|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: چرخه ناقص سينماي كودك
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 9 (سينما) > متن
 
 


چرخه ناقص سينماي كودك
گفت و گو با محمدرضا خردمندان يكي از اعضاي هيات انتخاب جشنواره فيلم هاي كودكان و نوجوانان

نويسنده: علي رستگار

به گواه بسياري از منتقدان و تماشاگران سينما، جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان در سال هاي اخير از دوران باشکوه خود در گذشته فاصله گرفته و ديگر کمتر شور و حال گذشته در آن وجود دارد. درست مثل خود سينماي کودک و نوجوان که سال هاست از دوران طلايي خود دور شده و کمتر فيلم خوب و قابل اعتنايي در آن يافت مي شود. يکي از آخرين تيرهاي خلاص به اين سينماي کم جان، تفکيک جشنواره کودک و نوجوان به دو رويداد مجزا بود، آن هم در شرايطي که اين سينما نه در کميت و نه در کيفيت، توان اين جداسازي را ندارند.
    ادغام دوباره اين جشنواره و بازگشت محل برگزاري آن به اصفهان، خبرهاي خوشي بود که سال گذشته رسانه اي شد و اميدهايي را درباره اين رويداد مهم و قديمي به وجود آورد.
    باوجود برخي تصميمات اشتباه در اين زمينه و خروجي نامناسب اين جشنواره در سال هاي اخير، علاقه مندان سينماي کودک و نوجوان اميدوارند در سي و يکمين دوره اين جشنواره که از هشتم تا چهاردهم شهريور امسال و به دبيري عليرضا رضاداد برگزار مي شود، سرانجام اتفاقات مثبتي رخ دهد و ضمن حضور فيلم هايي جذاب و خوش ساخت، شاهد عاقبت بخيري اين آثار در اکران عمومي هم باشيم.
    معرفي و آغاز به کار هيات انتخاب اين جشنواره، بخش مهمي از پازل اين رويداد و وضعيت سينماي کودک و نوجوان خواهد بود. روز گذشته خبر رسيد عليرضا رضاداد، دبير اين جشنواره طي احکامي جداگانه، اعضاي هيات انتخاب سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان را انتخاب کرد. حسن آقاکريمي، مهدي باقربيگي، مرضيه محبوب، محمدرضا خردمندان و امير سحرخيز، سينماگراني هستند که وظيفه انتخاب آثار اين دوره جشنواره را به عهده دارند.
    
    حسن آقاکريمي
    متولد 1336 در تهران، فارغ التحصيل سينما و تلويزيون از دانشگاه هنر است که فعاليت هنري را به عنوان مدير توليد از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آغاز کرد.
    او کارگرداني آقاي مدير و سفر مرگ و تهيه کنندگي فرار از قلعه رودخان، موقت، سفر مرگ و قفل ساز را برعهده داشته است.
    
    مهدي باقربيگي
    اين بازيگر متولد ۱۳۵۶در اصفهان است و بيش از هر چيز با بازي در مجموعه تلويزيوني قصه هاي مجيد به کارگرداني کيومرث پوراحمد شناخته مي شود. مرگ سپيد، نان و شعر، سفرنامه شيراز، صبح روز بعد و شرم برخي از آثار باقربيگي است.
    او در سال ۱۳۹۲ به عنوان عضو شوراي شهر اصفهان انتخاب شد.
    
    محمدرضا خردمندان
    متولد 1362 در شيراز، دانش آموخته رشته کارگرداني از دانشگاه صدا و سيماست و از سال ۱۳۹۳ با ساخت فيلم کوتاه و انيميشن، فعاليت هاي هنري خود را آغاز کرده است.
    خردمندان نخستين فيلم سينمايي خود با نام «بيست و يک روز بعد» را سال ۱۳۹۵ کارگرداني کرد و با اين اثر حضور موفقي در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر داشت. او جوايزي همچون بهترين فيلم چهاردهمين دوره فيلم «مقاومت»، ديپلم افتخار بهترين فيلم کوتاه براي «دوئل» در سي امين جشنواره فيلم هاي کودک و نوجوان اصفهان، جايزه بهترين کارگرداني و فيلمنامه فيلم سينمايي در سي امين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان اصفهان براي بيست و يک روز بعد، ديپلم افتخار و لوح زرين دومين جشنواره فيلم سلامت براي بيست و يک روز بعد، جايزه ويژه هيات داوران از چهارمين جشنواره جهاني فيلم هاي کودکان و نوجوانان کينولوب لهستان، جايزه بهترين کارگرداني از نهمين جشنواره بين المللي فيلم تاميل و جايزه بهترين فيلم از بيست و پنجمين دوره جشنواره کيندرکينو آلمان براي بيست و يک روز بعد را از آن خود کرده است.
    
    مرضيه محبوب
    متولد ۱۳۳۷ در تهران، عروسک ساز و دانش آموخته کارشناسي تئاتر عروسکي از دانشکده هنرهاي دراماتيک است.
    محبوب فعاليتش را در تلويزيون با عروسک گرداني مجموعه «خونه مادربزرگه» آغاز کرد و کارگرداني بزبز قندي، خاله قورباغه، موش نمکي و عروسک سازي «کلاه قرمزي و جغجغه و فرفره»، صندوق پست، کلاه قرمزي و پسرخاله، کلاه قرمزي و آقاي مجري، کلاه قرمزي و سروناز، کلاه قرمزي، کلاه قرمزي و بچه ننه و ... را برعهده داشته است.
    
