|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: راهكارهاي توسعه تجارت ايران با اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


گزارش 
راهكارهاي توسعه تجارت ايران با اروپا
در فصل جديد برجام از سوي اتاق تهران عنوان شد


دنياي اقتصاد : در شرايطي که اعمال قريب الوقوع تحريم هاي دوباره از سوي آمريکا، مناسبات تجاري و اقتصادي ايران و اروپا را به محاق برده است، کميسيون تسهيل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران موضوع سيزدهمين نشست خود را «توسعه تجارت ايران و اتحاديه اروپا پس از خروج آمريکا از برجام» قرار داد تا ضمن بررسي کيفيت تجارت ايران و اروپا در دوره پسابرجام، آينده اين مراودات به بحث گذاشته شود.
    در اين نشست، بازنگري در قانون جذب سرمايه گذاري خارجي، بازتعريف ظرفيت هاي مناطق آزاد و ويژه تجاري، توجه به بنگاه هاي بخش خصوصي با اولويت صادرکنندگان، معرفي بنگاه هايي در سطح استانداردهاي بين المللي و شناسايي ظرفيت ها ازسوي اتاق هاي مشترک و معاونت امور بين الملل اتاق تهران و اعزام هيات هاي تجاري به کشورهاي اروپايي از جمله پيشنهادهايي بود که مطرح شد.
    در اين نشست، اشرف مرتضايي، کارشناس اين کميسيون، گزارشي از وضعيت مبادلات تجاري ايران و اروپا ارائه کرد. پس از ارائه اين گزارش محسن بهرامي، رئيس کميسيون مذکور به اين نکته اشاره کرد که شرکاي اصلي ايران در اتحاديه اروپا کشورهايي چون آلمان، ايتاليا، فرانسه و هلند هستند که البته حجم مراودات اين کشورها با آمريکا چندين برابر تجارت شان با ايران است. رئيس کميسيون تسهيل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران افزود: ما درک مي کنيم که شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي کار سختي براي همکاري با ايران در پيش دارند اما بايد تلاش کنيم، راه برون رفت از اين مسير دشوار را پيدا کنيم. تشکيل کارگروهي از شرکت هاي کوچک و متوسط ايراني يکي از راه حل ها خواهد بود. حميدرضا صالحي، عضو کميسيون تسهيل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران نيز بر اين عقيده بود که تا اقتصاد ايران بزرگ نشود، نمي تواند وارد عرصه بازي با اقتصادهاي بزرگ شود. او گفت: پيشنهاد مي شود اتاق بازرگاني ظرفيت هاي داراي مزيت براي سرمايه گذاري را شناسايي و يک بانک اطلاعاتي ايجاد کند. عليرضا کلاهي صمدي، ديگر عضو اين کميسيون بر اين باور بود که از قضا در شرايط کنوني و با اعمال تحريم هاي جديد، شرکت هاي بزرگ اروپايي قدرت بيشتري براي مقابله با تحريم هاي آمريکا و همکاري با ايران دارند.
    محمد لاهوتي رئيس کنفدراسيون صادرات ايران با اشاره به اينکه بنگاه هاي اقتصادي اروپايي خصوصي هستند و از دولت اروپا دستور نمي پذيرند، گفت: مزيت هاي بسياري در روابط ايران و اروپا وجود دارد. مواد اوليه ايران مي تواند به کالاهاي واسطه اي در اروپا تبديل شود يا انتقال دانش فني از اروپا به ايران يکي ديگر از اين مزيت ها است. ضمن آنکه افزايش سرمايه گذاري اروپاييان در ايران، سبب مي شود که آنان براي حفظ سرمايه خود و متعاقب آن حفظ امنيت ايران تلاش کنند. درحالي که ما از اين مزيت ها بهره نگرفته ايم. به طور حتم تلاش بخش خصوصي ايران براي جذب سرمايه گذاران خارجي به تنهايي نتيجه بخش نخواهد بود، از اين رو انتظار اين است که اتحاديه اروپا و وزارت خارجه ايران نسبت به تسهيل همکاري ها اقدام کنند.
