|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: افشاگري جديد بازرس مولر در آستانه ديدار ترامپ و پوتين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


افشاگري جديد بازرس مولر در آستانه ديدار ترامپ و پوتين
در آستانه نشست هلسينكي اعلام شد    
    در آستانه ديدار پوتين و ترامپ وزارت دادگستري آمريکا نام ۱۲ روس را به عنوان متهم معرفي کرده و به موجب آن مدعي شده است که اين ۱۲ روس در انتخابات آمريکا دخالت داشته اند. به گزارش رويترز، يک هيات منصفه فدرالي روز جمعه ۱۲ مامور اطلاعاتي روسيه را به اين دليل که سايت مرکزي دموکرات ها را در انتخابات سال ۲۰۱۶ هک کرده، اعلام جرم کرده است. اخيرا در گزارش ۲۹ صفحه اي، ۱۲ مامور اطلاعاتي روسيه به دخالت در انتخابات آمريکا متهم شده اند. در اين راستا وزارت دادگستري آمريکا طي گزارشي که روز جمعه ۲۳ تيرماه در سايت رسمي خود منتشر کرده، ۱۲ افسر اطلاعاتي روسيه را به هک رايانه اي هيلاري کلينتون و حزب دموکرات در جريان انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ متهم کرده است. اين کيفرخواست عليه افسران اطلاعاتي روسيه که اسامي و محل خدمت آنها نيز ذکر شده، درست سه روز قبل از ديدار روساي جمهوري آمريکا و روسيه منتشر شده است.
    اين اعلام جرم براساس تحقيقات تيم رابرت مولر، مستشار ويژه پرونده مربوط به «دخالت هاي روسيه در انتخابات ۲۰۱۶» صادر شده است. قرار است دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا و ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه فردا در هلسينکي، پايتخت فنلاند، ديدار کنند. در همين زمينه خبرگزاري رويترز افزوده است که کيفرخواست ياد شده، مشروح ترين اتهامي است که به طور مشخص عليه روسيه در رابطه با دخالت در انتخابات به نفع کارزار انتخاباتي ترامپ منتشر شده است. روسيه اما اين اتهامات را رد کرده است. با اين حال اين گزارش تصريح مي کند راد روزنستاين، معاون دادستان کل آمريکا اعلام کرده است که کيفرخواست ياد شده اتهامي عليه هيچ شهروند آمريکايي در همدستي با روسيه عنوان نکرده است. او همچنين گفت که طي هفته جاري به طور اجمالي دونالد ترامپ را در جريان گزارش اين کيفرخواست قرار داده است.
    گزارش وزارت دادگستري مي گويد که افسران آژانس امنيتي نظامي روسيه شبکه هاي کامپيوتري کميته کمپين کنگره دموکرات ها، کميته ملي دموکرات ها و کمپين انتخاباتي هيلاري کلينتون را هک کرده اند و برخي اطلاعات آن را در فضاي اينترنتي منتشر کرده اند. رابرت مولر همچنين در مورد پرونده همکاري احتمالي کمپين انتخاباتي دونالد ترامپ با روسيه در جريان انتخابات سال ۲۰۱۶ تحقيق مي کند. فوريه سال جاري نيز رابرت مولر ۱۳شهروند و سه شرکت روسي را متهم به مداخله در انتخابات رياست جمهوري آمريکا از طريق انتشار گسترده اطلاعات غلط و سفر به آمريکا براي جمع آوري اطلاعات کرد. با اين حال، رويترز مي نويسد که کيفرخواست جديد براي اولين بار به طور مستقيم دولت روسيه را متهم به دخالت انتخاباتي کرده است. نهادهاي اطلاعاتي آمريکا متقاعد شده اند که با دستور ولاديمير پوتين، عاملان روسيه از طريق تبليغات و هک کامپيوتري، در انتخابات دور گذشته رياست جمهوري آمريکا مداخله کرده اند.
    ساعاتي قبل از انتشار گزارش رابرت مولر، دونالد ترامپ که به بريتانيا سفر کرده است، تحقيقات رابرت مولر را ضربه اي بر روابط روسيه و آمريکا عنوان کرد. همزمان وکيل دونالد ترامپ نيز با اشاره به کيفرخواست منتشر شده طي توييتي گفت: «اين خبر خوبي براي همه آمريکايي ها است. هيچ آمريکايي متهم به همدستي با روسيه نشده است و زمان آن فرا رسيده است که رابرت مولر پرونده تحقيقات عليه رئيس جمهوري آمريکا را متوقف کند و بگويد که دونالد ترامپ کاملا بي گناه است.»
