|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: كارنامه «۲۰۱۸»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


كارنامه «۲۰۱۸»
نگاه انتقادي به ويژه برنامه تلويزيون براي جام جهاني

نويسنده: رسول بهروش


    دنياي اقتصاد : امروز با برگزاري مسابقه فينال بين کرواسي و فرانسه، بيست ويکمين دوره مسابقات جام جهاني فوتبال به پايان مي رسد و طبيعتا ويژه برنامه تلويزيوني «۲۰۱۸» نيز به نقطه پاياني خواهد رسيد. عادل فردوسي پور و همکارانش در اين برنامه تلاشي يک ماهه و شبانه روزي داشتند تا يک کار ايده آل با محتواي مطلوب توليد کنند که از اين بابت بايد به آنها خسته نباشيد گفت. ۲۰۱۸ نقاط قوتي داشت که از آن جمله مي توان به برقراري ارتباط هاي تصويري با ورزشي نويسان مطرح جهان اشاره کرد. به عنوان مثال مصاحبه مفصل و ۲۰ دقيقه اي با سيدلو، خبرنگار بسيار معتبر حوزه فوتبال اسپانيا که ورزش دوستان ايراني سال ها نام او را پاي مطالب مختلف مي ديدند، ارزش قابل توجهي داشت. با اين وجود در کنار نقاط قوت، کار عادل و دوستانش هم مثل هر محصول انساني ديگري عاري از عيب و اشکال نبود. تمرکز مطلب پيش رو، روي نقاط ضعف ۲۰۱۸ است که آنها را در دو بخش کلي مي توان دسته بندي کرد.
    
    الف- اشکالات فرمي
    
    رکورد تبليغات شکست
    بدون ترديد يکي از بزرگ ترين مشکلات ۲۰۱۸، تبليغ اسپانسر برنامه به شکلي گل درشت و حيرت انگيز بود. در اين يک ماه آن قدر نام و آگهي حامي مالي برنامه با جملات تکراري تبليغ شد که نفس مخاطب بند آمد. کار طوري شد که به نظر مي رسيد اصلا فلسفه وجودي محمدرضا احمدي در اين برنامه، تکرار همين جملات بوده و چون فردوسي پور در شان خودش نمي ديده شخصا متون تبليغاتي را به زبان بياورد، همکار جوان ترش را کنار دستش نشانده است! رفته رفته تکرار مکرر آگهي اسپانسر از سوي احمدي، خود اين مجري را هم به ستوه آورد و سوژه شوخي هاي بسيار زيادي در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي شد. مساله حجم ويرانگر تبليغات تلويزيوني اما صرفا مربوط به اين بخش نمي شد، چراکه قبل و بين مسابقات مختلف هم شاهد پخش انبوهي از آگهي هاي بازرگاني بوديم.
    شب بازي ايران و پرتغال وقتي مهدي مهدوي کيا و فرهاد مجيدي ميهمان برنامه ۲۰۱۸ بودند، بين دو نيمه فقط دو دقيقه فرصت کارشناسي به اين دو نفر رسيد که همين مساله اعتراض شديد مهدوي کيا را روي آنتن زنده به همراه داشت. او از حرمت ناديده گرفته شده ميهمان و مخاطب برنامه گله کرد که خيلي از مردم هم حق را به اسطوره پرسپوليس دادند. تبليغات مزاحم تلويزيوني حتي در جريان پخش رقابت ها هم مخل روان بيننده ها بود. در شرايطي که روس ها از يک گرافيک جمع وجور براي ارائه اطلاعات آماري مسابقه استفاده مي کردند تا بيننده ها هميشه تصوير کامل زمين را داشته باشند، تلويزيون ايران بي امان اقدام به پخش زيرنويس هاي عريض و مرتفع مي کرد؛ تا جايي که خيلي از مواقع اطلاعات مندرج روي تصوير در مورد مسابقه، اصلا ديده نمي شد!
    همه اين اتفاقات درحالي رخ مي دهد که يک تلويزيون دولتي که از اموال عمومي بودجه دريافت مي کند، به ندرت بايد آگهي بازرگاني پخش کند، اما صداوسيما در ايام برگزاري جام جهاني، اين عرف بين المللي را با شدت هر چه بيشتري نقض کرد. شايعات فراواني در مورد تعرفه سنگين و چندبرابري تبليغات تلويزيوني در شبکه سه در اين ايام وجود دارد، اما عجيب است که تلويزيون با وجود چنين درآمد سرشاري، حتي زحمت اجاره باکس در ورزشگاه ها براي گزارشگران اعزامي را هم نکشيد و محمدحسين ميثاقي صرفا از سکوي تماشاگران و سطح کوچه و خيابان مي توانست گزارش هايش را به تهران ارسال کند!
    
