين اشخاص وجود ندارد و در واقع اين اخبار فقط از نظر خود رويترز موثق هستند. حتي بر فرض صحت داشتن آنها، مشخص است اين روزها دبيران خبري و خبرنگاران رويترز سوژه يک خود را تحريم ايران قرار داده و براي اين منظور دست به جست وجوي گسترده و بررسي آمارهاي مختلف مي زنند تا بلکه بتوانند با تهيه خبري منفي در خصوص ايران، آب به آسياب دشمنان کشورمان بريزند.
    رويترز در اين بازه زماني اخبار اختصاصي زيادي از خروج شرکت ها يا نگراني آنها از حضور در ايران منتشر کرد. از جمله اين شرکت ها مي توان به شرکت نفتي توتال، شرکت نفتي اني ايتاليا، خودروساز فرانسوي پژو، شرکت قطعات خودروي فرانسوي FIEV، شرکت کشتيراني آلماني هاپاگ لويد، شرکت کشتيراني MSC، شرکت کشتيراني Maersk و شرکت کشتيراني CMA CGM اشاره کرد. اين خبرگزاري همچنين به صورت خاص روي خريد نفت ايران توسط اروپايي ها و نيز ژاپن، کره جنوبي، هند و چين متمرکز شد.
    
    صداي کره و هند هم در مي آيد
    يکي از سوژه هاي رويترزي ها کاهش يا توقف خريد نفت کره جنوبي از ايران بود. کره جنوبي در پنج ماه اول سال، روزانه نزديک به 296 هزار بشکه نفت از ايران خريد و بعد از چين و هند، بزرگ ترين مشتري آسيايي نفت ايران بود. رويترز از اول ماه جاري ميلادي تا کنون در يک فاصله پنج روزه، چهار خبر با محتواي کاهش خريد نفت کره جنوبي از ايران منتشر کرد.
    خبر اول در تاريخ دوم جولاي با عنوان «واردات نفت کره جنوبي از ايران ممکن است در ماه سپتامبر به پايين ترين حد در سه سال گذشته برسد» منتشر شد که در آن مصاحبه اين خبرگزاري با چهار منبع ناشناس در چهار شرکت کره اي خريدار نفت ايران آمده بود و مي گفتند عمدتا از سفارش محموله هاي نفتي به ايران خودداري مي کنند، در نتيجه ممکن است خريد نفت کره جنوبي از ايران در اواخر تابستان به حد پاييني برسد. خبر دوم روز سوم جولاي با عنوان «در حالي که تحريم هاي آمريکا ضد ايران نزديک مي شوند، کره جنوبي به سمت شرکت قزاقستاني CPC مي رود» منتشر شد که در آن به نقل از منابع ناشناس آمده بود کره جنوبي در پنج ماهه اول سال جاري ميلادي نسبت به مدت مشابه سال قبل، چهار برابر بيشتر از قبل از شرکت قزاقستاني CPC نفت خريداري مي کند و اين نشان مي دهد اين کشور احتمالا به دنبال جايگزين کردن نفت ايران با نفت قزاقستان است.
    خبر سوم روز ششم جولاي منتشر شد با عنوان «کره جنوبي خريد نقت ايران را در ماه جولاي براي نخستين بار از سال 2012 متوقف مي کند»، که در آن باز به نقل از سه «منبع آگاه» گزارش شد شرکت هاي پالايشگاهي کره جنوبي در ماه جاري ميلادي براي نخستين بار طي شش سال گذشته هيچ محموله نفت و ميعانات گازي از ايران بارگيري نخواهد کرد. خبر چهارم که همان روز يعني ششم جولاي با عنوان «پالايشگاه هاي نفت آسيا با جنگ تجاري آمريکا-چين و تحريم هاي ايران دست و پنجه نرم مي کنند» منتشر شدکه به صورت غيرمستقيم به موضوع کره جنوبي مي پرداخت و تکرار مي کرد سئول تمام سفارش هاي نفت از ايران را قطع کرده است. اما به دنبال آن سفارت کره جنوبي در تهران با انتشار پيامي اين خبرها را تکذيب و اعلام کرد خريد نفت کره جنوبي از ايران متوقف نشده است. در اين پيام همچنين آمده است: «دولت کره در حال مذاکره با ايالات متحده براي معاف شدن از محدوديت در خريد نفت ايران است.» رويترز ماه گذشته خبر ديگري هم به صورت اختصاصي منتشر کرد تکذيب شد. روز 28ژوئن رويترز با خبري اختصاصي تحت عنوان «هند براي توقف خريد نفت از ايران آماده مي شود» به نقل از منابع آگاه از موافقت هندي ها با خواسته آمريکا مبني بر قطع تجارت نفتي با ايران خبر داد. اما طولي نکشيد که وزير نفت هند خبر قطع واردات نفت از ايران را تکذيب و اعلام کرد دولت اين کشور صرفا براساس «منافع ملي» خود اقدام خواهد کرد.
    