    
    دموکرات ها: ديدار با پوتين را لغو کنيد
    همزمان با ارائه اين گزارش که روسيه براي نخستين بار به طور رسمي متهم به دخالت در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در هشتم نوامبر سال ۲۰۱۶ شده است، دموکرات ها از دونالد ترامپ خواسته اند ديدار خود را با پوتين، رئيس جمهوري روسيه لغو کند. به گزارش سي ان ان اين درخواست پس از آن مطرح شده است که وزارت دادگستري آمريکا عليه دوازده مقام اطلاعاتي روس به اتهام هک کردن ايميل هاي مقام هاي ارشد حزب دموکرات در جريان مبارزات انتخاباتي ۲۰۱۶ اعلام جرم کرده است. سناتور «چاک شومر» ليدر اقليت دموکرات در سنا بيانيه اي درخصوص ديدار دوشنبه آتي پوتين و ترامپ در فنلاند منتشر و اظهار کرد: رئيس جمهوري بايد ديدار با پوتين را لغو کند تا سرانجام روسيه گام هاي قابل اثبات و شفافي بردارد و ثابت کند که در انتخابات هاي آينده دخالت نخواهد کرد. شومر گفت انجام اين ديدار در سايه کيفرخواست وزارت دادگستري عليه دوازده مقام روس اهانتي به دموکراسي ما است.
    نانسي پلوسي، ليدر اقليت دموکرات در مجلس نمايندگان نيز در صفحه شخصي خود در توئيتر نوشت: ترامپ بايد ديدارش با پوتين را لغو کند. اين نماينده ايالت کاليفرنيا پيش تر در بيانيه اي گفته بود: ترامپ بايد خواستار توافقي جامع، منسجم و واقعي باشد تا روس ها حملات خود به دموکراسي ما را متوقف کنند. دموکرات ها نگران هستند که ترامپ نتواند در ديدار رودررو با پوتين، رئيس جمهوري روسيه را به چالش بکشد. سناتور مارک وارنر، دموکرات ارشد در کميته اطلاعاتي سنا گفت که وي نگران عملکرد سطحي ترامپ در ملاقات ها است و ديدارش با پوتين بايد لغو شود. اين سناتور ايالت ويرجينيا روز جمعه به خبرنگاران گفت: ملاقات ميان پوتين و ترامپ نبايد تک به تک باشد. تامي داکورث، سناتور دموکرات ايالت ايلينوي نيز تاکيد کرد: ما بايد با تمام نيرو تحريم هاي آمريکا عليه روسيه را اعمال کنيم و به فکر گسترش آن به بخش هاي مختلفي از اقتصاد روسيه باشيم. ترامپ بايد فورا ديدار با پوتين را لغو کند تا سرانجام روسيه نشان دهد که مايل است به جامعه ملل بازگردد و به حاکميت قانون، عرف هاي حقوقي و نهادهاي دموکراتيک احترام بگذارد.
    جفري نادلر، دموکرات ارشد در کميته قضايي مجلس نمايندگان نيز از ترامپ خواست در ملاقات با پوتين از وي بخواهد تا دوازده مقامي را که به دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ متهم شده اند، به آمريکا تحويل دهد. سناتور باب منندز، دموکرات ارشد ايالت نيوجرسي در کميته روابط خارجي سنا نيز خواستار تحويل اين دوازده مقام به آمريکا شده است. جان گارامندي، نماينده دموکرات از ايالت کاليفرنيا هم گفت: زمان آن رسيده است که ترامپ، روسيه را عقب براند. در اين ميان حتي جمهوري خواهان نيز به مخالفت با ديدار ترامپ و پوتين به پا خاسته اند. جان مک کين، سناتور ارشد جمهوري خواهان از ايالت آريزونا در بيانيه اي تاکيد کرد: ترامپ بايد از موضع قدرت با پوتين مواجه شود و نشان دهد که تهاجم به آمريکا و دموکراسي هاي ديگر بهاي گزافي خواهد داشت. اگر ترامپ نمي تواند پوتين را پاسخگو کند، نشست هلسينکي نبايد برگزار شود. اما سارا سندرز سخنگوي کاخ سفيد گفته است که اين ديدار لغو نخواهد شد.
    ترامپ درحالي که با ملکه انگليس به صرف چاي مشغول بوده اين خبر را شنيده است. وي هنوز واکنشي به درخواست نمايندگان کنگره نداشته است.
    
    پاي نظاميان روس مطرح است
    در گزارشي که وزارت دادگستري آمريکا منتشر کرده است، از کساني که در اين حملات هکري نقش داشته اند نام برده شده است. اين افراد نظاميان سابق روسيه هستند که به «G.R.U» شهره هستند. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، اين سازمان يکي از مطرح ترين و طويل ترين شاخه هاي جاسوسي در روسيه است که سلف آنها نيروهاي کا گ ب خوانده مي شدند. اين سازمان جاسوسي از سوي آمريکا مورد تحريم قرار گرفته است. اين سازمان که زير نظر دولت روسيه اداره مي شود، اولين سازمان رسمي دولتي روسيه است که مورد اتهام رابرت مولر قرار گرفته است. پيش از اين مولر بخش هاي خصوصي روسيه را نيز دخيل در اين ماجرا دانسته بود. از جمله يک شرکت اينترنتي خصوصي در سن پترزبورگ روسيه که پيش تر از سوي بازرس ويژه دادگستري مورد اتهام قرار گرفته بود.
