|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: مت ديمون «سلطان نفتي» سينما
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5154
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 10 (سينماي جهان) > متن
 
 


مت ديمون «سلطان نفتي» سينما
كمپاني يونيورسال فيلمي درباره يك ميلياردر سرشناس را روي پرده مي برد

نويسنده: كيكاووس زياري

«سلطان نفتي» داستاني در ارتباط با کمپاني هاي نفتي و درگيري ها درخاورميانه بر سر طلاي سياه را تعريف نمي کند. اين درام پرتنش اجتماعي، درباره مارک ريچ ميلياردر سرشناس، جنجالي و بدنام است. نقش او را هم در جلوي دوربين مت ديمون بازي خواهد کرد. کمپاني يونيورسال که امتياز برگردان سينمايي نوول پرفروش سلطان نفتي را خريداري کرده، آن را با همکاري شرکت فيلمسازي جان کراسينسکي ساندي نايت پروداکشنز تهيه مي کند. خود کراسينسکي در فيلم بازي هم مي کند. فيلمنامه براساس داستاني نوشته مي شود که سال 2009 منتشر شد و خيلي زود، به تجديد چاپ هاي متعدد رسيد. دانيل آمان نويسند اين نوول پرمخاطب است. او در نوول خود تصويري تازه و متفاوت از ميلياردر بين المللي و رسوايي هاي او ارائه داد. فيلمنامه اقتباسي سلطان نفتي را تيم دونفره جو شراپنل و آنا واترهاوس مي نويسند.
    مديران کمپاني يونيورسال عقيده دارند مت ديمون بازيگر مناسبي براي به تصوير کشيدن چهره مارک ريچ روي پرده سينماست. اما از داخل کمپاني خبر مي رسد که او به راحتي حاضر به قبول پيشنهاد بازي در اين نقش نشده است. منفي بودن اين شخصيت، از دلايل اصلي ترديد اين بازيگر بوده است. با اين حال، تهيه کنندگان فيلم به ديمون گفته اند اين نقش يکي از آن نقش هاي اسکاري است که مي تواند براي بازيگرش جوايز مهم سينمايي را به ارمغان بياورد! ظاهرا ديمون هم که رابطه کاري خوبي با يونيورسال دارد (او با اين کمپاني در مجموعه اکشن دلهره آور و افشاگرانه پرفروش «بورن» همکاري کرده است) به دوستانش در اين کمپاني اطمينان کرده است. البته اين اطمينان مي تواند يک جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد را هم برايش به همراه داشته باشد.
    ديمون جلوي دوربين فيلم بايد کاراکتري را به نمايش بگذارد که سابقه اي طولاني در امر تجارت داشت. اما بزودي معلوم مي شود او ثروت خود را از راه هاي غيرقانوني به دست آورد و بايد حساب پس بدهد. مارک ريچ براي فرار از مجازات زندان به اروپا گريخت و به نوعي، يک زندگي مخفي را آغاز کرد. او به دليل ازدواج با دنيس ريچ ترانه سراي سرشناش هم معروف بود. مارک ريچ سال ها در اروپا زندگي کرد و نتوانست يک زندگي عادي و دور از جنجال داشته باشد. او بالاخره توسط بيل کلينتون رئيس جمهور وقت آمريکا بخشيده شد و اجازه بازگشت به آمريکا و يک زندگي بدون زندان را پيدا کرد. کلينتون در آخرين روزهاي زمامداري اش، ريچ را بخشيد. اما همين بخشش هم باعث جنجال تازه اي براي مارک ريچ شد. منتقدان به اين بخشش، به اين نکته اشاره کردند که همسر ترانه سراي او در ستاد تبليغاتي هيلاري کلينتون (که آن زمان سناتور نيويورکي بود) و بنياد آزادي کلينتون ها فعال بوده است. به باور منتقدان، اين نکته عامل اصلي بخشش مارک ريچ بوده و او به نوعي با پارتي بازي موفق به کسب اجازه بازگشت بدون دردسر شده است!
    سازندگان فيلم اشاره اي به نقش کراسينسکي در سلطان نفتي نکرده اند و معلوم نيست او نقش کداميک از کاراکترهاي داستان را بازي خواهد کرد. نشريه هاليوود ريپورتر خبر مي دهد که کراسينسکي احتمالا يک خبرنگار سمج است که پرونده مارک ريچ را دنبال مي کند. نزديکان به کمپاني يونيورسال مي گويند کراسينسکي نقش مهمي در داستان فيلم ندارد و بيشتر، به عنوان بازيگر مهمان در آن حضور خواهد داشت. همين منابع احتمال کارگرداني فيلم را توسط او، غير محتمل مي دانند. کراسينسکي که به خاطر درام علمي تخيلي «مکاني ساکت» معروف شده است، اين روزها گزينه اصلي تعدادي از فيلم هاي پرسروصداي جديد سينمايي است. اما از آنجا که او قرارداد کارگرداني قسمت دوم اين فيلم را دارد، بعيد به نظر مي رسد فرصتي براي کارگرداني سلطان نفتي هم پيدا کند.
    رسانه هاي گروهي هنوز نتوانسته اند اخبار و اطلاعات زيادي پيرامون قسمت دوم فيلم به دست بياورند. فيلم با نام «مکاني ساکت 2: بوگالوي خاموش» جلوي دوربين مي رود! داستان قسمت دوم در دوراني قبل از شروع داستان نسخه اصلي اتفاق مي افتد و به نوعي، پيش درآمدي بر داستان آن خواهد بود.
    
