|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/21: سوت طلايي تقديم مي شود به...
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5366
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5150 21/4/97 > صفحه 16 (ورزش) > متن
 
 


سوت طلايي تقديم مي شود به...
رقابت عليرضا فغاني، بيورن كويپرس، ساندرو ريچي يا مايك گايگر براي قضاوت فينال جام جهاني

نويسنده: رضا پورعالي

سه قضاوت خوب و کم نقص از عليرضا فغاني و کمک هايش، رضا سخندان و محمدرضا منصوري، حالا همه ما را به حضور اين تيم موفق ايراني در فينال جام جهاني 2018 اميدوار کرده است؛ انتظاري که البته بالاست، اما چه کنيم که دل توي دلمان نيست براي باليدن به اين اتفاق تاريخي.
    فغاني و تيمش در طول جام جهاني آنقدر خوب بودند که تحسين داوران بزرگ دنيا را هم برانگيخته اند. همين دو شب پيش بود که «اورس ماير» داور سرشناش سوئيسي و کارشناس داوري شبکه ZDF، بصراحت عنوان کرد در جام جهاني 2018 هيچ تيم داوري به اندازه عليرضا فغاني و دستيارانش شايستگي قضاوت در فينال را ندارد. ماير تعارف نکرد. او داوري است که در دو جام جهاني 1998 و 2002 قضاوت کرده و يکي از داوران تاثيرگذار در رقابت هاي يورو 2000 و 2004 بوده است. کسي که فينال رئال مادريد و بايرن مونيخ در ليگ قهرمانان اروپا را سوت زده، حالا با گذشت 14 سال از پايان دوران حرفه اي قضاوتش هايش مي گويد يکي از طرفداران پروپاقرص قضاوت هاي عليرضا فغاني است.
    فغاني و تيمش در جام جهاني 2018 تاکنون 3 قضاوت داشته اند و هر 3 هم براي تيم هاي بزرگ و مدعي جام بوده است؛ آلمان مکزيک، برزيل صربستان و فرانسه آرژانتين. دوندگي بالاي فغاني، سرعت بالاي او در استارت ها و سوت هاي درست و بي نقص، از جمله امتيازاتي است که شانس داور 40 ساله کشورمان را براي قضاوت در دو بازي پاياني جام افزايش مي دهد. به همه اينها بايد بي نياز بودن فغاني و دستيارانش به تکنولوژي VAR را هم اضافه کرد.
    با اين همه فغاني براي قضاوت فينال جام جهاني تنها نيست. خودش مي گويد: «دوازده، سيزده تيم داوري که اينجا هستند براي قضاوت بازي فينال شانس دارند و اين طور نيست چون ما نيمه نهايي نيستيم حتما يا فينال يا رده بندي را قضاوت مي کنيم. تمام سيزده تيم داوري براي قضاوت فينال و رده بندي شانس دارند و بقيه ش با خداست. ما کارمان را انجام داديم، اگر به ما قضاوتي داده شد آماده مي شويم اما اگر نشد کارمان را انجام داديم. تا هر زمان که بخواهند اينجا هستيم و بعد هم برمي گرديم ايران اما موضوع مهم اين است که خداراشکر همه چيز تا الان خوب بوده است.»
    اما شانس هاي قضاوت در فينال جام جهاني کدام ها هستند؟
    سواي عليرضا فغاني که در کارنامه اش قضاوت در فينال جام باشگاه هاي جهان 2015 (بارسلونا ريورپلاته)، سه قضاوت در المپيک 2016 ريودوژانيرو از جمله قضاوت بازي فينال (آلمان برزيل) و دو قضاوت در جام کنفدراسيون هاي 2017 ديده مي شود، اين داوران هم نامزد قضاوت در فينال
     جام جهاني هستند:
    بيورن کويپرس: (هلند): اين داور 45 ساله، در دو جام جهاني 2014 و 2018، هفت بازي را قضاوت کرده است. جام جهاني 2018 آخرين تورنمنت کويپرس است. او که از سال 2006 وارد ليست اليت داوران فيفا شده است، قضاوت هاي مهمي چون سوپرکاپ اروپا 2011 (بارسلونا پورتو)، فينال ليگ اروپا 2013 (چلسي بنفيکا)، فينال جام کنفدراسيون هاي 2013 (برزيل اسپانيا)، فينال ليگ قهرمانان اروپا 2014 (رئال مادريد اتلتيکومادريد). کويپرس در جام جهاني 2018 تاکنون قضاوت چهار مسابقه اروگوئه مصر، برزيل کاستاريکا، اسپانيا روسيه و انگليس سوئد را برعهده داشته است.
