|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: مسير پايان سلطه غيرخصوصي ها بر بازار هتل «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مسير پايان سلطه غيرخصوصي ها بر بازار هتل «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
    دنياي اقتصاد : آمارها نشان مي دهد نيمي از هتل هاي ۵ ستاره ايران که کمتر از ۳۵ عدد هستند تحت مديريت بخش غيرخصوصي قرار دارند. اين موضوع حاکي از آن است که يکي از مهم ترين منابع درآمدي اقامت مسافران و گردشگران در اختيار بخش خصوصي نيست؛ چون رقباي سرسخت دولتي يا حاکميتي دارد. اين در حالي است که موضوع واگذاري هتل ها و اقامتگاه هاي دولتي از سال ۸۷ با ابلاغ قانون اجراي سياست هاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي به جريان افتاد؛ اما تاکنون با وجود گذشت يک دهه از اين تاريخ محقق نشده است.
    
    مسير پايان سلطه غيرخصوصي ها بر بازار هتل
    در فضاي کسب وکار هتلداري کشور، بزرگ ترين بنگاه هاي ارائه خدمات اقامتي به مسافران از سوي نهادهاي دولتي اداره مي شود که اين امر به باور کارشناسان و فعالان اين حوزه، روح رقابت اقتصادي را در اين صنعت مخدوش کرده است. در اينجا سوالي که مطرح مي شود اين است که چرا واگذاري هتل ها از بخش غيرخصوصي به بخش خصوصي اتفاق نمي افتد؟ چه راهکاري وجود دارد تا اين روند با سرعت بيشتري طي شود؟ بسياري از صاحب نظران بر اين عقيده هستند که هتل هاي غيرخصوصي بايد قيمت گذاري شوند و قيمت ها منطقي باشند؛ اما چون در حال حاضر قيمت هاي اعلام شده رقم هاي بالايي هستند توان خريد براي بخش خصوصي وجود ندارد. به همين منظور کارشناسان پيشنهاد مي کنند يکي از راه حل هاي اين مساله، ورود هتل هاي غيرخصوصي به بورس است؛ اما تا به حال اين مهم به مرحله اجرايي شدن نرسيده است. همه اينها درحالي است که آمارهاي موجود نشان مي دهد ايران در دو دوره تاريخي در رتبه اول تا پنجم اقامتگاهي کل دنيا بوده است؛ يک بار در دوران شاه عباس صفوي که هزار کاروانسرا را در دستور کار خود قرار داده بود و يک بار در دهه ۵۰ که پيشنهاد ۲۰۰ اقامتگاه مطرح شد؛ ۲۰۰ اقامتگاهي که ۱۷۵ باب آن به مرحله بهره برداري رسيد و همچنان بعد از ۵۰ سال ۶۴ باب از اين اقامتگاه ها به فعاليت خود ادامه مي دهند. اما ديگر پس از حدود نيم قرن اين اقامتگاه ها فرسوده هستند و بايد فکري براي جايگزيني کرد.
    
    چرا غيرخصوصي ها واگذار نمي شوند؟
    با وجود آنکه هر از چندگاهي صحبت هايي مبني بر واگذاري هتل هاي غيرخصوصي اعم از دولتي، حاکميتي و عمومي به بخش خصوصي مطرح مي شود اما تاکنون به اين مطالبه ديرينه فعالان بخش خصوصي پاسخي عملي داده نشده است. از سوي ديگر سرمايه گذاران نيز رغبتي به ورود در اين حوزه ندارند؛ چون معتقدند سوددهي چنداني در بخش هتلداري نخواهند داشت. البته اين نکته نيز شايان ذکر است که رقم هاي اعلام شده براي فروش هتل هاي غيرخصوصي بعضا آنقدر رقم هاي بالايي است که هيچ سرمايه گذار خصوصي ريسک و توان پرداخت چنين قيمت هايي را در خود نمي بيند؛ به طوري که چندي پيش نيز رئيس هيات مديره جامعه تورگردانان با انتقاد از رقم هاي نجومي گفته بود: «سرمايه گذار بايد بداند اگر قرار است اين همه هزينه کند، نهايت تا ۱۰ سال آينده بازگشت خواهد داشت. متاسفانه محاسبات نشان مي دهد با توجه به شرايط اقتصادي و سرمايه گذاري حال حاضر، حتي نوه من هم نمي تواند اين بازگشت سرمايه را ببيند و دست کم بايد بيش از ۳۰ سال صبر کند تا اين پول برگردد!»