    کورس پيش بيني و انتخاب گزارشگران
    مانور شديد مسوولان برنامه ۲۰۱۸ روي مسابقه پيش بيني نتايج هم حسابي در اين مدت حساسيت برانگيز شد. اگر از اتهام اين برنامه در مورد ترويج شرط بندي چشم پوشي کنيم و حتي آن را نادرست بدانيم، از اين مساله نمي توان صرف نظر کرد که مجري و گزارشگران ۲۰۱۸ بيش از حد روي مسابقه پيش بيني تکيه داشتند و مدام آمار و نتايج آن را براي بيننده ها مطرح مي کردند. به خصوص در مسابقاتي که خود عادل گزارش آنها را بر عهده داشت، با هر بار تغيير نتيجه بازي او اقدام به ارائه آمار افرادي مي کرد که پيش بيني صحيح داشته اند؛ آنچه هرگز مشابهش را در تلويزيون هاي خارجي نمي بينيم. از سوي ديگر انتخاب گزارشگران مسابقات مهم در اين تورنمنت هم محل اعتراضات فراواني بود. به عنوان مثال انتخاب جواد خياباني و پيمان يوسفي براي دو بازي ايران در اين جام بحث هاي زيادي به دنبال آورد. وضع چنان بود که خود جواد خياباني قبل از بازي ايران و اسپانيا به يکي از خبرگزاري ها قول داد کمتر به حاشيه برود! سوال اين است که وقتي خود گزارشگر مي داند حاشيه روي هايش روي اعصاب بيننده است، چرا او بايد براي گزارش چنين مسابقه مهمي برگزيده شود؟
    
    ناهماهنگي هاي اداري
    در اين بخش هم مشکلات عجيب زيادي رخ داد که قابل اغماض نيست. مساله سفر کارلوس پويول به تهران و عدم صدور مجوز به منظور حضور او در داخل استوديو قطعا يکي از پرسروصداترين داستان هاي ۲۰۱۸ بود؛ آنچه شب بازي ايران و اسپانيا به قهر چند ساعته عادل فردوسي پور از برنامه منجر شد. اين اما همه ماجرا نيست. حتما شوکه خواهيد شد اگر بدانيد براي کارشناسي يکي از مسابقات تيم ملي کرواسي در مراحل حذفي، زلاتکو کرانچار به شبکه سه دعوت شده، اما در کمال شگفتي مسوولان برنامه او را آفيش نکرده بودند تا سرمربي تيم ملي اميد بعد از نيم ساعت معطلي در خيابان، قهر کند و به خانه برگردد! شگفت انگيز است که رضا چلنگر به عنوان مترجم او همراه با خودرو آفيش شده بود، اما اين امکان براي کرانچار فراهم نشد! اگر در ماجراي پويول مسوولان رده بالاي سازمان را به خاطر بدسليقگي شان مقصر بدانيم، گناه در خيابان ماندن يکي مثل کرانچار مستقيما متوجه دست اندرکاران خود برنامه است.
    