    در تورنمنتي که هلند از غايبان بزرگ آن به حساب مي آمد، کويپرس تا اينجاي رقابت ها، به تنهايي جاي خالي تيم ملي کشورش را پر کرده است.
    ساندرو ريچي (برزيل): به اندازه کويپرس سرشناس نيست، اما در جام جهاني 2018 که هيچ تيمي از آمريکاي لاتين نتوانسته به نيمه نهايي صعود کند، حضور اين داور برزيلي در فينال، مي تواند مرهمي باشد بر آلام برزيلي ها. ريچي سال 2011 به فهرست داوران اليت فيفا وارد شد و سه سال بعد به عنوان يکي از داوران جام جهاني 2014 انتخاب شد. او در بازي فرانسه و هندوراس، اولين داوري لقب گرفت که از تکنولوژي خط دروازه استفاده کرد. ريچي در آن جام بازي آلمان و الجزاير را هم قضاوت کرد اما بدشانس بود که با صعود برزيل به نيمه نهايي، نتوانست در مراحل پاياني سوت بزند. فرانسه دانمارک، کرواسي نيجريه و روسيه کرواسي سه قضاوت اين داور 43 ساله برزيلي در جام جهاني 2018 بوده اند.
    مايک گايگر (آمريکا): مايک گايگر، داور 43 ساله آمريکايي 10 سال است که در ليست داوران اليت فيفا حضور دارد و همچون ساندرو ريچي و بيورن کويپرس آخرين جام جهاني عمرش را به عنوان داور تجربه مي کند. فقط 13 سال داشت که وارد کلاس هاي داوري شد و از 29 سالگي هم به عنوان داور در ليگ فوتبال آمريکا MLS قضاوت کرد. او نخستين داور آمريکايي لقب گرفت که در فينال يکي از تورنمنت هاي فيفا را سوت زد؛ فينال جام جهاني جوانان 2011 ميان برزيل و پرتغال. بهترين داور آمريکا در سال هاي 2011 و 2014، در جام جهاني برزيل هم حضور داشت و سه بازي را قضاوت کرد. او در اين جام جهاني نيز تاکنون سه بار مسابقه هاي پرتغال مراکش، آلمان کره جنوبي و انگليس کلمبيا را سوت زده است.
    سواي اين چهار گزينه (فغاني، کويپرس، ريچي و گايگر)، تيم داوري جيانلوکا روکي از ايتاليا و نستور پيتانا از آرژانتين هم از جمله تيم هاي سرشناسي هستند که هنوز در روسيه حضور دارند، منتها دلايلي هست که شانس آنها را براي قضاوت در فينال کاهش مي دهد. در مورد روکي بايد گفت فينال جام جهاني 2014 را هم يک داور ايتاليايي قضاوت کرد و بعيد است کوليناي ايتاليايي (رئيس کميته داوران فيفا) بتواند يک داور ايتاليايي را به عنوان داور فينال جام جهاني 2018 انتخاب کند. نستور پيتاناي آرژانتيني هم ديدار افتتاحيه جام جهاني را سوت زده و تاکنون سابقه نداشته که يک داور، هم افتتاحيه را سوت بزند و هم فينال را.
    امروز و فردا با معرفي داوران رده بندي و فينال، از ميان اين نفراتي که در بالا از آنها اسم برده شد تکليف مشخص مي شود که آيا فغاني مي تواند نخستين داوران آسيايي فينال جام جهاني باشد؟ بي صبرانه منتظريم.
    سوت طلايي تقديم مي شود به... / رقابت عليرضا فغاني، بيورن کويپرس، ساندرو ريچي يا مايک گايگر براي قضاوت فينال جام جهاني
    


 روزنامه جام جم، شماره 5150 به تاريخ 21/4/97، صفحه 16 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "رضا پورعالي"

  ماموريت دشوار سرخابي ها در ليگ قهرمانان آسيا / نمايندگان ايران به تلافي شكست ها و صعود به نيمه نهايي فكر مي كنند
رضا پورعالي، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  چيزي شبيه تسويه حساب؟
رضا پورعالي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  اكران رسمي جام شگفتي ها / ليگ برتري ها خطر حذف از جام حذفي را بيخ گوش خود احساس مي كنند
رضا پورعالي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  نكونام، حريف اول پرسپوليس / بالاخره بخت اين بازي باز شد
رضا پورعالي، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  براي دختران وزنه بردار سرزمينم
رضا پورعالي، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اوراسياي مركزي
متن مطالب شماره 23، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است