    «G.R.U» هنوز به عنوان شاخه اصلي اطلاعاتي روسيه مطرح است. اين شاخه اطلاعاتي زيرمجموعه ارتش روسيه است و نظاميان سابق روسيه عضو آن هستند. اين شاخه با اتهامات زيادي روبه رو است. از جمله اينکه گفته مي شود حمله موشکي شرق اوکراين به يک هواپيماي مسافري توسط اين گروه صورت گرفته است. آخرين اتهامي که به اين سازمان اطلاعاتي وارد شده است دخالت آنها در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در سال ۲۰۱۶ است. افرادي که از اين سازمان مورد اتهام قرار گرفته اند همگي عضو شاخه اطلاعات کامپيوتري اين سازمان هستند که دفتر آنها در نزديکي مسکو قرار دارد. بنابر گزارش منتشر شده اين گروه حملات وسيع سايبري را در سال ۲۰۱۶ براي انتخابات رياست جمهوري آمريکا تدارک ديده است. يکي از افسراني که از او نام برده شده است ويکتور بي. نتيشکو است که رهبري حملات سايبري به سايت مرکزي حزب دموکرات را بر عهده داشته است. در سال ۲۰۰۳ در يک پايان نامه و طي يک تحقيقات آکادميک مشخص شد که افسران روسي درحال گذراندن دوره هايي براي رمزنويسي کامپيوتري هستند. البته پيش از اين نيز به طور کامل محرز شده بود که اين حملات از سوي اين سازمان جاسوسي صورت گرفته است اما به طور رسمي عليه آنها اعلام جرم نشده بود.
    اين سازمان از طريق تکنيک فيشينگ اطلاعات ايميل اصلي حزب دموکرات را به سرقت برده و محتواي آن را در مقياس وسيعي منتشر کرده است. پيش تر ايگور کوروبوف، رئيس سازمان «G.R.U» و سه تن از دستيارانش از سوي دولت اوباما مورد تحريم قرار گرفته بودند. آنها متهم شده بودند که سعي در تاثيرگذاري در انتخابات ايالات متحده داشته اند. در ماه مارس نيز وزارت خزانه داري اعلام کرد تحريم هاي جديدي عليه اين سازمان اطلاعاتي روسيه و شخص کوروبوف اعمال کرده است. در تحريم هاي اوليه نيز دولت اوباما نام فرمانده معاون اين سازمان به نام سرگي گزينوف را در فهرست تحريمي ها قرار داده بود.در اعلام جرم ۲۹ صفحه اي وزارت دادگستري آمريکا واحد «۲۶۱۶۵» به عنوان واحد اصلي حمله به سايت مرکزي حزب دموکرات ها شناخته شده است. مسووليت اين واحد با گزينوف بوده است. گزينوف در سال ۲۰۰۹ از سوي دولت روسيه به عنوان دانشمند توانسته است جايزه بگيرد. روز جمعه، مايکل مک فال، سفير سابق آمريکا در روسيه در توييتي نوشت: «بسيار تحت تاثير کار رابرت مولر قرار گرفته ام که توانسته است ۱۲ فرمانده کليدي سازمان «G.R.U» را شناسايي کند. اين قابليت باورنکردني نيروهاي اطلاعاتي ما را مي رساند.»
    اين اخبار درحالي منتشر مي شود که نيويورک تايمز در گزارشي نوشت اين دونالد ترامپ بوده است که از روس ها دعوت کرد سايت هيلاري کلينتون را هک کنند. او در ژوئيه سال ۲۰۱۶ در يک کنفرانس خبري از روسيه به طور آشکارا خواست که ايميل هيلاري کلينتون را هک و آنها را به طور عمومي منتشر کند. او در اين کنفرانس خبري گفت: روسيه اگر حرف هاي مرا مي شنوي، اميدوارم که شما قادر باشيد ۳۰ هزار ايميل گم شده هيلاري کلينتون را پيدا و آن را منتشر کني. البته هنوز مشخص نيست که اين درخواست دونالد ترامپ تاثيري در حملات روسيه به سايت مرکزي دموکرات ها داشته است يا نه؟
    
    
افشاگري جديد بازرس مولر در آستانه ديدار ترامپ و پوتين / در آستانه نشست هلسينکي اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است