    به گزارش «ايسنا»، درحال حاضر مهم ترين هتل هاي ۴ و ۵ ستاره کشور در اختيار بنياد مستضعفان، بنياد شهيد، بنياد تعاون ناجا و سازمان تامين اجتماعي و البته بخشي از مهمانسراهاي جهانگردي نيز در اختيار صندوق بازنشستگي کشور است. غلام حيدر ابراهيم باي سلامي، عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به آمارهايي در زمينه تعداد هتل هاي موجود در کشور مي گويد: «ايران در حال حاضر ۱۲۰۰ هتل در کل کشور دارد که کمتر از ۳۵ عدد از اين هتل ها ۵ ستاره هستند، کمتر از ۱۰۰ هتل ۴ ستاره و باقي مانده اين هتل ها در رده بندي ۳،۲ و يک ستاره قرار مي گيرند که از همين تعداد، نيمي از هتل هاي ۵ ستاره در اختيار بخش غيرخصوصي قرار دارد.» به گفته باي سلامي در کشور با کمبود هتل روبه رو هستيم و ايران به بيش از هزار هتل نياز دارد تا وارد چرخه صنعت گردشگري شود: «صنعت هتلداري ايران در آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۷ از بين ۱۳۶ کشور در رتبه ۱۱۴ و از نظر تعداد هتل به ازاي هر ۱۰۰ نفر در رتبه ۱۱۶ قرار دارد و اين يک فاجعه است.
    هنوز گردشگري ايران به صورت سنتي پيش مي رود. درحالي که ترکيه در رده ۶۲، عربستان ۲۸ و مالزي در رتبه ۳۵ قرار دارد. هر متخصصي اين آمار را ببيند متوجه مي شود که ايران از نظر اقامتگاه عقب مانده است.» در همين حال، جمشيد حمزه زاده رئيس جامعه هتلداران نيز به «دنياي اقتصاد» مي گويد که چون سرمايه گذارها بر اين تصور هستند که سرمايه گذاري در هتلداري سودي در برندارد: «قيمت هاي اعلام شده براي واگذاري هتل هاي غيرخصوصي، غيرکارشناسي نيستند و رقم هاي اعلام شده براساس نظر کارشناس هاي زبده فروشنده، خريدار و کارشناسي که هر دو طرف قبول دارند صورت مي گيرد. بنابراين عرف خريد و فروش وجود دارد و متناسب با وضعيت اقتصاد روز کشور قيمت ها اعلام مي شود؛ اما چون سرمايه گذاري در هتلداري وجود ندارد بسياري از سرمايه گذاران در اين زمينه ورود نمي کنند.»
    
    راه رهايي از صنعت اقامت دولتي
    اما به باور عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور، دولت و ملت بايد دست به دست هم دهند تا سرمايه هاي سرگردان به سمت هتلداري سوق پيدا کند : «اکثر اطلاعات موجود در زمينه سرمايه گذاري هتلداري غيرکارشناسي و عوامانه است. در حال حاضر ظرفيت هتل هاي موجود ملاک سرمايه گذاري است؛ در حالي که گردشگري کشور سنتي است و نبايد ملاک اين سبک گردشگري باشد. زماني که تورهاي منظم و متوالي به مقصد ايران سرازير شود و مثلا هر روز بيش از ۱۰ پرواز از کشورهاي خارجي به مقصد ايران و موزه شهرهايش داشته باشيم، در اين شرايط وارد صنعت گردشگري شده ايم. اما در حال حاضر به شيوه تقاضامحوري عمل مي کنيم و چيزي براي عرضه به عنوان بسته نداريم.» وي ادامه مي دهد: «در حال حاضر ايران را به عنوان يک کشور گردشگرپذير نمي شناسند و براي ۶ ماه و يک سال آينده سفر به کشورمان برنامه نمي ريزند. با اين شرايط مسلم است که سرمايه گذار نيز رغبتي براي ورود به صنعت هتلداري ندارد و حاضر نيست به هر قيمتي وارد اين حوزه شود.»