    زمزمه هاي خوش آواز
    زمزمه هايي که اين روزها شنيده مي شود، بيشتر از هر کس ديگري جان کراسينسکي را خوشحال مي کند. منتقدان و مطبوعاتي ها که «مکاني ساکت» اين فيلمساز را به شدت پسنديده اند، از آن به عنوان يک فيلم اسکاري اسم مي برند. آنها عقيده دارند اين درام خانوادگي علمي تخيلي، ظرفيت بالايي براي نامزد شدن در رشته هاي بهترين فيلم و کارگرداني و فيلمنامه نويسي دارد. در دور گذشته اسکار، «برو بيرون» مورد توجه اعضاي آکادمي قرار گرفت و رسانه ها از آشتي مراسم اسکار با ژانر ترس و دلهره خبر دادند.
    
    داوري اعضاي سنتي
    پرسشي که اين روزها در سطح وسيعي مطرح شده اين است که آيا هشت هزار و اندي اعضاي آکادمي اسکار، روي خوش به جان کراسينسکي و فيلمش نشان خواهد داد يا نه؟ اعضاي آکادمي معمولا به عنوان افرادي محافظه کار شناخته و معرفي مي شوند و تصميم گيري چنين افرادي هم معمولا از قبل مشخص است. اما جان کراسينسکي دو برگ برنده در جيب دارد. اول نقدهاي بسيار مثبت منتقدان و دوم فروش کلان 400 ميليون دلاري جهاني فيلمش.
    مت ديمون «سلطان نفتي» سينما / کمپاني يونيورسال فيلمي درباره يک ميلياردر سرشناس را روي پرده مي برد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 10 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بارآثار ديگري از "كيكاووس زياري"

  جكمن «رقيب پيشتاز» انتخابات رياست جمهوري / درام سياسي جديد ايوان ريتمن در راه است
كيكاووس زياري، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  فيلم بازي كردن براي مهاجران / سياست هاي ضد مهاجرتي ترامپ مورد نقد قرار مي گيرد
كيكاووس زياري، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  مامور تن پرور سيا و مشكل غيرمتعارف / جورج كلوني درگير يك ماجراي روحي - رواني مي شود
كيكاووس زياري، جام جم 12/4/97
مشاهده متن    
  بازگشت «ريگان» به سينما / دنيس كوايد نقش چهلمين رئيس جمهور آمريكا را بازي مي كند
كيكاووس زياري، جام جم 9/4/97
مشاهده متن    
  هجوم دايناسورهاي خشمگين به تماشاگران / «دنياي ژوراسيك 2» روي پرده گل كاشت !
كيكاووس زياري، جام جم 5/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش زيست شناسي
متن مطالب شماره 108، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است