    امير سحرخيز
    متولد ۱۳۵۵ در تهران، کارگردان انيميشن و طراح جلوه هاي بصري است. او کارگردان انيميشن هاي چت ايروني، آلامُد، خبر فوري و طراح جلوه هاي بصري مجموعه مختارنامه و فيلم هاي جدايي نادر از سيمين، درباره الي، يه حبه قند، آواز گنجشک ها، خون بازي و ... بوده است.سحرخيز تاکنون برنده جوايز مختلفي همچون سيمرغ بلورين بهترين جلوه هاي بصري جشنواره فيلم فجر، پروانه زرين جشنواره فيلم کودک و نوجوان و تنديس بهترين انيميشن جشنواره رشد شده است.
    
    براي قضاوت زود است
    محمدرضا خردمندان، کارگردان سينما يکي از اعضاي هيات انتخاب سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان، درباره وضعيت انتخاب فيلم ها به جام جم گفت: به عنوان هيات انتخاب تا الان دو جلسه داشتيم و چند فيلم هم ديده ايم.
    وقتي از کارگردان فيلم تحسين شده «بيست و يک روز بعد» خواستيم پيش بيني خود را از اين رويداد به ما بگويد، بيان کرد: فيلم هاي خوبي وجود دارند که قابل دفاع هستند، در کنار تعداد زيادي فيلم هايي که نتوانستند به حد استاندارد نزديک شوند. البته شايد الان زود باشد که بخواهيم قضاوت کنيم، باتوجه به اين که ما هنوز فيلم هاي بخش سينمايي را نديده ايم و فقط تعدادي از فيلم هاي ويدئويي بلند را ديده ايم. اما ميان همين آثاري که ديديم، فيلم هاي خوب هم هست، ولي مي توان گفت هرکدام از عموم آثار با مشکلاتي مواجه هستند که ريشه در ضعف هاي ساختاري سينماي کودک و نوجوان دارد؛ همان مشکلات قديمي و سنتي که گريبان اين سينما را گرفته و بايد فکري به حال آنها کرد. با اين حال ترجيح مي دهم که بعد از ديدن همه فيلم ها، درباره کليت جشنواره صحبت کنم.
    در سال هاي اخير انتقاداتي به جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان مي شود، از جمله اين که چرا حتي برخي فيلم هاي برتر اين رويداد هم راهي به اکران عمومي پيدا نمي کنند يا در شرايط نامناسبي روي پرده مي روند. از خردمندان پرسيديم چرا اين اتفاق ناخوشايند براي فيلم هاي جشنواره مي افتد؟ اين فيلمساز گفت: جشنواره جايي براي گردهم آمدن فيلم هاست. اگر بخواهيم يقه کسي را بگيريم، بايد يقه دستگاه هاي متولي و سرمايه گذار را بگيريم. آنها هستند که بايد پاسخگو باشند و اين مساله چندان ربطي به جشنواره فيلم هاي کودک و نوجوان پيدا نمي کند.
    کارگردان فيلم هاي کوتاه پدر، آنتراکت و دوئل افزود: چرخه سينماي کودک و نوجوان، چرخه ناقصي است. مطالبه، سرمايه گذار، ساخت و توليد و اکران، دانه هاي تسبيح سينماي کودک و نوجوان هستند، اما متاسفانه حلقه اکران اين تسبيح کاملا از بين رفته است. بايد ببينيم چرا سينماداران حاضر نيستند اين فيلم ها را اکران کنند و پخش کننده ها روي پخش فيلم هاي کودک و نوجوان اهتمام جدي ندارند. مساله بعد کيفيت آثار است و بايد يقه تهيه کننده ها و کارگردان ها را گرفت که چرا کيفيت آثار اينقدر پايين است و چرا کارگردان هايي که خيلي از آن ها الفباي سينما را بلد نيستند، سراغ سينماي کودک و نوجوان مي آيند؟ گاهي ساده ترين روابط علي و معلولي در قصه فيلم ها رعايت نمي شود و خود سينماگر اصلا در درک قصه خودش ضعف دارد. خردمندان ادامه داد: در گذشته نوابغ سينماي ايران در حوزه سينماي کودک و نوجوان فعاليت مي کردند و جهاني ترين فيلمسازان ما در اين سينما فيلم مي ساختند، اما الان به شکل عجيبي کساني که اصلا تجربه مهمي ندارند و تحقيقات کاملي در اين زمينه نکرده اند و هنوز آن ظرافت انتقال پيام را در اين خصوص ندارند، در سينماي کودک و نوجوان فعاليت مي کنند. به هر حال بايد اين چرخه کامل شود و سفارش دهنده يا سياستگذار اين عرصه انگيزه پيدا کند و حمايت مالي شود و در بحث هاي توليد و اکران هم اتفاقات مناسبي رخ دهد.
    چرخه ناقص سينماي کودک / گفت و گو با محمدرضا خردمندان يکي از اعضاي هيات انتخاب جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 9 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از "علي رستگار"

  ماه عسل در هاليوود؟! / «بدون تاريخ بدون امضا» به تهيه كنندگي احسان عليخاني نماينده سينماي ايران در اسكار شد
علي رستگار، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از «ماجراي نيمروز 2» / پوستر «ماجراي نيمروز 2» را نشانه شناسي كرده و تا حدي به قصه و حال و هواي آن پي برده ايم
علي رستگار، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از «ماجراي نيمروز 2» / پوستر «ماجراي نيمروز 2» را نشانه شناسي كرده و تا حدي به قصه و حال و هواي آن پي برده ايم
علي رستگار، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  يكي مرد جنگي مثل «آقا رسول» / در سالروز تولد رسول ملاقلي پور سراغ حبيب دهقان نسب رفتيم و او از نامهرباني ها با رسول گفت
علي رستگار، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  بازيگران روي باسكول / آيا كاهش و افزايش وزن بازيگران براي ايفاي نقش، امتياز محسوب مي شود؟
علي رستگار، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 102، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است