|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/23: «دنياي اقتصاد» براساس گزارش Marketrealist بررسي كرد: جنگ فولادي آمريكا در ۳ پرده
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4639
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4373 23/4/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» براساس گزارش Marketrealist بررسي كرد: جنگ فولادي آمريكا در ۳ پرده


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني

دنياي اقتصاد : ترامپ اوايل سال جاري ۲۵ درصد تعرفه روي واردات فولاد ايالات متحده وضع کرد و به اين ترتيب شرايط سخت و پيچيده اي را در برابر دنيا قرار داد. کارشناسان معتقدند آمريکا چاره اي جز اعمال اين تعرفه ها در برابر موج صادرات فولاد و محصولات فولادي نداشته و در مقابل برخي معتقدند اين سياست ها لااقل در کوتاه مدت براي فعالان حوزه هاي مختلف در آمريکا مي تواند مشکل آفرين باشد.
    ترامپ معتقد است واردات فولاد تهديدي براي امنيت ملي آمريکا است با اين حال اعمال اين سياست باعث شده درحال حاضر قيمت برخي محصولات فولادي به بالاترين ارقام از سال ۲۰۰۸ تاکنون برسد. موافقان تعرفه هاي فولادي معتقدند از سال ۲۰۱۵ به بعد بسياري از طرح هاي توسعه اي در صنعت فولاد آمريکا با چالش روبه رو شده اند و اين کشور با ميزان معتنابهي طرح هاي توسعه اي و ظرفيت هاي خالي روبه رو است که اگر دولت تعرفه هاي کافي براي اين محصول در نظر نگيرد با عقب ماندگي در اين حوزه در آينده روبه رو خواهد شد. اين در شرايطي است که طي سال هاي اخير قيمت فولاد نيز به شدت کاهش يافته بود و اکنون شرايط معکوس شده است و در چنين فضايي احتمال موفقيت سياست ترامپ مي تواند جدي باشد.
     به اين ترتيب مي بينيم که برخي شرکت هاي معتبر فولادي آمريکا همچون فولاد آمريکا و نيوکور (AK Steel AKS) به دنبال طرح هاي توسعه جديد و راه اندازي خطوط توليدي خود هستند. حال اينکه افزايش سريع قيمت فولاد در آمريکا در کنار بهترين شرايط در بازار جهاني فولاد باعث شده تا انتظار موفقيت از اجراي اين سياست تعرفه اي در بلندمدت چندان دور از ذهن نباشد. درحال حاضر قيمت کويل نورد گرم (HRC) و کويل نورد سرد (CRC) بيش از ۶۰ درصد از قيمت هاي صادراتي دنيا بالاتر است که اين موضوع مي تواند جهت دهي سياست هاي فولادي ترامپ را در آينده مشخص کند.
    
    سه مسير اثرپذير تعرفه فولاد
    در اين رابطه وب سايت Marketrealist در گزارشي اين سوال را مطرح کرده که آيا تلاش هاي ترامپ براي ايجاد صرفه جويي در صنعت فولاد و ارتقاي توان اين صنعت در آينده مي تواند نتايج مثبت به همراه داشته باشد؟ اين پايگاه تحليلي در ادامه از منظر خريداران فولاد به اين موضوع نگاه کرده و مي پرسد مصرف کنندگان فولاد آمريکا مي توانند چه انتظاراتي از دولت داشته باشند؟ در پاسخ نيز اين گزارش مي افزايد قيمت فولاد همان طور که قبلا نيز اشاره شده به بالاترين رقم در يک دهه اخير خود رسيده است که اين موضوع مي تواند بيش از اين ارزش سهام شرکت هاي معتبر فولادي آمريکا از جمله نيوکور، آرسلور ميتال، فولاد آمريکا ((U.S. (X)، و AK Steel را افزايش دهد اما اين روند به زيان صنايع پايين دستي فولاد خواهد بود.
    بخش هاي ساخت وساز، خودروسازي و انرژي از بزرگ ترين کاربران نهايي فولاد محسوب مي شوند و منتقدان تعرفه هاي جديد معتقدند اين بخش ها به زودي زيان هاي قابل توجهي را در اقتصاد آمريکا متحمل خواهند شد و اين درحالي است که ميزان اشتغال در صنايع پايين دستي فولاد از صنايع بالادستي آن بيشتر است؛ به عبارتي بايد منتظر ماند و افزايش تعداد کساني را که در اثر اين سياست شغل خود را به زودي از دست خواهند داد تماشا کرد. اين گزارش مي افزايد اين موضوع اثرات ديگري را نيز در امر توسعه و ساخت صنعتي به همراه دارد و باعث مي شود برخي پروژه ها به دليل افزايش قيمت تمام شده از توجيه پذيري خارج شوند و توان رقابتي خود را از دست بدهند.
     در اين بين اما برخي اطرافيان ترامپ نيز از اين موضوع نگرانند؛ به عنوان مثال ويلبر راس وزير بازرگاني آمريکا از افزايش قيمت فولاد در اين کشور ابراز نگراني و اعلام کرده درحال بررسي اين مساله است که اين تعرفه ها چه اثراتي را بر بخش هاي مختلف بر جاي مي گذارند. با اين حال راس معتقد است شرکت هاي بازرگاني زيادي در اين مدت سودهاي غيرقانوني از محل واردات فولاد کسب کرده اند و بايد اين موضوعات شفاف سازي شود.
    