    هياهو براي هيچ؟
    پروپاگانداي پرحجم رويترز در خصوص وضعيت اقتصاد ايران وقتي معنادار تر جلوه مي کند که بدانيم در اين مدت تغيير قابل توجهي در وضعيت فروش نفت ايران ايجاد نشده است. بيژن زنگنه، وزير نفت کشورمان روز يکشنبه گفت تغييري در توليد و صادرات نفت خام ايران حاصل نشده و ايران طرح هايي براي جلوگيري از کاهش فروش نفت خود در دست دارد که با موفقيت در حال اجراست . شدت فعاليت رويترز به حدي بود که مقامات کشورمان هم زبان به شکايت گشودند. ظريف وزير امور خارجه ايران در جمع فعالان اقتصادي بخش خصوصي گفت: اين روزها خبرگزاري رويترز حدودا روزي 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ايران توليد مي کند. يک گروه مشخص توسط يک کشور همسايه مورد حمايت مالي قرار گرفته اند و اين گروه وظيفه دارد اين اخبار را پخش کند و به نحوي مطرح سازد که گويي همه دنيا دارند از ايران خارج مي شوند.
    
    رويترز و ديپلماسي رسانه اي غرب
    فعاليت اين روزهاي رويترز، يادآور سال 2011 است. در آن زمان با اوج گرفتن فشار اقتصادي آمريکا ضد ايران، رويترز همگام با دولت هاي غربي وظيفه بستن روزنه هاي ايران براي خنثي کردن تحريم ها را به عهده گرفت. در آن دوران، رويترز وظيفه داشت با انتشار جزئيات همکاري شرکت ها با ايران در حوزه نفت، پتروشيمي، کشتيراني، بانکي و غيره، عليه اين شرکت ها جنگ رواني به راه بيندازد. با بازگشت دوباره تحريم آمريکا، رويترز دوباره دست به کار شده است. در يکي از آخرين نمونه اين اقدامات، رويترز در يک گزارش ويژه آب و تاب دار با حجم 2500 کلمه نوشت براساس اطلاعات پايگاه داده محرمانه دولت کومور که مشخص نيست اين خبرگزاري مستقل چگونه به آن دسترسي پيدا کرده تعدادي از مديران ايراني بين سال هاي 2011 تا 2013 پاسپورت کومور را خريداري کرده اند تا احتمالا از آن براي دور زدن تحريم ها استفاده کنند. خبري که بلافاصله از سوي مقامات ايراني تکذيب شد. جالب توجه اين که ساير بنگاه هاي خبري غربي ازجمله آسوشيتدپرس يا خبرگزاري فرانسه چنين نقشي را برعهده نگرفته اند. اينها نشان مي دهد احتمالا دولت آمريکا در چارچوب ديپلماسي رسانه اي خويش وظايف خطيري را به دوش رويترز گذاشته است .
    ماموريت سرباز رويترز / آمريکا همزمان با تهديدهايش عليه ايران، وظيفه خطيري را به رويترز واگذار کرد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 6 (دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بارآثار ديگري از "عليرضا هاشمي"

  نبرد دوربيني با صهيونيست ها / تمهيدات جديد اسرائيلي ها براي جلوگيري از رسانه اي شدن جناياتش
عليرضا هاشمي، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  منافقين و هواداران كرايه اي / حواشي نشست سالانه منافقين در پاريس توجه رسانه هاي غربي را جلب كرد
عليرضا هاشمي، جام جم 12/4/97
مشاهده متن    
  نقشِ روي رويترز در تحريم ايران / رسانه هايي كه تلاش آمريكا براي ضربه زدن به اقتصاد ايران را تكميل مي كنند
عليرضا هاشمي، جام جم 10/4/97
مشاهده متن    
  نتانياهو در آفسايد! / چرا نخست وزير رژيم صهيونيستي اين روزها دوست دارد به هر بهانه اي با ايراني ها حرف بزند؟
عليرضا هاشمي، جام جم 7/4/97
مشاهده متن    
  ديپلماسي دسته چكي / چگونه عربستان با خرج كردن دلارهاي نفتي تلاش مي كند حق رانندگي زنان در اين كشور را در رسانه هاي دنيا بزرگ جلوه دهد؟
عليرضا هاشمي، جام جم 6/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات روانشناسي تربيتي
متن مطالب شماره 29، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است