    اما يکي از راهکارهايي که مي تواند گامي موثر جهت واگذاري هتل هاي غيرخصوصي به بخش خصوصي باشد، ورود اين هتل ها به بورس است. با ي سلامي در اين زمينه مي گويد: «برخي از هتل ها استعداد ورود به بورس را دارند. اما بايد بدانيد هر شرکتي بسته به منافع و سودهايي که مورد بررسي قرار مي دهد تصميم مي گيرد وارد بورس شود. بايد شرايط براي ورود هتل ها به بورس مهيا شود. در حال حاضر برخي از هتل هاي غيرخصوصي وارد بورس شدند؛ اما به دليل وجود مشکلات و موانع قانوني همچنان نتوانسته اند به درستي پيش بروند.» حمزه زاده نيز معتقد است که وجود بسته هاي تشويقي به سرمايه گذاران خصوصي کمک مي کند تا آنها ورود به صنعت هتلداري را ريسک پذير ندانند: «ايجاد بسته هاي مشوق کمک مي کند تا سرمايه گذاران در اين بخش ورود داشته باشند.
    متاسفانه در حال حاضر هتلداري از کمترين حمايت برخوردار است و از سويي هم رقابتي نابرابر بين خصوصي ها و غيرخصوصي ها وجود دارد. سرمايه گذاري در هتلداري نياز به معافيت ماليات، عوارض، بيمه و امکان ورود تجهيزات آسان و... دارد. در حال حاضر بيش از ۸۰ درصد هتل هاي کشور با سازمان امور مالياتي دچار مشکل هستند. اگر شرايط براي سرمايه گذاران در بخش هتلداري تسهيل شود، بازاريابي به درستي صورت گيرد و ضريب اشغال هتل ها افزايش پيدا کند قطعا سرمايه هاي سرگردان به سمت سرمايه گذاري در بخش هتلداري ورود پيدا خواهند کرد.»
    رئيس جامعه هتلداران نيز از موافقان ورود هتل هاي غيرخصوصي به بورس است و مي گويد: «موافق ورود هتل هاي غيرخصوصي به بورس جهت واگذاري به بخش خصوصي هستم. ورود به بورس به پيشرفت صنعت هتلداري کمک خواهدکرد. در اين شرايط مردم عادي هم مي توانند در زمينه سرمايه گذاري هتلداري ورود کنند؛ اما متاسفانه در حال حاضر آنقدر قوانين دست و پاگير و سختگيرانه وجود دارد که حتي يکي، دو هتل بخش غيرخصوصي که خواسته اند وارد بورس شوند هنوز موفق نشده اند.» حالا به نظر مي رسد يکي از مهم ترين راه هايي که مي تواند کشور را از بحران کمبود هتل برهاند و به تشويق سرمايه گذاران براي ورود به اين حوزه و پيشرفت صنعت گردشگري بينجامد، تسريع واگذاري هتل ها به بخش خصوصي است؛ اين واگذاري يا مي تواند به صورت يکجا باشد که به دلايل ذکر شده کمتر امکان وقوع آن وجود دارد يا مي تواند از طريق ورود به بورس رخ دهد. از اين راه هم قيمت ها تعادل پيدا کنند، هم سهام ها افزايش مي يابد و هم مردم عادي نيز مي توانند به عنوان سرمايه گذاران خرد در اين صنعت ورود داشته و در سوددهي اين بخش سهيم باشند.
    
    مسير پايان سلطه غيرخصوصي ها بر بازار هتل «دنياي اقتصاد» بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بينات
متن مطالب شماره 3-4 (پياپي 100)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است