    بخش انرژي آمريکا در معرض خطر
    اما چگونه افزايش قيمت فولاد روي بخش هايي مانند انرژي يا خودروسازي آمريکا اثر خواهد گذاشت؟ اين گزارش در ادامه مي افزايد يکي از کاربردهاي اصلي فولاد در بخش انرژي است. بعد از افت قيمت انرژي در دنيا شرکت هاي مختلف حوزه انرژي سرمايه گذاري هاي خود را به شدت کاهش دادند و اين موضوع باعث شد تا تقاضا براي فولاد در اين بخش ها با کاهش روبه رو شود. با اين حال رشد قيمت انرژي در جهان بار ديگر اين نگراني را ايجاد کرده است که در شرايط فعلي چگونه بايد منابع مالي مورد نياز را تامين کرد؟ به عنوان مثال توليد لوله هاي فولادي مورد نياز براي انتقال منابع انرژي و مواردي از اين دست با چه مشکلاتي روبه رو خواهند شد؟
    در اين رابطه شرکت هايي مانند کايندر مورگان، هس و... درخواست معافيت از اين تعرفه ها را داده اند. برخي شرکت هاي خارجي مثلا يک شرکت کره اي نيز موفق شده معافيت از اين تعرفه ها را براي صادرات لوله هاي انرژي از آمريکا دريافت کند. با اين حال ميزان واردات فولاد بدون تعرفه در مقايسه با ميانگين سه سال گذشته آمريکا ۷۰ درصد کاهش خواهد يافت. به گزارش رويترز صنعت خط لوله با تعرفه هاي جديد مي تواند با قيمت تمام شده بسيار بالايي روبه رو شود که اين مساله در آينده بر بخش انرژي اثرات منفي بر جاي خواهد گذاشت، چراکه اين صنعت در سال ۲۰۱۷ به ميزان ۷۷ درصد کل نياز فولاد خود را از خارج از آمريکا وارد کرده است. اين در شرايطي است که آمريکا به شدت به دنبال توسعه صادرات منابع انرژي خود است و ممکن است مشکلات حوزه فولاد اين سياست ها را تحت تاثير خود قرار دهد.
    دولت آمريکا سال ۲۰۱۴ بعد از دهه ها اجراي قانون توقف صادرات نفت اين کشور را به دليل افزايش سطح توليد از طريق منابع نفت شيل و ساير منابع فسيلي متوقف کرد و دست به صادرات نفت زد و اکنون اين کشور وارد جرگه صادرکنندگان نفتي شده است و انتظار مي رود ميزان صادرات آن به زودي بسيار بيش از ارقام کنوني باشد.
    
