|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: رونق ساخت و ساز در دو جبهه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


رونق ساخت و ساز در دو جبهه
ركورد چهار ساله رشد سرمايه گذاري ساختماني به ثبت رسيد


دنياي اقتصاد : سرمايه گذاري هاي ساختماني در سال ۹۶، به لحاظ نرخ رشد مثبت، رکورد زد. سال گذشته حجم کل سرمايه گذاري در بازار ساخت و سازهاي شهري ۱۵ درصد افزايش يافت که اين ميزان رشد از سال ۹۲ تاکنون بي سابقه بوده است. جزئيات کارنامه سرمايه گذاري فعالان ساختماني نشان مي دهد رونق در دو جبهه «شروع پروژه هاي جديد» و «تکميل ساختمان هاي نيمه کاره» شکل گرفته که البته ميزان رشد در جبهه دوم بيشتر بوده است. سال گذشته قيمت تمام شده ساخت و ساز از محل رشد دو شاخص افزايش يافت.
    حجم سرمايه گذاري هاي ساختماني در کشور طي سال ۹۶ تحت تاثير رشد فروش آپارتمان در بازار ملک، رکورد افزايشي زد. گزارش «دنياي اقتصاد» از اطلاعات آماري بانک مرکزي حاکي است؛ سال گذشته کل سرمايه گذاري در بازار ساخت و ساز، ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۵ افزايش پيدا کرد که اين ميزان رشد، بالاترين نرخ از سال ۹۲ به بعد، محسوب مي شود. ثبت رکورد چهار ساله بيشترين رشد سرمايه گذاري ساختماني در سال ۹۶، ناشي از چرخش بازار معاملات خريد مسکن در سال ۹۵ از فاز رکودي به فاز پيش رونق و افزايش بيشتر حجم معاملات در طول سال گذشته بوده است به طوري که عمده تغييرات مثبت در بازار ساخت و ساز در سال ۹۶ را مي توان در نيمه دوم سال و به خصوص در زمستان گذشته، رديابي کرد.
    سال گذشته حجم معاملات خريد مسکن در تهران ۱۲ درصد افزايش پيدا کرد. در شهرهاي بزرگ نيز اگر چه نبض معاملات ملک به ميزان بازار مسکن تهران، تند نشد اما تا حدودي بهبود پيدا کرد و در عين حال از شدت رکود در شهرهاي کوچک کاسته شد. اکنون بازتاب رونق نسبي معاملات مسکن در بازار ساخت و سازهاي سال۹۶، به استناد آمارهاي جديد از اين بازار، مشخص مي کند: فعالان ساختماني سال گذشته، بازار را براي سرمايه گذاري هاي دوباره، مناسب تشخيص دادند و وارد شدند. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» از جزئيات سرمايه گذاري هاي ساختماني در سال ۹۶ نشان مي دهد: رونق ساختماني در دو جبهه «تعريف پروژه هاي جديد» يا همان «شروع به ساخت» و همچنين «تکميل ساختمان هاي نيمه کاره» شکل گرفته که البته، شدت آن در جبهه دوم –جبهه ساختماني نزديک به بازار مصرف- بيشتر از جبهه اول بوده است. پارسال ۷۳ هزار و ۷۴۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري در بازار ساخت و ساز صورت گرفت که ۵۸ درصد آن، در ساخت و سازهاي در حال احداث صرف شد، ۲۵ درصد در ساخت و سازهاي جديد (شروع به ساخت) و بقيه براي تکميل نيمه کاره ها (آماده فروش) انجام شد.
    ميزان سرمايه گذاري در ساختمان هاي جديد طي سال هاي گذشته، همواره بيشتر از حجم سرمايه گذاري براي تکميل نيمه کاره ها بود اما در زمستان ۹۶، دو سيگنال رشد قيمت ها و رشد فروش آپارتمان ها به فعالان ساختماني سبب شد ميزان سرمايه گذاري در حوزه تکميل نيمه کاره ها با هدف فروش سريع، هم به لحاظ حجم ريالي و هم به لحاظ نرخ رشد، از حوزه ساخت و سازهاي جديد، سبقت بگيرد. در يک سال ۹۶، رقمي معادل ۱۳ هزار و ۱۲۰ ميليارد تومان براي تکميل پروژه هاي ساختماني نيمه کاره در سراسر مناطق شهري کشور و همچنين مبلغي معادل ۱۸ هزار و ۱۱۰ ميليارد تومان نيز براي شروع پروژه هاي جديد در اين مناطق، از سوي فعالان ساختماني، سرمايه گذاري شد. با اين حال، حجم سرمايه صرف شده براي تکميل نيمه کاره ها در سال گذشته، ۵۴ درصد نسبت به سال ۹۵ افزايش پيدا کرد که بالاترين نرخ رشد سرمايه گذاري در مقايسه با دو حوزه ديگر يعني «شروع به ساخت» و «ساختمان هاي در حال احداث» بوده است. در سال ۹۶ سرمايه گذاري در ساخت و سازهاي جديد تنها ۵/ ۸ درصد افزايش پيدا کرد و در حوزه ساختمان هاي در حال احداث –پروژه هايي که در سال ۹۶، هنوز به مرحله تکميل و عرضه به بازار مصرف نرسيدند- نيز نرخ رشد سرمايه گذاري، رقم ۹ درصد را ثبت کرد. در آخرين فصل از سال۹۶، تمرکز سرمايه گذاران ساختماني بر تکميل نيمه کاره ها تشديد شد به طوري که در زمستان پارسال، نرخ رشد سرمايه گذاري در اين حوزه به ۶۲ درصد رسيد که از ميزان رشد ۴۲ درصدي سرمايه گذاري در ساخت و سازهاي جديد، بيشتر بوده است. سرمايه گذاري در حوزه تکميل ساختمان هاي نيمه کاره، طي سال هاي رکودي ۹۴ و ۹۵، روند کاهشي داشت به طوري که در اين دو سال، سرمايه گذاري در اين حوزه به ترتيب ۱۳ درصد و ۳۵ درصد کاهش يافت. با اين حال، آنچه براي سال ۹۶ در اين حوزه به ثبت رسيد (نرخ رشد ۵۴ درصدي)، از سال ۹۲ تا کنون، به لحاظ بيشترين رشد، بي سابقه بوده است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، اگر چه در سال گذشته، عرضه واحدهاي نوساز تازه تکميل شده به بازار ملک ناشي از رشد دست کم ۵۰ درصدي حجم سرمايه گذاري در اين حوزه، افزايش پيدا کرد اما اين رخداد به دو دليل نتوانست در بازار مسکن تعادل مناسب بين موجودي واحدها و حجم تقاضاي خريد، به وجود بياورد. دليل اول به سطح از دست رفته عرضه مسکن در سال هاي ۹۳ تا ۹۵ برمي گردد که ميزان رشد در سال ۹۶، در بهترين حالت توانسته باعث جبران آن شود. تا پيش از سال ۹۳ و در زمان رونق ساختماني سال هاي ۹۰ تا ۹۲، سالانه بيش از ۶۰۰ هزار واحد مسکوني تازه ساز (تکميل شده) روانه بازار مي شد اما طي سال هاي اخير، اين ميزان به کمتر از ۴۰۰ هزار واحد تنزل کرد. بنابراين از آنجا که در سال ۹۶ و همچنين ماه هاي اخير، تقاضاي خريد نسبت به سال هاي قبل افزايش پيدا کرده، عملا موجودي فعلي بازار نوسازها به خصوص در گروه واحدهاي پرتقاضا، به مراتب کمتر از حجم تقاضا است. دليل دوم نيز واکنش دسته اي از سازنده ها در ماه هاي اخير به تورم مسکن برمي گردد. برخي سازنده ها از فروش واحدهاي تازه ساز خودداري مي کنند تا از افزايش قيمت ها در طول زمان، منتفع شوند. حوزه تکميل ساختمان ها، در مقايسه با حوزه ساخت و سازهاي جديد، به بازار عرضه مسکن نزديک است به اين معنا که هر نوع افت و خيز در حجم سرمايه گذاري در حوزه تکميل ساختمان ها، در زمان کم، در بازار معاملات ملک به شکل کاهش يا افزايش عرضه تاثير مي گذارد البته در زمان نوسانات مثبت قيمتي، رفتار سازنده ها –نفروختن- مي تواند جلوي تزريق نوسازها به بازار را بگيرد. با اين حال از آنجا که پروسه شروع ساخت تا تکميل ساختمان حداقل يکسال زمان مي برد، تغييرات سرمايه گذاري در اين حوزه، با تاخير، در بازار معاملات مسکن (ميزان عرضه) منعکس مي شود.
    