    ب- اشکالات محتوايي
    
    جنگي که عادل شروع کرد
    مسلما يکي از مهم ترين اشکالات وارده به برنامه ۲۰۱۸، بي احتياطي هاي شخص عادل فردوسي پور در سوگيري پيرامون نتايج تيم ملي و تبعات آن بود. عادل که بسياري از اوقات به جانبداري از کارلوس کي روش متهم مي شود، در طول جام جهاني نتوانست بي طرفي مورد انتظار براي توليد برنامه اي با مخاطبان چندده ميليوني را رعايت کند. او بعد از پايان هر سه بازي تيم ملي به تمجيد اغراق آميز از عملکرد ملي پوشان پرداخت و در پايان بازي سوم با پرتغال از «عذاب وجدان» منتقدان سخن گفت! اين درحالي است که در جامعه سالم، درهاي انتقاد به روي هيچ پديده اي نبايد بسته باشد. عادل اما تيم ملي را از دسترس منتقدان دور نگه داشت تا انتقادهاي طبيعي به واسطه رفتار غلوشده او در تلويزيون روي هم تلنبار شود و چند روز بعد از پايان مسابقات ايران، به شکل هيجاني بيرون بريزد.
    اشتباه بزرگ تر عادل، پخش مصاحبه خشم آلود کارلوس کي روش عليه برانکو از خاک روسيه بود که فضاي فوتبال ايران را به طور کامل تحت تاثير قرار داد. حتي اگر بپذيريم که آن مصاحبه زنده و خارج از کنترل عادل بوده، او مي توانسته به سرعت فرصت دفاع را براي سرمربي پرسپوليس فراهم کند، اما تعلل فردوسي پور در اين زمينه، جنگ را به فضاي مجازي کشاند. اين تعلل و ترک بي طرفي از سوي عادل نهايتا کار دست او داد. تا آنجا که ما مي دانيم، برانکو که از جانبداري و يکسويه نگري فردوسي پور عصباني است، تاکنون حداقل دو بار دعوت او را براي حضور در برنامه ۲۰۱۸ رد کرده و دست کم تا اين لحظه کوشش هاي عادل به منظور کشاندن پروفسور به استوديو براي کارشناسي بازي فينال بين کرواسي و فرانسه هم به جايي نرسيده است. واقعيت آن است که افراط عادل در حمايت از کي روش هم نقش زيادي در پديد آمدن فضاي دوقطبي فعلي فوتبال ايران داشته. عجيب اينکه فردوسي پور بعدها اين رويه را در قبال تحليل مسائلي همچون پيروزي کره بر آلمان، صعود ژاپن از گروهش و پيشروي کرواسي به سمت مراحل بالاتر جام حفظ کرد و تا سر حد امکان کوشيد دستاورد اين تيم ها را به سود کارلوس کي روش کم ارزش جلوه بدهد.
    شايد اگر عادل از ابتداي جام کمي منصف تر و منعطف تر بود، شکاف فعلي هم به وجود نمي آمد. عجيب اينکه اين اختلاف عميق و دوقطبي بزرگ، حتي در طول دو نظرسنجي برنامه ۲۰۱۸ هم خودش را به وضوح نشان داد؛ جايي که در نظرسنجي اول بعد از بازي ايران و پرتغال، ۸۵ درصد مردم از عملکرد تيم ملي در جام جهاني ابراز رضايت کردند؛ اما در نظرسنجي دوم که همين دو شب پيش برگزار شد، فقط ۶۰ درصد مردم اعلام کردند تيم ملي را شايسته قهرماني در جام ملت هاي آسيا مي بينند و ۴۰ درصد مابقي به اين گزاره راي منفي دادند. حتما عادل مي تواند در خلوت خودش کلاهش را قاضي کند و ببيند پافشاري افراطي او روي برخي از مواضع شخصي اش در ريزش حداقل ۲۵ درصدي حاميان تيم ملي، چقدر اثرگذار بوده است؟
    
    در انتظار همکاران مستقل تر
    اشکال ديگري که شايد به ۲۰۱۸ وارد بود، مربوط به شخصيت غيرمستقل دو همکار اصلي عادل فردوسي پور در اين برنامه مي شد؛ جايي که محمدرضا احمدي و محمدحسين ميثاقي به اصطلاح بيش از حد «ذوب» در عادل بودند و قدرت ارائه ديدگاه هاي متفاوت را نداشتند. مسلما تضارب آرا مي تواند منجر به بالندگي يک برنامه تلويزيوني، به ويژه از جنس تحليلي- کارشناسي شود؛ اما همکاران عادل در ۲۰۱۸ به ندرت چنين مجالي مي يافتند. شايد شخصيت حرفه اي عادل آن قدر بزرگ است که همکاران او را به طور کامل تحت الشعاع قرار مي دهد. هر چه هست اما اين يکدستي به سود برنامه هاي تلويزيوني نيست و نبايد فضا طوري باشد که به نظر برسد بقيه همکاران فردوسي پور، صرفا نقش بلندگوي او را ايفا مي کنند!
    
    کارنامه «۲۰۱۸» / نگاه انتقادي به ويژه برنامه تلويزيون براي جام جهاني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از "رسول بهروش"

  پنج شنبه و جمعه ضداقتصادي! / سه برش از تراز مالي منفي فوتبال ايران
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
  خودسر هاي فوتبال / آسيب شناسي عملكرد بوقچي ها در ورزشگاه هاي كشور
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  پرسپوليس گودرزي، استقلال سلطاني فر! / باشگاهداري؛ بازي دو سر باخت دولت
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 10/5/97
مشاهده متن    
  آيا پولكي تر شده ايم؟ / وقتي حتي هواداران فوتبال هم «وفاداري» را تاييد نمي كنند
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  بيچاره مهرداد پولادي! / در نقد درخواست وزارت ورزش براي معافيت ملي پوشان
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 23/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهشهاي كاربردي و محاسباتي در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 17)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است