    خودروسازي و ترس از افت رقابت
    اما بخش ديگري که از تعرفه هاي تجاري ترامپ بر فولاد آسيب خواهد ديد بخش خودروسازي آمريکا است. طبق گزارش Marketrealist کشورهاي عضو اتحاديه اروپا که پيش از اين قرار بود از تعرفه هاي تجاري آمريکا معاف باشند نيز مشمول اين تعرفه ها شدند و همين امر نيز باعث انتقام جويي اين کشورها شد به عنوان مثال شرکت هارلي ديويدسون به عنوان يکي از شرکت هاي مهم صادرکننده موتور سيکلت به اروپا مشمول سياست هاي مقابله به مثل قاره سبز شد. در مقابل آمريکا نيز واردات هر نوع خودروي اروپايي را هدف قرار داد. ترامپ دستور داد تعرفه هاي ۲۵ درصدي روي واردات انواع خودروي اروپايي در نظر گرفته شود تا به اين وسيله شرايط براي رشدورونق بخش خودروسازي آمريکا و افزايش رفاه براي کارگران آمريکايي فراهم شود. اما اين درحالي است که به گفته کارشناسان، ترامپ ساير عواقب اتخاذ چنين سياستي را در نظر نگرفته است.
    به گفته آنها اين سياست ها مي توانند بخش خودروسازي ايالات متحده را در برابر افزايش هزينه هاي جدي قرار دهند. به گفته آنها با تعرفه هايي که دولت ترامپ براي آلومينيوم و فولاد در نظر گرفته بايد گفت هزينه هاي توليد در شرکت هاي بزرگي همچون فورد، جنرال موتورز و تسلا به شدت افزايش مي يابد که اين موضوع مي تواند قدرت رقابتي خودروهاي آمريکايي را در جهان کاهش دهد. همين موضوع از کانال آلومينيوم نيز قابل بررسي است.
    به دليل اينکه عمده آلومينيوم مورد نياز آمريکا از راه واردات تامين مي شود، هزينه ها باز هم در بخش خودروسازي آمريکا افزايش خواهد يافت. خودروسازان آمريکايي يکي از گروه هايي خواهند بود که بيشترين آسيب را متحمل مي شوند. گفته مي شود ۲۶ درصد تقاضاي فولاد آمريکا مربوط به خودروسازان است و اين بخش پس از بخش ساخت وساز با ۴۰ درصد، دومين بازار بزرگ فولاد آمريکا به شمار مي رود. به همين دليل علاوه بر بازرگانان بخش فولاد توليدکنندگان خودرو نيز يکي از بخش هاي به شدت نگران از سياست هاي تعرفه اي در بخش هاي آلومينيوم و فولاد محسوب مي شوند.
     کميسيون اروپا نيز دو هفته قبل نشان داده است که افزايش تعرفه واردات خودرو و قطعات آن از اروپا به ۲۵ درصد، در مرحله نخست، تاثيري منفي بر توليد ناخالص داخلي آمريکا خواهد داشت. براساس گزارش کميسيون اروپا خودروسازان اروپايي در کل ۹/ ۲ ميليون خودرو توليد مي کنند که معادل ۲۶ درصداز توليد خودرو در آمريکا در سال گذشته است. اين درحالي است که شرکت هاي خودروساز اروپايي در آمريکا در توليد ۱۶ درصد از توليدات داخلي اين کشور و ۸/ ۱ميليون وسيله نقليه نقش دارند. به اين ترتيب بايد گفت سياست هايي که درحال حاضر ترامپ در پيش گرفته بخش بيشتري را در آمريکا تحت تاثير خود قرار مي دهد و اين نکته اي است که خودروسازان آمريکايي را نگران کرده است.
    با اين حال دولت ترامپ معتقد است بايد به جاي آنکه واردکنندگان و شرکت هايي که از محل تعرفه هاي پايين و واردات بالا سودهاي غيرقانوني کسب کرده اند نگران باشند نه توليدکنندگان چراکه اين سياست ها به اين منظور در پيش گرفته شده تا بتواند بخش توليد را به حرکت وادار کند؛ موضوعي که توليدکنندگان آمريکايي آن را قبول نداشته و معتقدند اين سياست ها فقط افزايش هزينه ها، کوچک شدن اندازه شرکت ها، کاهش قدرت تامين مالي و پايين آمدن سرمايه گذاري ها براي توسعه شرکت هاي خودرويي را به همراه خواهد داشت.
    