    افزايش قيمت تمام شده ساختمان
    اطلاعات بانک مرکزي درباره جزئيات ريالي ساخت و سازهاي سال ۹۶ نشان مي دهد: سال گذشته قيمت تمام شده ساختمان با کاربري هاي مختلف در کل کشور، از محل بهاي مصالح ساختماني و همچنين بهاي خدمات ساختماني افزايش پيدا کرد. شاخص بهاي توليدکننده مصالح ساختماني در سال ۹۶، رقمي معادل ۱۷ درصد نسبت به سال ۹۵ افزايش يافت. اين شاخص در زمستان پارسال، رشد نقطه اي ۱۹درصد را تجربه کرد که بيان کننده ميزان افزايش هزينه تامين مصالح ساختماني براي سازنده ها در سال گذشته است. در سال گذشته، شاخص بهاي خدمات ساختماني نيز ۸ درصد افزايش پيدا کرد. در تهران بيش از ۶۰ درصد از قيمت تمام شده ساخت مسکن را بهاي خريد زمين تشکيل مي دهد که سال گذشته اين جزء اصلي بازار ساخت و ساز، مطابق آمارهاي مرکز آمار، به طور متوسط بيش از ۲۵ درصد افزايش قيمت پيدا کرد. شاخص هاي مربوط به بهاي مصالح ساختماني و خدمات ساختماني در کل کشور نيز بيانگر افزايش در سال گذشته است. به اين ترتيب، بخشي از تورم مسکن در بازار نوسازها، به رشد قيمت تمام شده برمي گردد. تازه سازهايي که در سال گذشته و به خصوص در فصل آخر سال ۹۶، عمليات تکميل آنها به اتمام رسيد، در ماه هاي اخير احتمالا وارد بازار معاملات ملک شدند. هنوز آمار مربوط به تيراژ عرضه مسکن ناشي از تعداد واحدهاي مسکوني تکميل شده در يک سال ۹۶، منتشر نشده است.
    
    

    
    رونق ساخت و ساز در دو جبهه / ركورد چهار ساله رشد سرمايه گذاري ساختماني به ثبت رسيد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بيمه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 133)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است