    لاهوتي با بيان اينکه تصميمات خلق الساعه داخلي، شرايط را دشوارتر مي کند، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، يک شبه واردات حدود ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع کرد و اين به منزله ارسال سيگنالي منفي به سرمايه گذاران جديد است. بارها اين سياست ها شکست خورده و بار ديگر به اجرا گذاشته شده است. اين مسائل، جذب سرمايه هاي خارجي را با چالش مواجه مي کند. در ادامه محمدرضا بختياري، معاون امور بين الملل اتاق تهران تحليلي از مواضع اروپا در قبال ايران ارائه کرد و گفت: تلاش اروپا براي حفظ برجام نه به دليل حفظ حجم تجارت خود با ايران که براي حفظ امنيت منطقه و البته حفظ امنيت اروپا است. با اين وجود نمي توان انتظار داشت که کشورهاي اروپايي چندان بتوانند به ايران کمک کنند؛ چراکه آمريکا تاکنون به درخواست هاي کشورهاي اروپايي براي اعمال برخي معافيت ها پاسخ منفي داده است. اروپا قصد دارد تا با ايجاد صندوقي، مراودات تجاري و اقتصادي با ايران را ادامه دهد. اگرنه بانک هاي اروپايي تمايلي به همکاري با ايران ندارند.
    حسن ولي بيگي، عضو هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني از ضرورت ارائه راهکارهاي کوتاه مدت و بلندمدت براي مواجهه با شرايط جديد سخن گفت و ادامه داد: يکي از راهکارهاي کوتاه مدت آن است که فهرستي از شرکت هاي ايراني توانمند که قادر به فعاليت در سطح استانداردهاي اروپا هستند، تهيه شود. راهکار بلندمدت نيز جايگزيني سرمايه گذاري به جاي تجارت است. اسدالله عسگراولادي، عضو کميسيون تسهيل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران با اشاره به اينکه در سال هاي گذشته، صرفا توسعه روابط با همسايگان مورد توجه قرار گرفته است، گفت: اکنون بايد براي توسعه همکاري ها با اروپا، هيات هايي را به کشورهاي اروپايي اعزام کنيم تا بخش خصوصي با اين مذاکرات، وظيفه خود را به انجام برساند. او در عين حال تاکيد کرد که دولت پيش از آغاز تحريم ها بايد بخش خصوصي را به بازي هاي اصلي راه بدهد. همچنين بايد از اتاق هاي مشترک بخواهيم، شرکاي متناظر را معرفي کنند و هيات هايي از ايران براي مذاکره با آنان اعزام شوند.
    هوشنگ فاخر از اتحاديه توليدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف نيز گفت: در اين شرايط اگر توليدکنندگان داخلي حفظ شوند، آنها خود شرکايشان را پيدا مي کنند. او افزود: اکنون مساله اين است که توليدکنندگان و صادرکنندگان سردرگم هستند و حتي نمي دانند ارز خود را چگونه بفروشند که در آينده گرفتار سازمان امور مالياتي و نهادهاي نظارتي نشوند. حذف صرافان به منزله اعمال تحريم هاي داخلي براي فعالان اقتصادي بود. بهرامي ارض اقدس هم با ارائه اين توضيح که شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قواي سه گانه به منظور مقابله در جنگ اقتصادي تشکيل شده است، افزود: اگر بخش خصوصي پيشنهادي داشته باشد، در اين ستاد قابل طرح است. او بخشي از اين مشکلات اقتصادي کنوني را ناشي از آن دانست که بخش خصوصي مورد مشورت قرار نگرفته است. درحالي که دولت در اين زمينه با الزام قانوني مواجه است. ما در اتاق آمادگي ارائه اين نظرات به دولت را داريم و اميدواريم که گوش شنوايي باشد. او نيز آزادسازي خريد و فروش فيزيکي ارز و بازگشت شوراي عالي صادرات به جايگاه اصلي خود براي حل مشکلات صادرکنندگان را مورد تاکيد قرار داد.
    
    گزارش : راهکارهاي توسعه تجارت ايران با اروپا / در فصل جديد برجام از سوي اتاق تهران عنوان شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي رجالي
متن مطالب شماره 1، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است