    شکاف در بخش هاي بالا و پايين دستي
    با اين حال دولت ترامپ نگران اين موضوعات نيست چراکه قيمت فولاد در ايالات متحده درحال افزايش است و اين امر باعث افزايش درآمدزايي شرکت هاي فولادي آمريکايي شده است به طوري که يک بررسي نشان مي دهد احتمالا درآمدهاي سه ماهه سوم شرکت هاي معتبري همچون نيوکور يا فولاد ديناميک آمريکا به دو برابر ارقام سال گذشته آنها برسد. با اين سياست وزارت بازرگاني انتظار دارد ميزان توليد فولاد در ايالات متحده افزايش يابد و ظرفيت هاي جديد توليد فولاد در آمريکا راه اندازي شود که نتيجه اين امر نيز بهبود وضعيت عرضه با قيمت هاي مناسب خواهد بود.
    هرچند اين نظر با انتقادها و بدبيني هايي نيز همراه است به عنوان مثال گروهي از توليدکنندگان فولاد معتقدند درست است که قيمت اين محصول در آمريکا رشد کرده اما قطعا ميزان افزايش توليد با ضريبي کمتر از يک در توليد خودنمايي خواهد کرد و اينکه تصور کنيم افزايش قيمت به سرعت به افزايش ظرفيت هاي توليد منتهي مي شود پيش بيني درستي نيست. به عقيده اين گروه شکاف بين آمريکا با ساير کشورها و شرکاي تجاري اين کشور افزايش خواهد يافت و کاربران نهايي فولاد قطعا با فشار قيمتي مواجه خواهند شد و ظرف يک دهه آينده نيز اين فشارها به قوت خود باقي خواهد ماند.
    به عقيده آنها تنها راه نجات آن است که ترامپ برنامه اي سازنده براي صنايع پايين دست فولاد از جمله در بخش هاي ساخت وساز و خودروسازي تعريف کند تا منافع را همان طور که براي صنايع بالادست فولاد تامين مي کند براي اين صنايع نيز تضمين کند.
    
    سياست آمريکا براي تداوم رشد اقتصادي
    در اين بين وبسايت nwitimes در گزارشي اعلام کرده است سياست تعرفه اي آمريکا روي ترامپ به نفع ۳ ميليون شرکت در سراسر آمريکا است تا بتواند روي نفوذ کشورهايي همچون چين، کانادا، مکزيک و اروپا اثر بگذارد. به اين ترتيب از روز گذشته اجراي تعرفه ها عليه چين آغاز شده که به گفته رئيس اتاق بازرگاني آمريکا اين موضوع روي زندگي کارگران، کشاورزان، صنعتگران و مصرف کنندگان آمريکايي اثرات مثبتي خواهد داشت. صنعت فولاد آمريکا براي سال ها از کشورهايي همچون چين فولاد را با قيمت هاي پايين در قالب دامپينگ خريداري کرده و اين موضوع ترامپ را روي ضرورت سياست گذاري در اين حوزه حساس کرده است.
    وزارت بازرگاني اين کشور معتقد است آمريکا سال ها قرباني دامپينگ فولاد بوده که بر خلاف مقررات تجارت جهاني بوده است. به همين دلايل آمريکا در تلاش است تا به اين وضعيت به رغم تمام هزينه هايي که ممکن است به همراه داشته باشد خاتمه دهد. اقتصاددانان معتقدند دولت آمريکا در فاصله دو سال گذشته توانسته از منظر اقتصادي بسياري از نابساماني ها را سروسامان بدهد. اين موضوع با کاهش شديد بيکاري، تقويت ارزش دلار، بهبود رشد اقتصادي، افزايش شاخص هاي صنعتي و مواردي از اين قبيل قابل بررسي است. سي ان بي سي در گزارشي هفته قبل از ايجاد ۲۱۳ هزار شغل جديد در بخش غير کشاورزي آمريکا خبر داد که رقم قابل توجهي است اين رقم درحالي محقق شده است که پيش بيني مي شد در اين دوره دولت بتواند ۱۹۵ هزار شغل ايجاد کند يعني اشتغال بيش از انتظار بوده است. در عين حال پيش بيني مي شود که اميدها براي بهبود بيشتر اقتصاد آمريکا بيشتر شده به طوري که انتظار مي رود در سه ماه دوم سال ميزان نرخ رشد اقتصادي به حدود ۳ درصد رسيده باشد درحالي که اين نرخ به طور متوسط در سه ماه اول ۲ درصد بوده است. درحال حاضر اين نرخ ۸/ ۲ درصد است.
    
    
«دنياي اقتصاد» براساس گزارش Marketrealist بررسي کرد: جنگ فولادي آمريکا در ۳ پرده
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4373 به تاريخ 23/4/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 69، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است